بک لینک چیست و انواع لینک

بکلینک یعنی چی و معرفی انواع rel ها

بک لینک چیست و انواع آن
بک لینک چیست و انواع آن

بک لینک (Backlink) چیست و تاثیری در سئو دارد؟ انواع لینک چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوالات را بدهیم. در انتهای این مقاله از میزفا شما تعریف دقیق بک لینک و همینطور انواع آن را به خوبی فراخواهید گرفت.

بک لینک چیست

لینکی (Link) که از سایتی به سایت دیگر داده می‌شود را بک لینک می‌گویند، به عبارت دیگر اگر سایت X، آدرس سایت Y را در داخل متنی (Anchor text) لینک کند، سایت Y یک بک لینک از سایت X دریافت می‌کند. و این عمل هم به اصطلاح لینک سازی یا لینک بیلدینگ گویند. بک لینک شامل لینک سازی داخلی نمی‌شود به عبارت دیگر به لینک‌های داخلی یک دامنه بک لینک نمی‌گویند.

بک لینک اهمیت ویژه‌ای در سئو سایت دارد و همیشه مهندسین سئو در تلاش هستند تا بتوانند بک لینک بیشتری را در جهت ارتقا رتبه سایت ایجاد کنند، ولی همان‌طور که میدانید هر آنچه در سئو زیاده‌روی شود به جای تاثیر مثبت، تاثیر منفی به‌همراه خواهد داشت، لینک سازی یا لینک بیلدینگ باید اصولی صورت بگیرد و اگر به شکل اسپم و انبوه لینک سازی شود با جریمه های سنگین گوگل همراه خواهد بود چرا که لینک سازی بی‌رویه یکی از دلایل پنالتی شدن سایت در گوگل است.

لینک سازی یا لینک بیلدینگ
لینک سازی یا لینک بیلدینگ

بک لینک انواع مختلفی دارد ولی دو نوع آن نسبت به بقیه لینک‌های دیگر معروف است لینک نوفالو (Nofollow) و لینک فالو (Follow)، ما در مقاله لینک نوفالو به شکل کاملا جامع با سوال‌های کاربردی به تشریح و اهمیت لینک نوفالو پرداختیم و تفاوت اصلی آن با لینک فالو را ذکر کردیم، پس حتما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دو نوع لینک به مقاله ذکر شده مراجعه کنید.

در ادامه به انواه Backlink از نظر ساختاری می‌پردازیم.

انواع لینک از نظر ساختاری

ساختار یک لینک به شکل زیر است و در مقابل اتریبیوت rel می‌تواند مقادیر مختلفی برای مقاصد گوناگون درج کرد. در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد. این موارد را میتوان جزئی از سئو تکنیکال یا همان سئو فنی دانست.

شاید بپرسید اتریبیوت rel چیست؟ به rel موجود در کد زیر یک نوع اتریبیوت گفته می‌شود و حال این اتریبیوت که rel هست بعد از مساوی و در داخل “” مقادیری را می‌گیرد که در ادامه ما بیشتر درباره مقادیر داخل rel صحبت خواهیم کرد.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”value” > Title link </a>

لینک از نوع Alternate

این لینک برای سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه مناسب است، به این معنی است که این لینک ، به آدرسی می‌رود که شما همین صفحه را به زبانی دیگر خواهید دید.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”alternate” > Title link </a>

لینک از نوع Author

این نوع لینک برای نویسنده‌ها به کار می‌رود، اگر روی آن کلیک کنید شما را به نویسنده آن مقاله ارجاع می‌دهد.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”author” > Title link </a>

لینک از نوع Bookmark

این نوع لینک‌ها برای Bookmark (بوک مارک) کردن مناسب است چرا که لینک تغییر نمی‌کند و می‌توانید لینک مقاله را در مرورگر خود ذخیره نمایید یا همان بوک مارک کنید.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”bookmark” > Title link </a>

لینک از نوع Help

زمانی کاربرد دارد که بخواهید آموزشی از یک صفحه‌ را در صفحه دیگر قرار دهید. وقتی روی این لینک کلیک کنید به صفحه آموزش یا راهنمای استفاده از مقاله خواهید رفت.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”help” > Title link </a>

لینک از نوع License

بدین معنا که این لینک ، شما را به صفحه کپی رایت مقاله هدایت می‌کند.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”license” > Title link </a>

