آموزش سئو فنیآموزش سئو پیشرفتهسئو داخلیسئو وردپرس

نحوه استفاده از تگ Canonical

تگ Canonical یکی از آن تگ‌هایی است که همه وبمسترها حداقل یک بار مجبور به حل مشکلات ناشی از عدم استفاده درست از آن شده‌اند. شایع‌ترین خطایی که برای یک متخصص سئو ممکن است پیش آید، مشکل ایندکس نشدن صفحاتی است که سرچ کنسول ادعا می‌کند تگ کنونیکال Canonical برای آن‌ها یا به درستی انتخاب نشده یا با متا تگ کنونیکالی که گوگل تشخیص داده است؛ متفاوت است. اینکه چگونه برای صفحاتی که از این نظر مشکل دارند تگ کنونیکال تعریف کنیم بسیار مهم است، چرا که استفاده نادرست از این تگ علاوه بر اینکه شما و ربات‌های گوگل را حسابی گمراه می‌کند، مانع از گرفتن رنک (Rank) مناسب برای صفحات شما می‌شود. و شما در این مقاله از سایت میزفا نحوه استفاده صحیح از این تگ کنونیکال را یاد خواهید گرفت.

البته ما جدای از Canonical اصطلاح Canonicalization هم داریم و به این موضوع هم میپردازیم.

تگ Canonical چیست

معنی canonical چیه؟ تمام داستان کنونیکال این است که گوگل نسبت به محتوای تکراری به شدت حساس است، در مقاله پنالتی شدن سایت در گوگل درباره مشکلات محتوای تکراری یا همان Duplicate content صحبت کردیم و حتی کمی درباره تگ کنونیکال در آنجا نوشتیم و گفتیم چه تاثیری در پنالی شدن وبسایت ما در نتایج گوگل دارد.

آیا گوگل به تگ کنونیکال توجه می‌کند؟
زمانیکه ربات‌های گوگل با آدرس‌هایی که محتوای تکراری دارند؛ روبه‌رو می‌شوند باید یکی از آن محتواها را به دیگری ترجیح داده و آن آدرس را به عنوان آدرس اصلی ایندکس کنند. حال شما به کمک این تگ پرکاربرد می‌توانید در این امر به گوگل بگویید که لطفا به جای آنکه خودت ترجیح دهی کدام آدرس اصلی است، به حرف من گوش کن. در این حالت باید در نظر بگیرید که تنظیم کردن تگ کنونیکال Canonical به معنی گوش دادن حرف گوگل به شما نیست ولی به احتمال زیاد حرف شما را در اولویت قرار خواهد داد.

اصولا گوگل آدرس اولی که ایندکس می‌کند را اصلی در نظر می‌گیرد، هر چند این حرف بنده همیشه درست نیست ولی این را هم در نظر بگیرید که تصمیم گیری نهایی برای اعمال تگ های کنونیکال در سایت شما ربات گوگل است و نه شما. گوگل در این داکیومنت گفته:

Which is my canonical URL, according to Google?
Use the URL Inspection tool to learn which page Google considers canonical. Note that even if you explicitly designate a canonical page, Google might choose a different canonical for various reasons, such as performance or content.

پس بدانید که اولویت در انتخاب کنونیکال یک صفحه با گوگل است و با شما نیست، با این حال میزفا پیشنهاد میکند که در صفحات خودتان از این متاتگ پرکاربرد استفاده کنید. علت استفاده را در پاراگراف بعدی بخوانید.

علت به وجود آمدن محتوای تکراری در سایت

مطمئنا هیچ متخصص حرفه ای در امر سئو به صورت ارادی صفحاتی با محتوای یکسان تولید نمی‌کند، پس چرا صفحاتی با محتوای تکراری در سایت شما به وجود آمده است؟

 • آدرس‌های چندگانه (Multiple URLs): این آدرس‌ها در سایت‌های فروشگاهی که با تغییر متغیرهایی مثل قیمت، رنگ و دسته بندی های مختلف و یا مثلا بهترین محصولات و یا پرفروش‌ترین‌ها، تولید می‌شوند.
 • آدرس‌هایی که با Session های مختلف تولید می‌شوند: آدرس‌هایی که به صورت اتوماتیک توسط سیستم مدیریت محتوای سایت شما و با تغییر Session تولید می‌شوند. آیا صفحاتی دارید که قرار است با پرینتر به خوبی نشان داده شوند؟ آیا از لینک‌های خرده نان( Breadcrumb Links) در آدرس‌دهی استفاده می‌کنید؟
 • نسخه‌های HTTP، HTTPS و با WWW و بدون WWW یک سایت: اگر به ربات‌های گوگل به صورت درست اعلام نکنید که آدرس‌های
  http://example.com
  http://www.example.com
  https://example.com
  https://www.example.com
 • همگی به یک صفحه اشاره می‌کنند؛ این آدرسها به صورت جداگانه در گوگل ایندکس میشوند. (حل این مشکل توسط کد انتقال دائمی یا کد Redirect 301 امکان‌پذیر است.)
 • کوچک یا بزرگ بودن کلمات انگلیسی که در آدرس صفحات سایت وجود دارد: برای مرورگرها و کاربران کوچک یا بزرگ بودن حروف اهمیتی ندارد اما موتورهای جست‌و‌جو نسبت به این موضوع حساسیت دارند. اگر سایت شما در دسته‌بندی‌های هاست نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس نیست؛ بدون شک به مشکل خواهید خورد.
 • آدرس‌های متفاوت برای موبایل: اگر آدرس صفحات شما در زمانیکه کاربر با موبایل از سایت شما دیدن می‌کند با کاربر دسکتاپ متفاوت است.مثلا m.example.com را برای ورژن موبایل صفحه example.com در نظر گرفته باشید.
 • برخی وبسایت‌ها برای به اشتراک گذاشتن محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی آدرس کوتاه‌تری دارند و این ادرس ریدایرکت نمی‌شود، همانند دیجی‌کالا، درواقع هر محصول دیجی‌کالا با دو آدرس مختلف را می‌توان نشان داد ولی آن‌ها با تگ کنونیکال مشکل محتوای تکراری را حل کرده‌اند.

