نحوه انتقال سایت از پروتکل http به https

مهاجرت از HTTP به پروتکل امن HTTPS
مهاجرت از HTTP به پروتکل امن HTTPS

در این مقاله به شکل اصولی در عمل به تبدیل پروتکل http  به پروتکل https می‌پردازیم و نحوه صحیح انتقال از پروتکل ناامن HTTP به پروتکل امن HTTPS را به شکل صریح بیان می‌کنیم.

بخش ۱ : تاثیر SSL در سئو و دلایل استفاده از آن
بخش ۲ : نحوه انتقال دامنه از http به https (همین مقاله)

نحوه انتقال سایت از HTTP به HTTPS

1 – خرید گواهینامه SSL یا استفاده از Let’s Encrypt

برای شروع ، شما به یک گواهینامه معتبر SSL نیازمندید. گواهینامه‌های SSL یک فایل کوچک هستند که کلیدی به اطلاعات یک سازمان خاص اضافه می‌شوند و پس از نصب شدنشان بر روی سایت باعث فعال شدن پروتکل HTTPS برای افزایش امنیت وب سایت و سرور می‌شوند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی گواهینامه SSL مختلف وجود دارد که شما می‌توانید از بین آن‌ها یکی را که به درد کسب و کارتان می‌خورد انتخاب کنید. دو وب سایت زیر بهترین وب سایت‌های فروش گواهینامه SSL هستند که شما می‌توانید از طریق وب سایت‌های خدمات ارزی از آن‌ها SSL مورد نیاز خود را خریداری کنید:

در این وب سایت‌ها شما می‌توانید یک گواهینامه Comodo Positive SSL cert را با هزینه‌ای کمتر از  ۹ دلار خریداری کنید.

گرچه وب سایت‌های ایرانی بسیار معتبری نیز برای خریداری و تهیه گواهینامه‌های SSL وجود دارد ولی به جهت حفظ رقابت در کشور (نمی‌خوایم دعوا راه بیاندازیم ?) این وب سایت‌ها را معرفی نمی‌کنیم ولی بدانید که همچین وب سایت‌‌هایی هستند و با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید از آن‌ها خرید انجام دهید.

تفاوت انواع گواهینامه SSL :

تایید کننده دامنه (Domain Validation) : گواهی نامه DV هم گفته می‌شود، این گواهی نامه تایید بر روی تک دامنه‌ و ساب دامنه دارد،  بدون تایید به تایید سازمان یا شرکت و یا شخص می‌توان آن را تهیه کرد. (تنها تایید ایمیل آدرس لازم دارد) ، ارزان و تحویل به صورت آنی است. (همانند عکس پایین گواهی نامه عادی)

تایید کننده تجاری/سازمانی (Business/Organization Validation) : گواهی نامه OV هم گفته می‌شود، تایید تک دامنه و ساب دامنه ، تایید کننده مراودات تجاری و سازمانی با حداکثر امنیت و اعتماد دهی ، تحویل در یک تا سه روز کاری. (همانند عکس پایین گواهی نامه عادی)

تایید کننده گسترده (Extended Validation) : گواهی نامه EV هم گفته می‌شود، تایید تک دامنه و ساب دامنه ، تایید کننده مراودات تجاری و سازمانی با حداکثر امنیت و اعتماد دهی ، تحویل در دو الی هفت روز کاری و دارای نوار سبز رنگ تایید. (همانند عکس پایین گواهی نامه گسترده)

شاخص های اعتماد :

در حال حاضر گواهینامه‌های SSL دو نوع مختلف تاییدیه را برای وب سایت‌ها در نظر گرفته‌اند. اولین نوع آن تاییدیه گسترده می‌باشد که یک نوار سبز رنگ نمایش‌دهنده نام شرکت شما در صفحه مرورگر نمایش داده می‌شود، این گواهینامه از لحاظ قیمت بسیار گران قیمت می‌باشد. دومین نوع گواهینامه‌ها ، تاییدیه به صورت تجاری یا تایید دامنه می‌باشد که یک قفل سبز رنگ کنار آدرس وب سایت شما می‌آید و نام شرکت به نمایش گذاشته نمی‌شود.

در زیر تفاوت این دو را مشاهده می کنید :

تفاوت گواهینامه‌های SSL
تفاوت گواهینامه‌های SSL

همچنین اگر امکان خرید گواهینامه  SSL را ندارید می‌توانید از Let’s Encrypt استفاده نمایید که گواهینامه‌ای رایگان ولی بدون هیچ مبلغ گارانتی‌ای می‌باشد. این گواهینامه به شما به صورت ۳ ماهه رایگان تحویل داده‌ می‌شود و شما می‌توانید از آن در وب سایتتان استفاده کنید و کمی اعتماد را به مشتریان خود بدهید. فقط بهتر است بدانید که این گواهینامه امنیت وب سایت شما را تضمین نمی‌کند. برای تهیه این گواهینامه می‌توانید از CertBot استفاده کنید.

گواهینامه SSL رایگان توسط certbot
گواهینامه SSL رایگان توسط certbot

2 – نصب گواهینامه SSL بر روی وب سایت

در زیر راه‌های ساده نصب و فعالسازی گواهینامه SSL بر روی وب سرور‌های مختلف را برای شما قرار داده‌ایم. بسته به اینکه چه نوع وب سروری دارید ، مراحل نصب متفاوت است. (در زیر آموزش فعالسازی گواهینامه SSL شرکت Comodo را لینک گذاری کرده‌ایم.)

اگر شما می‌خواهید از طریق certbot یک گواهینامه رایگان Let’s Encrypt دریافت کنید نیز می‌توانید از آموزش‌های مختلفی که در قسمت مستندات این ربات قدرتمند موجود است استفاده کنید.

بررسی صحت گواهینامه:

برای بررسی صحت گواهینامه، شرکت‌های معتبر خارجی اقداماتی انجام داده‌اند که از این طریق شما می‌توانید گواهینامه‌هایی را که تهیه کرده‌اید را بررسی کنید و از صحت و قدرتمندی آن‌ها اطلاع یابید. در زیر دو نمونه از این وب سایت‌ها که صحت گواهینامه SSL شما را بررسی می‌کنند را قرار داده‌ایم.

3 – بروزرسانی تمامی لینک گذاری های سخت به HTTPS

استفاده از لینک گذاری‌های خانوادگی در وب سایت خیلی به وب سایت کمک می‌کند ولی برای یک انتقال ساده به HTTPS این لینک‌گذاری‌ها شما را مجبور به جست‌وجو و موشکافی کل وب سایت از کد‌های HTML گرفته تا دیتابیس می‌کند.

بروزرسانی این لینک‌گذاری‌های سخت در پلتفرم‌ها متفاوت است . برای مثال در وردپرس ما پیشنهاد می‌کنیم از ابزار Database Search and Replace Script ساخته شرکت Interconnect IT استفاده کنید. شما می‌توانید لینک‌ها را به صورت دستی تغییر دهید ولی در صورتی که یک وب سایت بزرگ داشته باشید تغییر لینک‌ها به صورت تک تک از دیتابیس کار را برای شما دشوار می‌کند. همچنین جداول Meta Data نیز در نظر بگیرید که بسیار جداولی طولانی و پر از لینک‌ هستند که کار را از آنچه به نظر می‌رسد سخت تر می‌کنند.

من پیشنهاد می‌کنم در صورتی که می‌خواهید از ابزار جست‌وجو و تبدیل استفاده کنید ، عملیات تغییر را در یک سرور پشتیبان برای توسعه انجام دهید و درصورتی که کارتان نتیجه بخش بود آن را انتقال دهید. یا در صورتی که وقت یا امکان چنین کاری را ندارید حداقل یک پشتیبان از اطلاعات قبل از هر عملی تهیه کنید. وب سایت هایی هستند که فضای ذخیره سازی بالایی برای بک آپ به شما ارائه می‌دهند و هزینه کمی هم دریافت می‌کنند.

برای فعالسازی ابزار جست‌و‌جو و جایگزینی شرکت Interconnect IT آن را از وب سایت شرکت دانلود کنید و در روت وب هاست خود آپلود کنید.

روت وب هاست
روت وب هاست

بعد از انجام این عملیات در کنار دامنه وب سایت خود /search-replace-db را قرار دهید و به صفحه جست‌وجو و جایگزینی وارد شوید. مانند تصویر زیر :

صفحه جست و جو و جایگزینی
صفحه جست و جو و جایگزینی

در این قسمت شما می‌توانید تمامی لینک‌های وب سایت خود را به لینک جدید تبدیل کنید. توجه داشته باشید که تمامی فرمت های لینک‌ها اعمم از همراه با www. و بدون www. را باید در این قسمت جست‌و‌جو و جایگزین کنید.

 • http://mydomain.com

  به

  https://mydomain.com
 • http://www.mydomain.com

  به

  https://www.mydomain.com

پیشنهاد می‌شود که در ابتدا شما Dry Run را فعال کنید تا ببینید که چه لینک‌هایی تغییر پیدا می‌کند و بعد از اینکه از لینک‌ها مطمئن شدید روی Live Run کلیک کنید تا عملیات تبدیل انجام شود.

تبدیل لینک‌ گذاری‌های سخت به HTTPS
تبدیل لینک‌ گذاری‌های سخت به HTTPS

نکته : این عملیات کلیه لینک‌های شما شامل لینک وب سایت و وردپرس، لینک گذاری‌های سخت صفحات و مطالب و برچسب‌های استاندارد را بروزرسانی می‌کند.

اگر نتوانستید از ابزار بالا استفاده کنید ، تنها راهی که برایتان باقی می‌ماند استفاده از افزونه Really Simple SSL plugin می‌باشد. این افزونه رایگان به شما کمک می‌کند که به راحتی وب سایت وردپرسی خود را نسبت به گواهینامه SSL همگام سازی‌ کنید.

