لینک نوفالو (nofollow) چیست و تاثیر آن در سئو

link Nofollow
لینک نوفالو چیست و چه تاثیری دارد

سال 2005 گوگل برای مبارزه با کامنت‌هایی که لینک اسپم می‌کردند، ابتکاری جدید به خرج داد به نام: لینک نوفالو. با کمک این امکان جدید، پستی که دراین لینک تگ شده بود دیگر هیچ اعتباری کسب نمی‌کرد و رتبه اش بهتر نمی‌شد. درواقع، هر چیزی که این تگ را داشت من بعد هیچ اعتبار و ارزش سئویی از گوگل دریافت نمی‌کرد. اما این ساده ترین مفهومی است که  می‌توان از لینک نوفالو داشت و به مرور زمان، کاربردهای آن بسیار متنوع شده‌اند.

با ما در این مقاله از میزفا همراه باشید تا تأثیر لینک نوفالو در سئو را با هم دیگر بررسی کنیم.

لینک فالو و نوفالو چیست و تفاوت این دو بک لینک follow و nofollow

شما در فرایند لینک سازی و لینک بیلدینگ وقتی لینکی را ایجاد می‌کنید یا لینکی به شکل طبیعی برای سایت شما ایجاد می‌شود یا به شکل، لینک فالو (follow) درج می‌شود و یا لینک نوفالو (nofollow) می‌باشد. محکم بشینید که در ادامه مطالب بسیار جالبی درباره این بک لینک ها خواهیم گفت.
برای درک بهتر تاثیر بک لینک نوفالو و بک لینک فالو یک سناریوی ساده را طرح می‌کنیم، در این سناریو F از کلمه Follow می‌آید و N از کلمه NoFollow در نظر گرفته شده است.
فرض کنید سایت F سایت دیگری با نام X را، به شکل فالو لینک می‌کند و سایت N همان سایت X را به شکل نوفالو لینک می‌کند. از این سناریو ما این استنباط را می‌کنیم که سایت F سایت X را تایید کرده و به آن مقداری اعتبار بخشیده است (این بخشیدن به معنای کم شدن اعتبار از سایت F نیست). سایت N سایت X را لینک کرده و آن را معرفی کرده ولی تایید نمی‌کند و این کار را به موتورهای جستجو واگذار می‌کند. لینک‌های نوفالو به این معنی نیستند که از نظر گوگل غیر قانونی باشند، در واقع لینک نوفالو به این معناست که به گوگل می‌گوید به دنبال این لینک نرود ولی آیا واقعا این‌گونه است؟ آیا گوگل لینک‌های نوفالو را دنبال نمی‌کند؟ حال که به فرق این دو لینک پی بردید در ادامه توضیحات بسیار جالبی درباره تاثیرات لینک Nofollow صحبت خواهیم کرد. حتما ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.

ساختار کد فالو در تگ لینک (تگ a)

ساختار لینک‌های فالو یا همان کدهای فالو به شکل زیر است و هر سه لینک زیر هیچ تفاوتی با هم ندارند.
سوال dofollow چیست؟ dofollow در لینک ها صرفا نشان دهنده follow بودن یک بک لینک است:

<a href=”https://mizfa.com” >Title link</a>

<a href=”https://mizfa.com” rel=”dofollow” > Title link </a>

<a href=”https://mizfa.com” rel=”follow” > Title link </a>

ساختار کد نوفالو در تگ لینک (تگ a)

ساختار لینک‌های نوفالو یا کدهای نوفالو به شکل زیر است:

<a href=”https://mizfa.com” rel=”nofollow” > Title link </a>

اگر توجه کرده باشید تفاوت لینک فالو با نوفالو صرفا فقط در مقدار اتریبیوت rel است ( رِل خوانده می‌شود، البته این رل با اون رلی که در شبکه‌های اجتماعی میزنن کمی متفاوت است هر چند یک ریشه دارند 🙂 ) که این تفاوت را فقط می‌توان در کدها دید و در ظاهر مشخص نیست، به همین منظور کافی است روی لینک مورد نظر خود کلیک راست کرده و در مرورگر کروم گزینه inspect و در موزیلا فایرفاکس گزینه  inspect element را انتخاب کنید و در قسمت HTML اگر rel را مساوی nofollow دیدید به منظور نوفالو بودن لینک است در غیر این صورت لینک انتخابی شما فالو است.

nofollow inspect
پیدا کردن لینک نوفالو با inspect

روش دیگری هم است، برای پیدا کردن کل لینک‌های نوفالو می‌توانید بر روی صفحه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه view source را انتخاب کنید (Ctrl + U) سپس به کمک ابزار جستجوی مرورگرها و با زدن کلیدهای Ctrl + F عبارت nofollow را تایپ میکنیم تا مرورگر برایمان هم تعداد و هم مکان لینک را نشان دهد.

پیدا کردن کل لینک های نوفالو
پیدا کردن کل لینک های نوفالو

شما می‌توانید از ابزار Nofollow Tool استفاده نمایید بدین‌منظور آدرس صفحه‌ای را وارد نمایید تا لینک‌های نوفالو را نمایش دهد.

