آموزش سئو پیشرفتهآموزش سئو فنیسئو داخلیسئو وردپرس

نحوه استفاده از تگ Canonical

معنی متا تگ canonical چیست

تگ Canonical یکی از آن تگ‌هایی است که همه وبمسترها حداقل یک بار مجبور به حل مشکلات ناشی از عدم استفاده درست از آن شده‌اند. شایع‌ترین خطایی که برای یک متخصص سئو ممکن است پیش آید، مشکل ایندکس نشدن صفحاتی است که سرچ کنسول ادعا می‌کند تگ کنونیکال Canonical برای آن‌ها یا به درستی انتخاب نشده یا با متا تگ کنونیکالی که گوگل تشخیص داده است؛ متفاوت است. اینکه چگونه برای صفحاتی که از این نظر مشکل دارند تگ کنونیکال تعریف کنیم بسیار مهم است، و در قدم اول برای آنکه بتوانیم به صورت صحیح و با روش استاندارد از این تگ استفاده کنیم باید ابتدا معنی Canonical را به خوبی درک کنیم و بدانیم چیست و در کجا و چطوری استفاده کنیم، چرا که استفاده نادرست از این تگ علاوه بر اینکه شما و ربات‌های گوگل را حسابی گمراه می‌کند، مانع از گرفتن رنک (Rank) مناسب برای صفحات شما می‌شود. و شما در این مقاله از سایت میزفا نحوه استفاده صحیح از این تگ کنونیکال را یاد خواهید گرفت.

البته ما جدای از Canonical اصطلاح Canonicalization هم داریم و به این موضوع هم میپردازیم.

تگ Canonical چیست

معنی canonical چیه؟ تمام داستان کنونیکال این است که گوگل نسبت به محتوای تکراری به شدت حساس است، در مقاله پنالتی شدن سایت در گوگل درباره مشکلات محتوای تکراری یا همان Duplicate content صحبت کردیم و حتی کمی درباره تگ کنونیکال در آنجا نوشتیم و گفتیم چه تاثیری در پنالی شدن وبسایت ما در نتایج گوگل دارد.

آیا گوگل به تگ کنونیکال توجه می‌کند؟
زمانیکه ربات‌های گوگل با آدرس‌هایی که محتوای تکراری دارند؛ روبه‌رو می‌شوند باید یکی از آن محتواها را به دیگری ترجیح داده و آن آدرس را به عنوان آدرس اصلی ایندکس کنند، منظور از آدرس همان URL صفحه است. حال شما به کمک این تگ پرکاربرد می‌توانید در این امر به گوگل بگویید که لطفا به جای آنکه خودت ترجیح دهی کدام آدرس URL اصلی است، به حرف من گوش کن. در این حالت باید در نظر بگیرید که تنظیم کردن تگ کنونیکال Canonical به معنی گوش دادن حرف گوگل به شما نیست ولی به احتمال زیاد حرف شما را در اولویت قرار خواهد داد.

اصولا گوگل آدرس اولی یعنی URL اولی که ایندکس می‌کند را اصلی در نظر می‌گیرد، هر چند این حرف بنده همیشه درست نیست ولی این را هم در نظر بگیرید که تصمیم گیری نهایی برای اعمال تگ های کنونیکال در سایت شما ربات گوگل است و نه شما. گوگل در این داکیومنت گفته:

Which is my canonical URL, according to Google?
Use the URL Inspection tool to learn which page Google considers canonical. Note that even if you explicitly designate a canonical page, Google might choose a different canonical for various reasons, such as performance or content.

پس بدانید که اولویت در انتخاب کنونیکال یک صفحه با گوگل است و با شما نیست، با این حال میزفا پیشنهاد میکند که در صفحات خودتان از این متاتگ پرکاربرد استفاده کنید. علت استفاده را در پاراگراف بعدی بخوانید.

علت به وجود آمدن محتوای تکراری در سایت

مطمئنا هیچ متخصص حرفه ای در امر سئو به صورت ارادی صفحاتی با محتوای یکسان تولید نمی‌کند، پس چرا صفحاتی با محتوای تکراری در سایت شما به وجود آمده است؟

 • آدرس‌های چندگانه (Multiple URLs): این آدرس‌ها در سایت‌های فروشگاهی که با تغییر متغیرهایی مثل قیمت، رنگ و دسته بندی های مختلف و یا مثلا بهترین محصولات و یا پرفروش‌ترین‌ها، تولید می‌شوند.
 • آدرس‌هایی که با Session های مختلف تولید می‌شوند: آدرس‌هایی که به صورت اتوماتیک توسط سیستم مدیریت محتوای سایت شما و با تغییر Session تولید می‌شوند. آیا صفحاتی دارید که قرار است با پرینتر به خوبی نشان داده شوند؟ آیا از لینک‌های خرده نان( Breadcrumb Links) در آدرس‌دهی استفاده می‌کنید؟
 • نسخه‌های HTTP، HTTPS و با WWW و بدون WWW یک سایت: اگر به ربات‌های گوگل به صورت درست اعلام نکنید که آدرس‌های
  http://example.com
  http://www.example.com
  https://example.com
  https://www.example.com
 • همگی به یک صفحه اشاره می‌کنند؛ این آدرسها به صورت جداگانه در گوگل ایندکس میشوند. (حل این مشکل توسط کد انتقال دائمی یا کد Redirect 301 امکان‌پذیر است.)
 • کوچک یا بزرگ بودن کلمات انگلیسی که در آدرس صفحات سایت وجود دارد: برای مرورگرها و کاربران کوچک یا بزرگ بودن حروف اهمیتی ندارد اما موتورهای جست‌و‌جو نسبت به این موضوع حساسیت دارند. اگر سایت شما در دسته‌بندی‌های هاست نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس نیست؛ بدون شک به مشکل خواهید خورد.
 • آدرس‌های متفاوت برای موبایل: اگر آدرس صفحات شما در زمانیکه کاربر با موبایل از سایت شما دیدن می‌کند با کاربر دسکتاپ متفاوت است.مثلا m.example.com را برای ورژن موبایل صفحه example.com در نظر گرفته باشید.
 • برخی وبسایت‌ها برای به اشتراک گذاشتن محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی URL کوتاه‌تری دارند و این URL ریدایرکت نمی‌شود، همانند دیجی‌کالا، درواقع هر محصول دیجی‌کالا با دو URL مختلف را می‌توان نشان داد ولی آن‌ها با تگ کنونیکال مشکل محتوای تکراری را حل کرده‌اند.

دقت کنید در مثال‌هایی که گفتیم لزوما محتوای تکراری تولید نشده است بلکه این تعدد آدرس‌ها است که باعث بوجود آمدن محتوای تکراری در صفحات یکسانی که با چند آدرس در دسترس هستند شده است. همچنین دقت داشته باشید که حل مشکل به وجود آمدن محتوای تکراری فقط به کمک تگ کنونیکال برطرف نمی‌شود و راه‌های دیگری مثل انتقال دائمی صفحات( Redirect 301) و استفاده از بخش URL Parameter در سرچ کنسول برای حل این مشکل وجود دارد. ما در دوره فیلم آموزشی سرچ کنسول جدا از آنکه به مبحث URL Parameter پرداختیم به نحوه ریدایرکت کردن هم به شکل بسیار جامعی پرداختیم تا کمترین محتوای احتمالی را داشته باشید.

کاربرد متا تگ Canonical

همانطور که گفتیم زمانی از تگ کنونیکال استفاده می‌کنیم که بخواهیم به ربات گوگل بگوییم از بین چند صفحه که به نظر می‌رسد محتوای تکراری دارند کدام صفحه را به عنوان صفحه اصلی در نظر بگیر.

یک مثال ساده از تگ کنونیکال

با کمک تگ کنونیکال به ربات‌های گوگل می‌فهمانیم، آدرس‌های مختلفی که محتوای منحصر به فرد ندارند و قسمتی از محتوای صفحه دیگری هستند نباید در نتایج جست‌و جو نشان داده شوند.

نحوه استفاده از rel=”canonical”

۱ - https://www.example.com/quality-wrenches.html
۲ - https://example.com/quality-wrenches.html
۳ - https://example.com/quality-wrenches.htm?sort=price
۴ - https://example.com/quality-wrenches.htm/print

مثال: به آدرس‌های بالا توجه کنید. فرض کنید در یک فروشگاه اینترنتی، آدرس اول به صفحه اصلی محصولات اشاره می‌کند. آدرس دوم بدون www است. آدرس سوم محصولات را بر اساس قیمت مرتب می‌کند و آدرس چهارم نسخه قابل پرینت صفحه اصلی است. محصولات این فروشگاه اینترنتی باید فقط با آدرس صفحه اول در گوگل ایندکس شوند، در نتیجه برای همه صفحات ( حتی صفحه اصلی) متا تگ Canonical را به شکل زیر تعریف می‌کنیم.

<link rel="canonical" href="https://www.example.com/quality-wrenches.html"/>

دقت داشته باشید این تگ در قسمت head کدهای html هر 4 صفحه قرار می‌گیرد.

با این کار به ربات‌های گوگل می‌گوییم که اگر ۴ ادرس بالا را مشاهده کرد فقط آدرس ۱ را در نظر بگیرد و در نتایج نشان دهد و ۳ ادرس بعدی هر آنچه که دارند مربوط به آدرس ۱ است.

تگ Canonical در افزونه Yoast وردپرس

اگر سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس نوشته شده است و از افزونه یوآست Yoast برای بهبود وضعیت SEO سایت خود استفاده می‌کنید، می‌توانید به سادگی از قسمتی که در شکل زیر مشخص شده است برای هر صفحه آدرس کنونیکال را تعریف کنید.

نحوه استفاده از کنونیکال در وردپرس

چند مثال از نحوه استفاده از تگ Canonical در سایت‌های مختلف

قبل از بررسی متا تگ کنونیکال در چند نمونه سایت ایرانی در خاطر داشته باشید، استفاده از متا تگ کنونیکال به استراتژی‌های هر سازمان بستگی دارد و نسخه‌ای که یک سایت برای نحوه کاربرد تگ Canonical استفاده کرده است؛ ممکن است با استراتژی‌های سایت شما همخوانی نداشته باشد.

بهترین راه این است که سناریوهای مختلفی که در زیر برایتان آورده شده است را با دقت بررسی کنید و سپس با توجه به برنامه‌ای که برای ایندکس شدن صفحات سایت خود در گوگل دارید برای استفاده از متا تگ Canonical اقدام کنید.

مثال ۱ – نحوه استفاده از تگ Canonical در فروشگاه دیجی‌کالا

بیایید نحوه دسته‌بندی صفحات در این فروشگاه را بررسی کنیم. در منو صفحه اصلی دیجی کالا یک سری دسته‌بندی از محصولات مختلف را می‌بینیم. فرض کنید داخل زیر دسته کالاهای مسی می‌شویم. به آدرس صفحه در شکل زیر دقت کنید.

استفاده دیجی کالا از متا تگ کنونیکال
استفاده دیجی کالا از متا تگ کنونیکال

در این صفحه دیجی کالا تمام محصولات مسی خود را یک‌جا جمع کرده است. به قسمت بالای عکس‌ها نگاه کنید که چند فیلتر مختلف برای تغییر نحوه نمایش این اجناس درج شده است. روی یکی از این فیلترها کلیک کنید. حالا به دقت به آدرس صفحه نگاه کنید. در بالا گفتیم یکی از کاربردهای استفاده از تگ کنونیکال زمانی است که با تغییر فیلترهایی مثل رنگ، قیمت، ارزان‌ترین و … آدرس‌هایی جدید تولید می‌شوند.