افزونه Really Simple SSL plugin
افزونه Really Simple SSL plugin
 • این افزونه بیشتر مشکلات وب سایت را حل می‌کند. برای مثال مسائل loadbalancer را حل می‌کند .
 • تمامی لینک‌های قدیمی شما را به HTTPS تبدیل می‌کند و تا جای ممکن از .htaccess برای این کار استفاده می‌کند و اگر این روش جواب نداد وارد فایل‌های جاوا اسکریپت می‌شود.
 • آدرس وب سایت و وردپرس را به HTTPS تبدیل می‌کند.
 • تمامی آدرس‌های http:// به صورت هوشمند به HTTPS تبدیل می‌شوند و به جز آدرس وب سایت و وردپرس هیچ تغییری در دیتابیس شما اعمال نمی‌شود.

 

4 –  تبدیل لینک فایل‌های JS متفرقه و Ajax به HTTPS

در بیشتر مواقع شما ممکن است که بخواهید از فایل‌های JS از ورودی‌های خارجی استفاده کنید ولی بعضی از ارائه دهندگان ممکن است که از SSL استفاده نکنند و این باعث به مشکل خوردن شما شود. با توجه به این موضوع شما باید همیشه در این رابطه بررسی کنید تا از لینک‌هایی کاملا امن و برمبنای پروتکل HTTPS استفاده کنید.

مشکل در یک وب سایت وردپرسی
مشکل در یک وب سایت وردپرسی

برای مثال اگر شما از گوگل سرویس‌ هاستینگ خود را تهیه می‌کنید ، باید مطمئن شوید که فایل‌های شما در CDN با قابلیت HTTPS نگهداری می‌شوند. برای مثال فایل جی‌کوئری مخصوص CDN گوگل https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.3/jquery.min.js می‌باشد.

بررسی وب سایت برای پیدا کردن بخش‌های نا امن :

یک توسعه دهنده با نام jitbit یک ابزار بررسی SSL کوچک ولی بسیار پر استفاده را آماده سازی کرده است که از این طریق شما می‌توانید وب سایت خود را بررسی کنید و محتوا‌ی نا امن وب سایت را شناسایی کنید.

5 –  ریدایرکت ۳۰۱ به آدرس با پروتکل HTTPS

حالا بهتر است که به مهم ترین بخش انتقال دامنه برسیم یعنی ریدایرکت http به https با کد  ۳۰۱ آدرس وب سایت . این بخش اصلی ترین قسمت انتقال آدرس سایت می‌باشد زیرا در صورتی که این کار را انجام ندهید انگار نه انگار که وب سایت شما به HTTPS تبدیل شده است و همچنان وب سایتتان با HTTP باز می‌شود.

همچنین در نظر بگیرید که اگر ریدایرکت های نوع دیگری را برای این صفحات استفاده کنید مطمئن باشید که به سئو وب سایت خود آسیب جدی‌ای وارد کرده اید، بنابر این باید توجه داشته باشید که حتما با ریدایرکت ۳۰۱ آدرس وب سایت خود را به HTTPS تبدیل کنید.

 

اینکه از چه پلتفرمی در وب سایت خود استفاده می‌کنید اصلا اهمیت ندارد و ما اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم که از طریق افزونه‌ها این کار را انجام دهید. با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید نحوه ریدایرکت ۳۰۱ را در وب سرور خود بیابید. برای مثال در زیر ما دو وب سرور انجینکس و آپاچی را برای شما کد‌های ریدایرکتشان را قرار داده ایم . برای دیگر وب سرور‌ها لطفا در گوگل جست‌و‌جو کنید.

 

وب سرور انجینکس :

کد‌های زیر را در بخش کانفیگ انجینکس قرار دهید :

 

server {
listen 80;
server_name domain.com www.domain.com;
return 301 https://domain.com$request_uri;
}

وب سرور آپاچی :

کد‌های زیر را در فایل .htaccess آپاچی قرار دهید :

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 

6 –  بروزرسانی فایل robots.txt

هرگونه لینک‌ گذاری‌های سخت و همچنین قوانین مسدودیت را در robots.txt خود بررسی کنید و تمامی دایرکتوری‌ها و فایل‌های تحت پروتکل HTTP را به HTTPS تغییر دهید.

7 –  نصب گواهینامه SSL بر روی CDN

بیشتر CDN ها امکانات مختلفی را برای فعالسازی گواهینامه SSL بر روی خود دارند. برای مثال کلودفلر به کاربرانی که از سرویس CDN خود استفاده می‌کنند و دامنه بین المللی دارند، یک گواهینامه SSL رایگان هدیه می‌دهد که پس از پایان قابل تمدید است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با CDN کلودفلر می‌توانید به مقاله ای که در رابطه با این CDN در پایگاه دانش میزفا نوشته‌ام مراجعه فرمایید.

متاسفانه اگر از CDN کلودفلر استفاده می‌کنید و دامنه IR و ایران برای وب سایت خود تهیه کرده اید باید اعلام کنم که CDN کلودفلر امکان استفاده از SSL را به طور کلی به شما نمی‌دهد و حتی نمی‌توانید در CDN کلودفلر از گواهینامه SSL شخصی خودتان استفاده‌ کنید. (تحریمیم ?)

اگر دامنه بین المللی دارید، حتی سرویس رایگان CDN کلودفلر نیز به شما یک گواهینامه رایگان SSL هدیه می‌دهد که یک گواهینامه رایگان COMODO می‌باشد و به صورت خودکار بر روی وب سایت شما فعال می‌شود و شما می‌توانید آن را در وب سایتتان استفاده کنید. همچنین اگر گواهینامه دیگری را تهیه کرده‌اید می‌توانید با فعالسازی سرویس ویژه کلودفلر گواهینامه شخصی خود را نیز به آن اضافه کنید.

8 –  بروزرسانی لینک‌های مبدا در CDN

شما همچنین باید مطمئن شوید که لینک‌های مبدا خودتان را در CDN تغییر داده باشید.

برای مثال اگر از KeyCDN استفاده می‌کنید ، از داشبورد KeyCDN وارد بخش Zones شوید.

صفحه Zones در KeyCDN
صفحه Zones در KeyCDN

در بخش Zones بر روی کلید Manage مخصوص Zone مورد نظر خود کلیک کنید و کلید Edit را انتخاب کنید.

بخش Edit در KeyCDN
بخش Edit در KeyCDN

حال که صفحه pull zone باز شد. آدرس وب سایت خود را از پروتکل HTTP‌ به پروتکل HTTPS تغییر دهید.

بخش Pull Zone در KeyCDN
بخش Pull Zone در KeyCDN

9 –  فعالسازی HTTP/2 در CDN

از داشبورد KeyCDN وارد بخش Zones شوید.

صفحه Zones در KeyCDN
صفحه Zones در KeyCDN

در بخش Zones بر روی کلید Manage مخصوص Zone مورد نظر خود کلیک کنید و کلید Edit را انتخاب کنید.

بخش Edit در KeyCDN
بخش Edit در KeyCDN

بر روی Show Advanced Features کلیک کنید.

فعالسازی Show Advanced Features
فعالسازی Show Advanced Features

پروتکل HTTP/2 را فعالسازی کنید و روی کلید Save کلیک کنید.

فعالسازی پروتکل HTTP/2
فعالسازی پروتکل HTTP/2

10 –  تبدیل تمامی لینک‌ گذاری‌های سخت CDN به HTTPS

دقیقا همانند مرحله سوم در وردپرس در این بخش نیز ما تمامی لینک گذاری‌های سخت وب سایتمان را در CDN از HTTP‌ به پروتکل امن HTTPS تبدیل می‌کنیم.

تغییر لینک‌گذاری‌های سخت بر مبنای پروتکل HTTP‌ به HTTPS
تغییر لینک‌گذاری‌های سخت بر مبنای پروتکل HTTP‌ به HTTPS

در انجام این کار دقت نظر فرمایید زیرا اعمال انجام شده تاثیر مستقیم بر روی سئو سایت شما دارد. همچنین مطمئن شوید که پس از تکمیل کار آدرس ها با پروتکل‌های HTTP‌ را حذف کنید. در KeyCDN بخشی به نام Delete Me وجود دارد که می‌توانید از آن برای حذف این آدرس‌های سخت استفاده کنید.

نوار اکشن در Database Search and Replace Script
نوار اکشن در Database Search and Replace Script

11 –  سئو : کنسول گوگل ، سایت مپ و Fetch

پس از انجام این عملیات‌ها وقت آن است که وب سایتتان را در کنترل پنل وب مستر گوگل نیز به HTTPS تغییر دهید. برای اینکار شما راهی جز ایجاد یک وب سایت جدید در سرچ کنسول وب مستر گوگل ندارید ، بنابراین حالا روی Add a Property کلیک کنید. و آدرس وب سایت خود را همانند زیر وارد کنید.

اضافه کردن دامنه به سرچ کنسول گوگل
اضافه کردن دامنه به سرچ کنسول گوگل

سایت مپ :

سایت مپ ها به روند ایندکسینگ وب سایت شما تاثیر خاصی نمی‌گذارند ولی برای اینکه شما خودتان از لینک‌های ایندکس شده خود با خبر شوید مفید هستند و همچنین از این طریق شما میتوانید مشکلات موجود در لینک‌های خود را نیز ببینید.

اگر در نسخه HTTP وب سایت خود سایت مپ را متصل کرده‌اید ، در این نسخه HTTPS نیز باید این کار را انجام دهید.

افزودن سایت مپ به سرچ کنسول گوگل
افزودن سایت مپ به سرچ کنسول گوگل

نکته : برای موتور‌های جست‌وجوی دیگر مانند یاندکس ، یاهو و بینگ نیز باید این راه‌ها را انجام دهید و  پروتکل جدید وب سایت را به موتور‌های جست‌وجو بشناسانید.