لینک سازی داخلی با لینک های فالو

شما وقتی میخواهید در بطن متن، لینک هایی به بقیه مطالب سایت بدهید، پیشنهاد می‌شود از لینک های فالو استفاده کنید. چرا؟ تا به ربات ها بگویید به دنبال این صفحات بروند و رنک لینک صفحه را بین لینک ها (صفحات داخلی) تقسیم کنند. لینک‌های داخلی سایت را سعی نکنید نوفالو کنید چرا که اثر منفی در سئو داخلی سایت شما خواهد داشت. همینطور سعی نکنید بیش از حد لینک داخلی ایجاد کنید چرا که هر لینک در گوگل فقط یک بار دنبال می‌شود. شما اگر صدها بار یک صفحه را لینک کنید قطعا تاثیر مثبت که نخواهد داشت هیچ، ممکن است تاثیر منفی هم داشته باشد. با مطالعه مقاله لینک سازی داخلی ۱۰ نکات جالب در این باره را فرا خواهید گرفت.

لینک سازی به خارج سایت

در هنگام ایجاد لینک به بیرون از سایت بهتر است لینک‌های ایجاد شده به شکل نوفالو باشد (از کلمه بهتر است استفاده شده و نگفتیم حتما همه لینک‌های خارجی در سایت شما نوفالو باشند). چرا که با این عمل شما به ربات‌ها می‌گویید که لینک را جدی نگیرد و یا به عبارتی می‌گویند من صحت سایت لینک شده را تایید نمیکنیم و این موضوع را به ربات گوگل می‌سپارم. سعی کنید به سایر سایت‌های معتبر هم موضوع لینک دهید تا مطالب شما اعتبار بیشتری کسب کند. حال اینکه این لینک نوفالو باشد یا نباشد بستگی به سایت و سیاست‌های شما دارد. ولی دادن لینک فالو به سایت‌های معتبر و حتی برخی سایت‌ها که در ظاهر مناسب هستند، چیزی از اعتبار سایت شما کم نمی‌کند.

زمانی که ما همدیگر را لینک کنیم نتیجه حاصل به صورت زیر خواهد بود، سریع‌تر و با قدرت بیشتری رشد خواهیم کرد. حال بپردازیم به بررسی یک سری نکات بسیار مهم درباره لینک های فالو و نوفالو

 • لینک فالو خارجی باعث کاهش اعتبار می‌شود؟

گاهی دوستان تصور می‌کنند که اگر سایتی را لینک کنند از اعتبار آنها کاسته می‌شود، درحالی که اینطور نیست. شما اگر به شکل اصولی به سایت‌های مناسب لینک دهید اعتباری از شما کاسته نمی‌شود و تاثیر منفی برای شما نخواهد داشت. چرا که اگر اینطور بود هیچ سایتی، سایت‌های دیگر را لینک نمی‌کرد. فقط تنها زمانی تأثیر منفی خواهیم داشت که تعداد لینک های خروجی که ارتباطی با موضوع صفحه ندارند بیش از حد باشد. باید توجه کنید که هر صفحه‌ای دارای اعتبار است. بنابراین اگر لینکی در آن صفحه ایجاد شود آن لینک هم دارای اعتباری مشخص هست و اگر تعداد لینک‌ها بیشتر شود اعتبار لینک به تعداد لینک خروجی تقسیم می‌شود. درواقع هر چه تعداد لینک‌های خروجی شما بیشتر باشد ارزش هر لینک خروجی شما کم می‌شود. به همین دلیل است که می‌گوییم در صفحاتی که تعداد لینک خروجی آنها بسیار است لینک تهیه نکنید و از صفحات دارای لینک خروجی کمتر، لینک بگیرید. در نتیجه شما با لینک دادن به سایت‌های مناسب و به شکل اصولی نه تنها اعتباری از صفحات شما کم نمی‌شود بلکه ممکن است به خاطر لینک کردن سایت‌های معتبر و هم مربوط، اعتبار صفحات شما بالاتر برود. بنابراین اعتبار صفحه با اعتبار لینک آن صفحه را یکی ندانیم.

 • لینک سایت ناشناخته نوفالو یا فالو باشد؟

اگر قصد دارید سایتی که نمی‌دانید اعتبار مناسبی دارد یا نه، لینک کنید، بهتر است نوفالو باشد. ممکن است شما در هنگام ایجاد محتوایی از یک سایت استفاده کرده باشید و به دلیل حق‌کپی‌رایت و رعایت اخلاق بخواهید سایت منبع را لینک دهید. حال مسئله اینجاست که نمی‌دانید آن سایت نزد گوگل چه اعتباری دارد و آیا لینک آن برای سایت شما مفید خواهد بود یا خیر؟ به همین منظور شما می‌توانید از لینک Nofollow استفاده کنید. یعنی به گوگل این سایت را معرفی کرده باشید ولی آن را تایید نکرده و به عهده خوده موتور جستجو گوگل قرار دهید. البته بینگ و یاهو هم نیز می‌توانند واکنش نسبتا مشابهی داشته باشند.

 • لینک سایت معتبر نوفالو یا فالو باشد؟

اگر سایت دارای اعتباری ثابت شده هم در بین کاربران و هم در بین موتورهای جستجو است دلیلی بر عدم لینک آن سایت به شکل فالو نیست. شاید از طرفی اعتبار سایت شما را دو چندان کند. در لینک دادن خساست به خرج ندهید. در صورت لزوم لینک دهید ولی به شکل اصولی.