اعمال فیلتر بر محصولات و عملکرد تگ کنونیکال
اعمال فیلتر بر محصولات و عملکرد تگ کنونیکال

حالا بیایییم به این سوال‌ها پاسخ بدهیم:

 1. همه محصولات مسی سایت دیجی کالا در کدام صفحه قرار گرفته اند؟
 2. آیا با کلیک کردن روی فیلتر جدیدترین‌ها، محصولاتی به ما نمایش داده می‌شود که در صفحه اصلی وجود داشته اند؟ یا محصولاتی جدید برای نمایش وجود دارد؟

حالا بیاییم به منبع کد صفحه بالا نگاه کنیم. عبارت rel=”canonical” را در صفحه کد جست‌و‌جو کردیم. نتیجه را در تصویر می‌بینید.

استفاده از رل canonical در سایت دیجی کالا
استفاده از رل canonical در سایت دیجی کالا

تگ کنونیکال این صفحه، صفحه اصلی محصولات مسی است. زمانیکه شما به این شکل از متا تگ Canonical استفاده می‌کنید، به ربات‌های گوگل می‌فهمانید که این صفحه فیلتر شده محتوایی دارد که شامل محتوای صفحه اصلی محصولات است و به جای اینکه صفحه با آدرس فیلتر شده در گوگل ایندکس شود، باید صفحه با محصولات اصلی که صفحه کامل‌تری است؛ ایندکس شود.

بیاییم نگاهی به منبع کد صفحه اصلی محصولات مسی نیز بیندازیم، دیجی کالا برای احتیاط بیش‌تر متا تگ Canonical  این صفحه را هم خود صفحه تعریف کرده است تا به گوگل در درک بهتر صفحه اصلی که باید به عنوان صفحه محصولات مسی ایندکس شود؛ کمک کرده باشد.

استفاده از تگ Canonical در صفحه اصلی محصولات سایت دیجی کالا
استفاده از تگ Canonical در صفحه اصلی محصولات سایت دیجی کالا

مثال ۲ – نحوه استفاده از تگ Canonical در سایت میزفا

در این مثال قصد داریم به شما نشان دهیم که منظورمان از متفاوت بودن استراتژی ایندکس شدن صفحات در گوگل و تأثیر آن بر روی نحوه کاربرد تگ کنونیکال چیست.

یکی از بخش‌های پرطرفدار سایت ما بخش مقالات > آمـوزش سئو > کل آرشیو سئو می‌باشد. در این بخش ما تمامی مقالاتی که در خصوص سئو داریم را یک‌جا جمع کرده‌ایم. (https://mizfa.com/blog/category/seo/)

صفحه دسته بندی مقالات سئو در سایت میرفا
صفحه دسته بندی مقالات سئو در سایت میرفا

در نگاه اول ممکن است اینطور به نظر برسد که ما قصد داریم یا هر صفحه از این دسته‌بندی در گوگل ایندکس شود یا فقط صفحه اول این دسته‌بندی ها. اما استراتژی سایت ما در ایندکس شدن آرشیو کاملی از سئو با آنچه ممکن است در ذهن شما باشد متفاوت است، به همین خاطر ما به شکلی متفاوت از تگ کنونیکال در این دسته‌بندی‌ها استفاده کرده ایم.

به تصویر زیر که منبع کد صفحات اول  دسته‌بندی کل آرشیو سئو ما هستند به دقت نگاه کنید.

استفاده از تگ کنونیکال در دسته بندی های سایت میزفا
استفاده از تگ کنونیکال در دسته بندی های سایت میزفا

عبارت rel=”canonical” را پیدا کنید و ببینید چه صفحه‌ای به عنوان تگ کنونیکال برای این صفحات تعریف شده است.

به این نکته دقت کنید که کدام صفحه قرار است محتوای کامل‌تر و به روز تری داشته باشد؟ در مثالی که از میزفا برای شما بیان کرده‌ایم، صفحه‌ای وجود دارد به این آدرس که در آن سرفصل دوره آموزشی سئو به صورت کامل درج شده است و توضیحات کاملی در خصوص ماهیت سئو در آن داده شده است. استراتژی سایت ما در استفاده از تگ Canonical به این شکل است که همه ترافیک ورودی و رنک (Rank) در خصوص آموزش سئو به آن صفحه منتقل شود، در نتیجه برای صفحات دسته‌بندی تگ کنونیکال را به گونه‌ای تعریف کردیم که به ربات‌های گوگل بفهمانیم صفحات دسته‌بندی کپی از کدام صفحه هستند و صفحه اصلی که باید در گوگل ایندکس شود کدام صفحه است.

به شکل خلاصه آرشیو سئو بیشتر جنبه تجربه کاربری را دارد و  از نظر سئو محتوای آن تکراری است به عبارت دیگر با این کار ما از کنونیکالیزیشن canonicalization دوری کردیم. این یک مثال عملی از نحوه استفاده کنونیکال بود.

مثال ۳ – نحوه استفاده از تگ Canonical در یک مجله اینترنتی

قصد  داریم یک مجله که مطالب مختلفی را در صفحه بندی‌های گوناگون انتشار می‌دهد را بررسی کنیم، تا ببینیم تعریف رل Canonical تا چه اندازه می‌تواند در سایت‌های مختلف متفاوت باشد.

استفاده مجله اینترنتی از تگ کنونیکال
استفاده مجله اینترنتی از تگ کنونیکال

به شکل بالا نگاه کنید. در این مجله سر دسته‌ای را تحت عنوان راهنمای سفر می‌بینید که با کلیک روی آن وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن تمامی مقالات مربوط به این دسته در چند صفحه به شما نمایش داده می‌شود. استراتژی که این مجله برای ایندکس شدن و گرفتن رنک (Rank) روی کلمه راهنمای سفر دارد به این شکل بوده است که فقط صفحه اول در گوگل ایندکس شود و وجود بقیه صفحات با پارامترهای صفحه بندی به گوگل فهمانده شود. به عکس زیر که منبع کد صفحه دوم این دسته بندی است نگاه کنید، آدرس صفحه اول دسته‌بندی به عنوان تگ کنونیکال برای همه صفحات تعریف شده است.

رل Canonical در دسته بندی یک مجله اینترنتی
رل Canonical در دسته بندی یک مجله اینترنتی

اشتباهات رایجی که در استفاده از تگ Canonical وجود دارد

 1.  یکی از خطاهایی که ممکن است رخ دهد این است که آدرس صفحه اصلی به عنوان کنونیکال همه صفحات سایت تعریف شود. انجام دادن اینکار به این معناست که به ربات‌های موتورهای جست و جو اعلام کنید که همه صفحات سایت من یک کپی از صفحه اصلی سایت هستند. در این حالت همه صفحات شما از ایندکس گوگل خارج می‌شوند و فقط صفحه اصلی ایندکس می‌شود.
 2. برای یک صفحه بیش از یک تگ کنونیکال تعریف شود : فقط اولین تگ کنونیکال توسط ربات‌های موتورهای جست و جو پذیرفته می‌شود.

  (آپدیت ۲۸ – ۴ – ۹۸ ) البته این موضوع جای بحث دارد چرا که در سال ۲۰۱۳ گوگل در این مقاله اشاره کرده که اگر تو رل کنونیکال در صفحه ای از سایت ما مشاهده کند هر دو را نادیده می‌گیرد. با این حال چه نادیده بگیرد و چه اولی را در نظر بگیرد پیشنهاد میکنیم همیشه یک بار از این متاتگ مهم سئو استفاده کنید (پایان آپدیت ۲۸ – ۴ – ۹۸ ).

 3. لینک کنونیکال به درستی تعریف نشود: فرض کنید آدرس صفحات شما با http، https با www و بدون www  در دسترس است و شما آدرس با https  و www را در فایل .htaccess و .webconfig از روی هاست به عنوان آدرس اصلی تعریف کرده اید. زمانیکه میخواهید برای یک صفحه یک تگ کنونیکال تعریف کنید باید حواستان به نوع آدرس‌دهی آن صفحه باشد و حتما از آدرسی که با https و www ساخته شده است استفاده کنید.
 4. کنونیکال جا به جا تعریف شود: در یک سایت فروشگاهی لازم است صفحات محصولات به صورت جداگانه ایندکس شوند. اینکه صفحات دسته‌بندی محصولات را به جای صفحه کل محصولات ایندکس کنید، و به جای اینکه صفحه محصولات را به عنوان کنونیکال صفحات دسته بندی تعریف کنید، صفحات دسته بندی را  ایندکس و صفحات محصول را ایندکس نکنید؛ یکی از اشتباهات رایج در استفاده از تگ کنونیکال را مرتکب شده اید.
 5. عدم استفاده درست از رل کنونیکال در صفحه بندی صفحات و یا مقالات: به این نکته دقت کنید که استراتژی شما برای ایندکس شدن صفحاتی که به صورت چند برگی در سایت شما وجود دارد؛ تعیین کننده نحوه استفاده شما از تگ کنونیکال در مورد آن‌هاست. اگر می‌خواهید تمام ترافیک ورودی به صفحه اول یک دسته‌بندی تعلق داشته باشد و لینک‌های موجود در صفحات بعدی قابل follow و index شدن هستند، می‌توانید صفحه اول مربوط به هر دسته‌بندی را به عنوان کنونیکال صفحات بعدی تعریف کنید. اما اگر سناریوی سایت شما در صفحه بندی به شکل زیر است هرگز از تگ کنونیکال استفاده نکنید.
  ممکن است داستانی را در یکی از دسته بندی های تان تعریف کرده باشید که ادامه دار است. در این‌صورت اگر آدرس صفحه اول ازآموزش یا داستان شما به عنوان کنونیکال صفحات بعدی در نظر گرفته شود، قسمتهای بعدی آموزش یا داستان شما در گوگل ایندکس نمیشود. در این حالت بهترین راه استفاده از تگ های rel که مقدار های next  و prev را می‌گیرند؛ می‌باشد.

  <link rel="next" href="https://mizfa.com/blog/category/seo/page/2/" />

تگ Canonical در HTTP Headers

(شروع آپدیت ۲۸ – ۴ – ۹۸) شاید براتون جالب باشه که برخی صفحات نمیشه از متاتگ کنونیکال استفاده کرد، به این خاطر که اصلا این صفحات head ندارند، همان طور که گفتیم این متاتگ مهم در head سایت باید درج شود. خب شاید براتون سوال پیش بیاد که چه نوع صفحاتی به این شکل هستند؟

اگر ما تا الان درباره صفحه صحبت کردیم منظورمون سندهای HTML هست یا صفحات HTML، ولی برخی صفحات هستند مانند یک فایل خالی. مثل فایل PDF و یا فایل Word و یا فایل عکس‌ها. این نوع صفحات خالی از بخش هد Head هستند و درج کنونیکال به شکل یک متاتگ امکان پذیر نیست. راه کار چیست؟ استفاده از کدهای هدر HTTP در مرورگر.