Fetch :

ما پیشنهاد می‌کنیم برای کمک به ربات‌های گوگل و همچنین سریع‌تر شدن روند ایندکس‌شدن نسخه HTTPS وب سایتتان از ابزار Fetch گوگل استفاده کنید. این ابزار باعث بررسی سریع ربات‌ها در وب سایتتان خواهند شد و روند ایندکس وب سایتتان را افزایش می‌دهند. (این کار به صورت خودکار نیز انجام می‌شود ولی کمی بیشتر از انجام دستی زمان می‌برد)

۱ – وارد بخش Fetch گوگل شوید و فیلد را خالی گذاشته و روی Fetch کلیک کنید.

ابزار Fetch گوگل
ابزار Fetch گوگل

۲ – پس از انجام این کار روی گزینه Submit to index کلیک کرده و با انتخاب گزینه Crawl this URL and its direct links تمامی صفحات متصل به صفحه اصلی وب سایتتان را مورد بررسی ربات گوگل قرار دهید.

گزینه Crawl this URL and its direct links
گزینه Crawl this URL and its direct links

12 –  سئو : ثبت دوباره فایل Disavow

آپدیت (Dec 24 2017): این مرحله ، مرحله‌ای است که بیشتری‌ها فراموش می‌کنند که انجام دهند، هر چند از نگاه بنده (پوریا آریافر) چندان اهمیت ندارد، به هر حال پس از انجام مرحله ۱۱ شما باید فایل Disavow پروتکل قبلی (پروتکل http) را از طریق این لینک گوگل دریافت کنید و در نسخه یا همان Property جدید که با آدرس HTTPS  در گوگل وب مستر است، فایل Disavow را آپلود کنید.

فایل Disavow چیست ؟ این فایل شامل بک لینک‌های اسپم و مضر برای سایت شما است که می‌تواند تاثیر منفی در سئوی سایت شما داشته باشد، ولی این موضوع اما و اگرهای بسیاری دارد، مثلا شما از چه طریقی اسپم بودن لینک را تشخیص می‌دهید؟ تجربه؟ ابزارهای آنلاین؟ نظر سئوکار؟ میزان صحت تشخیص شما چقدر می‌باشد؟ آیا گوگل با شما هم عقیده است؟ به هر حال توصیه نمی‌شود شما چنین عملی را انجام دهید و بهتر است این موضوع را به یک متخصص سئو بسپارید. ولی در کل می‌توان گفت که اگر به یقین رسیدید لینکی از سایت و یا لینک هایی از سایت اسپم است، زمانی اقدام به Disavow کنید که تعداد لینک‌ها به سمت سایت شما بسیار باشد.

نکته مهم: گاهی بنده مشاهده کردم دوستان برای پاک کردن آدرس سایت قدیمی خود در گوگل، آدرس قدیمی سایت خود را در فایل Disavow در Property همان آدرس آپلود و ارسال می‌کنند، این عمل کاملا غلط است و تاثیرات منفی به همراه دارد.

شما وقتی لینک‌های آدرس یک سایت را Disavow می‌کنید، یعنی به شکلی به گوگل می‌گویید لینک‌های آن سایت را برای من nofollow کن. یعنی بی تاثیر کردن لینک‌های سایت لینک دهنده.

این مرحله را شما وقتی باید انجام دهید که قبلا در نسخه http سرچ کسنول خود (یا همان Property قدیمی با آدرس http) فایلی از لینک‌ها را Disavow کرده باشید، و حال در اینجا می‌گوییم که دوباره در Property جدید آن فایل را دوباره Disavow کنید به این علت که ممکن است با تغییر آدرس سایتمان، گوگل با پیدا کردن دوباره لینک‌های اسپم سایت معرفی شده در Propery قبلی، تاثیر بر آدرس جدید را بگذارد، بیشتر این عمل جنبه محکم کاری را دارد ولی باز می‌گویم که بهتر است این عمل توسط متخصص سئو صورت بگیرد، در غیر این حالت، از Disavow کردن لینک‌هایی که مطمئن نیستید اسپم هستند یا خیر خودکاری کنید.

خب برای ثبت دوباره فایل Disavow به این لینک مراجعه کنید و فایل را در سرچ کنسول گوگل وارد کنید.

اتصال فایل Disavow
اتصال فایل Disavow

از موفق بودن عملیات اطمینان حاصل کنید .

یک نمونه از عملیات موفق
یک نمونه از عملیات موفق

13 –  برورسانی آدرس وب سایت در گوگل آنالیز

سپس شما نیاز دارید که اطلاعات وب سایتتان در گوگل آنالیز را بروزرسانی کنید. کافیست که در گوگل آنالیز به بخش Account بروید و سپس بخش تنظیمات را مشاهده کنید. بعد از ورود به بخش تنظیمات ، می‌بایست اطلاعات وب سایت خودتان را از پروتکل HTTP به HTTPS تغییر دهید. این کار را برای Property Settings نیز انجام دهید. با این کار اطلاعات شما از دست نمی‌رود و تمامی آمار شما از ابتدا باقی خواهد ماند.

بروزرسانی گوگل آنالیز
بروزرسانی گوگل آنالیز

14 –  بروزرسانی‌های دیگر

در اینجا چند نمونه از بروزرسانی‌های لازمی که شما باید برای انتقال از HTTP به HTTPS انجام دهید را بررسی می‌کنیم.

 • برچسب‌های استاندارد وب سایتتان را با پروتکل HTTPS همگام سازی کنید. اگر از ابزار مختلف وردپرس برای این کار استفاده کنید (مانند نمونه ای که در بخش سوم به آن اشاره کردیم) برچسب‌های استاندارد شما به صورت خودکار بروزرسانی خواهند شد. اگر از یک پلتفرم دیگر استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که برچسب‌ها بروزرسانی شوند.
 • لینک‌های PPC شخص ثالث خود را بروزرسانی کنید. (لینک‌‌هایی مانند AdWords ، Bing Ads و FB Ads)
 • لینک‌های مخصوص سرویس‌های ایمیل مارکتینگ را بروزرسانی کنید.
 • لینک‌های شبکه‌های اجتماعی خود را بروزرسانی کنید.
 • تمامی لینک‌های خروجی و بک‌لینک‌های خود را بروزرسانی کنید.
 • ابزار شمارنده لایک شبکه‌های اجتماعی خود را بروزرسانی کنید.

گوگل ۱۳ راه حل برای انجام پس از مهاجرت به HTTPS را در صفحه گوگل پلاس خود منتشر کرده است که اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید پیشنهاد می‌کنم حتما آن را بررسی نمایید.

خلاصه

همانطور که مشاهده کردید راه‌های مختلفی برای مهاجرت  و انتقال صحیح از HTTP به HTTPS وجود دارد ولی اینکه شما کدام یک را انتخاب می‌کنید به خودتان بستگی دارد ولی راهی که امروز ما پیشنهاد کردیم یک راه عملی و خوب است که شما از این طریق می‌توانید عملکرد وب سایت خود را از طریق پروتکل HTTP/2 بهبود ببخشید و به افزایش رتبه سایت خود در گوگل خود کمک کنید، هر چند انتقال به این پروتکل نزدیک به ۲۰۰ میلی ثانیه باعث کاهش سرعت سایت می‌شود ولی این امر نیز چندان مهم نیست. حالا دیگر شما مطمئن هستید که وب سایتی امن دارید و ورود‌های شما دیگر بر مبنای یک فایل تکست ساده نیست و همه رمزگذاری خواهد شد.

اگر به دنبال منابع بیشتر در این زمینه هستید پیشنهاد میکنم مقاله سایت pixelprivacy را هم مطالعه کنید.

اگر راه یا امکان دیگری در نظر دارید که می‌توانید با ما در میان بگذارید فراموش نکنید که من ، همکارانم در گروه میزفا و کاربران وفادارمان از کارتان استقبال کرده و قدردان کارتان خواهیم بود.

اخرین آپدیت در تاریخ Dec 24 2017 توسط پوریا آریافر

 

 

علی اسماعیلی
درباره خودم گفتن یا نوشتن کار آسونی نیست. باید تو کم‌ترین حجم مهم‌ترین اطلاعات رو بنویسی. وقتی که اولین بار دستم به کیبورد خورد، ۶ سالم بود. حس جالبی بود؛ زندگیم شده بود ۴ تا کلید WASD روی کیبورد کامپیوتر برای کنترل ماشین. از ۱۰ سالگی که مادرم با فوتوشاپ کار می‌کرد کنارش نشستم و یاد گرفتم. ۱۳ سالم بود که اولین وب‌سایتم رو با پی اچ پی نیوک ایجاد کردم. تا الان وب سایت‌های زیادی رو شروع کردم و شاید به خاطر اینکه هدف تجربه کردن رو داشتم شکست خوردند. موفق‌ترین پروژه شکست خوردم رو می‌تونم اوکسو معرفی کنم که شاید اسمش رو شنیده باشید. الانم دارم کار‌هایی رو شروع می‌کنم چون با خودم عهد کرده بودم که تا بیست سالگی جاهای مختلفی کار کنم و تجربه کنم و بعد از تجربیاتم استفاده کنم. بعد از رسیدن به بیست سالگی خوشحالم که یکی از تجربیات خوبم همکاری با میزفاست و دارم ادامش میدم…

125 نظر

125 پاسخ

 1. سلام من دو تا وبلاگ دارم که برای هر کدام دامنه خریداری کردم آایا می توانم با خرید گواهینامه SSL دامنه ها را انتقال دهم؟
  ادرس سایت های من:

  1. سلام
   من که متوجه سوال نشدم
   هر SSL مخصوص یک دامنه هست.