دقت کنید در مثال‌هایی که گفتیم لزوما محتوای تکراری تولید نشده است بلکه این تعدد آدرس‌ها است که باعث بوجود آمدن محتوای تکراری در صفحات یکسانی که با چند آدرس در دسترس هستند شده است. همچنین دقت داشته باشید که حل مشکل به وجود آمدن محتوای تکراری فقط به کمک تگ کنونیکال برطرف نمی‌شود و راه‌های دیگری مثل انتقال دائمی صفحات( Redirect 301) و استفاده از بخش URL Parameter در سرچ کنسول برای حل این مشکل وجود دارد. ما در دوره فیلم آموزشی سرچ کنسول جدا از آنکه به مبحث URL Parameter پرداختیم به نحوه ریدایرکت کردن هم به شکل بسیار جامعی پرداختیم تا کمترین محتوای احتمالی را داشته باشید.

کاربرد متا تگ Canonical

همانطور که گفتیم زمانی از تگ کنونیکال استفاده می‌کنیم که بخواهیم به ربات گوگل بگوییم از بین چند صفحه که به نظر می‌رسد محتوای تکراری دارند کدام صفحه را به عنوان صفحه اصلی در نظر بگیر.

یک مثال ساده از تگ کنونیکال

با کمک تگ کنونیکال به ربات‌های گوگل می‌فهمانیم، آدرس‌های مختلفی که محتوای منحصر به فرد ندارند و قسمتی از محتوای صفحه دیگری هستند نباید در نتایج جست‌و جو نشان داده شوند.

نحوه استفاده از rel=”canonical”

۱ - https://www.example.com/quality-wrenches.html
۲ - https://example.com/quality-wrenches.html
۳ - https://example.com/quality-wrenches.htm?sort=price
۴ - https://example.com/quality-wrenches.htm/print

مثال: به آدرس‌های بالا توجه کنید. فرض کنید در یک فروشگاه اینترنتی، آدرس اول به صفحه اصلی محصولات اشاره می‌کند. آدرس دوم بدون www است. آدرس سوم محصولات را بر اساس قیمت مرتب می‌کند و آدرس چهارم نسخه قابل پرینت صفحه اصلی است. محصولات این فروشگاه اینترنتی باید فقط با آدرس صفحه اول در گوگل ایندکس شوند، در نتیجه برای همه صفحات ( حتی صفحه اصلی) متا تگ Canonical را به شکل زیر تعریف می‌کنیم.

<link rel="canonical" href="https://www.example.com/quality-wrenches.html"/>

دقت داشته باشید این تگ در قسمت head کدهای html هر 4 صفحه قرار می‌گیرد.

با این کار به ربات‌های گوگل می‌گوییم که اگر ۴ ادرس بالا را مشاهده کرد فقط آدرس ۱ را در نظر بگیرد و در نتایج نشان دهد و ۳ ادرس بعدی هر آنچه که دارند مربوط به آدرس ۱ است.

تگ Canonical در افزونه Yoast وردپرس

اگر سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس نوشته شده است و از افزونه یوآست Yoast برای بهبود وضعیت SEO سایت خود استفاده می‌کنید، می‌توانید به سادگی از قسمتی که در شکل زیر مشخص شده است برای هر صفحه آدرس کنونیکال را تعریف کنید.

نحوه استفاده از کنونیکال در وردپرس

چند مثال از نحوه استفاده از تگ Canonical در سایت‌های مختلف

قبل از بررسی متا تگ کنونیکال در چند نمونه سایت ایرانی در خاطر داشته باشید، استفاده از متا تگ کنونیکال به استراتژی‌های هر سازمان بستگی دارد و نسخه‌ای که یک سایت برای نحوه کاربرد تگ Canonical استفاده کرده است؛ ممکن است با استراتژی‌های سایت شما همخوانی نداشته باشد.

بهترین راه این است که سناریوهای مختلفی که در زیر برایتان آورده شده است را با دقت بررسی کنید و سپس با توجه به برنامه‌ای که برای ایندکس شدن صفحات سایت خود در گوگل دارید برای استفاده از متا تگ Canonical اقدام کنید.

مثال ۱ – نحوه استفاده از تگ Canonical در فروشگاه دیجی‌کالا

بیایید نحوه دسته‌بندی صفحات در این فروشگاه را بررسی کنیم. در منو صفحه اصلی دیجی کالا یک سری دسته‌بندی از محصولات مختلف را می‌بینیم. فرض کنید داخل زیر دسته کالاهای مسی می‌شویم. به آدرس صفحه در شکل زیر دقت کنید.