لینک از نوع next

به معنای این است که این لینک شما را به مقاله بعدی هدایت می‌کند.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”next” > Title link </a>

لینک از نوع Prev

به معنای این است که این لینک شما را به مقاله قبلی هدایت می‌کند برعکس لینک next است.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”prev” > Title link </a>

لینک از نوع Nofollow

سال ۲۰۰۵ بود که رم نوفالو توسط گوگل معرفی شد. این نوع لینک به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که لینک را دنبال نکنند و اعتباری به سایت مقصد داده نشود. (در مقاله لینک نوفالو به تشریح درباره اهمیت و کاربرد این نوع لینک‌ها پرداختیم، پیشنهاد میکنم حتما بخوانید)

<a href=”https://mizfa.com” rel=”nofollow” > Title link </a>

لینک از نوع Follow یا Dofollow

لینک فالو برعکس لینک‌های نوفالو است، شما اگر اصلا از اتریبیوت rel استفاده نکنید به شکل پیش‌فرض موتورهای جستجو آن را فالو می‌دانند، مقدار Follow با مقدار Dofollow فرقی ندارد و هر دو یک مفهوم را دارد. هر سه لینک زیر یک معنا را دارند. (در مقاله لینک نوفالو به تشریح درباره لینک فالو و فرق آن با لینک نوفالو پرداختیم)

<a href=”https://mizfa.com” > Title link </a>
<a href=”https://mizfa.com” rel=”Follow” > Title link </a>
<a href=”https://mizfa.com” rel=”Dofollow” > Title link </a>

لینک از نوع Search

به لینکی اشاره می‌کند که شما در آنجا امکان جستجو در بین مقاله‌ها را دارید.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”search” > Title link </a>

لینک از نوع Tag

اصولا تگ‌های مقاله‌ها را با این نوع لینک به موتورهای جستجو نشان می‌دهند. این لینک‌ها نشان دهنده یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله است.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”tag” > Title link </a>

توضیحات بیشتر درباره لینک‌ها در مقاله w3.org بخوانید.

لینک از نوع noreferrer noopener

این نوع اتریبیوت ها از زمانی معروف شدند که از نسخه ۴.۷ وردپرس بروی لینک هایی که target="blank" هستند (یعنی در زمان کلیک بر روی آن لینک ما وارد تپ دیگر می‌شویم) اعمال می‌شود. اصولا تگ‌های مقاله‌ها را با این نوع لینک به موتورهای جستجو نشان می‌دهند. این لینک‌ها نشان دهنده یک تگ یا کلمه کلیدی در این مقاله است.

رل noopener در window.opener جاوااسکریپت کمک به امنیت اطلاعات کاربران می‌کند و noreferrer به کمک هدر HTTP باعث افزایش امنیت می‌شود.

<a href=”https://mizfa.com” target="blank" rel=”noreferrer noopener” > Title link </a>

توضیحات بیشتر درباره لینک‌ها در مقاله w3.org بخوانید.

لینک از نوع Sponsored

این اتریبیوت یعنی rel="sponsored" که در سال ۲۰۱۹ یعنی دقیقا شهریور ۱۳۹۸ توسط گوگل در این لینک معرفی شد. معنای Sponsored یعنی حمایت مالی و هدف از این رل (rel) درج آن در لینک هایی است که جنبه تبلیغات دارند. درواقع لینک های تبلیغاتی و لینک هایی که اسپانسری هستند میتواند rel="sponsored" استفاده شود.

رل Sponsored یک موضوع مهم را به صورت غیرمستقیم اشاره میکند و آن اهمیت بیشتر رل نوفالو هست. درباره اهمیت بک لینک نوفالو بیشتر خوانید.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”sponsored” > Title Sponsored</a>

لینک از نوع UGC

عبارت ugc مخفف User Generated Content است. رل ugc هم همانند رل اسپانسر در سال ۲۰۱۹ یعنی دقیقا شهریور ۱۳۹۸ توسط گوگل معرفی شد. هدف از اتریبیوت rel="ugc" بر روی لینک های است که محتوای آن توسط کاربرها ایجاد شده است.