 2. سلام
  من توی کنسول گوگل سایت خودم رو با www ثبت کرده بودم … و خوب نزدیک به 300 صفحه ام ایندکس شده ..
  تصمیم گرفتم بدون www کار کنم

  راه حل درست اینه که بیام بعد از ریدایرکت تمام صفحات واصلاح لینک ها سایت رو روی کنسول بدون www هم ست کنم تا بفهمم کدوم صفحات crwl شده ، درسته ؟
  آیا بعد از کروال شدن لینک های بدون www ، کم کم موارد با www حذف میشن یا همین ریدایرکت باعث تغییر لینک ها میشه ؟

  من الان در مواردی که سرچ میکنم، هم زمان هم با www و هم بدون www رو توی نتایج گوگل می بینم.

  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   اره درست گفتی
   طبیعتا زمان میبره تا در نتایج اعمال بشن.
   باید سرچ کنسول با www کم کم امارش کم بشه و سرچ کنسول بدون www کم کم امارش بیشتر بشه.

 3. اگر این کار رو با سایتتان انجام دادید بمعنی مرگ شماست , متاسفانه نوشتن متن خیلی ساده شده و کسی به محتوی دقت نمی کنه !
  اگر سایت شما سابقه سئو داشته باشد و شما به این روش اقدام کنید تمامی سئو خودتون رو از دست می دهید متاسفانه من سایتی با رتبه اول گوگل در کلمات کلیدی مرتبط داشتم که همین کار رو کردم و از درامد ماهانه چند میلیارد رسیدم به چند میلیون و تمام.
  دوستان حتما در مورد تگ کنونیکال تحقیق کنید و قبل از ریدایرکت چند ماه تگ کنونیکال رو استفاده کنیدو گرنه تمامی سئو خودتون رو از دست می دهید
  مطلبی که در بالا نوشته شده است به گوگل می گه ما سایت خوب سئو شده امان را داون کردیم و سک سایت صفر کیلومتر بالا اوردیم و برای سئو کردن اون روز از نو روزی از نو !
  مواظب کسب و کار خودتان باشید.

  1. سلام، کدوم کار رو میگی؟ کاش دقیق تر تجربه‌ت رو میگفتی
   اگر منظورت ریدایرکت کردن و انتقال http به https هست که باید بگم شما قطعا تو مسیر کار یک اشتباهی کردی که باعث این بلا سرت رخ بده.
   و روشی هم گه گفتی درباره کنونیکال (اگر مربوط به انتقال http به https هست) کاملا اشتباه هست

 4. سلام ممنون از وبسایتتون
  من وقتی ssl رو فعال کردم یعنی با https وارد شدم فایل های css و js ام کار نمی کنن
  لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   هزار دلیل میتونه داشته باشه و باید بررسی بشه تا فهمید.
   با این حال بهتره عمل ریدایرکت ۳۰۱ بعد از نصب ssl انجام بدید، شاید با این کار مشکل حل بشه.

 5. سلام
  من سایتم تازه اماده شده ولی ssl ندارد
  شما می تونید بصورت اصولی ssl رو اکتیو کنید برام
  هاستم لینوکس ایران سرور هست که ssl رایگان می ده. سایتم هم وردپرسیه

 6. با سلام
  من ۱ ساعت توی اینترنت میگشتم و همینجوری ارور پشت ارور با این افزونه ای که معرفی کردین توی ۵ ثانیه کل سایت درست شد!!!! واقعا ممنونم ازتون . خدا خیرتون بده که بهترین راه رو پیشنهاد دادید.

  با سپاس

  1. سلام مصطفی عزیز. خیلی خوشحالم از اینکه تونستی در میزفا مشکلت رو حل کنی.
   موفق باشی.

 7. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  ببخشید من قبل از نصب وردپرس یعنی زمانی که تبلیغات شرکت هاستینگ روی سایت بود ssl رایگان از همان شرکت گرفتم و بعد محتویات تبلیغات اون شرکت را پاک کردم و ورد پرس را نصب کردم و در سایت sslshopper هم بررسی کردم دیدم تا ۸۹ روز دیگه فعال هستش سایتم هم نگاه میکنم httpsهست البته الان فقط پوسته های خود وردپرس روش نصبن و تکمیل نکردم میخواستم بدونم آیا باید افزونه ssl واقعا ساده رو نصب کنم ؟ آیا با توجه به اینکه از همان اول ssl را فعال کردم( قبل نصب وردپرس ) من هم باید کد های http را باید ریدایرکت کنم به https ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام بله محمد جان نصب کن افزونه رو و تمامی لینک ها رو به https منتقل کن. وگرنه در صورتی که لینک http داخل صفحه داشته باشی، مرورگر گواهینامه رو قبول نمیکنه.

 8. سلام،خسته نباشید.من با گوگل کروم میرم تو سایتم https هست اما با مایکروسافت ادج که میرم مینویسه not secure. منتظر راهنماییتون هستم.ممنون.

 9. سلام
  در خصوص htaccess ، مگه وقتی توی تنظیمات ادرس وردپرس https کنیم بصورت خودکار تغییرات ایجاد نمیشه توی htaccess فک کنم نیازی به کد زیری که شما دادین نباشه :

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

  درسته ؟

 10. سلام
  وقتتون بخیر
  ابتدا از مقاله خوب و کاربردیتون ممنونم
  واقعا دمتون گرم

  سایتم رو تازه با وردپرس راه اندازی کردم.
  افزونه Really Simple SSL رو نصب کردم. و تنظیماتش رو انجام دادم. و لینکهای سایت به HTTPS تبدیل شد.
  حال دو سوال داشتم از خدمتتون:
  1- حالا میتونیم افزونه Really Simple SSL رو غیرفعال و حذف کنیم؟ یا باید باشه؟

  2- آیا با نصب افزونه Really Simple SSL باز هم نیازه کد زیر رو در فایل .htaccess قرار بدیم؟
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

  یا اینکه موقع راه اندازی سایت، یکی از اینها -کد یا افزونه- کفایت میکنه؟

  1. سلام علی ، خود افزونه به صورت خودکار در صورتی که تو تنظیمات فعال کنی، این کد رو قرار میده داخل فایل Htaccess و نیازی نیست به صورت دستی شما وارد کنی.
   ممنون از حس خوبی که ابتدای پیامت بهمون دادی و امیدوارم موفق باشی.

  2. سلام علی.
   ۱ – نه باید نصب باشه.
   ۲ – نه نیازی نیست. افزونه باشه بهتره چون این افزونه خیلی سبکه و سازگارتره با وردپرس.

 11. سلام من همه کارهایی که برای تغییر http به htpps بود رو دقیق انجام دادم ، درست بعد از اعمال این پروتکل جدید نزدیک به 60 درصد افت بازدید پیدا کردم ، این افت بازدید طبیعی است و به مرور زمان درست میشه ؟

   1. از سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس بررسی کردم ، و سرچ کنسول هم نسخه جدید با https است می خواستم بدونم ممکنه مقطعی باشه و آمار برگرده ؟

    1. ممکنه.
     البته اگر تازه انتقال دادید باید صبر کنید.
     هر چند به تازگی در این تاریخی که من پاسخ شما رو میدم گوگل آپدیت اساسی داده و باعث شده خیلی از سایت ها بالا و پایین بشن.

 12. سلام
  اول تشکر کنم بابت مطالب عالی که تو سایتتون میزارید. واقعا مفید و کاربردیه. هروقت مشکلی برام پیش میاد قبل از مراجعه به پشتیانی هاست میام تو سایت شما که هم مشکلم رو حل کنم و هم یه چیزی یاد بگیرم.

  جدیدا برای من یه مشکلی پیش اومده ، وقتی با سیستم خودم (مرورگر کروم دارم و آخرین نسخش رو هم نصب کردم ) وارد سایتم میشم ، موقع لود شدن سایت پایین صفحه گوگل کروم مینویسه ” establishing secure connection… ” و چند ثانیه طول میکشه و بعد صفحه نمایش داده میشه.
  علتش چیه؟ من نه https دارم و نه افزونه ای رو جدیدا نصب کردم. حتی قالبم هم همونه. صبح بیدار شدم و دیدم اینجوری شده. قبلا سرعت لودش خیلی خوب بود ولی الان مدت زمان لود سایت حدودا سه برابر بیشتر شده.
  میشه راهنماییم کنید؟

  1. سلام رضا جان، خیلی خوشحالم که مطالب میزفا براتون مفید بوده و باعث افتخار هست که میزفا رو به عنوان منابع خودتون انتخاب کردید. مشکلی باهاش رو به رو هستی به خاطر گواهینامه SSL وب سایتت هست که احتمالا منقضی شده. اگر از سی پنل استفاده می‌کنی، میتونی از بخش ssl status و کلیک بر روی auto ssl ، دوباره گواهینامه برای خودت فعالسازی کنی. اگرم نه به پشتیبانی هاستت باید پیام بدی و تا برات گواهینامه SSL رو فعال سازی کنند.
   بازم ممنونم از لطفت و موفق باشی 🙂

   1. ممنون علی اقا
    کاری رو که گفتید انجام دادم
    رفتم به بخش ssl/tls status ، همه دامنه ها و سابدامین ها تا ۱۶ تیر ۹۹ انقضا داره
    همشون هم سبز و تایید شدس

    البته اینو هم بگم که فقط با مرورگر کروم تو لپ تاب خودم این مشکل رو دارم
    ولی با مرورگر اپرا یا فایرفاکس که میرم تو سایت همچین مشکلی پیش نمیاد

    ممکنه اشکال از سمت تنظیمات مرورگر باشه؟

    1. سلام مجدد.
     رضا جان، اگر SSL فعال هست، خب ازش استفاده کن، افزونه Really Simple SSL رو فعال کن و انتقال از طریق htaccess‌ رو داخلش فعالسازی کن که کلا به https منتقل بشه. اتفاقی که داخل مرورگر کروم برات میوفته یک اتفاق طبیعی هست، داخل مرورگر کروم با https وب سایتت باز میشه و به علت اینکه لینک ها و تصاویر موجود با متد http لینک شدن، از نظر امنیتی صفحه رو نا امن میشناسه. این راه حلی که گفتم رو یکبار بررسی کن امیدوارم مشکلت حل بشه، همچنین کاربر ها به وب سایت هایی که گواهینامه SSL دارند بیشتر اعتماد میکنند.