 • لینک های نظرات سایت نوفالو یا فالو باشد؟

یکی از مواردی که باعث می‌شود اعتبار یک صفحه یا دامنه به شکل کل کم شود لینک سازی بی‌رویه در نظرات است. اکثر کسانی که در حال لینک سازی در قسمت نظرات سایت‌ها هستند، کسب‌وکارهای نوپا هستند. یا یک سایت بدون اعتبار ثابت هستند که در آینده نزدیک کسب‌وکار خود را رها خواهند کرد و ممکن است سایت آنها ریدایرکت یا حذف و خطای ۴۰۴ درج شود که برای سئو سایت شما خوب نیست. بنابراین، همان‌طور که در دوره‌های آموزش Gtmetrix پست رفع خطای Avoid landing page redirects اشاره کردیم، بهتر است از لینک دادن به صفحاتی که ریدایرکت می‌شوند اجتناب کنید. چرا که اگر تعداد لینک های خروجی شما بسیار زیاد باشد باعث می‌شود که الگوریتم گوگل پنگوئن سایت شما را به عنوان فروشنده لینک شناسایی کند. در چنین حالتی سایت شما اسپم می‌شود. به همین منظور فیلد url را از قسمت نظرات حذف کنید یا لینک‌های خارجی را نوفالو کنید. هرچند در قالب‌های استاندارد CMS های معروف همانند وردپرس این لینک‌ها در نظرات به شکل نوفالو است.

 • لینک تبلیغات سایتتمان نوفالو یا فالو باشد؟

اگر در قسمت تبلیغات خود به تعداد زیادی لینک خروجی نیاز دارید بهتر است آنها را به صورت nofollow بدهید تا شامل جریمه گوگل نشوید.

 • لینک شبکه های اجتماعی نوفالو یا فالو باشد؟

گاهی افراد تصور می‌کنند که لینک دادن به شبکه های اجتماعی به شکل فالو باعث ایجاد مشکل در اعتبار آن صفحه می‌شود، نه اینطور نیست. لینک دادن به شبکه های اجتماعی نه تنها مشکلی در سئو ندارد بلکه بسیار کار مفیدی هست و چنین کاری از امتیاز صفحه شما کم نخواهد کرد. خسیس نباشیم 🙂

 • برای جلوگیری از لینک سازی سایتهای اسپم چه کنیم؟

جلوگیری از تاثیر سایت‌های اسپم یکی از مهم‌ترین عمل‌هایی هستند که توسط لینک نوفالو صورت می‌گیرد. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم ممکن است در بخش نظرات سایت شما لینک هایی نامناسب و اسپم وجود داشته باشد. یا ممکن است در قسمتی از متن یا صفحات خود سایتی اسپم لینک کرده باشید که بهتر است در این شرایط از کد نوفالو یا همان لینک Nofollow استفاده کنید تا تاثیر منفی این نوع سایت‌های مخرب را کاهش دهید. چرا که یکی از دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل می‌تواند همین موضوع باشد که سایت شما را دچار مزرعه‌ای از لینک‌های اسپم می‌کند.

 • برای جلوگیری از تکراری شدن محتوا در سایت چه کنیم؟

ممکن است شما قصد داشته باشید محتوایی که دارای دو آدرس است را لینک کنید. در این صورت اگر از کد فالو استفاده کنید محتوای تکراری گوگل برای شما در نظر می‌گیرد. به همین منظور بهتر است یکی از لینک‌ها را با استفاده از کد نوفالو درج کرده تا موتور جستجو فقط به دنبال یک لینک برود. محتوای تکراری هم می‌تواند یکی از دلایل پنالتی شدن سایت در گوگل شود.

پیشنهاد مطالعه: ۵ دستورالعمل نوشتن محتوای با کیفیت

تاثیر لینک نوفالو در سئو

در سوالات بالا کم و بیش درباره اهمیت و تاثیر بک لینک و لینک های نوفالو صحبت کردیم. گفتیم برای جلوگیری از محتوای تکراری، سایت‌های اسپم، سایت‌های ناشناخته، لینک سایت‌های نظرات و تبلیغات می‌توانید مورد استفاده قرار گیرد تا خطر تاثیر منفی در سئو را کاهش دهد. موارد گفته شده در مورد جلوگیری از تاثیرات منفی بود. حال قصد داریم درباره تاثیرات مثبت بک لینک Nofollow کمی صحبت‌های جالبی داشته باشیم.
بسیاری از مدیران سایت‌ها و فعالان این حوزه بر این باور هستند که فقط لینک های فالو باعث افزایش رتبه در گوگل می‌شود. در حالی که این باور اشتباه است و ما قصد داریم این باور اشتباه را به چالش بکشیم.