<a href=”https://mizfa.com” rel=”ugc” > Title link </a>

حالا ممکنه بعد از اینکه بفهمید بک لینک چی هست، بپرسید:

از کجا بکلینک بخریم؟  چطوری تهیه کنیم؟

این بخش از متنی که شما دارید میخونید خلاصه تجربه ۸ ساله منه در این زمینه. خب:
نکته اول: من جای شما باشم اگر اولین باره قصد تهیه بکلینک رو دارم و تا حالا نخریم، پس زیاد سمت خرید بکلینک نمیرم، مگر وقت زیاد داشته باشم و بیام کلی مطالعه کنم و وقت بذارم و هزینه کنم تا یاد بگیرم و یا از یک مشاوره سئو کمک بگیرم و یا کلا بهتره بدم یک متخصص سئو کارهای خرید بکلینک های سایت منو انجام بده.
نکته دوم: حالت مشاوره که اشاره کردم شاید خیلی جواب نده چون مشاوره سئو اگر بخواد بهترین مشاوره رو به شما بده تقریبا باید اطلاعات خوبی از سئوی سایت شما داشته باشه. من خودم برای مشاوره دادن گاهی یک هفته دارم درباره یک سایت تحقیق میکنم طبیعتا اینطوری به ناچار هزینه مشاوره بالا میره. ولی مشاوره هایی که یک ساعته هست و شخص مشاور دهنده قبل مشاوره دادن هیچ اطلاعاتی از سایت شما نداره کمی میشه گفت صحبت ها کلی گویی میشه و به نظر شخصی من مشاوره غیرکاربردی هست چون به اون هدف اصلی که ما قصد داریم نمیرسونه.
نکته سه: بعید میدونم در محیط وب بتونید پاسخ این سوال “من میخوام برای سایتم بک لینک بخرم چطوری و از کجا بخرم” رو پیدا کنید، منابعی که برای اموزش ساخت بک لینک وجود داره بسیار ناقص هست و اصلا در هیچ سایتی غیرممکنه کامل درباره بک لینک صحبت کنن، من خودم سال ها هست قصد دارم یک سری مقالات جامع درباره بک لینک بنویسیم ولی متاسفانه نتونستم.
نکته چهار: فرض کنید اصلا شما یک منبع خوب و کامل پیدا کردید، کمی فکر کردید که اون کسی که این منابع رو نوشته چطوری اصلا میتونه ۱۰۰ ها مقاله بک لینک رو اپدیت نگه داره؟ همین الان در میزفا ۳۰۰ مقاله ای که توسط ۸ نفر اپدیت میشن نزدیک به ۱ سال و نیم طول میکشه. از طرفی فرض کنیم اصلا اپدیت هم هست (فرض محاله البته) میدونید بکلینک و ساخت لینک های خارجی مثل بازی با چاقو هست؟ و میتونید با این چاقو به سایت خودتون آسیب جدی بزنید؟ همینطور برای ساخت بک لینک اصولی برای سایت خودتون باید یک مسیر اختصاصی پیدا کنید، درواقع برای هر سایت باید یک مسیر بک لینک ساخت، مثل استراتژی میتونه که تا الان من یک بار هم ندیدم در دو کسب و کار مختلف یک نوع استراتژی بچینیم.
نکته پنج: خیلی از دوستان اصلا توجه به سئو داخلی نمیکنن و به قولی خوددرمانی یا به قول ما خودسئویی میکنن، خیلی از دوستان تماس گرفتن با ما و نیاز به لینک خارجی دارن، هر چند ما چنین خدماتی نداریم و کلا اختصاصی برای سایتی لینک سازی نمیکنیم و فقط تو پروژه های ۰ تا ۱۰۰ لینک سازی میکنیم ولی وقتی بررسی میکردیم میدیدیم که اون سایت اصلا نیاز به لینک نداره و انقدر سئو داخلی اون سایت مشکل داره که نیاز نیست هنوز بره سراغ لینک سازی.

این موارد بالا نظرات شخصی من یعنی پوریا آریافر هست و ممکنه اشتباه باشه ولی این نظرات رو صادقانه گفتم. با این حال من خودم همیشه مشاوره میگیرم از چیزهایی که اطلاع ندارم، من خودم وقتی ماشین میخرم یا ملک و یا حتی توی بورس شرکت میکنم چون تخصص کافی ندارم و از مشاوران کمک میگیرم و خب خداروشکر همیشه جواب داده.