     1. اخه من تاحالا از ssl استفاده نکردم
      از همون اول رو http بوده

      حالا کاری که شما گفتید رو انجام میدم
      انشالله که درست بشه

      بازم یه دنیا ممنون بابت راهنماییتون 🌹

     2. یه سوال
      این ssl که هست از نوع رایگانه که خود شرکتی که هاست رو خریدم ارائه داده
      اعتبارش هم ۳ ماهه
      بعد از ۳ ماه دوباره تمدید میشه یا باید خریداری کنم؟؟؟
      اصلا این ssl ارزش استفاده کردن رو داره؟

     3. سلام. بله ارزش استفاده رو داره، با اینکه خیلی رمزنگاری دقیقی انجام نمیده ولی خیلی بهتر از نداشتن SSL هست. بعد از اون ۳ ماه هم خودش خودکار تمدید میشه و نیازی به خریداری نیست، نگران نباشید.

 13. سلام من گواهینمامه ssl روی دامینم نصبه. فقط میخوام از http به https انتقال پیدا کنم باید چیکار باید بکنم؟؟

  1. سلام رضا، اگر از وردپرس استفاده می‌کنی، از افزونه really simple ssl استفاده کن خیلی کار رو برات راحت میکنه. اما اگر می‌خواهی به صورت دستی این کار رو انجام بدی، بخش ریدایرکت ۳۰۱ به آدرس با پروتکل HTTPS از این مقاله را مطالعه کن. موفق باشی.

 14. سلام
  خسته نباشید
  ایا میشه کاری کرد یه یک صفحه خاص از سایت همچنان http باشد؟!

  1. سلام علی.
   اگر ریدایرکت نکنی خب هر صفحه ای میشه همچنان http هم لود بشه ولی پیشنهاد نمیشه و به سئو ممکنه آسیب بزنه. با این حال فکر نکنم دلیل منطقی وجود داشته باشه برای این کار چون طبیعتا https از هر نظر بهتر از http هست.
   موفق باشی.

 15. سلام
  من توی هاست دانلودم برای ساب دامین ssl رو فعال کردم
  و کد انتقال از http به https رو هم توی فایل htaccess قرار دادم
  به جای اینکه فایل من روی حالت دانلود باشه روی حالت پلی قرار گرفته که این مشکل رو با اضافه کردن کد به فایل htaccess حل کردم
  ولی فایل برای دانلود با فایل منیجر انجام نمیشه و با حالت دانلود مرورگر میاد برای دانلود
  نمونه : وقتی لینک فایل موزیک رو با http باز میکنم موزیک با دانلود منیجر دانلود میشه ولی وقتی با https باز میکنم با دانلود پیشفرض مروگر که سرعت پایینی داره باز میشه
  چطور میتونم این مشکل رو حل کنم ؟

  1. سلام محمد. در این زمینه متاسفانه اطلاعاتی ندارم. هر چند حس میکنم مربوط به سیستم کاربر میشه و نه سرور.
   ما هم از این مشکلات داشتیم ولی دیدیم مشکل از برخی سیستم های کاربران هست که به خوبی IDM کانفیگ نشده با مرورگرهاشون.

 16. خدا خیرتون بده با چهارتا کلیک هر چی http بود رو به https تبدیل کرد. دمتون گرم

  1. سلام مسعود جان. خواهش میکنم. خوشحالم که براتون مفید بوده 🌹

 17. خیلی راهش طولانیه تازه نحوه نصبشم نگفتید بنظرم همون http استفاده کنیم ادامه بدیم راحتتر باشه.

  1. سلام. توجه کرده باشی این مقاله درباره انتقال صحبت میکنه و نه نصب، ولی ما اموزش هایی که مربوط به نصب ssl هست رو لینک کردیم ولی با این حال هر جور خودتون تصمیم بگیرید. سعدی میگه. نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود
   🙂

 18. سلام و عرض ادب
  من هفته پیش یک هاست و دامین گرفتم و دارم با وردپرس کار میکنم
  الان ارور connection is not secure میده
  چیکار کنم از شرش خلاص شم
  نیازی به https هم ندارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام محمد جان روزت بخیر. شما به احتمال خیلی زیاد درحال استفاده کردن از یک افزونه برای انتقال دادن مستقیم صفحه از http به https هستید یا آدرس وب سایتتان را به صورت https هنگام نصب وردپرس تعریف کرده اید. لطفا این موارد را بررسی کنید در صورتی که این موارد هست تغییرشون بدید وگرنه مشکلی نباید باشه و وب سایتتون با http باید بارگذاری بشه.

 19. باسلام و عرص ادب
  من فعال کردم ولی بنا به دلایلی میخوام غیرفعال کنم یا برگردونم به همون http

  چه کارهایی باید انجام بدم لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام عزیز.
   خب خودتون میگید فعال کردم حالا هر چیزی رو فعال کردی الان غیرفعال کن. همینطور ریدایرکت ۳۰۱ از https به http فراموش نشه.

 20. سلام
  آیا برای سایتهایی که با Asp.net Core نوشته میشه و Https فعال دارند وقتی میخوایم روی iis داخلی یعنی روی کیس راه اندازی کنیم باید همین کارها را انجام بدهیم؟
  من روی VM یک ویندوز سرور راه اندازی کردم
  پروژه بر اساس آموزشهای سایت شما شروع کرده ام
  حالا که روی IIS پابلیش کردم خطای
  An error occurred while starting the application.

  .NET Core 4.6.28008.02 X64 v4.0.0.0 | Microsoft.AspNetCore.Hosting version 2.2.7-servicing-10089 | Microsoft Windows 6.1.7601 S | Need help?
  میده
  آیا مشکل ممکنه بخاطر همین موضوع باشه؟

 21. سلام خسته نباشید یک سوال راجع به اس اس ال داشتم
  من قبلا حدود 2 سال سایتم بدون اس اس ال بود
  و حدود دوماهی هست اس اس ال فعال کردم
  و باعث شده جایگام تو گوگل افت پیدا کنه
  ایا کاره درستی هست فعال کردن اس اس ال بعد این همه مدت
  ایا گمان من درست هست که باعث افته رتبم شده
  چون سایت هایی که همیشه پایین تر از من بودم از وقتی اس اس ال فعال شده بالاتر قرار دارند

  1. سلام فردین جان.
   طبیعتا ssl اثر مثبتی در سئو داره ولی ssl یک قطره از دنیای سئو هست و ممکنه عوامل دیگه داشته باشه. و البته مهمه که شما ریدیرکت ۳۰۱ رو به درستی هم انجام داده باشید.
   موفق باشی.

 22. سلام من سوالی داشتم
  من سایت از http به https تغییر دادم از افزونه ssl استفاده کردم
  مشکل اولم اینه آیا تو تنظیمات فعال کردن تغییر مسیر 301 توسط htaccess را فعال کنم مشکلی پیش نمیاد؟

  در قسمت سلامت سایت 2 ارور پیدا شده
  REST API یک راه وردپرس، و نرم‌افزارهای دیگر، برای ارتباط با سرور است. یک نمونه صفحه ویرایشگر بلوک است، که بر این مورد برای نمایش، و ذخیره، برگه‌ها و نوشته‌های شما تکیه می‌کند.

  خطا: [] cURL error 28: Operation timed out after 10000 milliseconds with 0 bytes received
  ———————-خطا2
  درخواست حلقه بازگشت به سایت شما ناموفق بود، این بدان معناست که ویژگی‌های وابسته به آن‌ها در حال حاضر آنطور که انتظار می‌رود کار نمی‌کنند.
  خطا: [] cURL error 28: Operation timed out after 10001 milliseconds with 0 bytes received
  ممنون میشم راهنمایی کنید باید چیکار کنم

  1. سلام وقت شما بخیر باشه مسعود جان. میتونید تغییر مسیر ۳۰۱ رو فعال کنید و مشکلی نداره. اگرم مشکل خوردید میتونید به راحتی غیرفعالش کنید.
   درباره سوال دوم که اصلا نفهمیدم و حس میکنیم متن انگلیسی بوده و شبیه ترجمه گوگل ترنسلیت شده. من که متنش چیزی رو متوجه نشدم.

   1. خیلی ممنون بابت پاسختون مسیر 301 فعال کردم پیام ssl رفت
    فقط این 3 ارور باقی مونده قسمت تنظیمات ssl و تو قسمت گوگل کنسول این اخطارها دیدم
    میشه بگین این 3 ارور چطور رفع کنم بازم ممنون
    HTTP Strict Transport Security is not enabled (premium)
    warning Secure cookie settings not enabled (premium)
    warning No mixed content scan performed (premium)

    1. سلامی دوباره اقا مسعود عزیز.
     این موارد اصلا خطاهای سرچ کنسول نیستن. بلکه قابلیت های پولی افزونه simple ssl هست. برای فعال سازی باید نسخه پولی اون رو تهیه کنید.