 • صرفا داشتن لینک های فالو خود ممکن است دلیلی بر پنالتی شدن سایت شود. مگر می‌شود از سایت‌های معتبر فقط لینک فالو دریافت کرد؟ مگر می‌شود سایت‌های معتبر لینک‌های فالو فقط به شما و دیگران بدهند؟ بنابراین داشتن لینک نوفالو طبیعی بودن لینک‌ها را نشان می‌دهد. گاهی اوقات بهتر است که چند بک لینک نوفالو (nofollow) به صفحات شما موجود داشته باشد تا گوگل بپذیرد که لینک‌های سایت شما طبیعی هستند. هر چند شما طبیعی نیستید ولی حداقل طبیعی جلوه بدید.
 • شاید فکر کنید تلاش شما برای تبادل لینک و ایجاد لینک بیلدینگ به شکل نوفالو nofollow نتیجه‌ای به‌همراه نخواهد داشت و سئو سایت شما را بهبود نخواهد بخشید. با این وجود فرصت را برای قرار دادن لینک خود در سایتی با کد nofollow با بازدید و محبوبیت مناسب را از دست ندهید. برای مثال ممکن است قرار دادن لینک سایت شما در یک فروم (انجمن) پربازدید و مرتبط با کار شما با لینک nofollow بازدید مناسبی را برای برایتان داشته باشد که ارزش آن کمتر از یک لینک فالو مناسب نیست. آیا می‌توان چنین فرصت‌هایی را به خاطر نوفالو بودن لینک از دست داد؟
 • دیگر اکثر بک لینک‌ها در قسمت‌های مختلف به شکل نوفالو است. سایت‌ها و انجمن‌هایی از کدهای آماده و یا CMSهای رایگان و معروف استفاده می‌کنند و یا سایت که به شکل اختصاصی نوشته‌شده باشد کدنویسی و طراحی سایت طوری است که خروجی لینک های خارجی نوفالو باشد. حتی بعضی انجمن‌ها از این فراتر گذاشته و فقط اعضا می‌توانند لینک‌های موجود در بطن متن را مشاهده کنند. پس نتیجه می‌گیریم که اکثر لینک‌ها به‌طور پیش‌فرض نوفالو هستند. حال آیا فکر می‌کنید درحالی‌که بیش از ۷۰ درصد از لینک‌ها نوفالو هستند، گوگل از آن‌ها صرف‌نظر می‌کند؟
 • نوفالو شدن تدریجی لینک‌ها از 8 سال پیش سرعت گرفت و با گسترش این نوع لینک‌ها، لینک فالو بسیار کمتر شده است و در حال حاضر گوگل دیگر مجبور است لینک‌های نوفالو را بررسی و تاثیر دهد.
 • بسیاری از مدیران سایت‌ها اصلاً نمی‌دانند فرق لینک نوفالو با لینک فالو چیست و صرفاً از CMSهایی استفاده می‌کنند که به شکل پیش‌فرض تمام لینک‌های خروجی را نوفالو می‌کند. و اگر مدیر سایت تمایل داشته باشد سایتی مفید یا سایتی اسپم را لینک دهد به شکل ناخوداگاه هر دو دارای ارزش یکسان از این سایت دریافت می‌کنند و به شکل نوفالو لینک می‌شوند. آیا این را گوگل نمی‌داند؟
 • بسیاری از افراد هم به‌خوبی تفاوت لینک فالو با نوفالو را می‌دانند ولی با توجه به سیاست‌های خود و دلایل لازمه، تمایلی به لینک کردن هیچ سایتی به شکل فالو ندارند و شاید اصلاً دلشان به حال سایت‌های دیگر نمی‌سوزد و در تفکرات خود می‌گویند چرا باید باعث افزایش اعتبار یک سایت دیگر شوم؟
 • همان‌طور که گفتیم بسیاری از سایت‌های معروف و قدرتمند که انجمن‌های بسیاری قوی دارند لینک خارجی آن‌ها به شکل پیش‌فرض نوفالو است همانند انجمن معروف stackoverflow یا انجمن webmasterworld. حتی ناظران چنین سایت‌های بزرگی بر روی لینک‌ها نظارت دارند تا کیفیت و مفید بودن لینک‌ها را مورد ارزیابی قرار بگیرند. حال بعد از رد شدن یک لینک مفید از این فیلترهای موجود، گوگل به خاطر نوفالو بودن اهمیتی نمی‌دهد؟ لینکی که طبیعی و به خاطر مفید بودن در انجمن ایجادشده ارزشی نزد گوگل ندارد؟
 • همان‌طور که قبلاً هم گفتیم که اگر تمام بک لینک های شما فالو باشد، غیرطبیعی است و گوگل متوجه این موضوع خواهد شد. با توجه به توضیحات بالا مگر می‌شود فقط لینک فالو داشت؟ این را بدانید که بک لینک های نوفالو هستند که به تمام بک لینک های فالو شما معنا و اعتبار می‌بخشند و آن‌ها را به شکل طبیعی نشان می‌دهند، و نبود آن‌ها تاثیر منفی لینک فالو را به همراه خواهد داشت.

چند نکته تکمیلی درباره لینک nofollow

 1. فرق لینک nofollow با متاتگ nofollow در چیست؟

  جدا از ساختار این دو، متاتگ nofollow فرق مهمی با لینک nofollow دارد، وقتی ما از متاتگ زیر در صفحه‌ای استفاده می‌کنیم

  <meta name=”robots” content=”nofollow”>

  به ربات موتورهای جستجو می‌گوید که هیچ یک از لینک‌های داخلی و خارجی را دنبال نکن، انگار ما در تک تک لینک‌ها از اتریبیوت nofollow استفاده کرده‌ایم. بنابراین یک بار از متاتگ برای نوفالو کردن تمام لینک‌ها استفاده می‌شود. درحالی که اگر نخواهیم از این روش استفاده کنیم باید برای هر لینکی که قصد داریم nofollow شود از اتریبیوت nofollow استفاده کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این متاتگ مقاله جامع متاتگ robots مطالعه فرمایید.