پایان و نکات تکمیلی

۱) دقت داشته باشید که ما درباره انواع لینک‌ها یعنی تگ a در HTML صحبت کردیم هر چند برخی از این ویژگی‌ها را می‌توان در تگ link که در header هم مشاهده کرد.

۲) از طرفی میتوان در یک لینک برخی اتریبیوت ها را با هم استفاده کرد مثلا:

<a href=”https://mizfa.com” rel=”nofollow sponsored” > Title Sponsored</a>

یا مثلا

<a href=”https://mizfa.com” rel=”nofollow ugc” > Title Sponsored</a>

۳) الگوریتم های گوگل اهمیت زیادی به این اتریبیوت ها میدهند. بنابراین در جای درست استفاده کنید. اگر آشنایی به مباحث سئو ندارید از یک متخصص سئو که حداقل آشنایی نسبی با کسب و کار شما دارد کمک بگیرید.

حال باید در پایان کار بدانید بک لینک چیست و چه انواعی به کمک اتریبیوت ها دارد. اگر سوالی و یا نظری درباره این مقاله بک لینک داشتید حتما در نظرات برسید.

پوریا آریافر
اولین کسب و کار آنلاین خودم رو در فیسبوک راه‌اندازی کردم، سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال رو داشتم. بعد اینکه فیسبوک خالی از کاربر ایرانی شد وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت رو دریافت کردم، در حالی که نمره بالا گرفتم ولی کسی به دلیل به خطر افتادن موقعیت شغلی خودش به عنوان کارآموز منو قبول نمی‌کرد، بعدش با شروع دوران خدمت سربازی، مسئول بهینه سازی یک سایت خبری معتبر شدم و سئو یاد گرفتم. در ابتدای سال ۲۰۱۴ تونستم از رتبه ۱۵۰۰۰ به ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم، اون زمان الکسا خیلی مهم بود. وارد دانشگاه شدم، به دلیل عدم علاقه به دانشگاه سعی کردم زودتر تمومش کنم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، توی دانشگاه هر کسی منو میدید یاد سئو میوفتاد، در همون سال آخر دانشگاه بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو رو داشتم، که به مجتمع فنی فروختم تا بتونم تمرکز رو فقط بر روی عشق خودم یعنی سئو بذارم، وقتی کانال تلگرام فروختم حس پرواز بهم دست داد، هرچند درآمد چندین میلیون ماهانه رو از دست دادم ولی دوباره باید مثل گذشته با پوستی نو یک فصلی نو رو میساختم. در این چندین سال فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌گرفته، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کردم. در اکثر ابزارهای کاربردی گوگل تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری رو یادگیری و یاددادن می‌دونم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد تونست چنین بستر مناسبی رو برام فراهم کنه. همینطور در حال حاضر مدیریت یک تیم ۱۰ نفری از جوانان فعال و پرانگیزه رو در میزفا به عهده دارم. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم …

40 نظر

40 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  خیلی ممنون از اطلاعاتی با ارزشی که رایگانی در اختیار ما گذاشتین، یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  چطوری باید بفهمم سایتی که دارم بک لینک میگیرم اسپم نیست؟

  1. سلام
   باید برای این سوال یک دوره کم کم ۳ ساعت برگزار کنیم چون خیلی اما و اگر داره و تو متن نمیشه گفت یا حداقل من بلد نیستم تو متن توضیح بدم. با این حال به صورت انگلیسی سرچ کنید امیدوارم به نتیجه برسید.

 2. سلام .وقت بخیر
  چطور میشه تشخیص داد که آیا یک سایت مزرعه لینک (Link Farms) هست یا نه و آیا ابزار خاصی برای بررسیش وجود داره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   نه ابزاری نداریم هر چند سایت moz یک عدد میده ولی قابل اعتماد نیست.
   بهترین روش مطمئن استفاده از یک متخصص سئو با تجربه هست.

  1. سلام محمد.
   ممنونم از حضورت.
   تمایل داشتی دوره رایگان صوتی ما هم شرکت کن.
   موفق باشی.

 3. خیلی عالی بود
  فقط یک سوال
  نظر شما در مورد بک لینک های پولی که قدرتمند هستن ولی اسپم اسکور بالایی دارن چیه؟

  1. حرفتون تناقض داره. بک لینک قوی ولی اسپم اسکور بالا؟ مثل این میمونه بگید ادم قوی ولی ضعیف.

 4. سلام استاد عزیزم من مدتی سئو کار کردم و تولید محتوا. برای اینکه حقوق بگیر بودن برام حس بدی داشت و مثل برده بودم از تیم جدا شدم و تصميم گرفتم کار مستقل خودمو شروع کنم. تا حدودی مهارت، دانش و تخصص در زمینه سئو سایت های مختلف رو حین پروژه های متنوع کسب کردم آیا میشه بدون سرمایه کلان یک مشاور شد؟ مرسی از مقاله بک لینک عالی بود

  1. سلام دریا.
   مشاور بیشتر نیاز به تجربه های مختلف داره و نه سرمایه کلان.
   به نظر بنده یک مشاور حرفه ای حداقل ۱۰ سال تو زمینه سئو کار کرده و کلی تجربه های مختلف در این زمینه داره.

 5. سلام…وقتی لینکی از ساب دامین یا ساب فولدر سایت داخل سایت اصلی استفاده میکنیم بک لینک حساب میشه و باید بک لینک تهیه کرد؟

 6. از مقاله خوبتون ممنونم.

  من سایت میزفا رو بررسی کردم دیدم بیشتر از لینک noreferrer noopener استفاده شده ولی از توضیحات این لینک در مقاله سر در نیوردم .

  این لینک فقط در وردپرس کارایی داره یعنی ؟

  1. میلاد جان این rel ها برای مباحث امنیت است و پیشنهاد میشه بر روی لینک هایی که مربوط به دامنه خودمون نیستن درج کنیم، حالا وردپرس خودش اینو به صورت اتوماتیک اضافه میکنه.

 7. سلام و درود خدمت استاد گرامی. من میخوام برای سایتم بک لینک بخرم. توی گوگل سرچ کردم کلی سایت این کار رو انجام میدن ولی نمیدونم به کدوم هاشون اعتماد کنم. نظر شما در این مورد چی هستش؟ میخوام بدونم از کجاها باید خرید کنم که به سئوم آسیبی نخوره و اینکه مقاله ای دارید شما از نحوه ساخت بک لینک که من مطالعه کنم؟ پیشاپیش از راهنمای تون تشکر میکنم.

  1. سلام محمد عزیز.
   چند ساله میخوام درباره بک لینک مقاله بنویسم ولی خب تصمیم گرفتم این کار رو نکنم چون نوشتن مقاله باعث میشه خیلی ها مسیر رو اشتباه برن، نه اینکه مقاله اشتباه باشه، بلکه برداشت از مقاله اشتباه در میاد و هر چقدر که سعی میکنی ساده بگی و روشن کنی باز اشتباه میشه. از طرفی برای منم سخته بخوام هر چند وقت یک بار مقاله رو اپدیت کنم چون هر ماه سئو تغییر میکنه.
   برای همین متاسفانه پیشنهاد خاصی نداره ولی یک سری نکات میگم. به نظر من کل لینک ها رو از یک شرکت نخر. سعی کن توی یک بازه خاص کل لینک ها رو نخری. سعی کن با یک کلمه کلیدی کل لینک ها رو نخری. سعی کن برای یک صفحه سایت خود فقط لینک نخری. خلاصه باید طبیعی خودت رو نشون بدی. اصولا کسانی هم که لینک میفروشن حتما از اون لینک ها تو پروژه های سئو نتیجه خوبی نگرفتن که دارن میفروشن. وگرنه برو بگرد ببین کدوم شرکت معروف سئو اصلا لینک میفروشه. (هیچ کدوم)
   اگر برای هاستت لینک میخوای بهم پیغام بده با هم یک سری لینک بریم.

 8. سلام.
  تشکر می‌کنم بابت معرفی کامل انواع لینگ ها.
  با سپاس

  1. سلام وقت بخیر.
   تمایل به لینک سازی اصولی در سایت ما دارید میتونید از طریق لینکدین در تماس باشید تا یک تبادل داشته باشیم.
   موفق باشید.

  1. سلام. بستگی به پروژه و ۱۰ ها چیز دیگر داره و نمیشه همینطوری صحبت کرد. فاکتورهای سئو کلمه به کلمه فرق داره.

  1. سلام. بستگی داره چه کسی بسازه. یک متخصص سئو میسازه یا یک مدیر سایت؟ به شکل کلی به کسی پیشنهاد نمیکنیم در کامنت ها لینک سازی انجام بده و احتمال اثر منفی اون بسیار بالاس.

 9. سلام،
  یک صفحه هاب پیج داشتین توش لینک تمام مقالات مکهم سئو تون توش بود
  پیداش نمیکنم
  میشه راهنمایی کنید

  1. سلام سهیل. همه مقالات سئو ما اینجا هستند.
   اگر منظورت اون صفحه ای که توش نوشته بودیم فصل ۱ و ۲ و … یک لیست بود دیگه وجود نداره و شده این مقاله.

 10. آقا یه سوال مهم: من تعدادی بک لینک از سایتای معروف خریدم (در قالب مقاله ۱۰۰۰ کلمه ای) با حالت nofollow حالا میخاسم آدرس اون صفحاتی از این سایتا که در مورد سایت من حرف زدنو توی سایت خودم بذارم و لینک بدم به همون صفحات (به عنوان تبلیغ خودم که بگم فلان سایت از ما تعریف کرده) آیا منم باید نوفالو لینکشون کنم یا فالو؟ اگه فالو کنم گوگل نمیگه خب اگه لینک دو طرفه و به دلخواه طرف مقابل بوده چرا اون طرف نوفالو کرده؟

  1. سلام امین. من باشم این کار رو نمیکنم. اول از همه اینکه این کار فریب کاربر هست. رپورتاژ رفتی بعد میخوای بگی بقیه از من گفتن؟
   از نظر سئو هم روش جالبی نیست. گوگل هم طبیعتا گاگول نیست و گوگل هست و میفهمه به راحتی 🙂
   موفق باشی

 11. سلام یک گروه توی زمینه سئو زدیم.
  خوشحال میشم افتخار همراهی با
  شما رو داشته باشیم

 12. سلام ممنون از مطالب خوب و کاربردی که میذارین لطفا یه مطلب یا مقاله راجع به لینک سازی خارجی اینکه چه کار هایی انجام بدیم و چگونه عمل کنیم قرار بدید ممنونم

  1. سلام خواهش میکنم. ان شالله در آینده میذاریم میتونید عضو خبرنامه بشید تا اطلاع پیدا کنید. البته موضوع بک لینک خارجی شبیه چاقو میمونه و یک شخص میتونه با خوندن یک مقاله ازش درست استفاده کنه و یک شخص دیگه کسب و کار خودش رو خراب کنه اونم ناخواسته.

 13. سللم خسته نباشید
  مقالات بسیار آموزنده و سنگینی در سایت قرار دادید تشکر فراوان
  میشه لطف کنید چند تا سایت مثله لینکدین و مدیوم معرفی کنید برای ارسال مقاله

  1. سلام
   متاسفانه سایت های مشابه در حال حاضر در خاطرم نیست.

 14. سلام ممنونم از وب سایت فوق العادتون با سپاس
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر حجم فایل برای آپلود: 1 مگابایت. فایل‌های مجاز برای آپلود: عکس, ویس, ویدیو, ورد یا پی دی اف, فایل متنی, زیپ. شما می‌تونید برای بهتر پرسیدن سوالتون، عکس یا ویس یا حتی فیلم در بخش نظرات میزفا آپلود کنید. برای ضبط ویس می‌تونید از خود واتس آپ استفاده کنید و بعد اینجا آپلود کنید و برای ارسال عکس هم کافی هست اسکرین شات بگیرید. Drop file here

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
معرفی جامع‌ترین ابزار سئو در ایران
بالای ۱۰ هزار عضو
PHZpZGVvIHdpZHRoPSI2MDAiIGhlaWdodD0iMzUwIiBwb3N0ZXI9Imh0dHBzOi8vbWl6ZmEuY29tL2Jsb2cvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjMvMDUvcG9zdGVyLW1pemZhLXRvb2xzLXZpZGVvLW1pbi5wbmciIGNvbnRyb2xzIHByZWxvYWQ9Im5vbmUiPiANCiAgIDxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwczovL21pemZhLmNvbS9ibG9nL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDIzLzA1L21pemZhX3Rvb2xzXzcyMHAubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KPC92aWRlbz4=