استفاده دیجی کالا از متا تگ کنونیکال
استفاده دیجی کالا از متا تگ کنونیکال

در این صفحه دیجی کالا تمام محصولات مسی خود را یک‌جا جمع کرده است. به قسمت بالای عکس‌ها نگاه کنید که چند فیلتر مختلف برای تغییر نحوه نمایش این اجناس درج شده است. روی یکی از این فیلترها کلیک کنید. حالا به دقت به آدرس صفحه نگاه کنید. در بالا گفتیم یکی از کاربردهای استفاده از تگ کنونیکال زمانی است که با تغییر فیلترهایی مثل رنگ، قیمت، ارزان‌ترین و … آدرس‌هایی جدید تولید می‌شوند.

اعمال فیلتر بر محصولات و عملکرد تگ کنونیکال
اعمال فیلتر بر محصولات و عملکرد تگ کنونیکال

حالا بیایییم به این سوال‌ها پاسخ بدهیم:

 1. همه محصولات مسی سایت دیجی کالا در کدام صفحه قرار گرفته اند؟
 2. آیا با کلیک کردن روی فیلتر جدیدترین‌ها، محصولاتی به ما نمایش داده می‌شود که در صفحه اصلی وجود داشته اند؟ یا محصولاتی جدید برای نمایش وجود دارد؟

حالا بیاییم به منبع کد صفحه بالا نگاه کنیم. عبارت rel=”canonical” را در صفحه کد جست‌و‌جو کردیم. نتیجه را در تصویر می‌بینید.

استفاده از رل canonical در سایت دیجی کالا
استفاده از رل canonical در سایت دیجی کالا

تگ کنونیکال این صفحه، صفحه اصلی محصولات مسی است. زمانیکه شما به این شکل از متا تگ Canonical استفاده می‌کنید، به ربات‌های گوگل می‌فهمانید که این صفحه فیلتر شده محتوایی دارد که شامل محتوای صفحه اصلی محصولات است و به جای اینکه صفحه با آدرس فیلتر شده در گوگل ایندکس شود، باید صفحه با محصولات اصلی که صفحه کامل‌تری است؛ ایندکس شود.

بیاییم نگاهی به منبع کد صفحه اصلی محصولات مسی نیز بیندازیم، دیجی کالا برای احتیاط بیش‌تر متا تگ Canonical  این صفحه را هم خود صفحه تعریف کرده است تا به گوگل در درک بهتر صفحه اصلی که باید به عنوان صفحه محصولات مسی ایندکس شود؛ کمک کرده باشد.

استفاده از تگ Canonical در صفحه اصلی محصولات سایت دیجی کالا
استفاده از تگ Canonical در صفحه اصلی محصولات سایت دیجی کالا

مثال ۲ – نحوه استفاده از تگ Canonical در سایت میزفا

در این مثال قصد داریم به شما نشان دهیم که منظورمان از متفاوت بودن استراتژی ایندکس شدن صفحات در گوگل و تأثیر آن بر روی نحوه کاربرد تگ کنونیکال چیست.

یکی از بخش‌های پرطرفدار سایت ما بخش مقالات > آمـوزش سئو > کل آرشیو سئو می‌باشد. در این بخش ما تمامی مقالاتی که در خصوص سئو داریم را یک‌جا جمع کرده‌ایم. (https://mizfa.com/blog/category/seo/)

صفحه دسته بندی مقالات سئو در سایت میرفا
صفحه دسته بندی مقالات سئو در سایت میرفا

در نگاه اول ممکن است اینطور به نظر برسد که ما قصد داریم یا هر صفحه از این دسته‌بندی در گوگل ایندکس شود یا فقط صفحه اول این دسته‌بندی ها. اما استراتژی سایت ما در ایندکس شدن آرشیو کاملی از سئو با آنچه ممکن است در ذهن شما باشد متفاوت است، به همین خاطر ما به شکلی متفاوت از تگ کنونیکال در این دسته‌بندی‌ها استفاده کرده ایم.

به تصویر زیر که منبع کد صفحات اول  دسته‌بندی کل آرشیو سئو ما هستند به دقت نگاه کنید.

استفاده از تگ کنونیکال در دسته بندی های سایت میزفا
استفاده از تگ کنونیکال در دسته بندی های سایت میزفا

عبارت rel=”canonical” را پیدا کنید و ببینید چه صفحه‌ای به عنوان تگ کنونیکال برای این صفحات تعریف شده است.

به این نکته دقت کنید که کدام صفحه قرار است محتوای کامل‌تر و به روز تری داشته باشد؟ در مثالی که از میزفا برای شما بیان کرده‌ایم، صفحه‌ای وجود دارد به این آدرس که در آن سرفصل دوره آموزشی سئو به صورت کامل درج شده است و توضیحات کاملی در خصوص ماهیت سئو در آن داده شده است. استراتژی سایت ما در استفاده از تگ Canonical به این شکل است که همه ترافیک ورودی و رنک (Rank) در خصوص آموزش سئو به آن صفحه منتقل شود، در نتیجه برای صفحات دسته‌بندی تگ کنونیکال را به گونه‌ای تعریف کردیم که به ربات‌های گوگل بفهمانیم صفحات دسته‌بندی کپی از کدام صفحه هستند و صفحه اصلی که باید در گوگل ایندکس شود کدام صفحه است.