 23. سلام وخسته نباشید من گواهی ssl را نصب کردم همه چی خوبه فقط وقتی سایت بالا میاد قفل را یک لحظه نشون میده و دیگه نشون نمیده و فقط وقتی ریفرشش میکنم دیگه به طور دائم نشون میده چه کار کنم تا سایتم بالا میاد بدون ریفرش کردن قفل ssl را نشون بده ؟

  1. سلام محمد وقتت بخیر باشه.
   چون شما کلی ادرس تو سایتت داری که با http هستند و باید به https عوض کنی مثلا عکس ها و یا فایل های css و js و …

    1. افزونه simple ssl سرچ کنید شاید اتومات کرد و یا افزونه هایی مثل search and replace که باید دستی تنظیم کنید.

 24. سلام من سایت tgsanat.com رو با استفاده از فایل htaccess

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

  به https بردم حالا صفحه اصلی و بقیه صفخات اوکیه و کار میکنه ولی بخش محصولات که اطلاعات رو از بانک میگیره 404 میده

  لطفا راهنماییم کنید.
  ممنون میشم.
  منتظرم استاد

  1. سلام اقای احمدوند.
   این مورد کاملا برمیگرده به نحوه کدنویسی سایت شما، سایت شما هم که اختصاصی هست و برای همین متاسفانه چیزی به ذهنم نمیرسه که بهتون بگم.
   باید برنامه نویس شما این مورد رو درست کنن. ریدایرکت ها به درستی داره انجام میشه ولی انگار تو کدنویسی این موردها تعریف نشده.
   این حدس من هست.
   ممنونم از حضورتون.

   1. خیلی خوبین استاد .
    خیلی دوس دارم توی تیم میزفا باشم و دارم هر روز یاد میگیرم و یه روز میام کنارتون استاد خیلی خوبین خدایی

    1. شما خوب میبینید اقای احمدوند عزیز.
     هر چند بنده استاد نیستم ولی لطف دارید. موفق باشید.

 25. سلام ببخشید من سایتمون اختصاصی طراحی شده قسمت ریدایرکت رو با htaccess انجام دادم و درست کار کرد ولی توی بخش جایگزین کردن ادرس Database Search and Replace Script مشکل دارم و نمتونم برنامه رو دان کنم . میشه لینک مستقیمشو بهم بدین .
  و ایا اختصاصی طراحی شده سایتمون به مشکل نمیخوره؟؟؟؟ مختص وردپرس نیست؟

  1. سلام وقت شما بخیر. برای سایت اختصاصی که باید اختصاصی طراحی بشه.
   درضمن پیشنهاد میکنم بیشتر روی ظاهر و سئوی کدنویسی سایتتون کار کنید چون از نظر من تقریبا هیچ اصولی رعایت نشده.

 26. با سلام من وب سایتم رو به https تغییر دادم از زمان انجام اینکار سایت بدون فیلتر شکن بالا نمیاد . بدون فیلتر رو حالت لود میمونه
  بنظرتون مشکل کجاس؟

  1. سلام محمدرضا جان. به احتمال زیاد کش شده عزیز. با یک مرورگر و یا سیستم دیگه تست کن لطفا. برای منم این موارد گاهی پیش میاد وقتی سایت از http به https تغییر بدم.

 27. سلام با تشکر از مقاله خوبتون
  ما گواهیsslرو نصب کردیم و همه اقدامات لازم رو انجام دادیم ولی یه مشکلی داریم ما بجز دامنه اصلی یه دامنه دات آی آر هم داریم که به وبسایت وصله. الان اون بالا نمیاد.
  آیا باید برای اون گواهی جداگانه بخریم؟

  1. سلام مهدی. اینکه به وبسایت وصله یعنی چی؟ صورت مسئله رو باید دقیق بگید.

 28. عرض سلام و احترام
  بعد از اینکه سایت رو با https در سرچ کسنول ثبت کردیم. آیا باید در سرچ کنسول قبلی که با http ثبت کردیم change of address رو بزنیم به حالت https ؟

  با تشکر

  1. سلام دوستم. خیر لازم نیست هر چند اصلا چنین قابلیتی توی change of address وجود نداره.
   شاد و پیروز باشید.

 29. درود
  ممنون از اطلاعات زیاد و مفیدتون.
  من اکثر کارارو انجام دادم ، چرا ریدایرکتام درست نشده؟
  حتی جدا جدا رفتم به همه ریدایرکتام s رو اضافه کردم اما وقتی باز میزنم انتقال داده میشه به صفحه اصلی سایت بجای اینکه به لینک صفحه مورد نظر بره!
  از جوملا استفاده میکنم و سی‌پنل
  ممنون

  1. درود. سایت شما بررسی شد. چنین مشکلی نداره. ظاهرا حل شده.

 30. من دلیلی برای اصلاح لینک های سخت نمیبینم
  من فقط چند تا تصویر از قالب رو که با http باز میشدن تبدیل به https کردم
  هنوز بعضی لینک های داخلی بین صفحات http هست اما خب خودش ریدایرکت میشه دیگه چرا اصلاحشون کنم؟
  اگه دلیل خاصی هست ممنون میشم توضیح بدید
  قفل هم سبز شده برام و مشکلی حس نمیکنم

  1. سلام روزتون بخیر. این حرف شما مثل این میمونه که بگید من دلیلی نمیبینم توی هوای سرد، کاپشن میپوشم چون سرما نخوردم که. شاید الان حس نکنید ولی بعدا چی؟ از طرفی شاید شما اصلا حس نکنید، کاربران چی؟ اصلا گوگل برای رتبه بندی به حس شما توجه میکنه؟
   ریدایرکت خودش ۲۰۰ میلی ثانیه طول میکشه تا صورت بگیره و قرار دادن لینک های ریدایرکت در صفحات پیشنهاد نمیشه. این مورد رو خوده گوگل هم در مستنداتش اشاره کرده و میگه از این کار اجتناب کنید. جدا از کاهش سرعت، روی سئو هم تاثیرگذار است.

   1. ممنون از پاسختون
    دلیل رو میخواستم بدونم چون دلیل رو نمیدونستم
    نگفتم چیزی که میگم حتما درسته که 🙂 چرا یهو جبهه میگیرید
    بازم ممنون

    1. سلام مرتضی جان. هدف اصلی من رسوندن منظور به بهترین شکل بوده و اصلا قصد جبهه گرفتن رو نداشتم و سعی کردم با مثال به شما توضیح بدم. اگر پاسخ من حس بدی به شما داده، معذرت خواهی میکنم.
     براتون بهترین ها رو ارزو میکنم. پایدار باشید.

 31. منظور از بررسی دقیق چیه.
  حدود دو هفته ای هست که گوگل وبمستر جدید آپديتی انجام نشده ميتونه یکی از علتها همین باشه

  1. بررسی دقیق یک سایت یعنی تعریف درخواست در قالب یک پروژه

 32. با سلام.من سایتم دو هفته هست از http به https تغییر دادم.من دو تا سایت مپ دارم یکی برای مطالب اصلی و یکی برای تگ ها.تو گوگل برای مطالب اصلی با https تو جستجو میاره ولی 90% تگ ها با http و حتی مطالب جدید هم تگ ها با http در گوگل نمایش داده می شود؟
  به نظر شما مشکل چی میتونه باشه؟
  آدرس سایت :
  **********
  دو تا سایت مپ هم آدرساش با https می باشد.

  1. سلام، معلوم نیست مگر بررسی دقیق صورت بگیره . اصولا ادرس ها در نتایج دیر آپدیت میشن.

 33. یک سوال دیگه اینکه
  من که گواهی رو خریداری نکردم و فقط در سی پنل کدش رو جنریت کردم فعال کردم چه تفاوتی با گواهی غیررایگان داره؟ منظورم اینه که چون رایگان فعال کردم مشکلی داره؟

  1. در نحوه عملکرد فرق زیادی ندارن. هر چند در مقاله به این فرق ها بیشتر اشاره کردیم.

 34. سلام و درود
  من ssl رایگان را از طریق cpanel بر روی سایتم فعال کردم( ssl خریداری نکردم) و سایت بدون مشکل بالا می آید اما افزونه بوکلی که برای نوبت دهی از ان استفاده می کنیم در سمت کاربر بسیار کند شده و لود نمی شود اما سمت ادمین مشکلی ندارد. لطفا راهنمایی کنید

  1. درود. متاسفانه آشنایی با افزونه اشاره شده نداریم که بخوایم پاسخ شما رو بدیم. پیشنهاد میشه به یک متخصص که دسترسی به سایت شما داره بدید تا یک بررسی کنن مشکل از کجاست.

 35. سلام، تشکر از توضیح کامل شما
  سایت من بعد از فعال کردن ssl و ریدایرکت سرعتش به شدت پایین اومده و گاها اصلا بالا نمیاد و چندین بار نیاز به رفرش داره.
  و همینطور کنار علامت قفل علامتی وجود داره که نوشته این سایت کاملا امن نشده. چطور مشکل را حل کنم؟

  1. سلام، اصولا سرعت سایت ۲۰۰ میلی ثانیه باید کم بشه وقتی ما از https استفاده میکنیم. ولی اگر بیشتر هست باید بررسی بشه و به همین راحتی نمیشه علت کاهش رو گفت.
   درباره سوال دوم هم باید به دنبال فایل هایی باید که در صفحه شما با http لود میشن و به https تبدیل کنید.

 36. با سلام و احترام
  من در گذشته آدرس سایت رو از http به https تغییر آدرس دادم و الان میخوام آدرس به com انتقال پیدا کنه .
  در انتقال آدرس به آدرس جدید هر کدی که نوشته شده رو در htaccess تست کردم اما وقتی آدرس ir رو میزنی سایت قاطی میکنه و همینطور آدرس ها تغییر میکنه و ارور میده و وارد صفحه نمیشه .
  شما نمیدونید مشکل چیه و چطور باید حلش کرد ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  1. عرض ادب، بنده هیچ اطلاعاتی از کدها و ساختار سایت شما ندارم که بخوام نظر صحیح ارائه بدم ولی اولین کاری که باید بکنید این هست که سمت کدهای htaccess تغییراتی ایجاد کنید و متناسب با نیازتون کدها رو شخصی سازی کنید. با یک متخصص که به سایت شما دسترسی داره و پیشینه سایت شما رو میدونه در تماس باشید.

 37. سلام
  بنده چند روز پیش اس اس ال را روی سایتم فعهال نمودم، همه عملیات لازم را به جز ثبت کردن دوباره در گوگل وبمستر انجام دادم، و سایتم به خوبی از صفحه اصلی تا دیگر صفحات به https تغییر کردن، این درحالی است که سایتم در گوگل با http ثبت شده است ، بنطر شما لازم است سایت را با https نیز در وبمستر تولز ثبت کنم؟
  همچنین بعد ثبت سایت با https باید نسخه ثبت شده http را حذف کنم؟

  1. سلام، بله باید با https ثبت کنید. خیر لازم به حذف http ندارید.
   توضیحات بیشتر نیاز داشتید میتونید از دوره سرچ کنسول استفاده کنید. درباره همه این موارد به شکل کامل توضیح داده شده.

 38. سلام
  چگونه قبل از راه اندازی سایت و انجام هر کاری، کاری کنیم که پیش فرض سایت ما https باشه و آدرس هر صفحه جدیدی که ایجاد می کنیم به صورت اتوماتیک https باشه.(ssl فعال است)

  1. سلام، اول ssl فعال کنید و بعد اسکریپت مد نظر رو وقتی دارید نصب میکنید با https راه اندازی کنید. و در اخر ریدایرکت از http به https انجام بدید.

 39. با سلام و عرض ادب
  1- بنده در حال راه اندازی یک وبسایت هستم. حال میخواهم از ابتدا آن را https اجرا کنم اما نمیدانم که آیا باید اول http باشد و به https منتقل شود و یا از ابتدا می توان https اجرا کرد. اگر از ابتدا https می شود، مراحلش چیست؟
  2- دوم اینکه سایت من، هر 4 ساعت، از چند سایت خبری، خبرهایشان را میخواند و در سایت نمایش می دهد که این کار را تکه کدی در فایل Global.asax انجام می دهد. این در حالی است که برخی از این سایت های خبری http هستند و آنطور که مطلع شدم اگر سایت من https است، لینک های من به خارج از سایت هم باید https باشد. حال نمیدانم که به مشکل بر میخورم؟
  3- همچنین یک کدی در فایل webservice.cs دارم که آن هم ارجاع http به خارج از سایت دارد. مثلا:
  [WebService(Namespace = "http://tempuri.org/")]
  یا در فایل .aspx

  4- در برخی موارد در فایل css یا javascript هم ارجاع به http وجود دارد. آیا مشکل ساز می شود؟

  1. سلام، میتونید از همون اول از https استفاده کنید، پیشنهاد میشه همه فایل ها از این پروتکل خونده بشن.

   1. از پاسخ شما بینهایت سپاسگذارم.
    بنابراین نظر شما این است که: سایت هایی که خبرها را از آن ها میخوانیم حتما https باشند.
    با این اوصاف به نظر فعلا باید با http شروع کنیم و در آینده به https بریم.
    اگر شما نظری در این رابطه دارید، خوشحال میشوم به بنده هم اطلاع بدید.
    یک سوالی هم داشتم و آن اینکه آیا فرقی نمیکند ارجاع از داخل فایل های cs. باشد یا از html و حتما همه آن ها باید https باشند؟
    سپاس از شما و همکاران محترمان

 40. سلام، خسته نباشید من به تازگی سایتم رو راه اندازی کردم(مشکلی با حذف کلی سایت و دوباره درست کردنش ندارم)
  مشکلی که واسم پیش اومده درباره این پروتکل https میشه
  تو ابزار gtmetrix وقتی صفحه اول رو انالیز میکنم خیلی عالی ی 301 انجام میشه و بعد کل سایت با https فچ میشه اما توی صفحه های فرعی مثل برگه فروشگاه وقتی انالیز انجام میدم با همین gtmetrix یسری قسمتا با http فچ میشن یسریا با https نمیدونم باید چیکار کنم درست شه سایت های دیگه رو چک کردم مثل ادم از همون اول ی ریدایرکت میخورن و بقیه الماناشون https میاد بالا ولی سایت من مشکل داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  چون نصب ssl رو سپرده بودم به پشتیبانی هاست تو جریان انجام هیچکدوم ازین کارهایی که گفتید نیستم و نمیدونم انجام دادن یا نه واسه
  اول هم وردپرس رو ریختم بعد ssl گرفتم

  1. سلام، من بررسی کردم مشکلی نداشت، حالا اگر صفحه خاص مد نظرتون هست که چنین مشکلی داره اطلاع بدید تا بررسی بشه. موفق باشید.

 41. سلام
  از موقعی که از کلودفلر استفاده میکنم وبسایت روی موبایل با آی پی ایران باز نمیشه، لطفا راهنمایی کنید مشکل رو حل کنم
  worldmusics.ir

  1. سلام، وب سایت شما همین الانم در PC باز نمیشه. DNSها رو چک کنید.

   1. واسه خودم رو PC بدون مشکل باز میشه که، DNS ها باید دقیقا به چه صورت باشن؟ممکنه چون دامنه IR هس کلودفلر تحریم کرده باشه؟

    1. دلیل برای این مشکل زیاد میتونه داشته باشه، زمانی که کلودفلر رو نصب کردید بهتون یک DNS داده البته NS هم گفته میشه که باید بر روی دامنه تنظیم کنید.
     نه ای پی ها رو تحریم نکرده چون سایت‌های معروف ایرانی زیادی دارن بدون مشکل استفاده میکنن.

     1. NS هارو تغییر دادم الان هم توی وبسایت کلودفلر زده که فعال شده، چه قسمت هایی رو بررسی کنم برای حل مشکل؟

     2. مقاله آموزش نصب کلودفلر را بخونید. قسمت مقاله و نظرات میتونه به شما کمک کنه. و همینطور از پشتبانی هاست راهنمایی بخواید. اینکه چه قسمت‌هایی بررسی بشه خودش یک مقاله جامع هست و قابل تایپ نیست.

 42. هر چند مشکلات جزئی در سئوی سایت وجود دارد ولی همانطور که جنابعالی فرمودین این موارد به مشکل فعلی سایت هیچ ربطی ندارن.

  بله؛ ما طبق آمار و گزارشات گوگل آنالیتیکس اظهار نظر کردیم.

  به هر حال از پاسخگویی شما سپاسگزاریم.

  1. جزئی جزئی جمع گردد، وانگهی بسیار شود.
   خواهش میکنم، پایدار باشید.

 43. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت تمامی کارکنان سایت موفق میزفا؛

  ما چند تا مشکل عمده ای در سایت برخوردیم که بجز میزفا سایت و یا تیم فنی قهاری رو پیدا نکردیم که این مشکل رو بیان کنیم. امیدواریم شما راهگشای ما در این زمینه باشید .

  سایت ما که تمامی مطالب سایت اختصاصی میباشد و اصول اصلی سئو را همه جوره رعایت کردیم. تقریبا 3 ماه پیش سایت رو از http به https انتقال دادیم و نسخه AMP سایت رو نیز راه اندازی کردیم. آمار الکسای سایت سیر صعودی داشت که ناگهان از هفته قبل شاهد افت شدید رتبه چند هزاری بودیم و این رویه همچنان ادامه دارد. این در حالی است که 70 درصد ورودی کاربران سایت ما از گوگل میباشد که 70 الی 75 درصد این کاربران به نسخه AMP سایت هدایت میشود ( کاربرانی که با موبایل وارد میشوند) و فعالیت سایت نیز همانند قبل میباشد و اصول مهم و حساس گوگل رو رعایت کردیم و چیزی رو از قلم ننداختیم . مشکل از کجا میتونه باشه بنظر شما ؟

  ما آدرس http و https سایت در گوگل وبمستر ثبت کردیم این در حالی است که تمامی کاربران به نسخه https هدایت میشوند.

  اما ما لینکهای مقالات سایت رو در نسخه https فتچ میکنیم و در نسخه http ثبت نمیکنیم. آیا این مورد درست میباشد ؟؟

  و در نهایت یکی از اصلی ترین مشکل ما Disavow میباشد که آخره سر متوجه نشدیم که ادرس http رو Disavow کنیم و یا https رو ؟!!!

  ما طبق این مقاله سایت شما ( نحوه انتقال سایت از پروتکل http به https ) پیش رفتیم ولی بخش Disavow خیلی گنگ و مبهم میباشد ممنون میشیم ما را در این زمینه راهنمایی فرمایید.

  با سپاس

  1. درود بر شما و تشکر از حسن نظرتون
   خیلی مطمئن نباشید که اصول اصلی سئو رو در سایت خودتون رعایت کرده باشید، در یک بررسی اجمالی و کوتاه ۲ دقیقه ای مشکلاتی در سایت شما وجود داره که بهتره بهینه سازی لازم صورت بگیره (این موضوع صرفا جهت اطلاع شما بود تا خیلی مطمئن نباشید سئو انجام شده هر چند به احتمال بسیار زیاد ربطی به مشکلی که خوردید نداره)
   درضمن شما بر چه اساسی میگید ۷۰ درصد از ورودی هاتون با گوگل هست؟ چون گوگل آنالیتیکس هم به شکل کامل اطلاعات نشون نمیده.
   مقالات با پروتکلی باید فچ بشن که سایت شما باهاش بالا میاد، مثلا الان میزفا با https هست و با همین فچ باید بشه.
   شما لطفا روی موضوع Disavow متمرکز نشید هر چند بنده تمام تلاشم رو کردم تا مقاله به ساده‌ترین شکل ممکن انتشار پیدا کنه ولی این موضوع Disavow خیلی مهم نیست و روش تمرکز نکنید.
   در کل برای پیدا کردن مشکل سایت شما باید به شکل دقیق بررسی و آنالیز لازم صورت بگیره و ارزیابی های آماری گذشته تحلیل و از خروجی صورت بگیره تا به نتایج لازمه رسید که این موضوع نیاز به دسترسی های مربوطه داره و زمان زیادی میگیره. و نمیشه با حدس با مشکلات برخورد کرد.
   موفق و پایدار باشید.