 2. نوفالو کردن لینک خروجی وردپرس با افزونه

  برای نوفالو (Nofollow) کردن تمام لینک‌های خروجی در سایت وردپرس پلاگین Nofollow For External Link در مخزن وردپرس موجود است. شما می‌توانید در این صفحه این افزونه را دانلود کنید و بعد از نصب تمام لینک‌های شما دارای اتریبیوت rel="nofollow" و همچنین  target="_blank" خواهد بود.

 3. نوفالو کردن لینک خروجی در وردپرس به وسیله کد

  برای نوفالو کردن لینک های خروجی پست های خود در وردپرس می‌توانید از کد نیز استفاده نمایید. با افزودن کد زیر به فایل فانکشن (Function.php) قالب خود، لینک‌های خروجی موجود در سایت شما به شکل خودکار دارای rel="nofollow" خواهند بود. توصیه می‌شود در حد امکان از پلاگین در جهت افزایش سرعت سایت و بهینه سازی بودن کمتر استفاده نمایید.
  کد زیر را به فایل Function.php قالب وردپرسی خود اضافه کنید:

  add_filter('the_content', 'my_nofollow');
  	add_filter('the_excerpt', 'my_nofollow');
  	function my_nofollow($content) {
  		return preg_replace_callback('/<a[^>]+/', 'my_nofollow_callback', $content);
  	}
  	function my_nofollow_callback($matches) {
  		$link = $matches[0];
  		$site_link = get_bloginfo('url');
  		if (strpos($link, 'rel') === false) {
  			$link = preg_replace("%(href=\S(?!$site_link))%i", 'rel="nofollow" $1', $link);
  		} elseif (preg_match("%href=\S(?!$site_link)%i", $link)) {
  			$link = preg_replace('/rel=\S(?!nofollow)\S*/i', 'rel="nofollow"', $link);
  		}
  		return $link;
  	}
 4. ایجاد لینک نوفالو برای لینک‌های انتخابی در وردپرس

  شاید قصد داشته باشید صرفا بعضی از لینک‌های مورد نظر را نوفالو کنید. افزونه وردپرس TinyMCE Advanced یکی از افزونه‌های معروف است که اکثر سایت‌های وردپرس آن را نصب کرده‌اند. یکی از امکانات بسیار خوب این افزونه که اکثر مدیران سایت‌ها بی‌خبر از آن هستند قسمت Alternative Link آن است. پس از نصب افزونه نام برده به بخش تنظیمات آن رفته در بخش Options تیک گزینه Alternative Link Dialog را بزنید. بعد از ذخیره تنظیمات به قسمت نوشته‌ها بروید و متنی که می‌خواهید به آن لینکی الصاق کنید را با نشانگر خود انتخاب کنید. سپس روی آیکن زنجیر با نام گذاشتن / ویرایش پیوند کلیک کنید تا کادر Insert link باز شود و در قسمت Rel می‌توانید گزینه Nofollow را انتخاب کنید. (نکته ۴ برگرفته از سایت wpplus می‌باشد برای خواندن جزئیات بیشتر درباره این پلاگین به این مقاله مراجعه کنید)

  افزونه نوفالو وردپرس
  تنظیمات افزونه TinyMCE Advanced

توضیحات گوگل هم می‌تواند برای شما مناسب باشد، اگر به دنبال آموزش کامل SEO هستید مقالات سایت میزفا از دست ندید.

باور شما درباره لینک نوفالو چیست؟ اگر شما هم تجربه‌ی درباره تاثیر و کارایی بک لینک نوفالو و لینک فالو دارید خوشحال میشیم در نظرات به اشتراک بگذارید!

راستی میدانید  outbound link و inbound link چه معنای دارد؟

پوریا آریافر
اولین کسب و کار آنلاین خودم رو در فیسبوک راه‌اندازی کردم، سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال رو داشتم. بعد اینکه فیسبوک خالی از کاربر ایرانی شد وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت رو دریافت کردم، در حالی که نمره بالا گرفتم ولی کسی به دلیل به خطر افتادن موقعیت شغلی خودش به عنوان کارآموز منو قبول نمی‌کرد، بعدش با شروع دوران خدمت سربازی، مسئول بهینه سازی یک سایت خبری معتبر شدم و سئو یاد گرفتم. در ابتدای سال ۲۰۱۴ تونستم از رتبه ۱۵۰۰۰ به ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم، اون زمان الکسا خیلی مهم بود. وارد دانشگاه شدم، به دلیل عدم علاقه به دانشگاه سعی کردم زودتر تمومش کنم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، توی دانشگاه هر کسی منو میدید یاد سئو میوفتاد، در همون سال آخر دانشگاه بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو رو داشتم، که به مجتمع فنی فروختم تا بتونم تمرکز رو فقط بر روی عشق خودم یعنی سئو بذارم، وقتی کانال تلگرام فروختم حس پرواز بهم دست داد، هرچند درآمد چندین میلیون ماهانه رو از دست دادم ولی دوباره باید مثل گذشته با پوستی نو یک فصلی نو رو میساختم. در این چندین سال فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌گرفته، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کردم. در اکثر ابزارهای کاربردی گوگل تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری رو یادگیری و یاددادن می‌دونم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد تونست چنین بستر مناسبی رو برام فراهم کنه. همینطور در حال حاضر مدیریت یک تیم ۱۰ نفری از جوانان فعال و پرانگیزه رو در میزفا به عهده دارم. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم …

52 نظر

52 پاسخ

 1. سلام ضمن تشکر و قدردانی بابت مقاله خوب و کاربردیتون

  1. سلام هادی عزیز
   ممنون از بازخوردی که بهمون دادی
   برات بهترین‌ها رو آرزومندیم

 2. سلام خدمت شما. یه سوال در مورد لینک سازی داخل سایت داشتم. ما تو سایتمون در بخش محصولات در منو، در فوتر بخش دسترسی سریع و همچنین در یکی از ردیف های صفحه اصلی لینک به محصولات دادیم. میخواستم ببینم فالو بودن این لینک ها تاثیر منفی داره یا باید نوفالو باشن؟ کدوم فالو و کدوم نوفالو؟

  1. سلام ایمان
   قطعا صفحات داخلی باید فالو باشن. (یک سری موارد خاص داریم که نوفالو باید باشن ولی تو مورد شما صدق نمیکنه)

 3. با این توجه لینک های nofollow ارزش ندارن
  ولی چطور الکسا اونا رو شناسایی میکنه

  1. سلام حسین.
   اینا چ ربطی بهم داشتن؟
   پیشنهاد میشه درباره الکسا بیشتر تحقیق کنید. یک سری مقاله ها با موضوع آنالیز سایت در الکسا داریم. بررسی کنید.
   درضمن لینک نوفالو الان ارزش داره هر چند کمتر از فالو هست.

 4. اینکه ما بریم تو قسمت نظرات لینک وب سایت رو قرار بدیم ضرر داره یا نه؟

  1. روش چیپی (بی ارزش) هست ولی باید دید چه کسی میسازه. بستگی به مهارت سازنده داره.

 5. سلام دوتا غلط توی مقاله بود 🙂

  1- لینک این قسمت 404 شده :
  ” در این سایت سوال‌های مناسبی برای به اهمیت نشان دادن لینک نوفالو مطرح می‌شود که من هم از این سوال‌ها به بیان دیگر و کمی مفصل‌تر قصد دارم صحبت کنم.”

  2- آخر مقاله هم که سوتی دادین و گفتین “مقالات میزفا رو از دست بدین!” 🙂

  * اون سوال آخر هم فکر میکنم معنیشون میشه همون لینک درون گرا و لینک برون گرا. یه سوال هم که داشتم این بود که رل نوفالو واسه یک لینک خاص توی متن رو باید بریم از کدهای اون متن به لینک اضافه کنیم؟ سوال بعدیم این بود که این منوی آبشاری دریافت پاسخ کامنت رو با چه افزونه ای اضافه کردین؟ ضمنا قسمت کامنت سایتتون سرعت تایپش کند هست. سپاس

  1. سلام مصطفی.
   سوتی جالبی بود ?
   ممنون از وقتی که گذاشتی، اصلاح شدن مواردی که اشاره کردی.
   Inbound و Outbound به لینک هایی میگن که داخل متن ایجاد میشه.
   پاسخ سوال: بله طبیعتا. بستگی به ساختار کدنویسی سایت هم داره. توی وردپرس یا به کمک افزونه انجام میدن یا دستی.
   کندی در نظرات مشاهده نمیشه.

 6. سلام. آقا دمت گرم. ممنونم از اینکه خیلی ساده طوری که همه بفهمن مطالب رو بیان میکنی. سایت های زیادی هستن که مطالب رو قلمبه سلمبه مینویسن طوری که اصلا متوجه نمیشی چی میگن و حوصلت سر میره و بیخیالت میشی. مرسی که خیلی از مطالب که کار خیلی ها رو راه میندازه رو هم رایگان میزاری.کاش خیلی خیلی زوتر با میزفا آشنا میشدم.بازم دمت گرم مهندس

  1. سلام کاظم عزیز.
   باعث افتخاره که بتونید از مطالب ما در جهت بهینه سازی کسب و کار خودتون استفاده کنید.
   حتما بازم به ما سر بزنید و سوالی داشتید بپرسید.
   موفق باشی 🙂

 7. سلام وقت بخیر، اگر محتوایی عینن از سایتی کپی شده باشد برای ذکر منبع باید لینک فالو داد یا نو فالو؟
  یا اینکه بدون لینک فقط اسم برند و ببریم؟
  یا اینکه از تگ کنونیکال استفاده کنیم؟

  1. سلام حمیدرضا.
   هر کاری کنی بالاخره مقاله کپی هست و اثری برای شما نداره.
   میتونید فالو بدید یا از روش سخت‌گیرتری مثل کنونیکال استفاده کنید.

 8. با سلام.میخواستم بدونم لینکی که به وبسایت رسمی مرسدس بنز میدم رو فالو کنم بهتره یا نوفالو؟

 9. مقالتون فوق العاده مفید و فنی بود. به ندرت مقاله ای با این کیفیت تو وب فارسی دیدم.

  1. سلام علی جان.
   ممنونم از نظرت
   خوشحال میشم سایر مقالات ما رو هم بخونید و همینطور اگر تمایل داشتید در دوره رایگان سئو هم شرکت کنید.
   موفق و شاد باشی.

 10. تشکر بابت مقاله خیلی خوب و مفید شما .

  بحث لینک سازی یکی از پیچیده ترین کارهای سئو هست و من تازه 1 ماه هست دارم در این زمینه اطلاعات جمع آوری میکنم یکی از سایت های عالی با مقاله های رایگان و علمی میزفا بوده که تا به حال دیدم و بابتش ازتون ممنونم

  دارم مقاله های سئو رو یکی یکی میخونم .

  برای cms وردپرس اگر افزونه ای حرفه ای هست که به ما کمک کنه در بحث لینک سازی معرفی کنید.

  1. سلام میلاد. اره کمی پیچیده هست.
   من آپشن هامو با افزونه tinymce تو بحث لینک سازی بیشتر میکنم و توی وردپرس ب نظرم خوبه

 11. سلام وقت بخیر
  در سایت زیر من صفحه هات سایتم را چک کردم متوجه شدم بعضی از صفحات داخلی محصولات nofollow است چطور میشه صفحات داخلی را فالو یا نوفالو کرد و آیا فالو یا آنفالو بودن صفحات داخلی روی سئو تاثیر داره ؟
  https://smallseotools.com/websites-broken-link-checker

  1. سلام امیدوارم خوب باشید.
   لطفا به مثال های بالا توجه کنید، اگر rel ما مقدارش nofollow باشه یعنی لینک نوفالو هست، میتونید این مقدار رو عوض کنید. اگر وردپرس هستید میتونید این کار رو به جای قسمت دیداری ادیتور در قسمت متن ادیتور انجام بدید.
   بله اثر داره.

 12. یک تناقض در نوشتار وجود دارد، ابتدا گفتید که لینک follow به سایت های دیگر باعث کاهش اعتبار نمی شود، سپس در پاراگراف بعدی آن گفتید که اگر از اعتبار یک سایت اطمینان ندارید به آن لینک nofollow دهید!! خب اگر لینک follow به سایت ما ضرر نمی زند که دیگر لازم نیست نگران باشیم.

  1. سلام محمد جان. این جمله ها تناقضی با هم ندارن. جمله اول اما و اگر زیاد داره که من توضیح دادم مثلا تعداد لینک مهمه و یا تشخیص شما از اینکه آیا اون سایت معتبر هست مهمه.
   ولی ما نتونیم تشخیص بدیم که این سایت معتبر هست میتونید نوفالو کنید ولی حتی اگر فالو هم بشه و تعداد این نوع لینک های فالو بی اعتبار کم باشه اثری روی سایت نداره.
   درواقع اندازه و تعداد اثر داره روی جملات بالا.
   از طرفی دقت داشته باش که ما از کلمه بهتر است استفاده کردیم وقتی من میگم بهتر هست کار a انجام بدی به این معنی نیست که کار b چیز بدی هست و این دو کار تناقضی با هم ندارن.
   ممنون از توجه‌ت

 13. ممنون، این اطلاعات معمولا رایگان جایی گیر نمیاد.

 14. سلام
  خسته نباشید
  من یک سایت خبری دارم که اخبار با یک موضوع خاص را از وبسایت های معتبر خبری گرد آوری کرده و اونها رو منتشر می کنم
  میخاستم ببینم چطور باید به این سایت ها رفرنس بدم؟ لینک ها رو بصورت فالو بذارم یا نوفالو؟ یا فقط اسم منبع رو بنویسم؟
  لازم به ذکر هست پس از انتخاب خبر از منبع معتبر اصلی تقریبا بین 30 تل 60 درصد خبر بازنویسی میشه و باقی خبر که عموما هم نقل قول ها هستند بدون تغییر در نقل قول قرار داده میشه.
  همچنین چون تمامی پست ها از سایر منابع خبری هستن(معمولا اولین رفرنس) باید برای همه ی پست ها رفرنس قرار داده بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید چون تقریبا هرکسی یه نظری داره

  1. سلام مهدی جان. شما زمانی میتونید بگید یک مقاله برای من هست که از خودتون بنویسید. زمانی که منشا کل مقاله از یک سایت دیگری هست و شما صرفا بازنویسی کردید به معنی این نیست که صاحب مقاله شما هستید به همین منظور پیشنهاد میشه در انتهای مقاله ها کلمه منبع رو دقیقا به صفحه ای که اون مقاله رو برداشتید لینک کنید. حالا اگر خبر رو شما خودتون نوشتید و صرفا برخی قسمت ها رو نقل قول دادید بهتر هست در همون قسمت نقل قول منبع رو ذکر کنید.
   بهترین کسی که میتونه به شما یاد بده مقالات افراد حرفه ای به زبان انگلیسی هست. همه حرفه ای ها به دقت منبع رو ذکر میکنن و ذکر منبع اعتبار به مقاله شما میده.

 15. سلام
  وقت بخیر. یک سوال داشتم
  در سایت سئوسایت چک آپ وقتی سایتمون رو چک کردیم این خطا برامون اومد
  Your webpage is using the nofollow meta tag. You are advised to use this tag carefully since search engines will not crawl all links from your webpage
  که فکر کنم سایت وردپرس بطور پیش فرض برای تمام لینک ها نوفالو رو میزنه
  می خواستم بدونم که چطور میشه این متا تگ رو حذف کرد؟ چون رو تمام آدرس ها بطور پیش فرض اجرا میشه

  1. سلام، شما باید در قسمت تنظیمات -> خواندن برید و تیکت نمایش به موتورهای جستجو بردارید.

 16. لینکهایی که در بلاگ ها و در قسمت دیدگاه ثبت می شوند همه نوفالو می باشند.آیا این لینکها هیچ ارزشی دارند؟؟

  1. بستگی به سایت مبدا و مقصد، بستگی به نوع انکرتکست داره و نمیشه نظر کلی داد.

 17. سلام وقت بخیر مطلب مفیدی بود. فقط من جواب سوالمو نگرفتم.
  سایت بنده uniebook.ir حدود یه هفته هست که لینک های ایندکس شدش رو به کاهشن. یعنی بعد از سابمیت سایت مپ که حدود ۱ میلیون لینک بود. لینک ها تا ۳۰۰۰۰۰ تا ایندکس شدن و از اون پس شروع به کاهش کردن و تا الان رسیدن به ۱۶۰۰۰۰ تا. میخواستم بدونم میتونه علت این باشه که من در تمامی صفحاتم برای دانلود کتاب به یه سایت خارجی لینک کمکی فالو دادم؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   بحث ایندکس شدن یا نشدن بسیار گسترده هست و خودش میتونه ۱۰ ها مقاله باشه و به خیلی از عوامل مربوط هست که برای بررسی این موضوع باید پیشینه سایت رو مورد ارزیابی قرار داد تا بشه به نتایج مطلوب رسید ولی به شکل کلی یک لینک از یک سایت نمیتونه تاثیر زیادی در کم و زیاد شدن ایندکس های زیاد داشته باشه. ولی خب اگر یک سایت تازه تاسیس دارید و ۳۰ هزار صفحه یک مرتبه سابمیت کردید باید هر نوع واکنشی رو از گوگل داشته باشید.

   1. ممنون بابت راهنماییتون. راستش من ۱ میلیون صفحه رو تازگی یکمرتبه سابمیت کردم که مثل اینکه کارم اشتباه بوده. الان حذف سایت مپ هام و دوباره سابمیت کردن اونها به صورت تدریجی ایده خوبیه؟

   2. سلام آقای آریافر ببخشید مزاحم میشم. الان متوجه شدم سایت مپ هام که همه از حالت pending خارج شده بودن الان دوباره در وضعیت pending قرار گرفتن. راستش بنده هفته قبل به اشتباه آدرس های اشتباه برای سایت مپ هام در فایل robots.txt وارد کرده بودم. میتونه مشکل از همین باشه و بعد از اینکه دوباره از حالت pending خارج شد فرایند ایندکس شدن به حالت قبل برگرده؟
    ممنون

    1. سلام، ببینید من گوگل نیستم که بگم بهتون خب اگر فلان بکنی به حالت قبل برمیگرده ولی توجه داشته باشید هر کاری اصولی داره. و حالا هر کار غیراصولی نیاز به بررسی دقیق داره و نمیشه همینطوری نسخه پیچید و از طرفی وقتی مشکلی حل میشه باید بهش زمان داد تا نتایج رو مورد ارزیابی قرار داد ولی اجازه بدید گوگل خودش صفحات شما رو پیدا کنه، اگر من خودم جای گوگل بودم و یک سایت رو میدیدم که ۳۰ هزار صفحه داره و یک روزه فچ میکنه من تا ماها اصلا اون سایت رو تو نتایج نشون نمیدادم. معلومه همش کپی هست و یا ارزش کاربری نداره. البته این نظر من هست و ممکنه اشتباه باشه.

 18. با سلام .
  لطفا قسمت “ساختار کد فالو در تگ لینک ” رو تصحیح کنید .

  به اشتباه درج کردین که “dofollow نشان دهنده نوفالو بودن است .” . در حالیکه dofollow با follow تفاوتی نداره .

  با تشکر

  1. درود بر شما، بله کاملا درست هست و ممنونم برای اینکه اشاره کردید.

 19. عالی بود…. از اینکه ساده و خوب توضیح داده بودید خیلی ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر حجم فایل برای آپلود: 1 مگابایت. فایل‌های مجاز برای آپلود: عکس, ویس, ویدیو, ورد یا پی دی اف, فایل متنی, زیپ. شما می‌تونید برای بهتر پرسیدن سوالتون، عکس یا ویس یا حتی فیلم در بخش نظرات میزفا آپلود کنید. برای ضبط ویس می‌تونید از خود واتس آپ استفاده کنید و بعد اینجا آپلود کنید و برای ارسال عکس هم کافی هست اسکرین شات بگیرید. Drop file here

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
معرفی جامع‌ترین ابزار سئو در ایران
بالای ۱۰ هزار عضو
PHZpZGVvIHdpZHRoPSI2MDAiIGhlaWdodD0iMzUwIiBwb3N0ZXI9Imh0dHBzOi8vbWl6ZmEuY29tL2Jsb2cvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjMvMDUvcG9zdGVyLW1pemZhLXRvb2xzLXZpZGVvLW1pbi5wbmciIGNvbnRyb2xzIHByZWxvYWQ9Im5vbmUiPiANCiAgIDxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwczovL21pemZhLmNvbS9ibG9nL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDIzLzA1L21pemZhX3Rvb2xzXzcyMHAubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KPC92aWRlbz4=