به شکل خلاصه آرشیو سئو بیشتر جنبه تجربه کاربری را دارد و  از نظر سئو محتوای آن تکراری است به عبارت دیگر با این کار ما از کنونیکالیزیشن canonicalization دوری کردیم.

مثال ۳ – نحوه استفاده از تگ Canonical در یک مجله اینترنتی

قصد  داریم یک مجله که مطالب مختلفی را در صفحه بندی‌های گوناگون انتشار می‌دهد را بررسی کنیم، تا ببینیم تعریف رل Canonical تا چه اندازه می‌تواند در سایت‌های مختلف متفاوت باشد.

استفاده مجله اینترنتی از تگ کنونیکال
استفاده مجله اینترنتی از تگ کنونیکال

به شکل بالا نگاه کنید. در این مجله سر دسته‌ای را تحت عنوان راهنمای سفر می‌بینید که با کلیک روی آن وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن تمامی مقالات مربوط به این دسته در چند صفحه به شما نمایش داده می‌شود. استراتژی که این مجله برای ایندکس شدن و گرفتن رنک (Rank) روی کلمه راهنمای سفر دارد به این شکل بوده است که فقط صفحه اول در گوگل ایندکس شود و وجود بقیه صفحات با پارامترهای صفحه بندی به گوگل فهمانده شود. به عکس زیر که منبع کد صفحه دوم این دسته بندی است نگاه کنید، آدرس صفحه اول دسته‌بندی به عنوان تگ کنونیکال برای همه صفحات تعریف شده است.

رل Canonical در دسته بندی یک مجله اینترنتی
رل Canonical در دسته بندی یک مجله اینترنتی

اشتباهات رایجی که در استفاده از تگ Canonical وجود دارد

 1.  یکی از خطاهایی که ممکن است رخ دهد این است که آدرس صفحه اصلی به عنوان کنونیکال همه صفحات سایت تعریف شود. انجام دادن اینکار به این معناست که به ربات‌های موتورهای جست و جو اعلام کنید که همه صفحات سایت من یک کپی از صفحه اصلی سایت هستند. در این حالت همه صفحات شما از ایندکس گوگل خارج می‌شوند و فقط صفحه اصلی ایندکس می‌شود.
 2. برای یک صفحه بیش از یک تگ کنونیکال تعریف شود : فقط اولین تگ کنونیکال توسط ربات‌های موتورهای جست و جو پذیرفته می‌شود.

  (آپدیت ۲۸ – ۴ – ۹۸ ) البته این موضوع جای بحث دارد چرا که در سال ۲۰۱۳ گوگل در این مقاله اشاره کرده که اگر تو رل کنونیکال در صفحه ای از سایت ما مشاهده کند هر دو را نادیده می‌گیرد. با این حال چه نادیده بگیرد و چه اولی را در نظر بگیرد پیشنهاد میکنیم همیشه یک بار از این متاتگ مهم سئو استفاده کنید (پایان آپدیت ۲۸ – ۴ – ۹۸ ).

 3. لینک کنونیکال به درستی تعریف نشود: فرض کنید آدرس صفحات شما با http، https با www و بدون www  در دسترس است و شما آدرس با https  و www را در فایل .htaccess و .webconfig از روی هاست به عنوان آدرس اصلی تعریف کرده اید. زمانیکه میخواهید برای یک صفحه یک تگ کنونیکال تعریف کنید باید حواستان به نوع آدرس‌دهی آن صفحه باشد و حتما از آدرسی که با https و www ساخته شده است استفاده کنید.
 4. کنونیکال جا به جا تعریف شود: در یک سایت فروشگاهی لازم است صفحات محصولات به صورت جداگانه ایندکس شوند. اینکه صفحات دسته‌بندی محصولات را به جای صفحه کل محصولات ایندکس کنید، و به جای اینکه صفحه محصولات را به عنوان کنونیکال صفحات دسته بندی تعریف کنید، صفحات دسته بندی را  ایندکس و صفحات محصول را ایندکس نکنید؛ یکی از اشتباهات رایج در استفاده از تگ کنونیکال را مرتکب شده اید.
 5. عدم استفاده درست از رل کنونیکال در صفحه بندی صفحات و یا مقالات: به این نکته دقت کنید که استراتژی شما برای ایندکس شدن صفحاتی که به صورت چند برگی در سایت شما وجود دارد؛ تعیین کننده نحوه استفاده شما از تگ کنونیکال در مورد آن‌هاست. اگر می‌خواهید تمام ترافیک ورودی به صفحه اول یک دسته‌بندی تعلق داشته باشد و لینک‌های موجود در صفحات بعدی قابل follow و index شدن هستند، می‌توانید صفحه اول مربوط به هر دسته‌بندی را به عنوان کنونیکال صفحات بعدی تعریف کنید. اما اگر سناریوی سایت شما در صفحه بندی به شکل زیر است هرگز از تگ کنونیکال استفاده نکنید.
  ممکن است داستانی را در یکی از دسته بندی های تان تعریف کرده باشید که ادامه دار است. در این‌صورت اگر آدرس صفحه اول ازآموزش یا داستان شما به عنوان کنونیکال صفحات بعدی در نظر گرفته شود، قسمتهای بعدی آموزش یا داستان شما در گوگل ایندکس نمیشود. در این حالت بهترین راه استفاده از تگ های rel که مقدار های next  و prev را می‌گیرند؛ می‌باشد.