 44. سلام و خسته نباشید

  ببخشید بهتره گواهی اس اس ال خریداری بشه یا همین مدل رایگان Let’s encrypt هم بخوبی جوابگو هست و برای سایت ضرری نخواهد داشت ؟

  1. سلام، از نگاه سئو فرقی نداره، ولی در کل این گواهی های اس ال ال متفاوت هستند

   1. چه تفاوتی دارن با هم ؟؟ یعنی میشه گفت خوب و خوبتر دارن یا بد و خوب ؟

    1. دوستم ما در همین مقاله عنوانی با عبارت تفاوت انواع گواهینامه SSL داریم که به خوبی توضیح دادیم، لطفا مطالعه کنید.

 45. سلام خسته نباشید ، تشکر بابت مطلب خوبتون
  بنده یه سایتی دارم که از ابتدا روی http بوده و خودمم میخوام که رو همین باشه !
  اما بعد اینکه متوجه شدم سایتم با https ارور میده رفتم دنبال ssl و این گواهینامه رو خریداری و روی سایت نصب کردم
  بعد از داخل وبمستر گوگل سایت را با https://www و https:// هم ثبت کردم !
  یعنی سایت من به 4 شکل ثبت شد تو گوگل :

  http://
  http://www
  https://
  https://www

  حتی نقشه سایت رو به هر 4 حالت ثبت کردم !
  از طریق فایل htaccess هم ریدایرکت رو به این شکل قرار دادم :

  # BEGIN WordPress
  
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{SERVER_PORT} ^443$ [OR]
  RewriteCond %{HTTPS} on
  RewriteRule ^(.*)$ http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
  
  RewriteBase /
  RewriteRule ^index\.php$ - [L]
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule . /index.php [L]
  # END WordPress
  
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.Domain\.com$ [NC]
  RewriteRule ^(.*)$ http://Domain.com/$1 [R=301,L]

  بعد اینکار 2 مشکل بوجود اومد
  1- ایندکس مطالب سایت من قبل نصب ssl زیر 1 دقیقه بود اما الان به 3-4 ساعت کشیده !
  2- بعضی از مطالب من تو گوگل با https ثبت شدن در حالی که من نمیخوام با https ثبت باشه ، همونطور که گفتم Https رو نصب کردم که فقط ارور سایتم از بین بره !

  البته اینم بگم مطالب جدید که ارسال میشه هیچدوم با https ثبت نمیشه فقط مطالب قبلی سایت بعضی هاشون با https ثبت هستن که اونا هم بعد گذشت 3-4 روز تبدیل میشن به http
  من میخوام ببینم این عادی هست و بعد گذشت مثلا 1 ماه درست میشه هم ایندکس هم مشکل https بعضی مطالب یا اینکه مشکلی وجود داره ؟

  آدرس سایتم رو در قسمت وبسایت گذاشتم.
  تشکر

  1. سلام دوستم. شما برای استفاده از پروتکل HTTPS باید حتما گواهی SSL نصب کنید و بدون نصب این گواهی طبیعی هست با پورتکل HTTPS سایت شما خطا بده.
   کد زیر هم اشتباه هست و باید به جای Domain آدرس سایت خودتون رو درج کنید، هر چند بدون این کد هم ریدایرکت صورت میگیره.

   RewriteEngine On
   RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.Domain\.com$ [NC]
   RewriteRule ^(.*)$ http://Domain.com/$1 [R=301,L]

   در کل شما اگر تمایل دارید سایت همیشه با پروتکل HTTP باز بشه نباید گواهی رو نصب کنید و از طرفی بهتره ریدایرکت اصولی از HTTPS به HTTP انجام بگیره، شما وقتی از پروتکل HTTPS استفاده نمیکنید چرا گواهی SSL نصب کردید؟ وقتی ریدایرکت اصولی از HTTPS به HTTP صورت بگیره دیگه خطای رخ نمیده و اگر خطایی وجود داشته باشه یا به خاطر برخی مسائل دیگه هست که ربطی به HTTPS نداره و یا کد ریدایرکت صحیح درج نشده.
   همین موارد باعث میشه گوگل نسبت به سایت شما کمی حساس بشه و واکنش‌های مربوطه رو اتخاذ کنه، در کل ایندکس مطالب نیاز به زمان داره و کم کم مطالب HTTPS به HTTP تغییر پیدا خواهند کرد.
   موفق و پیروز باشید.

   1. سلام
    تشکر از پاسختون
    راستش ssl رو برای اینکه سایتم روی https خطا نده ثبت کردم برای همین ریدایرکت کردمش رو http چون نیاز بهش ندارم فقط برای رفع ارور گواهی ssl خریدم.

    اون Domain هم برای اینکه آدرس دامنه ام ثبت نشه اونطوری نوشتمش !

    الان بدون مشکل سایتم از https به http ریدایرکت میشه من سوالم اینه میخوام بدونم اینکه من سایت رو با https تو گوگل وبمستر ثبت کردم مشکل نداره ؟

    و اینکه ایندکس مطالبم قبل نصب اس اس ال زیر 30 ثانیه بود اما الان 3-4 ساعت طول میکشه تا ایندکس بشه این مشکل به مرور زمان حل میشه ؟

    1. سلام، خواهش میکنم
     همون‌طور که گفتم برای رفع ارور، شما فقط نیاز به ریدایرکت داشتید و نصب SSL لازم نبوده.
     خیر هیچ مشکلی نداره، ما سایت خودمون و کاربرانمون رو هم با ۴ آدرس مختلف ثبت میکنیم، هر چند نیاز نیست ولی مشکلی هم ایجاد نمیکنه و گاهی در بعضی شرایط خاص لازم هم میشه.
     درباره سوال اخر نمیتونم پاسخ مطمئنی بدم، چرا که نیاز به بررسی دقیق گذشته سایت شما و همینطور زمان حاضر داره، و باید براساس ابزارها و تحلیل موارد لازم به بررسی حفره های موجود در زمینه سئو پرداخت.
     پایدار باشید.

 46. با سلام و عرض خسته نباشید

  ابتدا از مقالات فوق العاده ارزشمندتون سپاسگزاریم واقعا مقالات شما در سطح مقالات گوگل ارزشمند و کارگشا میباشد.

  در خصوص همین مقاله نحوه انتقال سایت از پروتکل http به https در بند ثبت دوباره فایل Disavow – چند تا سوال ذهن ما رو مشغول کرده .

  ما وب سایتمون از ابتدا با http بسته شده بود و اکثر مطالبمون در گوگل وبمستر ایندکس شده بودن ( با پروتکل http ) بعد از گذشت یکسال به https مهاجرت کردیم و مطالب جدید سایت رو با این پروتکل ادامه دادیم. و طبق آموزش شما سایت رو با پروتکل https در کنار پروتکل http در گوگل وبمستر ثبت کردیم.

  الان سوال اساسی اینجاست !! که کدوم پروتکل رو بایستی Disavow کنیم؟!
  گوگل خیلی رو این مورد حساسه و هشدا میده که تنها با یک اشتباه در این خصوص میتونین سایتتون رو بفرستین ته جهنم.

  ممنون میشیم در این خصوص راهنمایی فرمایید .

  با سپاس

  1. عرض ادب و احترام، خواهش میکنم و خوشحالیم مفید بوده.
   بخش Disavow مقاله آپدیت شد، لطفا این قسمت را دوباره کامل مطالعه فرمایید و اگر سوالی داشتید در خدمت هستیم.
   موفق و پیروز باشید.

   1. بابت بروزرسانی مقاله فوق، بسیار ممنون و سپاسگزاریم که به نظرات کاربران سایتتون اهمیت و ارزش میدهید.

    1. خواهش می‌کنم دوست بزرگوار، پیروز و پایدار باشید.

 47. با سلام و خسته نباشید از آموزش بسیار خوبتون ممنونم بنده یه مشکلی داشتم با وجود اینکه گواهینامه ssl رو نصب کردم و حتی نوار بالای صفحه هم سبز شده اما بعد از سبز شدن تمام محتوای سایت بهم ریخته و جالب اینجاست هر وقت به حالت غیر امن برمیگردم محتوا مجددا درست میشه لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  1. درود بر شما
   بهتر بود آدرس سایتتون رو هم درج می‌کردید تا بشه بررسی کرد، به هر حال شما باید از نصب صحیح SSL در هاست خودتون مطمئن بشید و همینطور نحوه ریدایرکت اصولی و اینکه تمام آدرس های سایت با https در صفحه شما فراخوانی شده باشن. یک سری تنظیمات هم لازم است که باید دید از چه سیستم مدیریت محتوایی استفاده می‌کنید، مثلا اگر وردپرس باشه باید تو قسمت نشانی ها برید و آدرس سایت رو تغییر بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر حجم فایل برای آپلود: 1 مگابایت. فایل‌های مجاز برای آپلود: عکس, ویس, ویدیو, ورد یا پی دی اف, فایل متنی, زیپ. شما می‌تونید برای بهتر پرسیدن سوالتون، عکس یا ویس یا حتی فیلم در بخش نظرات میزفا آپلود کنید. برای ضبط ویس می‌تونید از خود واتس آپ استفاده کنید و بعد اینجا آپلود کنید و برای ارسال عکس هم کافی هست اسکرین شات بگیرید. Drop file here

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر