تاثیر رنگ ها در طراحی سایت

طراحی سایت با آگاهی از تاثیر روانی رنگ ها بر مخاطبان هدف

استفاده از رنگ‌ها در طراحی سایت فقط جنبه زیبایی‌شناختی نداره. عنصر رنگ، یه وجه روانشناختی خیلی مهم هم داره. این همون وجهیه که با به‌کارگیری صحیح اون می‌تونید مخاطبان سایتتتون رو افزایش بدید، روی طیف خاصی از مخاطبان مثل گروه نوجوان یا سالخورده سرمایه‌گذاری کنید و یا رنگ‌ها رو متناسب با فضای کسب‌وکار خودتون انتخاب کنید.

تو این مطلب از سری مقالات طراحی سایت میزفا با اصول به‌کارگیری و روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت آشنا می‌شیم.

چرا از روانشناسی رنگ در طراحی سایت استفاده می‌کنیم؟

رنگ‌ها می‌تونند نقش مهمی تو انتقال اطلاعات به‌صورت غیر کلامی و ایجاد حالات روانی خاص در مخاطب داشته باشند. رنگ‌ها حتی می‌تونند بر تصمیم گیری کاربران تاثیر بگذارند؛ تا جایی که تغییر رنگ دکمه‌های CTA در طراحی یه سایت می‌تونه نرخ کلیک رو افزایش یا کاهش بده. روانشناسان حتی معتقدند در حدود ۹۰ درصد از قضاوت‌های لحظه‌ای تحت تاثیر روانی رنگ‌ها هستند. بنابراین اهمیت داره که با بار روانی رنگ‌ها و پیام‌های پنهانی که به ما در فرآیند خرید از یک سایت می‌دن آشنا بشیم.

در پاسخ به این پرسش که آیا رنگ‌ها در طراحی سایت مهم هستند، برخی از مزایای دیگه استفاده از روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت عبارتند از:

 • امکان افزایش ترافیک سایت
 • امکان تاثیرگذاری در انتخاب مشتریان
 • ایجاد هماهنگی بین اهداف و ماموریت سازمان با جلوه‌های بصری
 • بازگشت سرمایه و سودآوری در تبلیغات پولی
 • امکان افزایش نرخ تبدیل
 • حفظ مشتری و ایجاد سرنخ‌های جدید

البته در نظر داشته باشید که طراحی سایت مراحل دیگه‌ای هم داره که در مقاله مهم‌ترین مراحل طراحی سایت درباره‌شون صحبت کردیم.

از روانشناسی رنگ‌ها در کدام بخش‌ها از سایت می‌توان استفاده کرد؟

رنگ‌ها می‌تونند در طول چرخه بازاریابی و فروش روی تصمیمات مصرف‌کننده‌ها تاثیر بگذارند. چه در حال توسعه نرم‌افزار، طراحی سایت، یا صرفا جلوه‌های بصری برند خودتون باشید: رنگ‌ها حال‌وهوای کسب‌وکار، اهداف اون و جزئیات دیگه‌ای رو به مخاطب ارائه می‌کنند و روی پاسخ‌ مخاطب تاثیر می‌گذارند.

برخی از نقاط سایت که می‌تونید از اصول روانشناسی رنگ‌ها تو اون‌ها استفاده کنید عبارتند از:

 • دکمه‌ها
 • پنجره‌های بازشو
 • مرزها
 • پس‌زمینه‌ها
 • هدر و فوتر سایت
 • تصاویر گرافیکی
 • لوگو
 • صفحات فرود یا لندینگ پیج
 • نوارهای منو
 • بازاریابی ایمیلی

مفهوم رنگ ها در طراحی سایت

مفهوم رنگ ها در طراحی سایت

رنگ عنصریه که تاثیرپذیری از اون نیازی به آشنایی با اصول روانشناسی رنگ نداره؛ زیرا بخش اعظم این تاثیر، به‌صورت ناخوداگاه اتفاق می‌افته. با این حال استفاده از مفهوم رنگ‌ها در طراحی سایت برای تاثیرگذاری روی مخاطب، به آشنایی با این اصول و دونستن معنای پنهان رنگ‌ها از نگاه روانشناسی و تاثیرات عاطفی اون‌ها نیاز داره. در ادامه با معنای برخی از رنگ‌های پرکاربرد در طراحی سایت آشنا می‌شیم.

رنگ آبی؛ نماد آرامش، پایداری و صلح

رنگ آبی یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها بین زنان و مردانه. از این رنگ عموما در مواقعی استفاده می‌شه که یه برند بخواد خودش رو قابل اطمینان یا الهام‌بخش معرفی کنه. حس ثبات موجود تواین رنگ باعث شده که بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی و دولتی از اون بهره بگیرند. یک نکته خاص در مورد رنگ آبی اینه که کاهنده اشتها معرفی شده و بر این اساس انتخاب مناسبی برای کسب‌وکارهای مرتبط با مواد غذایی نیست.

رنگ زرد؛ نماد سرگرمی، انرژی و البته هشدار

رنگ زرد حالتی از سرگرمی و بازیگوشی رو به‌یاد می‌آره؛ ولی در عین حال رنگی هشداردهنده هم به‌شمار می‌آد. زرد رنگی پرانرژیه که باعث تشدید احساسات می‌شه (نقاشی‌های ونگوگ رو دیدید دیگه، نه؟) و می‌تونید تو فرآیند بازاریابی و خرید برای تهییج مخاطب از اون استفاده کنید. همچنین رنگ زرد می‌تونه انتخابی مناسب برای جلب توجه به یه فراخوان به اقدام (CTA) خاص باشه.

رنگ قرمز؛ نماد اشتیاق و احساسات شدید

رنگ قرمز احساسات قوی رو برمی‌انگیزه و به‌همین دلیله که یکی از قابل مشاهده‌ترین رنگ‌ها برای طراحی سایته. قرمز با مفاهیمی مثل عشق، اشتیاق، نمایش و… پیوند داره و همچنین می‌تونید از اون برای القای حس قدرت و برتری، خشونت و حتی خشم استفاده کنید. استفاده از این رنگ، عموما در دوز کم پیشنهاد می‌شه. با این حال یک نکته مهم در این زمینه اینه که قرمز، فراخوان برای اقدام رو ترویج می‌کنه. بنابراین قرمز انتخاب خوبی برای دکمه‌های CTA محسوب می‌شه.

رنگ سبز؛ نماد سلامتی، ثروت و تعادل

رنگ سبز نشان‌دهنده ارتباط قوی با طبیعت و رنگ محبوب کسب‌وکارهای مرتبط با صنایع غذایی، امور دامی، صندوق‌ها و موسسات مالی و آژانس‌های مهاجرتی و مسافرتیه. این رنگ همچنین بهترین رنگ برای استفاده در سایت کسب‌وکارهاییه که فرآیندهای کاری خودشون رو با “شعار دوستدار محیط زیست”، هماهنگ عنوان کردند. رنگ سبز، کمی از آرامش رنگ آبی و انرژی‌بخش بودن رنگ زرد رو هم با خودش به‌همراه داره.

رنگ سفید؛ مکانی برای استراحت مخاطب

سایت‌هایی که در اون‌ها به‌هیچ‌عنوان از رنگ سفید استفاده نمی‌کنند، سایت‌هایی فشرده و کمی شلوغ به‌نظر می‌آن. این درست مثل اینه که راه‌پله‌ پاگرد نداشته باشه و یک سره فقط پله‌های متوالی وجود داشته باشند. رنگ سفید احساسی از آزادی عمل رو هم به مخاطب منتقل می‌کنه. برخی از معانی دیگه این رنگ عبارتند از:

 • پاکیزگی
 • سادگی
 • جوانی

رنگ نارنجی؛ نماد تحرک و صمیمیت

رنگ نارنجی رنگی گرم، مناسب جغرافیای گرم و مرطوب، هماهنگ با کسب‌وکارهای مرتبط با مرکبات، صنایع غذایی، تولید اسباب بازی، کسب‌وکارهای طراحی و نیز صنعت توریسمه. این رنگ معانی دیگری هم داره که برخی از اون‌ها عبارتند از:

 • شوخ‌طبعی
 • تغییرات فصلی
 • سرزندگی
 • توانایی مالی
 • جوانی

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

از روانشناسی رنگ ها متناسب با حال‌وهوای کسب‌وکار خود بهره بگیرید

دو اصل مهم دیگه در روانشناسی رنگ‌ها برای طراحی سایت که لازمه بدونید، ۱) استفاده از ترکیب مناسبی از رنگ‌ها با توجه به معانی اون‌ها و ۲) همخوانی رنگ‌ها با فضای کسب‌وکار هست.

در مورد اصل دوم می‌تونیم به موارد مختلفی اشاره کنیم. برای مثال همخوانی رنگ آبی با کسب‌وکارهای حقوقی، دولتی، مالی و فناوری اطلاعات؛ همخوانی سیاه با کسب‌وکارهای حوزه‌های نفت، مد، بازاریابی و تجارت؛ همخوانی نارنجی با کسب‌وکارهای خرده‌فروشی و ورزش؛ همخوانی زرد با کسب‌وکارهای مرتبط با خودرو، فناوری و مواد غذایی و همخوانی قرمز با حوزه‌های مد و لوازم آرایش، صنایع غذایی، دوستیابی، بازی‌های ویدئویی و سخت‌افزار.

جذب سریع مخاطبان مطابق با روانشناسی رنگ با خدمات میزفا

بهره‌گیری از تاثیر رنگ‌ها در طراحی سایت یکی از نکات بسیار مهم در فرآیند طراحی سایت محسوب می‌شه که می‌تونه باعث افزایش موفقیت در کسب‌وکار، جذب مخاطبان هدف بیشتر، افزایش رضایت مشتریان فعلی و افزایش فروش بشه. طراحان ما در مجموعه میزفا همگی بر اصول روانشناسی رنگ برای ارائه خدمات طراحی سایت، طراحی لوگو و نیز طراحی صفحات فرود مسلط هستند. برای دریافت این خدمات می‌تونید از طریق منوی سایت خدمات مورد نظرتون رو انتخاب کنید و با ما در تماس باشید.

موضوعات طراحی سایت

تماس بگیر

سلام، من علی اسماعیلی هستم، مدیر بخش طراحی سایت میزفا، شما میتونی از طریق واتس‌آپ و یا مستقیم با من در تماس باشی.