شاید بپرسید چرا باید از هدرهای HTTP برای کنونیکال کردن این فایل ها باید استفاده کنیم؟

 • چون به راحتی نمیتوان این فایل ها را سئو کرد.
 • چون به راحتی نمیتوان این فایل ها را آنالیز کرد.
 • چون ممکن است بر رتبه سایت شما در نتایج گوگل اثر بگذارد، شاید این اثر منفی باشد، مخصوصا اگر محتوای PDF شما نسخه کپی از یک صفحه ایندکس شده باشد.

چطور هدر کنونیکالی درست کنیم؟

ابتدا نیاز هست به فایل .htaccess دسترسی داشته باشید و بعد باید بدانید چه فایلی را قصد دارید بر روی چه آدرسی کنونیکال کنید. فرض کنید ما یک فایل PDF داریم با نام Canonical.pdf و محتوای این فایل کپی همین صفحه است و قصد داریم این فایل را کنونیکال به همین صفحه کنیم. کد آن به صورت زیر می‌شود.

<Files "Canonical.pdf">
Header add Link "<https://mizfa.com/blog/canonical-tag/>; rel=\"canonical\""
</Files>

امیدوارم از این اپدیت جدید لذت ببرید.

(پایان آپدیت ۲۸ – ۴ – ۹۸)

پایان

در پایان باید شما بدانید که معنی canonical چیست و چه کاربردی دارد، باید بدانید که canonical در وردپرس چطور استفاده می شود ما در این مقاله آموزش استفاده از تگ canonical در وردپرس را به شما دادیم.

استفاده درست از متا تگ Canonical می‌تواند بر روی سئو داخلی سایت شما اثرات بسیار خوبی داشته باشد و در نتیجه به افزایش رتبه صفحات سایت شما به شکل هدفمند در نتایج جست و جوی گوگل کمک کند. چرا که با هدایت درست ترافیک ورودی به صفحات اصلی که محتوای غنی‌تری دارند باعث می‌شوید، صفحه مورد نظر رنک (Rank) بهتری بگیرد.

شما چه تجربه‌ای از استفاده از تگ Canonical در سایت خود دارید ؟ آیا استفاده نادرست از رل کنونیکال، باعث تغییر  رتبه یک صفحه در سایت شما شده است؟

 

نویسنده مقاله: خانم رعنا آخوندی / کارشناس تولید محتوا
آپدیت، ویرایش و سئو مقاله: پوریا آریافر / کارشناس سئو

رعنا آخوندی

من یک کارشناس تولید محتوا هستم. به سئو، بازاریابی آنلاین و آفلاین، بازاریابی محتوایی و تحلیل اطلاعات از روی یک دسته داده مثل آنالیتیکس به شدت علاقه دارم. اعتقاد من این است که آینده تبلیغات و بازاریابی در دست بازاریابی محتوایی است، پس برای پر رنگ‌تر شدن نقش بازاریابی محتوایی در جامعه دیجیتال وب فارسی تلاش می‌کنم.

نوشته های مشابه

‫176 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  ما از cms وردپرس و افزونه Yoast SEO استفاده میکنیم مقالاتی داریم که تعداد کامنت خیلی زیادی دارند.
  آیا مقالاتی که تعداد زیادی نظر و دیدگاه دارند (مثلا چند هزار کامنت) بهتره دیدگاه ها رو صفحه بندی کنیم و در هر صفحه از دیدگاه ها از rel canonical (کانونیکال که اشاره به url اصلی صفحه داره) استفاده کنیم؟

  با صفحه بندی نظرات در وردپرس، برای هر صفحه از نظرات یک url جدید تولید میشه. ایا این روش از نظر سئو درسته و محتوای تکراری محسوب نمیشه؟ یا درست نیست و تاثیر منفی روی سئوی صفحه داره؟

  1. سلام مسعود
   بله باید این کار بکنید. اینطوری باعث بهبود سرعت اون صفحه و بهینه سازی DOM میشید.

   باید کنونیکال کنید که در همین صفحه توضیح داده شده.

 2. با عرض سلام و وقت بخیر خدمت جناب آقای آریافر.
  متاسفانه وبسایت من از حدود 10 روز پیش مطالبش در گوگل ایندکس نمیشن. درسرچ کنسول آدرس صفحاتی که ایندکس نمیشن رو سرچ میکنم مینویسه:
  Indexing
  User-declared canonical

  ضمنا تصویر خدمتتون پیوست گردید.خواهش میکنم کمک کنید هر چقدر تلاش کردم که گوگل به جای ادامه مطلب صفحه اصلی رو canonical بشناسه موفق نشدم. ممنون از پاسخ گوییتون.

  1. سلام حسن.
   عکس رو دیدم.
   User-declared canonical رو که برای همه میزنه. شما درخواست request indexing رو بزن.

 3. سلام خسته نباشید، مرسی از محتوای خوبتون!
  یه سوال داشتم کنونیکال برای سایت‌هایی که دو یا چند تا دامنه متفاوت دارند هم کارایی داره؟
  مثلا کنونیکال دامنه .com رو بذاریم .ir
  چون محتوای دامنه .com عینا شبیه .irهست.
  این مشکل کپی محتوا رو حل میکنه؟

 4. سلام ، ممنون از سایت خوبتون
  من میخوام توی کلمه کلیدی اصلی ، دسته محصولاتم بالا بیاد . اما گوگل اول صفحه محصول و بعد صفحه دسته بندی رو بالا آورده (مثلا رتبه دوم صفحه محصول و رتبه سوم صفحه دسته بندی)
  به نظر شما باید این محصول رو تگ کنونیکال بدم به دسته بندی یا راه حلی دیگری وجود دارد؟
  با تشکر

  1. سلام امیرحسین.
   وقتی این مورد رخ میده نشون میده سئویی که ما پیاده سازی کردیم با چیزی که گوگل فهمیده یکی نیست. مشکل رو هم فقط زمانی میشه فهمید که دقیق سایت رو بررسی کرد، همینطور زمانی من میتونم نظر بدم که اطلاعات کافی از سایت دارم وگرنه اگر بخوام همینطوری چیزی بگم باید بگم خب اره و راه حلی که گفتی ممکنه حل کنه و یا نه ممکنه حل نکنه و اشتباه باشه.

 5. سلام
  ممنون از آموزش خوبتون.
  من یه سری مشکل دارم که با سرچم نتونستم دقیقا توجه بشم.
  تو سایت ahref حدود هزار و خورده ای ارور Canonical points to redirect دارم. این سایت آدرس سایت تو ستون url نوشته شده و آدرس عکسی در ستون canonical url. و طبق سرچ متوجه شدم با افزونه یوست میشه به لینک ها canonical url داد. سوالم اینجاست من با توجه به نتیجه ای که از ahref گرفتم این canonical url به چه لینکی باید بدم؟
  قسمتی از عکس ارورام در این کامنت ضمیمه می کنم.
  خیلی ممنون می شم اگه کمکم کنید.

  1. سلام.
   والا بعید میدونم کسی بتونه بدون بررسی دقیق سایت شما جواب درست بده. علت طولانی شدن پاسخ شما هم همین بود که من نمیدونستم چی بگم تا براتون مفید باشه.
   پینشهاد میکنم اگر بلد نیستید بدید یک متخصص انجام بده و یا بهتون اموزش بده چند نمونه رو و متوجه بشید باید ب کجا کنونیکال بدید.
   هر چند ما داخل مقاله یک سری مثال ها زدیم.

 6. سلام وقت بخیر.
  در ابتدا بابت توضیحات خوبتون ممنونم.
  من سایتی دارم که شامل صفحه اصلی ، صفحه محصولات ، دسته بندی محصول و خود محصولات هست.
  برای من رسیدن کاربر به صفه دسته بندی خیلی مهم هستش .الان برای صفحات محصولات لینک Canonical رو باید به دسته بندی بزنم ؟
  سایت هیچ فیلتر خاص یا دسته بندی دیگری برای محصولات ندارد.

  ممنون از شما

  1. سلام محمد، صفحه محصولات صفحه اختصاصی اون محصول هست و صفحه دسته بندی هم صفحه دسته بندی. به نظرم با استفاده از یک Meta Description خوب و یک عنوان خوب می‌تونی خیلی راحت تر داخل نتایج گوگل با کلمات مد نظر ظاهر بشی.

 7. سلام و عرض ادب.
  ممنون از مقاله های خوبتون.
  من دو تا سایت دارم که یکیش ir. هست و یکیش com. که پارک شده روی ir. الان حدود یکی دو هفته ای هست که به خاطر محتوای تکراری که تو دو تا سایتمون ایجاد می‌شد از تگ کنونیکال استفاده کردیم. الان مشکل سایت com. حل شده و تمام صفحاتش رو کنونیکال کردیم به سایت اصلی که همون ir. هست. اما تو خود سایت com. مون هم از یک صفحه، محتواهای تکراری داریم که به خاطر فیلتر و action و چیزهای دیگه ساخته میشن. الان برنامه نویس ما اشتباهی که کرده اینه که تموم صفحات ir رو هم به خودشون کنونیکال کرده در صورتیکه طبق گفته های شما میدونم تموم اون صفحات باید به صفحه اصلی کنونیکال بشن درست مثل مثالی که برای ظروف مسی دیجی کالا زدید. الان صفحات ما شروع کردن به افت. دیروز هم دیدم یکی از صفحات مهممون افت یهویی کرده و پوزیشنش از 3.7 اومده روی 4.4. حتی بعضی کوئری هاش حذف شدن. در صورتیکه من همین اواخر با وجودیکه سایتمون تگ کنونیکال رو هم نداشت رتبه اش رو تونسته بودم با ادیت محتوا خیلی خوب ارتقا بدم. الان رفتم سرچ کنسول صفحه فرعی که محتوای تکراری این صفحه رو داره نگاه کردم این رو میاره : Duplicate without user-selected canonical. خب این یعنی گوگل تگ کنونیکال این صفحه رو نشناخته! برای Google-selected canonical هم خود گوگل همون صفحه اصلی رو انتخاب کرده. حالا سوالم اینجاست این به خاطر همون موضوعیه که شما گفتید گوگل ممکنه تو این مورد به حرفمون گوش نده یا به خاطر اینه که تگ کنونیکال این صفحه به جای اینکه به صفحه اصلیش داده بشه به خودش داده شده؟ و میخوام بدونم دلیل افت رتبمون همینه یا گوگل داره الگوریتم جدیدی تست میکنه یا موضوع دیگه‌ست؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام.
   میتونه باشه میتونه نباشه. وقتی هم میگیم میتونه باشه درصد داره ممکنه یک درصد زیاد یا یک درصد کم اثر بذاره.
   پیدا کردن دلیل افت در سئو کار ساده ای نیست.
   شما کلا باید دامنه ای که استفاده نمیکنید و پارک کردید رو ریدایرکت ۳۰۱ کنید.
   همینطور براساس صحبتی که درباره پوزشن ها (۳.۷ و ۴.۴) کردید، میتونه تشخیص شما اشتباه باشه چون پوزیشن های سرچ کنسول بعضی وقت ها دقیق نیست.
   موفق باشید.

 8. سلام. ممنون بابت مقاله عالیتون
  از وردپرس استفاده میکنم. با چه افزونه با کدی میتونم صفحه بندی های صفحه اصلی و دسته کنونیکال کنم.
  صفحه اصلی منظورم اینکه شماره صفحه بندی دارند میخوام به صفحه الی کنونیکال بشه
  site.com/page/2 به site.com
  این صفحات با چه کدی میتونم درست کنم
  پیشاپیش سپاسگذارم

  1. سلام ستایش.
   آموزش دادیم داخل مقاله. به کمک افزونه یوست Yoast میتونید.

 9. سلام خسته نباشید.
  لازمه که صفحات دسته بندی که به صورت 1،2،3 … هستند noindex شوند؟
  1- در سایت های ایرانی و خارجی، مقالات مختلفی نوشته شده که یه سریا گفتن باید noindex,follow کنید، یه سریا گفتن نه و گوگل تشخیص میده و ..
  2- به نظر شما همین صفحه بندی های سایت canonical کنیم یا خیر؟ مثلا https://site.com/page/2 کنونیکال بشه به آدرس اصلی سایت https://site.com
  و یا برای دسته بندی ها https://site.com/blog/category/seo/seo-articles/page/2 کنونیکال بشه به آدرس اصلی دسته بندی https://site.com/blog/category/seo/seo-articles/
  چون اگر کنونیکال نکنیم عنوان های تکرای ایجاد میشن و صفحه بندی ها هم مدام محتواش تغییر میکنند.
  ممنون میشم شما هم نظرتون رو مطرح کنید.

  1. سلام اشکان.
   در مقاله ما نظرمون رو با مثال گفتیم. پیشنهاد میشه مقاله رو با دقت بخون.
   به صورت خلاصه هر دسته بندی یا برچسب یا هر صفحه ای که ادرس میخوره رو ما خودمون میایم کنونیکال میکنیم به صفحه اصلی خودشون. (صفحه اصلی خودشون با صفحه اصلی سایت فرق داره)
   مثل مثالی که برای دسته بندی خودت زدی.
   ممنونم از حضورت.

 10. سلام
  خسته نباشید

  من داخل سایت وردپرسیم یک مطلب در مورد دکوراسیون اداری با این عنوان ( انواع دکوراسیون اداری در پلان های باز و بسته ) در دسته بندی ( دکوراسیون اداری ) دارم، همینطور یک برگه با عنوان ( دکوراسیون اداری ) ساختم که این الویت من برای ورودی گرفتن و رتبه گرفت هست.
  مشکلی که هست با کلمه دکوراسیون اداری روی اون مقاله رتبه گرفتم، حالا چطوری میشه کاری کرد که اعتبار اون مطلب به این برگه منتقل بشه ؟
  نا گفته نمونه که هر دو صفحه محتوای یونیک و کاملی دارن.
  ایا با تگ کانونیکال میشه همچین کاری رو کرد ؟

  1. سلام مسعود
   اگر کنونیکال کنی درواقع یک ادرس رو فدای یک ادرس دیگه کردی درحالی که هر دو ادرس کلا محتوای یونیک و اختصاصی دارن و ممکنه مخاطب های اون فرق کنه.
   مشکلی که اشاره کردی به همین سادگی قابل حل نیست و باید تک تک فاکتورهای سئو بررسی کرد، این مشکل نشون میده سئو (چه داخلی و خارجی) درست پیاده سازی نشده و باعث شده گوگل یک صفحه دیگه رو ببینه.
   چون معلوم نیست مشکل شما چی هست پس پیشنهاد میکنم مباحث سئو داخلی مطالعه کنید و همینطور مطالب مربوط به لینک سازی داخلی.

   1. ممنون از پاسخگویی …
    آیا اگر الان بحث سئو داخلی و لینک سازی رو اصلاح کنم .. امکانش هست گوگل کم کم جای این دوتارو جا به جا کنه ؟

    1. من نمیتونم نظر قطعی بدم چون هیچ نوع اطلاعاتی ندارم از سایت شما، باید دید چقدر مشکل داره و همینطور چطور حل میشه.
     با این حال راه دیگه هم ندارید جز اینکه دقیق مباحث سئو داخلی و خارجی رو بررسی کنید و مشکلاتی که دارید رو حل کنید.

 11. سلام وقت بخیر. متشکر بابت توضیحات کامل در مورد کنونیکال. در سایتم 3 تا دسته بندی داریم و بقیه تگ هستن. حالا در منو من از تگ محصولات استفاده کردم. وقتی یک گزینه در منو انتخاب میشه در واقع کاربر به یک صفحه مشابه صفحه “دسته بندی ها” هدایت میشه با این تفاوت که آدرس “product-tag” هست. حالا نه این صفحه کنونیکاله و نه صفحات “بر اساس قیمت” و “جدیدترین” و … . کنونیکال کردن صفحات تگ مهمه و باید انجام بشه؟ چطور این کد رو در هد این صفحات قرار بدم؟ متشکرم

  1. سلام وقت بخیر
   اینکه مهم هست یا نه رو باید بررسی کرد و نمیشه بدون داشتن اطلاعات دقیق و بررسی نظر داد.
   اینکه چطوری کنونیکال رو در سایت اضافه کنیم داخل مقاله گفتیم و لطفا مطالعه کنید.

 12. سلام و قتتون بخیر و تشکر بابت مطلب مفیدتون
  من بسیاری از صفحات اصلی سایتم که خیلیاش محصول و مقاله های کاملا جدا از هم بوده توسط گوگل به صورت excluded در اومده و اروری هم که در سرچ کنسول داده به صورت Duplicate, Google chose different canonical than user است. حال اگر من بخوام تمام این لینک هارو به صورت ایندکس در بیارورم تگ canonical رو چجوری سازماندهی کنم ؟
  با تشکر از شما و سایت خوبتون

  1. سلام محمدجواد
   درباره چیزی که سربسته هست نمیشه نظر دقیق داد باید صفحات و سایت ها بررسی بشن.
   بدید به یک متخصص سئو تا دقیق براتون بررسی کنه تا یک وقت مسیر اشتباه نرسید.

 13. سلام روز شما بخیر خسته نباشید
  من یک سایت با وردپرس ساختم. زمانی که از موبایل وارد میشم و منوی همبرگری سمت راست رو باز می کنم یک # به آدرس صفحه اضافه میشه. میخواستم بدونم که در این مورد هم باید از کنونیکال استفاده کرد؟ یعنی گوگل اون آدرس با # رو هم ایندکس می کنه؟

  من یک سایت محتوا محور با وردپرس ساختم. وقتی که وارد صفحه مقالات میشم و یک نظر ارسال می کنم ادرس اون صفحه تغییر پیدا می کنه
  مثلا از example.com/review/ به example.com/review/#comment-3 تغییر میکنه. مشکل این جاست که هر کاربری که یک نظر جدید ارسال می کنه این عدد بعد از کامنت هم تغییر می کنه. با این شرایط چطوری باید از تگ کنونیکال استفاده کنم؟ و به گوگل بفهمونم که آدرس اصلی برای ایندکس همون آدرس اولیه هست.

  1. سلام رضا.
   نه هیچ مشکلی نداره و کلا در سئو بخش # نادیده میگیره، چه در نظرات و چه در منوها و هر جا

 14. سلام ممنون بابت توضیحاتتون
  تو سایت من 4 تا دسته بندی وجود داره که عینا برچسب همون دسته بندی ها هم وجود داره من برای این 4 تا ری دایرکت کنم یا کنونیکال بزنم؟
  یه سوال دیگه تو سایت وردپرسیم برای آدرسی که با فیلتر ها ایجاد میشه من چطور می تونم به اون صفحه دسترسی داشته باشم که حالا بهش بگم که دسته اصلی رو نشون بده؟
  یعنی من می تونم نهایت تو صفحه محصول یا دسته بندی محصول از طریق یوست تنظیمات کنونیکال رو انجام بدم دیگه به صفحه ای که توش محصولاتی رو نشون میده که ویژگی خاصی دارند که دسترسی ندارم تگ کنونیکال بدم بهشون.
  ممنون

  1. سلام بهناز.
   ریدایرکت.
   کلا فیلترهای ووکامرس (ویژگی‌ها) کنونیکال هستند به صفحه مادرشون و مشکلی نداره.

 15. با سلام خدمت شما
  مقاله رو خوندم فقط یه سوال برام پیش اومده.فرض رو بر این میگیریم ک ما یک دسته بندی داریم ک دسته بندی اصلیمون هست مثلا به اسم ( قهوه و دمنوش ) و زیر دسته ی اون هم باشه (ماگ و لیوان ) .ما برای یک محصول تولید محتوا کردیم و با yoast seo کار میکنیم.حالا باید کنونیکال را برای این محصول ک زدیم بنویسیم و رل رو بذاریم براشون صفحه قهوه و دمنوش؟

  1. سلام محمد.
   اگر منظورت کنونیکال کردن صفحات محصول به دسته بندی اصلی خودشون هست باید بگم بستگی داره. اصولا این کار نمیکنن مگر صفحه محصول ارزش خاصی نداشته باشه و محتوای یونیک و خوبی نداشته باشه.

 16. مهندس پوریای عزیز سلام ، بعد مدتی افتخاری نصیب ما شد دوباره از شما استاد گرامی مطلب جدید یادبگیرم

  استاد من یک سایت فروش فایل لایه باز طراحی کردم ، مثلا در دسته بندی محصولات، فایل لایه باز کارت ویزیت املاک دارم و فایلهای کارت ویزیت لایه باز زیادی برای شغل دفتر املاک وجود داره که توضیحات خاصی نداره و من اسم محصولات رو به این ترتیب اوردم : طرح لایه باز کارت ویزیت املاک شماره 01 ، طرح لایه باز کارت ویزیت املاک شماره 02 و الی اخر و هیچ توضیحی هم براشون ننوشتم، چون واقعا شاید نشه 200مطلب متفاوت برای 200 مدل کارت ویزیت متفاوت املاک نوشت.

  حالا به عنوان مثال صفحه ، طرح لایه باز کارت ویزیت املاک شماره 01 از حداقل دو ادرس لینک داره یک ادرس اینه:
  محصولات /کارت ویزیت املاک/طرح لایه باز کارت ویزیت املاک شماره 01
  و یک ادرس هم اینه :
  محصولات/همه کارت ویزیت ها(منظور همه کارتها برای همه شغلهاست )/طرح لایه باز کارت ویزیت املاک شماره 01

  ادرس مختلفی دیگه هم از فیلتر محصولات حتما داریم خودتون بهتر میدونین

  حالا سوال 1: با توجه به اینکه مثلا 200 مدل کارت ویزیت املاک داریم سئو کردن تک تک این 200 مدل کارت ویزیت املاک که شبیه به هم است تیتر و توضیحاتشون نیازه ؟ یا بهتره من دسته بندی کارت ویزیت املاک رو سئو کنم ؟ و ورودی گوگل رو به این دسته بندی که جامع تر است هدایت کنم؟

  سوال 2 : از داخل صفحات این 200 مدل کارت ویزیت املاک به صفحه دسته بندی کارت ویزیت املاک با کلمات کلیدی متفاوت به صورت انکرتکست لینک بدم و 200 مدل کلمات کلیدی کوتاه و بلند انکرتکست کنم به صفحه دسته بندی کارت ویزیت املاک ، خوبه دیگه ، تایید میدین شما ؟

  سوال 3 که مربوطه به این مقاله شماست : تگ کنونیکال هر محصول رو به کدام صفحه لینک کنم (هر محصول چندین صحفه براش درست شده) تک کنونیکال هر محصول رو به صفحه اصلی همون محصول لینک بدم ؟
  مثلا دو ادرس :
  محصولات /کارت ویزیت املاک/طرح لایه باز کارت ویزیت املاک شماره 01
  و
  محصولات/همه کارت ویزیت ها(منظور همه کارتها برای همه شغلهاست )/طرح لایه باز کارت ویزیت املاک شماره 01
  رو به
  محصولات /کارت ویزیت املاک/طرح لایه باز کارت ویزیت املاک شماره 01
  که صفحه اصلی این محصول است لینک بدم ؟
  یا با توجه به توضیحاتی که عرض کردم هر دو این صفحه رو به صفحه دسته بندی کارت ویزیت املاک لینک بدم ؟
  و هر دو این صفحه رو نسخه ای از صفحه دسته بندی که میخوام سئو هم بشه معرفی کنم و صفحه دسته بندی رو صفحه اصلی در کنونیکال معرفی کنم ؟

  ببخشید طولانی شد
  امیدوارم شفاف مطرح کرده باشم همه قسمت ها رو
  سپاس فراوان از شما استاد پوریای عزیز

  1. سلام رضا جان
   ۱ – طبیعتا سئو کردن دسته بندی اولویت هست.
   ۲ – کار خوبی هست مخصوصا اگر این لینک ها داخل متن باشه.
   ۳ – اگر محصولات هیچ متن خوبی ندارن و عنوان خوبی هم ندارن میتونید به عنوان تست و بررسی بیاین همه ۲۰۰ محصول رو به صفحه دسته بندی اصلی خودشون کنونیکال کنید.

   موفق باشی.

 17. سلام.
  ببخشید با چه ابزاری توی سورس یک صفحه میشه جستجو کرد ؟ میخوام تگ Canonical رو توی سورس یک صفحه پیدا کنم اما نمیدونم چجوری باید توش جستجو کرد.

  1. سلام مهدی.
   به راحتی میتونی با خود مرورگر این کار بکنی. Ctrl + F بزن و سرچ کن canonical

  2. سلام وقتتون بخیر
   برای صفحات تگ چطور میشه کنونیکال ایجاد کرد در وردپرس ؟
   مثلا تگ یک پست از مقاله های سایت هست “اخبار_تکنولوژی” بعد تو گوگل به جای اینکه مقاله ای که این تگو داره بیاره ادرس تگو نشون میده:
   example.com/tag/اخبار_تکنولوژی

   1. سلام زهرا.
    مقاله رو مطالعه کن گفتیم برای وردپرس.
    به کمک افزونه یوست میشه.

 18. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید یه سوال داشتم
  تو صفحه ی محصول، یک گزینه وجود داره که کالا رو اضافه میکنه به لیست علاقه مندی های کاربر، قبل اضافه کردن یه پیام log in میاد و آدرس صفحه عوض میشه و url اضافه شده بعد از علامت سوال “؟” قرار میگیره
  تو این مورد هم صفحه جدید ایجاد شده و باید از تگ کانونیکال استفاده بشه؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام مرتضی.
   بله و البته بررسی کنید ببینید کنونیکال به ادرس صفحه محصول داره یا نه. اگر داره پس هیچ. ولی اگر نداشت پیشنهاد میشه اضافه کنید.
   هر چند گوگل هوشمند هست و برخی این موارد رو خودش اتومات متوجه میشه (یعنی میفهمه صفحه اصلی یک محصول چی هست) ولی ممکنه برای هر سایتی متوجه نشه.

 19. سلام وقتتون بخیر ممنون از مقاله خوبتون، ما از canonical تو سایتمون استفاده کردیم، میخاستم بپرسم اگر توی رپورتاژهامون به صفحه اصلی مد نظرمون که canonical در نظر گرفتیم لینک ندیم، ارزش اون بک لینک برای برای صفحه اصلی که canonical هست در نظر گرفته میشه درسته؟

  1. سلام عاطفه
   متاسفانه نفهمیدم چی گفتید. کمی شفاف تر و با مثال سوال مطرح کنید.

 20. من چند روز پیش سایتم رو از http به https تغییر دادم و بعد دو روز 94 تا ارور بهم داد من امد یه دکمه‌ای هست حالا اسمش رو نمی‌دونم زدم بعد دو روز از اینجا خطاها رفتن به قسمت Excluded و اونجا یه مقداری اینجا Discovered – currently not indexed قرار گرفتن یه مقدار هم Excluded by ‘noindex’ tag و این آدرس‌ها هیچ کدوم ایندکس نمیشه همشون زده noindex در حالی که من روبا ت و صفحات رو چک می‌کنم مشکلی نداره یعنی نو ایندکس نیست دلیل این همه ارور چیه من چه جوری اینارو رفع کنم؟ برای کنونیکال من چطوری باید این کار رو بکنم الان کلی صفحه هست که اینجوری و من باید تک تک اینارو از تگ کنونیکال استفاده کنم؟ این که کلی طول می‌کشه افزونه‌ای وجود داره
  که به صورت خودکار این کار رو انجام بده؟ بعد این افزونه پاک شد دوباره همه چی بهم میرزه؟
  در مورد ریدایرکت 301 هم من این کار رو انجام دادم حالا خدایی یه راهی پیش روم بذارین من نمیدونم چیکار کنم از هیچی سر در نمیارم خدایی یه راهی بگید من انجام بدم ببخشید طولانی شد ممنون

  1. سلام.
   شما خودتون میگید من چیزی در این زمینه در سر نمیارم پس بهتره برای گرفتن نتیجه درست بدید به یک متخصص سئو براتون انجام بده چون توضیح دادن همه چی اونم توی کامنت مگه ممکن هست؟
   با این حال بهتر بود خطاها بررسی میشدن و وقتی قسمت excluded رفته باشن به این معنی هست که شما بی توجهی کردید و گوگل اونجا فرستاده.
   یک test live برید داخل ابزار url inspection و بعد ببینید ایا متاتگ نوفالو https://mizfa.com/blog/nofollow-links/ هست یا نه. اگر بود طبیعتا باید پاک کنید و اگر نبود بدید به یک متخصص سئو تا اون بررسی کنه، احتمال اینکه شما خودتونم درست تشخیص نداده باشید وجود داره و ممکنه اصلا این موارد خطا نباشه و مشکلی سایت شما نداشته باشه.
   موفق باشید.

   1. سلام ممنونم از اینکه جواب دادین.
    من دیدم زده نو ایندکس و من صفحات رو نگاه می‌کنم نو ایندکس نیس ولی نمیدونم چرا در سرچ کنسول این خطاها رو نشون میده

    1. اگر خیلی مطمئن هستی که نوایندکس رو نداری که هیچ و خطای سرچ کنسول مهم نیست.
     ابزار سرچ کنسول بدون باگ نیست که. میتونه باگ داشته باشه و شایدم قبلا نوایندکس بوده و الان نیست.

 21. سلام وقت بخیر
  ی سوال داشتم
  بنظرتون چطور به همه صفحات اپن کارت نسخه 3 کنونیکال اضافه کنیم؟
  صفحات سایت کنونیکال ندارن
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام محمد.
   حتما اپن کارت یک سری Extension هایی داره که بتونید به کمک Extension ها کنونیکال اضافه کنید. درباره این موضوع سرچ کن و یک Extension خوب نصب کن.

 22. سلام و وقت بخیر
  ممنون بابت آموزش
  سوالم اینه آیا میتونم قسمت برچسب ها رو که جزئی کمتری از یک دسته بندی خاص محسوب میشه، از تگ canonical استفاده کنم و به قسمت دسته بندی مربوطه ارجاع بدم؟ (منظورم اینه که مثلا در یک برچسب تعداد کمی محصول وجود داره اما در دسته بندی همون موضوع محصولات خیلی بیشتری هستن) یعنی تاثیر مثبت میتونه داشته باشه یا اصلا کار درستی نیست؟

  1. سلام مانی.
   از تعریفی که تو کردی میشه این برداشت رو کرد که برچسب با دسته دابلیکیت هستند. ریدایرکت ۳۰۱ هم میتونه گزینه خوبی باشه.
   با این حال زمانی میشه دقیق صحبت کرد که دقیق بررسی بشه.

 23. سلام ، اگر در نتایج جستجوی روی یک کیورد، رتبه یک صفحه اصلی و رتبه دو اون صفحه مدنظر باشه اشکالی وجود داره ؟

  1. سلام، نه
   اصولا وقتی این شرایط هست که رقابت در اون کلمه کم باشه.

 24. سلام واقعا بهترین هستید
  ببخشید ممنون میشم کامل من رو راهنمایی کنید
  بنده یک سایت تعمیرات آیفون تصویری دارم که این سایت علاوه بر صفحه اصلی یک صفحه تعمیرات آیفون تصویری و یک صفحه نصب آیفون تصویری دارم. تمامی مطالب تعمیرات در صفحه تعمیرات و تمامی مطالب نصب در صفحه نصب قرار گرفته.
  در تمامی مطالب هم لینک سازی رعایت شده و لینک به صفحات اصلی موجود است.
  الان مشکلی که به وجود آمده اینه که اگر در گوگل تعمیرات آیفون تصویری که کلی هست سرچ شود مطلب تعمیرات آیفون کوماکس نمایش داده میشود که یک محتوا در صفحه تعمیرات است و ما نیاز داریم تا صفحه اصلی تعمیرات نمایش داده شود. همینطور در نصب
  الان هر سرچی از کلمه بدون برند تعمیرات آیفون تصویری بکنیم به جای صفحه مطلب دیگری نمایش داده میشود که یک مجموعه کوچکی از صفحه اصلیست.
  آیا این تگ کنونیکال مشکل را حل خواهد کرد ؟
  اگر بله آیا با افزونه یواست سئو امکان انجام دارد؟
  ممنون میشم روشش رو توضیح بدید ممنون

  1. سلام مصطفی عزیز.
   این نشون میده که شما لینک سازی رو اتفاقا به خوبی رعایت نکردید و فکر میکنید رعایت شده و یا چگالی رعایت نکردید و یا لینک سازی خارجی با داخلی یکی نیست یا رقبا خراب کاری کردن و یا ۱۰ ها دلیل دیگه.
   به صورت خلاصه بدون بررسی دقیق نمیشه گفت مشکل چیه ولی با این داده هایی که دادید ب نظرم تگ کنونیکال مناسب این مشکل شما نیست.
   بله با افزونه یوست میشه کنونیکال انجام داد (داخل مقاله اموزشش هست)
   موفق باشی.

   1. ببخشید . من میخوام .از سایتم یه کپی بگیرم . تمام اطلاعات را به سایت جدید انتقال بدم. و دامنه قدیمی را کلا کنونیکال کنم به روی دامنه جدید . از چه کدی باید استفاده کنم. ریدایرکت نمیخوام بکنم.ریدایرکت بلدم. میشه راهنمایی کنید

    1. اصولا چنین کاری نمیکنن و ما هم اطلاعاتی دراین باره متاسفانه نداریم.
     میتونید با یک متخصص برنامه نویس در تماس باشید.

 25. سلام بابت مطلب کاملی که نوشتید ممنونم.
  من یک مطلب در وبلاگ نوشتم که روش های استعلام … که در کلمه استعلام … رتبه 7 داره. اگر در این مطلب تگ کنونیکال بدم به سایت که استعلام رو انجام میده، رتبه من پایین نمیاد؟

  1. سلام الهه.
   بله. اگر کنونیکال کنید مطلبی که نوشتید به احتمال زیاد کاهش رتبه خواهد داشت.

 26. سلام من یک سری مطالب کپی میخوام منتشر کنم ایا باز هم باید از این تگ استفاده کنم یا نو ایندکس ؟

  1. سلام میلاد.
   بستگی داره و نمیشه ندیده نظر داد ولی به شکل کلی تگ کنونیکال گزینه بهتری هست.

 27. با سلام و احترام
  ضمن تشکر از مطلب بسیار خوبتون
  منوهای سایت من همون دسته های محصولات هستند در صورت اضافه کردن دسته ها در نقشه سایت و افزودن آنها به سرچ کنسول آیا این محتوای تکراری ایجاد می کند؟
  از طرفی می بینم که خودتان دسته های سایت را در موتور حستجو ایندکس کرده اید آیا دسته ها باید به نقشه سایت اضافه شوند یا نه؟

  1. سلام ابی
   محتوای تکراری رو من نمیتونم بگم. شما خودتون باید ببینید که ایا دسته مثلا A با دسته B دقیقا یکی هست؟ اگر یکی باشه خب محتوای تکراری رخ میده. اگر شما فکر میکنید که دسته بندی ها محتواهای تکراری هستند خب این برداشت اشتباه هست و باید بررسی کرد، میتونه اینطوری نباشه و اتفاقا برخی دسته بندی ها مهم باشن.
   دسته بندی ها طبیعتا باید در نقشه سایت باشن.

 28. با سلام و احترام
  در زمینه محتوای تکراری سوالاتی برام پیش اومده که نیاز به راهنمایی دارم
  من یک سایت فروشگاهی در زمینه دانلود و فروش انواع آبجکت های تری دی مکس دارم . در هر دسته بندی سایت بیش از صدها مطلب با عناوین تقریبا مشابه قرار می گیرد و برای تفکییک عناوین مشابه از شماره بندی استفاده شده است البته محتوای داخل هر مطلب با مطلب بعدی متفاوت یا اینک اصلا محتوایی ندارند (عناوین مشابه به این شکل هستند “دانلود آبجکت نمای ساختمان شماره 1و 2 و….”)
  سوال: آیا این مطالب با این نوع عنوان محتوای تکراری محسوب می شوند؟

  1. سلام ابراهیم.
   طبق صورت مسئله ای که نوشتی من این برداشت رو کردم که با داشتن چنین عنوان هایی شما هیچ ارزش سئویی به اون صفحات ندادید پس محتوای تکراری بودن یا نبودن شاید خیلی مهم نباشه با این حال میگید متن فرق داره ولی خب شاید به دلیل بسیار نزدیک بودن عنوان ها شما عنوان تکراری داشته باشید و یک جورهایی duplicate title معنایی رخ داده باشه. یعنی شاید از نظر دیکته کل عنوان ها فرق کنن ولی از نظر معنایی عین هم هستند.
   طبیعتا بدون بررسی دقیق و انالیز نمیشه نظر قطعی داد ولی امیدوارم نظرم براتون مفید بوده باشه.
   موفق باشید.

 29. سلام ممنون از مقاله خوبتون
  من برای سایتم تصمیم گرفتم یو آر ال ها رو از فارسی به انگلیسی تبدیل کنم در این حین آی دی هم آخر لینک محصولات اضافه کردیم
  متاصفا لینم به سه حالت فارسی و انگلیسی و با آی دی ایندکس شده
  میخوام بدونم تگ کنونیکال برای رفع این مشکل هم کارساز هست یا باید حتما ریدایرکت برای تمام محصولات بزنیم؟

 30. سلام

  ما در وبسایت از تگ کنونیکال استفاده کردیم و تمام حالات خاص یک صفحه دسته بندی مثل sort های مختلف و فیلتر ها کنونیکال شدن به url اصلی صفحه. ولی با گذشت چند روز گوگل دوباره حالات فیلتر شده صفحه رو ایندکس کرده و تحت عنوان Duplicate without user-selected canonical در سرچ کنسول نمایش میده. در حالی که این صفحات همگی کنونیکال هستند به صفحه اصلی. ممنون میشم علتش رو بفرمایید.

  1. سلام علی.
   قبلا درباره این موضوع در مقاله صحبت شده. قرار نیست وقتی شما کنونیکال رو تعریف میکنید گوگل دقیقا حرف شما رو گوش بده. اصولا وقتی سئو داخلی کمی ضعیف باشه این مشکلات میتونه رخ بده.
   موفق باشی.

  2. با سلام
   من سایتی دارم فروشگاهی که دسته بندی هام با صفحه بندی های مختلف مثلا بین یک تا ده محصولات مختلف توشون هست
   چرا باید همه ی صفحات یک تا ده به صفحه ی اصلی کانونیکال بشه؟؟؟
   اینا که محتوای مختلف توشونه
   نمیشه برا هر صفحه یه کانونیکار بکار ببرم؟
   مثلا صفحه ۲ به ۲/ صفحه ۳ به ۳ و الی آخر

   1. سلام نویده.
    اینکه چرا باید این کار رو بکنیم رو داخل مقاله توضیح دادیم.
    به صورت پیش فرض همینطوری که گفتید هست.

 31. سلام.دو تا سوال داشتم ممنونم میشم راهنماییم کنید
  1- من تو صفحات سایت شما که ویو پیج سورس رو میزنم نوشته ها مرتب هست و پشت سر هم نیست اما تو سایت خودم اینطور نیست و همه پشت سر هم قرار میگیره . میخواستم بدونم آیا این هم توی سئو تاثیر داره یا زیاد مهم نیست؟
  2- به برنامه نویسم گفتم از تگ کنونیکال استفاده کنه اما الان رفتم نگاه کردم دیدم تو بعضی صفحات استفاده نشده و تو قسمت هایی هم که استفاده شده پسوند https:// رو وارد نکرده و تو کوتیشن نیست! اصلا این حالتی که وارد کرده درست هست؟ (نمونه صفحه ای که تو سایت از تگ کنونیکال استفاده شده منو وبلاگ یا دوره های آموزشی هست)
  3- اگر مدت طولانی تو وبلاگمون پست نزاریم امکانش هست که دامین اتوریتی سایتمون هم بیاد پایین؟
  ممنون از سایت میزفا

  1. سلام محمد.
   ۱ – فکر کنم منظورت از نوشته ها، کدها باشه. کدها مهم نیستن. هر چی فشرده تر باشه حجم کمتری داره و میتونه برای ربات بهتر باشه.
   ۲ – باید کامل وارد بشه.
   ۳ – دامین اتوریتی ربطی به سئو نداره. اولی مربوط به شرکت moz هست و سئو گوگل هم مربوط به شرکت گوگل هست. با این حال اپدیت مقاله ها و انتشار محتوای جدیدی که باکیفیت باشه میتونه اثر مثبت در سئوی وبسایت داشته باشه.
   موفق باشی.

   1. سلام
    یک سوال میخوام بپرسم در زمینه همین کنونیکال
    در سایت های فروشگاهی که معمولا محصولات مشابه هستند و توضیح یک محصول میتونه توضیح چند محصول دیگه هم باشه و فقط مثلا قیمت و برخی ویژگی ها متفاوت است. در یک دسته بندی چند محصول مهم داریم که برای گوگل تکراری به نظر میرسند ولی برای کاربر بازدید کننده متفاوت و مهم هستند اگر بخواهیم که بیشتر از یک محصول در آن دسته بندی در گوگل ایندکس شوند و کنونیکال نباشند چکار باید بکنیم؟

    1. سلام وقت بخیر.
     میتونید از متغیر در محصولات استفاده کنید.

     1. در صورت امکان واضح تر توضیح دهید راهکار مناسب رو ، من هم همین مشکل رو دارم ، سپاس …

     2. راه حل اشاره شده. میتونید در اینترنت بیشتر درباره نحوه استفاده متغیر در محصولات اطلاعات کسب کنید.
      موفق باشید.

 32. سلام . بسیار ممنون از مطلب به این جامعی. من زبانم خوبه اما تو سایتهای انگلیسی زبان هم به این کاملی نیافتم ‌. با مثال . و عالی تک.‌
  من سوالی دارم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  من صفحه ای ایجاد کردم که کلمه کلیدیش
  “تعمیر‌ ماشین لباسشویی شمال تهران “
  هستش.
  آیا میتونم مثلا ده تا صفحه دیگه ایجاد کنم با کلمات کلیدی زیر که همرو کنونکیال بدم به کلمه کلیدی بالایی.
  کلمات دیگه ای مثل:
  تعمیر ماشین لباسشویی ارج شمال تهران
  تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ شمال تهران
  تعمیر ماشین لباسشویی الجی شمال تهران
  و بقیه برندها بسیار ممنون از راهنماییتون

  1. سلام امیر
   نهههههههه 🙂
   این کار هیچ اثر مثبتی نداره. سعی کن همون صفحه اصلی که قصد داری باهاش رتبه کسب کنی رو بیای همه کلمات کلیدی بالا رو داخلش استفاده کنی.

 33. سلام. اول از همه از شما تشکر می کنم بخاطر این همه اطلاعات مفیدی که در سایت میزفا در اختیار همه قرار میدید. واقعا از این بابت ممنونم
  راهنمایی که ازتون میخواستم این هست :
  من قبلا با تگ کنونیکال یک آشنایی تقریبی داشتم اما به دلیل این که اطلاعات جامعی پیدا نکردم ترجیح داده بودم که استفاده نکنم، اما تو سایت شما کاملا در این رابطه توضیح داده شده و می خوام توی سایتم پیاده سازی کنم. اما سوالم اینه :
  توی سایت یک سری دوره های آموزشی وجود داره که سطح بندی هستند و هر سطحشون که کلیک میشه آیدی و سشن ها تغییر میکنه و محتویات صفحه تغییر میکنه که به اصطلاح Ultimated URL هست. میخاستم بدونم اگر من از تگ کنونیکال استفاده کنم آیا دیگه نیاز هست که ریدایرکت 301 رو هم برای این آدرس ها استفاده کنم؟

  1. سلام محمد. خواهش میکنم
   شما وقتی ریدایرکت میکنید دیگه چجوری کاربر میتونه اون صفحه رو ببینه؟ ریدایرکت با کنونیکال فرق داره. موقع ریدایرکت دیگه صفحه مبدا دیده نمیشه و فقط مقصد دیده میشه.

  2. سپاسگزارم از سرکار خانم رعنا آخوندی و اقای اریا فر عزیز،
   این مقاله فوق العاده بود. از اینکه وقت گذاشتید از شما سپاسپاسگزارم، برای من بسیار مفید بود، با توجه به سطح دانش از سئو برای من باز هنوز هم اگر ساده تر مطرح میشد بهتر بود.
   🌷🌷🌷

   1. سلام عزیز. خواهش میکنم.
    اگر جایی براتون گنگ بود بفرمایید توضیح بدیم و حتما مقاله رو ساده سازی میکنیم. همیشه سعی کردیم به ساده ترین شکل ممکن این موارد تخصصی در سئو رو اموزش بدیم.
    تشکر از حضورتون.

 34. سلام و خسته نباشید بابت مقاله خیلی خوبتون
  در مورد وقتی url فارسی به حالت encod در تگ کنونیکال تبدیل میشه ۲تا سوال دارم
  ۱ اصلا این encodeشدن بد هست ؟ و گوگل ممکنه دچار اشتباه بشه ؟؟
  ۲ اگر برای هر صفحه برای خود اون صفحه با افزونه yaostبا همون قسمتی که خودتون معرفی کردین تگ کنونیکال تعریف کنم مشکلی پیش می اد؟ چون یکی سری می گند اون قسمت فقط برای ریدایرکت روی صفحه های دیگه هست
  مثلا صفحه 1 و صفحه ۲ به صفحه ۳ ایا این درسته؟ می‌تونم برای خود صفحه از همون جا تگ کنونیکال تعریف کنم‌یا نمی‌ تونم؟
  بعد برای سایت های غیر ورد پرسی این encode شدن مشکل ساز هست؟

  1. سلام مرجان. خواهش میشه
   ۱ – نه مشکلی نیست، برای زبان های عربی فارسی چینی این موارد اتفاق میوفته.
   ۲ – اصولا افزونه یواست که اشاره کردید خودش برای مقالات این کار میکنه و به خودش کنونیکال میکنه. بحث ریدایرکت با کنونیکال فرق داره و نمیتونید برای ریدایرکت کردن ۳۰۱ از این روش استفاده کنید.

 35. سلام و درود
  دوتا سوال
  1. بعضی از دسته بندی های من زیر مجموعه ی دوتا دسته بندی بالاتر از خودشه و وقتی یه محصول داخلش قرار میدم.. اون محصول رو هم عضو دوتا دسته بندی بالاتری هم میکنم.. نیاز هست که دسته بندی زیر مجموعه رو از تگ کنونیکال استفاده کنم به دسته بندی اصلی؟

  2. و این که تمام محصولات من توضیحاتشون تقریبا شبیه هم دیگه هست، ایا اینو گوگل جریمه میکنه به عنوان محتوای تکرار؟ فقط ویژگی هاشون با هم دیگه فرق میکنه!

  1. سلام وحید.
   ۱ – من نیازی نمیبینم ولی باید دقیق بررسی بشه.
   ۲ – طبیعتا گوگل اگر ببینه رقیب شما اینطوری کار نکرده ممکنه شما رو انتخاب نکنه. بستگی به میزبان رقابتی بودن داره.
   موفق باشی

 36. سلام وقت بخیر . میشه اصلا از این کد استفاده نکرد راهی نداره؟

  1. سلام علی.
   میشه استفاده نکرد اگر سئو براتون مهم نیست. اگر مهم هست باید استفاده کرد، این باید یعنی اصولی باید استفاده کرد وگرنه میشه از این کد بد هم استفاده کرد. مثال هایی که نیاز بوده رو در مقاله ما زدیم.
   تقریبا همه سایت‌های بزرگ از کد کنونیکال استفاده میکنن.
   موفق باشی

 37. سلام
  من مطالب این ببخش شما را مطالعه کردم. لطفاً این مثال را در نظر بگیرید. فرضاً یک سایت درباره قرآن داریم. برای این سایت صفحات جداگانه‌ای طراحی شده است که مطالب به شکل موضوعی دسته‌بندی شده‌اند. احکام، اخلاق، واجبات، دنیا، آخرت، زندگی، کار و….
  برای هر کدام از سوره‌ها، یک پست همراه با یک ترجمه، تفسیر و معنی خاص (یک شرح مرجع و اصلی*، نوشته شده است که هر کدام از آنها (بسته به مترجم یا شارح) در یک صفحه خاص (برای همان مترجم و شارح) آن (با هدف بهبود تجربه کاربری و سادگی در دسترسی) دسته‌بندی شده اند.
  اما برای هر کدام از آیات و سوره‌ها یک شرح و معنی و تفسیر جداگانه (مثلاً 5…6 ترجمه و شرح دیگر/متفرقه از نگاه سایت!) وجود دارد. (یعنی برای معنی و ترجمه و شرح هر کدام از آیات و سوره‌ها یک پست جداگانه نوشته شده) که برای هر کدام از مترجمین آنها، یک صفحه خاص نیز ایجاد شده است (با هدف بهبود تجربه کاربری و سادگی در دسترسی).
  از سوی دیگر، برخی مطالب روزمره نیز در یک دسته‌بندی دیگر در قالب پست به آیات و سوره‌ها مرتبط می‌شوند و از آن آیات و سوره‌ها در آنجا استفاده می‌شود و باز هم همه آنها، در یک صفحه خاص نیز همه آنها (با هدف بهبود تجربه کاربری و سادگی در دسترسی) دسته‌بندی شده اند.

  سوال این است در صورتیکه از همه شرح ها و تفسیرها و ترجمه ها و مطالب دیگر که به آن آیات و سوره ها اشاره دارند (مثل پاراگراف قبل در همین پیام) به یک ترجمه اصلی و مورد تایید سایت کنونیکال کنیم، اعتبار (رنک) آن ترجمه در سایت ما افزایش پیدا میکند؟
  آیا اگر از کنونیکال استفاده نکنیم، با توجه به تکرار آیات و سوره‌ها (با ترجمه‌ها و اشارات مختلف) از نظر سئو به مشکل برخواهیم خورد؟
  لطفاً برای استفاده از تگ کنونیکال و آنچه بهتر است ما برای بهبود و بهترین عملکرد انجام دهیم راهنمایی بفرمایید.
  سایت الآن لوکال است…

  از توجه شما سپاسگزارم

  1. سلام رضا عزیز.
   بخش هایی از صحبت های شما رو متاسفانه متوجه نشدم و فکر کنم باید دید تا بشه دقیق نظر داد ولی طبیعتا ترجمه یا تفسیر یک آیه فرق داره و همون طور که گفتی در جهت بهبود تجربه کاربری جدا بشه بهتره، کنونیکال هر کدوم هم خودشون هستند، یعنی صفحه ترجمه یک آیه خاص نباید جایی کنونیکال بشه جز همون صفحه، چون ترجمه فلان آیه طبیعتا در اینترنت جستجو بالایی داره. همینطور این موضوع برای تفسیر و سایر موارد هم میتونه صدق کنه.
   کنونیکال باعث افزایش رتبه یا اعتبار نمیشه بلکه پیشگیری میکنه برای کاهش رتبه.

   1. سلام. صبح شما بخیر.
    ممنون از پاسخ شما، مساله این بود که ما چند ترجمه داریم. از سوی دیگر چند تفسیر داریم. و یک ترجمه مرجع (اصلی از دیدگاه سایت) و یک تفسیر مرجع (باز هم اصلی از دیدگاه سایت) که ترجمه و تفسیر همانطور که شما هم فرمودید حسابشان جدا هستند. (شما این سوال را فقط از دیدگاه ترجمه جواب دهید، تا مساله ساده تر باشد، هر جوابی که شما به ترجمه بدهید برای بخش تفسیر نیز میتواند مورد استفاده باشد)
    حالا اگر همه ترجمه ها را (با توجه به اینکه بخشی از آنها یعنی محتوای عربی آیه‌ها یکسان یا تکراری هستند و هر کدام از ترجمه‌ها اندکی باهم متفاوت است و در میان چند ترجمه متفاوت، شباهت‌هایی وجود دارد و کلمات تکراری به کار برده شده است) یعنی با توجه به نزدیک بودن بخشی از هر کدام ترجمه ها به یکدیگر (با تفاوت‌های اندک و معانی مشترک) به یک ترجمه اصلی کنونیکال کنیم بهتر است؟ یا اینکه هر کدام از ترجمه ها علی رغم بخشی از محتوای تکراری (مثل بخش عربی آیه و کلماتی که در میان چند ترجمه مشترک است….) به خودشان کنونیکال شوند!؟

    از سوی دیگر فرضاً مباحثی مانند:
    احکام، اخلاق، واجبات، دنیا، آخرت، زندگی، کار و…. داریم که به سوره و آیه‌ای خاص مربوط میشوند، آیا بهتر است آنها را نیز (مثلا اخلاق شماره 1 (که مربوط به سوره شماره 5 آیه شماره 6 می شود) می بایست به آن سوره و آیه خاص (به یکی از ترجمه ها که در اینجا ترجمه دلخواه از دیدگاه سایت) کنونیکال شود؟ یا جداگانه در دسته اخلاقی‌ها باشد و به خودش کنونیکال کنیم؟

    سپاس

    در این مورد، موضوع اصلی و سوال زمینه‌ای این است که آیا با قرار دادن (تکرار) تمام آیه ها در هر بخشی از ترجمه ها که محتوای خود آیه نیز در کنار ترجمه قرار می گیرد (و محتوای آیه ثابت محتوا هستند و ترجمه آنها اندکی باهم متفاوت است) و با توجه به نزدیک بودن بخشی از هر کدام ترجمه ها و تفسیرها به یکدیگر (با تفاوت‌های اندک و معانی مشترک در نظر ترجمه و تفسیر) نیازی به کنونیکال کردن به یک ترجمه اصلی (ترجمه بهتر از نظر سایت ما) یا به صفحه اصلی آن سوره یا آیه در سایت نیست؟

    1. سلامی دوباره رضا.
     ۱ – اصلا ترجمه ها از نظر من نباید صفحات جداگانه داشته باشن، انواع ترجمه های یک آیه باید در همون صفحه خودش باشه. اینطوری دیگه بحث کنونیکال هم حل میشه. هر چند اکثر سایت‌ها در این زمینه متن‌هاشون شبیه به هم هست چون نمیتونید ترجمه مثلا الهی قمشه‌ای عوض کنید. پس موردی نیست چون همه این سایت ها شبیه به هم هستند. مگر شما یک فرق بزرگ و خوبی داشته باشید و اومده باشید صوتی کرده باشید و کارهای متفاوت انجام بدید.
     ۲ – اخلاقی ها اگر متنی متفاوت دارن باید به خودشون کنونیکال بشن. تکرار آیه در صفحات مختلف مهم نیست.
     ۳ – پاسخ سوال اخر هم دادم و به نظرم نباید ترجمه یک آیه رو در صفحات مختلف گذاشت، اصلا تجربه کاربری خوبی نداره این موضوع. همه تجربه های یک آیه خاص باید در یک صفحه باشه.
     موفق باشی

 38. سلام
  وقتتون بخیر

  لطفا در صورت امکان راهنماییم کنید.
  در سرچ کنسول در قسمت
  URL Inspection
  میگه که:
  URL is not on Google
  به خاطر مشکل زیر:
  Coverage
  Duplicate, Google chose different canonical than user

  که ظاهرا هاستینگ بدون اطلاع ما پروتکل https رو برای هاست سایت ما فعال کرده بوده و این مشکل به این خاطر بوجود آمده

  Indexing
  User-declared canonical: http://
  Google-selected canonical: https://
  که گوگل url با پروتکل http رو حذف کرده و url با پروتکل https رو ایندکس کرده. و به خاطر این مسئله سایت شدیدا افت پیدا کرده.
  و الان نمیخوام گواهینامه ssl رو فعال کنم.
  و همه کارهای آن پیج سئو و آف پیج سئو رو روی لینکهای http انجام دادیم.

  الان چطور میتونم رو رفع کنم؟ و مشکل حل بشه.
  مقاله رو کامل خوندم. ولی چون تسلط کاملی در این زمینه ندارم، دقیقا متوجه نشدم که چکار باید کنم.
  با تشکر از مطالب خوبتون

  1. سلام علی.
   حتما پراپرتی سرچ کنسول شما روی http هست. اگر ریدایرکت ۳۰۱ به صورت اصولی صورت گرفته باشه کم کم نتایج سایت با http از بین میره و https نمایش داده میشه و اعتبار لینک ها انتقال داده میشن به پروتکل https.
   پیشنهاد میشه با خوندن مقاله ثبت سایت در سرچ کنسول بیا و نسخه جدید رو ثبت کن.
   سایت با https بهتره تا سایت با http

 39. سلام وقت بخیر
  من در yoast ، قسمت کنونیکال
  url ، قرار دادم که قسمتی از اون فارسی مثلا :
  دانلود_کتاب_starten wir

  وقتی صفحه رو بروزرسانی میکنم میام ببینم url هست یا نه . میبینم که اون لینک هست اما قسمت فارسیش حذف شده و همون لینک و از همون صفحه باز مینم 404 میده.

  باید بگیم که کنونیکال فقط برای url های انگلیسی کاربرد داره ؟

  1. سلام وحید.
   وقتی شما ادرس کپی میکنید و توش فارسی داره اینطوری میشه:

   %D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C-%D8%B3%D8%A6%D9%88/

   و شاید به این خاطر هست که مشکل ساز میشه. ولی اگر شما بعد از دامنه یعنی mizfa کپی رو شروع کنی اینطوری میشه:

   mizfa.com/آموزش-خصوصی-سئو/

   و ابتدای این ادرس بالا بیا خودت https:// بذار اگر سایتت https هست.

 40. سلام. با یواست که کنونیکال میکنم یو آر الهایی که فارسی هستند رو درست لینک نمیده!!! مشکل از چیه؟ تو وردپرس راه دیگه ای هست برای کنونیکال کردن؟

  1. سلام رضا.
   من که تا حالا با یواست مشکلی نداشتم و به خوبی کنونیکال میکنه.
   مشکلش چیه؟ دقیق تر صورت مسئله رو باز کن

   1. سلام
    اگه آدرس لینک فارسی باشه، کنونیکال که میکنم و از قسمت سورس کد نگاه میکنم میبینم قسمت فارسیش رو خط تیره میزاره
    عکس زیر رو ببینید. بالایی لینکیه که میخوام کنونیکال کنم. وسطی قسمتیه که تو یواست اون لینک رو پیست میکنم. پایینی هم چیزیه که تو کد اون برگه میبینم.
    s6.picofile.com/file/8386839942/4.jpg
    ممنون

    1. سلام رضا جان. گرفتم چی شده. نظر vahid همین بالای نظر تو هست درباره همین موضوع حرف زده و من پاسخش رو دادم. لطفا اونو بررسی کن. اونجا که به جای فارسی خط تیره میشه رو باید جداگانه دوباره کپی کنی تا مشکل حل بشه.

 41. سلام و ممنون بابت مطالب مفید و کاربردیتون.
  ما دو تا سایت داریم یکی سایت اصلی با دامنه ir و سایتی که برای تبلیغات ادوردز هست و با دامنه com روش پارک شده. مشکلی که الان باهاش مواجه شدم اینه که من روی سئوی ir کار میکنم. اخیرا لندینگ پیچی توی ir ساختم که با کیورد اصلیش در عرض چند روز اومد صفحه دو گوگل و حتی تا رتبه 9 هم رسید. اما چند روزیه که تو نتایج گوگل نشون داده نمیشه( البته تو نتایج سرچ کنسول تغییری نکرده و هنوز پوزیشن 11 رو داره). الان تبلیغ این لندینگ پیج هم روی دامنه com داره میره و فقط همین صفحه تو نتایج گوگل نشون داده میشه. دامنه com رو که نگاه کردم دیدم هیچ کدوم از صفحات این دامنه تگ کنونیکال ندارن. میخواستم بدونم علت افت رتبه و حذف شدن صفحه‌ی دامنه اصلی از نتایج گوگل میتونه همین باشه؟ و اینکه اگه بخوام برای هر صفحه ای تگ کنونیکال بذارم باید به صورت دستی انجام بدم؟ چون تعداد صفحات سایت خیلی زیاده.

  1. سلام وقت بخیر.
   بله میتونه این باشه اگر محتوا تکراری باشه. البته نزدیک به چند ماه هست روی دامنه ir میشه تبلیغات ادز رفت و مشکلی نداشت. با این حال باید کنونیکال کنید و یا تگ نوایندکس کنید.

 42. سلام
  وقت بخیر
  توی هر برگه معمولا یه سری نوشته مشترک با همه برگه ها وجود داره ، آیا این نوشته های مشترک روی سئو تاثیر منفی داره ؟

  1. سلام عزیزم.
   بستگی داره این نوشته مشترک چقدر حجم داره. طبیعتا کم باشه اثر منفی نداره. هر چند در سئو همه چی نسبی هست و بدون بررسی دقیق و تحلیل نمیشه حرف مطمئنی زد.
   موفق باشی.

 43. سلام
  برای سایت ورد پرسی میخوام صفحه دوم و سوم یک دسته رو به صفحه اول کنونیکال کنم اما همشون داخل یک ادرس دسته هستند و فقط /۲ یا/۳،دارند چطوری میشه انجامش داد؟؟

  1. سلام. وقتی صفحه اول کنونیکال کنی سایر صفحات هم به صفحه اول کنونیکال میشن.

 44. سلام

  سوال: اگه از تگ کنولیکال زمانی که محتوای تکراری نداشته باشیم و در تمام صفحات سایت استفاده کنیم اشکالی داره؟

  1. سلام امین جان. نه. هیچ اشکالی نداره. همین الان در همین صفحه سایت میزفا از تگ کنونیکال استفاده شده. مهم اینکه درست استفاده بشه.

   1. یه سوال دیگه:
    وقتی از تگ کنولیکال استفاده میکنیم یعنی اون صفحه (منظورم صفحه فرعیه) نباید در گوگل ایندکس بشه, درسته؟ اگه اینجوره چرا از تگ یا فایل robots.txt برا اینکار استفاده نکنیم؟

    ==> در ضمن قبلنا وقتی به این کامنتا جواب میدادین ایمیلش میومد ولی الان نمیاد!

    1. سلام امین جان. همه این موارد با هم فرق دارن. اینکه فایل robots.txt کجا استفاده کنیم و همینطور متاتگ ربات و یا همین تگ کنونیکال رو.
     برای اینکه بگم چه فرقی دارن باید چند ساعتی تایپ کنم برای همین پیشنهاد میکنم مقالاتش رو بخون.
     نه ایمیل میشه. حتما رفته تو قسمت اسپم شما. پیشنهاد میکنم ایمیل ما رو از اسپم در بیارید تا دیگه براتون تو اسپم ها نره.
     موفق باشی.

 45. سلام و وقت بخیر
  ممنون از مقاله بسیار خوب و جامعتون
  فقط یه سوال دارم اینکه آیا گوگل صفحاتی را که تک کانونیکال دارند ایندکس نمی کنه؟
  من یه سایت فروشگاهی دارم بعضی وقت ها پیش میاد که دو تا محصول کاملا اطلاعاتشون مثل هم هست و فقط یه سری مشخصاتشون با هم متفاوته مثل ظرفیت یا توان مصرفی یا شکل ظاهری
  به خاطر محتوای تکراریشون من مجبورم یکیشون را تک کانونیکال بدم ولی می خوام هر دو تا صفحم ایندکس بشه و ارزش هر دوتاشون برابر باشه.

  1. سلام سپیده.
   هر صفحه باید تگ کنونیکال داشته باشه. خیلی از صفحات مثل همین صفحه ای شما الان توش هستید کنونیکالشون خودشون هستند. اگر منظورت اینکه من در صفحه A اومدم به صفحه B کنونیکال زدم باید بگم که صفحه A به احتمال ۹۵ درصد در نتایج جستجوی کاربر نمیاد.
   توی این حالت شما وقتی محصول داری با مشخصات مختلف به نظر من کنونیکال نکن و بذار توی همین حالت خودش باشه. هر چند میتونی کلا یک محصول اضافه کنی و به کمک ویژگی ها و یا تنوع ها بیای ورژن های مختلف رو اضافه کنی. یعنی اگر نوت ۱۰ سامسنوگ داری میتونی یک محصول درست کنی و ۶۴ گیگ و ۱۲۸ گیگ با رنگ های مختلف رو در همون محصول بیاری.
   موفق باشی

   1. ممنون از توضیحات کاملتون اقای آریافر عزیز
    به دلیل اینکه شکل ظاهری محصولات متفاوت است و دو تا محصول جدا به حساب میان من نمی تونم برای هر دو محصول یک صفحه درست کنم و محصول رو متغیر بگیرم و باید تو دو تا صفحه جدا بیارمشون.
    اگر کانونیکال هم ندم می ترسم گوگل محتوا را داپلیکیت کانتنت بدونه چون محتواها 95 درصد مثل هم هستند.
    اقای آریافر یک صفحه می تونه دو تا تگ کانونیکال داشته باشه؟

    1. خواهش میکنم.
     اگر وردپرس و ووکامرس باشید برای هر متغیر میشه عکس تعریف کرد و مشکلی نداره.
     با این حال کنونیکال نباید باشه چون محصولات فرق دارن. کاربر مهم تر از گوگل است و گوگل هر روز داره پیشرفت میکنه تا بتونه فکر کاربر رو بخونه. پس کاربر هدف اصلی باشه.
     نه نمیشه یک صفحه دو تا کنونیکال داشته باشه و این خطاس.
     موفق و شاد باشی

     1. بسیار ممنون اقای آریافر عزیز
      خیلی لطف کردین
      🙏🙏

     2. خواهش میکنم.
      سوالی داشتید شما و همه دوستان دیگر میتونن در اینجا بپرسن، ما پاسخگو هستیم.

 46. سلام و درود بر شما
  مطالبتون فوق العاده عالی بود
  ———-
  فقط سوالی داشتم خدمتتون ممنون میشم راهنمای کنید..
  قبلا وب سایت من http بود..الانssl را نصب کردم..الان اگر وارد کنسول گوگل این را به عنوان یه دامنه جدید در نظر گرفته..واگر می خواهم مطالب قبلی را در کنسول اضافه کنم
  مطالبم در سایت اصلا ایندکس نمیشه…
  و خطای زیر را بهم میده:
  —————————————-
  Indexing
  Indexing allowed?
  Yes
  User-declared canonical
  example.com

  Google-selected canonical
  example.com

  ممنون میشم بگید چطور این آدرس جدید را جایگذاری کنم….
  بی نهایت ممنون
  پیروز باشید…
  ——————-

  1. به نظرتون از طریق فایل ربات.تکست اشکالی نداره جلو ایندس شدن مطالب باhttp را بگیرم؟
   اشکالی ایجاد نمی کند؟
   متشکرم

   1. سلام وقت شما بخیر
    سوال شما کلا اشتباه هست و بنظرم بیشتر جنبه لینک سازی داشته.
    پیشنهاد میشه اگر مشکل واقعی دارید بهتر توضیح بدید

 47. یک سوال دیگه ما pdf مقالات رو داخل یک هاست که زیر دامین سایت ما هست آپلود می کنیم. و لینکش رو میذاریم داخل قسمت دانلود صفحه، یعنی گوگل این pdf ها رو هم به عنوان داپلیکیت میشناسه؟ و باید تگ کنونیکال بدیم؟

  1. پیشنهاد میشه بذارید. درباره این موضوع من توضیح دادم. قسمت تگ Canonical در HTTP Headers مطالعه کنید.
   موفق باشی