  <link rel="next" href="https://mizfa.com/blog/category/seo/page/2/" />

تگ Canonical در HTTP Headers

(شروع آپدیت ۲۸ – ۴ – ۹۸) شاید براتون جالب باشه که برخی صفحات نمیشه از متاتگ کنونیکال استفاده کرد، به این خاطر که اصلا این صفحات head ندارند، همان طور که گفتیم این متاتگ مهم در head سایت باید درج شود. خب شاید براتون سوال پیش بیاد که چه نوع صفحاتی به این شکل هستند؟

اگر ما تا الان درباره صفحه صحبت کردیم منظورمون سندهای HTML هست یا صفحات HTML، ولی برخی صفحات هستند مانند یک فایل خالی. مثل فایل PDF و یا فایل Word و یا فایل عکس‌ها. این نوع صفحات خالی از بخش هد Head هستند و درج کنونیکال به شکل یک متاتگ امکان پذیر نیست. راه کار چیست؟ استفاده از کدهای هدر HTTP در مرورگر.

شاید بپرسید چرا باید از هدرهای HTTP برای کنونیکال کردن این فایل ها باید استفاده کنیم؟

 • چون به راحتی نمیتوان این فایل ها را سئو کرد.
 • چون به راحتی نمیتوان این فایل ها را آنالیز کرد.
 • چون ممکن است بر رتبه سایت شما در نتایج گوگل اثر بگذارد، شاید این اثر منفی باشد، مخصوصا اگر محتوای PDF شما نسخه کپی از یک صفحه ایندکس شده باشد.

چطور هدر کنونیکالی درست کنیم؟

ابتدا نیاز هست به فایل .htaccess دسترسی داشته باشید و بعد باید بدانید چه فایلی را قصد دارید بر روی چه آدرسی کنونیکال کنید. فرض کنید ما یک فایل PDF داریم با نام Canonical.pdf و محتوای این فایل کپی همین صفحه است و قصد داریم این فایل را کنونیکال به همین صفحه کنیم. کد آن به صورت زیر می‌شود.

<Files "Canonical.pdf">
Header add Link "<https://mizfa.com/blog/canonical-tag/>; rel=\"canonical\""
</Files>

امیدوارم از این اپدیت جدید لذت ببرید.

(پایان آپدیت ۲۸ – ۴ – ۹۸)

پایان

در پایان باید شما بدانید که معنی canonical چیست و چه کاربردی دارد، باید بدانید که canonical در وردپرس چطور استفاده می شود ما در این مقاله آموزش استفاده از تگ canonical در وردپرس را به شما دادیم.

استفاده درست از متا تگ Canonical می‌تواند بر روی سئو داخلی سایت شما اثرات بسیار خوبی داشته باشد و در نتیجه به افزایش رتبه صفحات سایت شما به شکل هدفمند در نتایج جست و جوی گوگل کمک کند. چرا که با هدایت درست ترافیک ورودی به صفحات اصلی که محتوای غنی‌تری دارند باعث می‌شوید، صفحه مورد نظر رنک (Rank) بهتری بگیرد.

شما چه تجربه‌ای از استفاده از تگ Canonical در سایت خود دارید ؟ آیا استفاده نادرست از رل کنونیکال، باعث تغییر  رتبه یک صفحه در سایت شما شده است؟

 

نویسنده مقاله: خانم رعنا آخوندی / کارشناس تولید محتوا
آپدیت، ویرایش و سئو مقاله: پوریا آریافر / کارشناس سئو

برچسب ها

رعنا آخوندی

من یک کارشناس تولید محتوا هستم. به سئو، بازاریابی آنلاین و آفلاین، بازاریابی محتوایی و تحلیل اطلاعات از روی یک دسته داده مثل آنالیتیکس به شدت علاقه دارم. اعتقاد من این است که آینده تبلیغات و بازاریابی در دست بازاریابی محتوایی است، پس برای پر رنگ‌تر شدن نقش بازاریابی محتوایی در جامعه دیجیتال وب فارسی تلاش می‌کنم.

نوشته های مشابه

‫46 نظرها

 1. سلام
  استفده از یک مطلب در دسته اصلی و زیر دسته هم بابد کنونیکال براش گذاشته بشه؟؟؟
  مثلا شما در ادرس 0 تا 100 طراحی سایت و در قسمت پایگاه دانش مطالب تکراری دارید؟؟؟

  1. سلام. چرا با اسم های مختلف نظر میذارید شما 🙂
   بستگی داره باید دید. بالاخره دسته اصلی نباید عین زیر دسته باشه. اگر دو دسته مطالبش عین هم باشن طبیعتا محتوای تکراری حساب میشه.

   1. نه محتوا داخل دسته ها و تگ ها کاملا شبیه هم نیست فقط در تعدادیاز مقالات با هم محتوا یکسان دارند نه همه
    الان هم جواب سوال تون رو در مورد دسته فروشگاهی دیدم متوجه شدم ابن تگ برای فیلتر بندی استفاده شده در دیجی کالا حالا پس اگر دسته همه محصولات باشه لازم نیست از دسته به اون ارجاع داده بشه

 2. سلام من لینک مقاله که اون رو ادرص اصلی برای صفحه کل آموزش سئو قرار دادید دیدم
  خنوز برام سوال هست چرا اون لینک مرجع قرار گرفته و چرا با انکر تکیت بعش اشاره نشده و لینکی هم از اون صفحه به صفحات دیگر خیلی داده نشده

  1. سلام نسیم.
   متاسفانه من خیلی متوجه سوال شما نشدم. ممنون میشم بیشتر و واضح تر توضیح بدی تا بتونم پاسخت رو بدم.
   ممنونم از حضورت.

   1. اخه در صفحه کل آرشیو سئو مطلبی که تکراری با آموزش سئو باشه دیده نشده استراژدی شما دادن اهمیت بیشتر شما به این صفحه هدف بوده یعنی

    1. این برمیگرده به تاریخچه مقاله اموزش سئو ما که کلا قدیم ساختارش با ارشیو یکی بوده.

 3. سلام
  خیلی کامل و عالی بود واقعا ممنون
  فقط یه سوال

  برای مثال ما چند تا محصول داریم در یک دسته بندی.
  آیا باید در تمام محصولات از تگ کنونیکال استفاده کنیم و تگ دسته بندی اون محصولات را قرار بدیم؟

  ممنون میشم پاسخ بدهید.

  1. سلام وقت بخیر.
   خیر کاملا اشتباه هست این مورد.
   شما اگر مثلا به سایت دیجی کالا توجه کنید متوجه بشید که بالای ۳۰ درصد از ترافیک این سایت از طریق دسته بندی هاش هست. دسته بندی یک محصول میتونه اهمیت بالایی داشته باشه. هر چند البته این موارد بستگی به استراتژی سایت داره.
   موفق باشی احسان عزیز.

 4. سلام جناب آقای مهندس آریافر
  ممنون از وقتی که برای آموزش میذارید
  قربان من ادمین یه سایت فروش اینترنتی کتاب هستم مدتی هست که گوگل سرچ کنسول ایرادی میگیره مبنی بر اینکه کلمات یکسان بین چند محصول را با عنوان داپلیکیت کنونیکال میشناسه . شما فرض بفرمایید یه تعداد کتاب وجود داره که داخل همشون کلمه ” شده ” وجود داره و گوگل این کلمه رو به عنوان داپلیکیت کنونیکال ( keyword duplicate canonical ) محسوب کرده حالا این کتاب میخواد مثلا عنوانش “افق گمشده” باشه یا تست طبقه بندی شده یا یه کتاب شعر کودکان مثلا ” خرسی گم شده “.
  الان من دقیقا باید چکار کنم و به کد نویس سایت چی بگم تا متوجه بشه چطور مشکل من رو بر طرف کنه ؟
  آیا اصلا این مشکل محسوب میشه ؟ یا اینکه منظور گوگل اینکه که اون کلمه رو برای سایت من در نظر نمیگیره ؟ یا اینکه اون محصولات من قرار نیست ایندکس بشن ؟
  واقعا ممنون میشم اگر راهنماییم کنید .

  1. سلام محمدرضا جان. خواهش میکنم.
   با این صورت مسئله ای که شما تعریف کردید من این مورد رو اصلا خطا نمیدونم. البته گوگل کجا به شما خطای duplicate میده؟ یک عکس بفرستید ازش.

   1. سلام مجدد جناب آقای مهندس آریافر عزیز
    من یه عذر خواهی بدهکارم چون دو تا پیغام گوگل رو موقع سرچ و مطلب خونی از سایتتون با هم اشتباه گرفتم
    قربان گوگل یه سری صفحات رو با نمونه ای که خدمتتون عرض کردم ( کلمه “شده” به طور مثال ) با عنوان page with redirect اکسکلود کرده
    البته عکس رو نمیدونم چطور خدمتتون ارسال کنم .
    اما خب یه نمونش به این حالته :
    آدرس گوگل سرچ کنسول > کاوریج > page with redirect
    …./keyword/ شده
    ادرس سایت رو تو طرح سوالم لینک کردم خدمتتون

    بازم بابت طرح سوال تو صفحه با موضوع متفاوت معذرت میخوام

    1. سلام محمدرضا جان. شما میتونید سرچ کنید upload free image و به راحتی عکس اپلود کنی و بفرستی در نظرات یا در سایتت اپلود کن بفرس ادرسش رو. چون اصلا page with redirect داره صفحات ریدایرکتی که شما کردید یا وجود داشته رو نشون میده. کیورد توی این قسمت از سرچ کنسول وجود نداره. توی مقاله coverage بپرس این سوال رو چون مربوط به این مقاله هست.
     موفق باشی

 5. با سلام و عرض خدا قوت خدمت مجموعه پرتلاش میزفا در راستای آموزش سئو رایگان
  متاسفانه بنده با وجود استفاده از تگ canonical در سایت conferenceyab ir متاسفانه همچنان صفحات در گوگل دوتایی شناخته می شود.

  https://www.conferenceyab.ir/30335/conferences/engineering/electronics/eleventh-annual-power-electronics-drive-systems-technologies-conference
  https://www.google.com/search?q=site%3Ahttps%3A%2F%2Fwww.conferenceyab.ir%2F30335&oq=site%3Ahttps%3A%2F%2Fwww.conferenceyab.ir%2F30335&aqs=chrome..69i57j69i58.12778j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  حتی در search consol نیز در بخش inspect اعلام می شود تگ canonical پیدا نشده است.
  User-declared canonical None
  ممنون می شم کمک کنید

  1. سلام احسان جان. خواهش میشه
   چون شما اشتباه سرچ کردید، اون طوری که شما سرچ کردید بله میاره چون کاربر عادی اونطوری سرچ نمیکنه. عنوان همون صفحه رو توی گوگل سرچ کن متوجه میشی که به درستی اعمال شده و رتبه یک همونی هست که کنونیکال کردی.
   هر چند کنونیکال کردن به معنای این نیست که گوگل حرف ما رو گوش کنه. گاهی ممکنه کار خودشو بکنه.
   موفق باشی

   1. سلام ممنون از وقتی که گذاشتید و سرعت در پاسخگویی
    ببینید متاسفانه در جستجوی زیر همچنان هردو نمایش داده می شود
    متاسفانه این امر موجب کاهش رتبه از امسال گردیده است.

    1. سلامی دوباره. من سرچ کردم مشکل خاصی ندیدم و اوکی هست، کلمه کلیدی هدفی که ممکنه کاربر انتخاب کنه با اون چیزی که شما انتخاب میکنید و سرچ میکنید متفاوت هست و در سرچ های من مشکلی نداشت. اگر حس میکنید کاهش رتبه در نتایج داشتید پس باید با یک متخصص سئو صحبت کنید و بدید تا سایتتون رو کلا به شکل دقیق بررسی کنه.

 6. به خاطر این مقاله ازتون ممنونم.
  فقط یه سوال:
  اگر از تگ کنونیکال برای همه صفحات سایت استفاده بشه مشکلی نداره؟

  1. سلام میلاد جان.
   بستگی داره چطوری استفاده بشه. هم میتونه خیلی بد باشه و هم میتونه خیلی خوب باشه. نحوه استفاده اهمیت داره

 7. سلام و عرض ادب
  من نسخه رایگان افزونه سئو یواست و دارم و از اون برای ایجاد تگ کننیکال برای بعضی صفحات استفاده کردم ولی وقتی تو اون صفحات view page source میزنم تگ کننیکال و ندارن و در واقع ایجاد تگ کننیکال ایجاد نمیشه.لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم.یه سوال دیگه داشتم و اون اینه که بجای استفاده از کننیکال میشه توسط افزونه meta tag manager تگ های noindex nofollow noarchive برای صفحات با محتوای تکراری استفاده کرد.
  سپاس

  1. سلام مسلم عزیز.
   احتمال میدم تداخل داشته باشه در حالت معمول باید نشون بده. افزونه کش و یا اگر افزونه ای نصب کردی که باعث فشرده سازی کدها میشه رو غیرفعال کن و دوباره تست کن.
   نوفالو، متاتگ نو ایندکس و کنونیکال هر کدوم بستگی به شرایط دارن و هر کدوم در جای خودش باید استفاده بشه. باید اطلاعات خوبی از اینا داشته باشید تا بتونید هر کدوم در جای خودش استفاده کنید.
   صرفا اگر هدف شما مدیریت محتوای تکراری هست پیشنهاد من استفاده از کنونیکال است.

   1
 8. سلام
  آیا تگ کنونیکال برای لینک خارجی هم کاربرد دارد
  من سایت خبری دارم که میخوام اخبار سازمانهای رسمی که متن آن رسمی است و قابل تغییر نیست را منتشر کنم
  در این حالت میشه از تگ کنونیکال برای هر خبر به منبع اصلی آن استفاده کرد؟
  یا شما راه حل بهتری می توانید پیشنهاد دهید که به خاطر محتوای کپی سایت جریمه نشود؟

  1. سلام، وقت شما بخیر
   وقتی من از سایت A میام کپی میکنم در سایت B ، تنها کاری که نیاز هست انجام بدم این هست که در سایت B بگیم از سایت A برداشتم و همینطور سایت A رو در داخل B لینک کنم. همین کافی هست.

   1. یعنی در پایین هر خبر تنها لینک صفحه اصلی خبر در سایت اصلی را قرار دهم کافی است و نیاز به تگ کنونیکال نیست؟

  1. خوشحالم ابوالفضل جان برات مفید بوده. بازم به ما سر بزن.
   پایدار باشی.

 9. آقا من هنوز مفهمون این “محتوای تکراری” رو درست نفمیدم!
  من الان یه وبسایت دارم که مثلا 2 تا از محصولاتش از 8 تا ویژگی فقط توی 2 تاشون متفاوت هستند. صفحه ای که برای این دو مجصول طراحی شده عین هم میمونه (ولی آدرسشون فرق داره) و محتوا هم تقریبا مثل همه ولی فقط توی 3 مورد تفاوت داره: یکی قیمت و دوتا دیگه همون دوتا ویژگی که گفتم…فرض کنید شما 2 تا گوشی سامسونگ دارین که از نظر قیمت فرق میکنه و از 8 تا مشخصه فقط دوتاشون مثل هم نیس و اینو دو محصولو توی دوتا صفحه مجزا گذاشتین…ایا اینجا محتوا تکرای حساب میشه با توجه به 6 تا ویژگی یکسانی که برای هر کدوم نوشته شده؟

  1. سلام امین. تو این موردی که شما گفتید تکرار موردی نداره. با این حال اگر مثلا نوت ۸ هست ولی فقط رم هاشون فرق داره باید یک صفحه باشه و کاربر رم انتخاب کنه تا قیمت براساس اون نشون بده. اگر مدل های مختلف هست بالاخره حتما فرق هایی دارن که شرکت تولید کننده اسم های مختلفی براش انتخاب کرده. حالا اگر فرقشون کمه اوکی مهم نیست این تکرار.

 10. سلام. ممنون بابت مقاله های خوبتون.
  من مقاله های ریدایرکت و کنونیکال رو خوندم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که برای سایتی که صفحه اصلیش به دو صورت:
  example.com
  example.com/index
  ایندکس شده، باید از ریدایرکت استفاده کرد نه کنونیکال. درسته؟
  تشکر بابت راهنماییتون.

 11. سلام طبق گفته ی شما
  نسخه‌های HTTP، HTTPS و با WWW و بدون WWW یک سایت: اگر به ربات‌های گوگل به صورت درست اعلام نکنید که آدرس‌های

  http://example.com
  http://www.example.com
  https://example.com
  https://www.example.com

  همگی به یک صفحه اشاره می‌کنند؛ این آدرسها به صورت جداگانه در گوگل ایندکس میشوند. (حل این مشکل توسط انتقال دائمی یا Redirect 301 امکان‌پذیر است.)

  چطوری باید این سه پسونده دامنه رو به یک دامنه ریدایرکت کنم ؟
  کدی که برای این مورد تو htacsess باید به کار ببریم چی هستش؟
  با تشکر

 12. تو قسمتی که کنونیکال رو برای مجله ی خبری توضیح دادید.. هر مطلب که در هر دسته قرار داده میشه مطلب جدیدتر میاد و در صفحه 1 میشینه و مطالب قدیمی تر همینطوری به صفحات بعدی هدایت میشن.. ی چنین صفحه ای که هر روز محتواش درحال تغییره چطور سئو میشه؟

  1. سلام الهام.
   بالاخره هر دسته برای خودش یک موضوع کلی داره و براساس اون موضوع کلی مطالب در اون دسته قرار میگیرن و به راحتی میشه براساس موضوع اصلی اون دسته رو سئو کرد.
   دوست داشتی در دوره رایگان سئو ما هم شرکت کن.
   ممنونم از حضورت

   1
 13. سلام اگه به غیر از صفحات مشابه به بقیه صفحات سایت که مشابه ندارند رل کنونیکال همان صفحه را بدیم ایراد داره؟ منظورم اینه که رل کنونیکال را توی همه صفحه ها بگذاریم. با سپاس

  1. سلام امیر جان. همه صفحات رل کنونیکال داشته باشند خوبه اتفاقا. مثل همین صفحه میزفا که داری مشاهده میکنی. ولی رل به کجا مهمه. گاهی رل به خود باید بزنن و گاهی رل به سایر صفحات سایت و این بستگی داره.
   ممنونم از حضورت.

 14. مطالب سایت شما عالیه، ممنون از اینکه اینقدر با بیان جزئیات و مثال های کاربردی به فهم دقیق تر موضوع کمک میکنید.

  1. سلام، عیدتون مبارک باشه. خوشحالیم براتون مفید بوده. میتونید عضو خبرنامه بشید و از آموزش های جدید اطلاع کسب کنید.
   پایدار باشید.

 15. درود بر شما و سپاس از مطلب جامع
  می بخشید من برای سایتم حدود یک ماه پیش اسکیما درست کردم و تست گرفتم خطایی هم نداشت . اما هنوز تو سرچ گوگل نمیبینمش و فعال نشده این موضوع خیلی برام مهمه امکان داره راهنمایی کنید؟ خیلی ممنون

  1. الناز عزیز سلام؛
   گوگل هیچ تعهدی در قبال استفاده از اسکیماهایی که متخصصین سئو برای صفحات محصولات یا حتی صفه اصلی سایت خود تعریف می‌کنند؛ ندارد.
   در نتیجه ممکن است شما برای صفحات سایتتان از استراکچر دیتا ها استفاده کنید اما تا مدت‌ها این داده های ساختار یافته در صفحه نتایج جست و جوی گوگل به نمایش در نیایند. حتی گاها دیده شده است که با وجود تعریف چند نوع استراکچر دیتا برای سایت، گوگل هیچ کدام از استراکچر دیتاهای تعریف شده را در صفحه نتایج جست و جوی خود نشان نداده است.
   ضمنا به این نکته توجه داشته باشید؛ اسکیماهای تعریف شده باید فاقد ارور یا وارنینگ باشند.
   بهتر است صبور باشید و به گوگل اجازه بدهید تا هر زمان که خودش تصمیم گرفت اسکیماهای شما را در صفحه نتایج جست و جوی خود به نمایش در آورد.
   قبل‌تر نیز در مقاله‌ای که تحت عنوان Rich snippet در سایت میزفا نوشته شده بود، در خصوص نحوه تعریف و به کارگیری اسکیماها به صورت مفصل توضیح داده شده است.

   1
 16. واقعاً جای خالی یه مقاله کامل جامع در این مورد حس میشد، زنده باد!

  1
  1. سلام آقای بنیادی عزیز.
   خوشحالم که مقاله مورد توجهتون قرار گرفته. پیروز باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سایت خود را در گوگل مدیریت کنید + ۱۵ ساعت فیلم آموزشیجزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید
بستن
با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر