سئو داخلی سایت – On Page Seo (آپدیت 2023)

سئوی داخلی وبسایت چیست؟ آموزش آن در ۱۴ قدم

سئو داخلی سایت
سئو داخلی سایت

خیلی از مواردی که در حال حاضر روی سایت شما هستند، در رتبه‌ی سایت شما تأثیر می‌گذارند. آیا برنامه‌ای برای بهینه سازی این موارد داشته‌اید؟ آیا با مفهوم سئو داخلی یا سئوی روی سایت آشنا هستید؟ 

قدم اول در سئو هر سایتی سئو داخلی (On Page SEO) آن سایت است. در واقع اساس هر نوع بهینه سازی‌ سایت از همین سئو داخلی است. بنابراین پیشنهاد یشنهاد می‌شود این آموزش را به دقت مطالعه و از موارد مطرح شده در آن یادداشت برداری کنید. 

نویسنده این مقاله بنده پوریا آریافر هستم و بیش از 10 ساله در زمینه سئو به صورت حرفه ای فعالیت می‌کنم و متـخصص سئو و همینطور مشاور سئو بسیاری از سایت‌ها بوده‌ام. این مقاله تخصصی و اختصاصی است و از جایی کپی نشده است، حتی سعی شده عکس‌های آن کاملا اختصاصی باشد و متناسب با آموزش پیاده سازی شود.

شروع آموزش سئو داخلی – On-Page SEO

اینترنت بازار پر سروصدایی است. چگونه باید خدمات اینترنتی خود را بهبود دهیم تا صدایمان شنیده شود؟ در بازاریابی اینترنتی همه چیز از سئو داخلی سایت آغاز می‌شود که باعث رسیدن شما به اوج عملکردتان در وب سایت و دیده شدنتان توسط مخاطبان می‌شود، و بدانید که این فاکتور بسیار مهم، هر چقدر زمان بیشتر می‌گذرد به اهمیت آن افزوده می‌شود.

درطول چند سال گذشته، قوانین سئو سایت با افزایش تلاش‌های گوگل برای مطمئن شدن از ارائه بهترین نتایج در موتور جستجو به کاربران به‌شدت تغییر کرده‌ است، و این تغییرات همیشه ادامه پیدا خواهد کرد. امروزه نتایج جستجو صفحاتی را نمایش می‌دهند که لزوماً عبارت جستجو شده با کلمه کلیدی موجود در عنوان، تگ‌ها یا توضیحات متا در سایت‌ها مطابقت ندارند و این هوشمندی موتورهای جستجو را نشان می‌دهد.

در حال حاضر با پیشرفت الگوریتم‌های رتبه دهی شامل مرغ مگس خوار (Hummingbird)، پاندا (Panda) و رنک برین (RankBrain) و یا در اواخر سال ۲۰۱۹ با معرفی BERT، اهمیت معنایی در صفحات روزبه‌روز بیشتر می‌شود. هر روز گوگل باهوش‌تر می‌شود و استراتژی سئوی داخلی شما هم نیز باید همین‌طور به جلو حرکت کند.

برای درک بهتر به این مثال توجه کنید:
من اصولا سرکلاس‌های آموزش خصوصی سئو از این مثال استفاده می‌کنم: «خونه خودتون رو در نظر داشته باشید. شما طبیعتا یه کنترل کامل روی داخل خونه دارید، ولی روی خارج خونه چطور؟ مثلا شما می‌تونید تابلوهای راهنمایی و رانندگی رو تغییر بدید؟ آیا می‌تونید دیوارهای داخل شهر رو به دلخواه رنگ کنید؟ طبیعتا نه. ولی داخل خونه چی؟ داخل خونه شما می‌تونید تابلوها و عکس‌هاتون رو هر جا که تمایل دارید نصب کنید و دیوارها رو به هر شکلی که دوست دارید رنگ کنید. این داخل خونه‌ای که روش کنترل دارید رو سئو داخلی در نظر بگیرید و اون خارج خونه که کنترل زیادی ندارید رو سئوی خارجی.» جلوتر بیشتر توضیح خواهم داد.

سئو داخلی چیست

اگر عبارت “on-page SEO” را در گوگل جستجو کنید، سایت Moz پاسخ به این جستجو را در قالب یک اسنیپت این‌گونه می‌دهد:

عمل بهینه سازی صفحات اختصاصی سایت در جهت کسب رتبه بالاتر و به دست آوردن ترافیک از موتورهای جستجو.

سئو داخلی (بهینه سازی داخلی) و سئو خارجی (بهینه سازی خارجی) وابسته و مکمل هم هستند.  فرق این دو در این است که سئوی داخلی سایت شامل محتوا و کدهای HTML می‌باشد و روندی است که نتیجه حاصل از آن کاملا در دست شما می‌باشد و قابل کنترل است. ولی سئوی خارجی شامل بک لینک‌ها و سایر منابع خارجی است و روند نتیجه حاصل از آن به شکل کامل در حیطه کنترل شما نیست.

بیشتر بخوانید: تولید محتوا چیست و چرا محتوای با کیفیت مهم است؟

در سئوی داخلی سایت (بهینه سازی داخلی سایت)، تمام جنبه‌های صفحات سایت در نظر گرفته‌شده و زمانی که تمام آن‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند باعث بهبود رتبه در نتایج جستجو می‌شوند.

یکی از عوامل عمده تأثیرگذار در سئوی داخلی سایت، ارتباطات است. چه مقدار صفحه شما با جستجوی انجام‌شده مرتبط است؟ و سیاست‌های شما در مرتبط کردن مقاله‌های سایت چگونه بوده است؟ این‌ها مواردی هستند که هنگام توسعه سایت و بررسی فاکتورهای سئو داخلی ، باید به آن‌ها بیندیشید و بهترین استراتژی ممکن برای کسب و کار خود را فراهم سازید.

شما حدود 8 ثانیه وقت دارید که کاربر را تحت تأثیر قرار دهید تا با وب‌سایتتان ارتباط برقرار کند هر چند در گوشی‌ها این زمان بسیار کمتر است و زیر ۵ ثانیه در پلتفرم‌های موبایل فرصت اولیه برای جلب توجه کاربران را دارید (برای تست سرعت سایت خود در گوشی بهترین ابزار thinkwithgoogle است که قدرت گرفته از گوگل می‌باشد و به شما نشان می‌دهد که اگر سرعت پایینی داشته باشید چه میزان باعث ضرر و نرخ دفع کاربری می‌شود، البته در ادامه مقاله به سرعت سایت نگاه کامل‌تری می‌اندازیم).

هرچقدر که بستر تعامل با سایت بیشتر باشد، کاربران زمان بیشتری را در وب‌سایتتان سپری می‌کنند و درنتیجه باعث بهبود تجربه کاربری می‌شود به آن معنا که این تعامل تجربه بهتری برای کاربران و هم برای شما می‌آفریند. اگر در این زمینه‌های اشاره شده فعالیت بهینه ای داشته باشید، شاهد افزایش بازدید، بالا رفتن ترافیک و گسترده‌تر شدن کسب و کارتان در فضای مجازی خواهید بود.

توصیه آموزشی: سئوی امروز با سئوی فردا ممکن است متفاوت باشد

زمانی که در حال خواندن فاکتورهای مربوط به سئو داخلی سایت در این مقاله هستید، قلم و کاغذی بردارید و با فاکتورهای ذیل، سایت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اکثر فاکتورها را اجرا کرده باشید. بدنه و ساختمان سایت را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید که چگونه عمل می‌کند. و دوباره بعد از مدتی به این مقاله سر زده و هم از آپدیت‌های آن آگاه شوید و هم نتیجه حاصل از تغییرات خود را دوباره با فاکتورهای موجود بررسی کنید تا در طول زمان سئوی داخلی سایت شما با کاهش رتبه روبه‌رو نشود چرا که سئوی امروز با سئوی فردا ممکن است متفاوت باشد.

سئوی داخلی
استراتژی سئوی داخلی

Meta Tag (متا تگ ها)

شاید یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سئو داخلی، قرار دادن تگ ها باشند. بعضی از تگ ها به‌اندازه گذشته برای سئو سایت مهم نیستند، اما اگر به طرز صحیحی نوشته و بهینه سازی شوند می‌تواند باعث افزایش ترافیک سایت شما شود.

اهمیت متاتگ ها در سئو داخلی وبسایت
meta tags در سئو

Meta Tag ها اطلاعاتی درباره صفحات سایت برای موتورهای جستجو فراهم می‌کنند. به‌منظور رسیدن به رتبه بالاتر، این امر باید براساس ارتباطات و رضایت کاربران انجام شود و علاوه براین، متا تگ های نوشته‌شده توسط انسان نسبت به متاتگ‌هایی که CMS ها به شکل پیش‌فرض و اتوماتیک درج می‌کنند، تأثیر بهتری بر روی کاربران و افزایش نرخ کلیک دارد چرا که انسان حس نزدیک‌تری به هم نوع خود دارد یا یک ربات، و همچنین می‌توان از خلاقیت ذهن انسان در نحوه نوشتن متن‌ها در جهت کسب بازدیدکننده و بهبود نرخ کلیک استفاده کرد.

منظور بنده از ربات چیست؟ خیلی از دوستان از افزونه یوست یا یوآست Yoast استفاده می‌کنند و این افزونه باعث می‌شود ذهن شما شبیه یک ربات باشد. و بدانید هر آنچه که این افزونه سئوی وردپرس به شما می‌گوید به معنای درست بودن نیست.

متاتگ‌های دیگری هم در on page seo وجود دارد مثل متاتگ robots که شما می‌توانید با این متاتگ به ربات‌های جستجوگر اعلام کنید که این صفحه یا این آدرس از سایت را ایندکس نکن (ایندکس یعنی در نتایج جستجو نشان نده) یا لینک‌های این صفحه یا این آدرس از سایت را دنبال نکن، البته دستورات بیشتری می‌توان از طریق این متاتگ مورداستفاده قرارداد و تنظیم کردن آن اهمیت بالایی دارد، حتما حتما پیشنهاد میکنم مقاله متاتگ robots حداقل یک بار نگاهی بیندازید.

Title Tag (تگ عنوان)

تگ های مختلفی در صفحات وجود دارند. مهم‌ترین آن‌ها تگ عنوان صفحه می‌باشد. عنوان چیزی است که کاربران در موتورهای جستجو در نتایج طبیعی (SERP) و تبلیغاتی می‌بینند.

تگ عنوان یا تگ تایتل نشان‌دهنده موضوع صفحه می‌باشد. هنگام رتبه دهی صفحات براثر سرچ کاربر گوگل به مقایسه عنوان صفحه با مطالب صفحه می‌پردازد.

کد مربوط به تگ عنوان صفحه در HTML به‌صورت زیر است:

تگ عنوان یا title
تگ عنوان یا title که گوگل آن را در نتایج به کاربر نمایش میدهد. (در تصویر به اشتباه کلمه نوشته شده و منظور حرف یا کاراکتر است)

پلاگین Yoast در وردپرس به شما این امکان را می‌دهد تا عنوان های دلخواه ایجاد کنید. توجه داشته باشید که این افزونه صرفاً یادآور برخی نکات در بهینه سازی داخلی سایت است و این هنر وبمستران و مدیران سایت است که چگونه و با چه سیاست‌های هوشمندانه‌ای بتوانند از این افزونه مناسب وردپرس استفاده کنند. برای داشتن عنوان دلخواه بهتر است از تگ های کوتاه و توصیف‌کننده استفاده کنید. اخیراً گوگل تعداد کلمات عنوان صفحه را به 70 حرف یا کاراکتر افزایش داده است.

جدا از طول یک تایتل که مهم است باید به طول پیکسلی عنوان های خود هم دقت کنید و سعی کنید عنوان های سایت خود را کمتر از 600PX ایجاد کنید. این ابزار می‌توانید در این راستا به شما کمک کند. همچنین توجه داشته باشید که ابزار Yoast مشکلاتی دارد و نمی‌تواند به خوبی عناوین را اندازه گیری کنید و به احتمال زیاد وقتی شما به کمک این ابزار یک عنوان سبز رنگ درج می‌کنید آن عنوان را کامل در گوگل نمایش نمی‌دهد.

بهتر است که تعداد کلمات عنوان کمتر از تعداد مجاز تعیین‌شده باشد. اگر از افزونه یوآست سئو استفاده نمی‌کنید می‌توانید از Snippet Optimizer برای شبیه سازی و نحوه نمایش عنوان و توضیحات در نتایج جستجو استفاده کنید.

سئو داخلی سایت
سایت Snippet Optimizer

از عنوان های هوشمندانه، جذاب و مربوط به متن صفحه استفاده کنید تا این نشان‌دهنده (عنوان) صفحات شما در برابر رقبایتان بهترین عملکرد را در جذب بازدیدکننده داشته باشد. مطمئن شوید عنوان تمام اطلاعات مربوطه ازجمله کلمات کلیدی و در صورت نیاز محل کسب‌وکارتان را شامل می‌شود. اهمیت عنوان نویسی و راهکارهای نوشتن تیتر خلاقانه از مهم‌ترین مواردی است که شما باید در سئوی داخلی سایت روی آن تمرکز کنید.

درحالی‌که توصیه می‌شود از کلمات کلیدی اصلی در عنوان استفاده کنید، گوگل در حال حرکت به سمت ارتباطات و معناگرایی در نتایج است. کاربران کورکورانه اولین نتیجه را انتخاب نمی‌کنند، بلکه عنوان ها و توضیحات را مطالعه کرده و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب می‌کنند.

نکته آموزشی:

عنوان سئو یعنی همان تگ title با عنوان صفحه متفاوت است هر چند در برخی سایت‌ها یکسان هستند ولی بهتر است این موارد جدا باشند. اصولا عنوان صفحه با تگ h1 طراحی می‌شود و عنوان سئوی که در نتایج هم نمایش داده می‌شود با تگ title پیاده سازی می‌شود.

Meta Descriptions (متا توضیحات)

متا دیسکریپشن یا متا توضیح، یک متن خلاصه‌ شده از مواردی است که کاربران در صفحه خواهند یافت. درحالی‌که این مورد از فاکتورهای اصلی رتبه دهی و سئوی داخلی نیست ولی موتورهای جستجو تگ متا دیسکریپشن را ایندکس کرده تا موضوع صفحه را بهتر مشخص کنند.

توجه داشته باشید که درست است Meta Descriptions تاثیری به شکل مستقیم در سئو یک سایت ندارد، ولی یکی از اهداف سئو افزایش فروش محصولات در سایت است و یک متا دیسکریپشن خوب، می‌تواند مزیتی رقابتی در نتایج جستجو و افزایش نرخ کلیک بیشتر با احتمال تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری (نرخ تبدیل) ایجاد کند. البته این احتمال وجود دارد که گوگل در آینده توضیحات سفارشی را حذف کند و گزیده‌ای از محتوای صفحه را جایگزین آن کند، همواره توصیه می‌شود تمامی تگ‌های متا را با اطلاعات مناسب پر کنید.

بهترین راه بررسی اینکه کدام‌یک از صفحات فاقد توضیحات متا دیسکریپشن هستند، این است که وب‌سایتتان را در Screaming Frogs SEO Spider بررسی کنید. این ابزار تمامی URL های تحت دامنه شما، متا توضیحات و طول آن‌ها را نمایش می‌دهد. همچنین در ابزار سرچ کنسول گوگل شما می‌توانید متا دیسکریپشن های تکراری  در آدرس های مختلف سایت خود را به راحتی پیدا و رفع کنید.

در اوایل 2016 گوگل طول توضیحات متا را برای دسکتاپ و موبایل افزایش داد. برای دسکتاپ، کاربران تا 200 کاراکتر را می‌بینند، درحالی‌که در موبایل آن‌ها تا 172 کاراکتر را مشاهده خواهند کرد. به‌منظور جذب کاربران در هر دو دستگاه، کاراکترها را بین 165 تا 175 قرار دهید.

گوگل در حال حاضر در برخی از نتایج، برخی از طول توضیحات سایت را بیشتر قرار می‌دهد که این می‌تواند کمک بسیاری به کاربر برای انتخاب صحیح مقصد خود نمایید. (عکس زیر مربوط به میانگین طول توضیحات سایت‌ها در SERP است، میانگین طول این متاتگ به 228 کاراکتر می‌رسد.)

میانگین طول متادسکرپشن در ماه دسپامبر ۲۰۱۷ و تاثیر آن در سئو داخلی سایت
میانگین طول متادسکرپشن 

همان‌طور که در بالا اشاره شده بود گوگل طول متادسکریپشن را افزایش داده بود ولی در این تاریخ که مقاله آپدیت می‌شود ۲ هفته‌ای است به همان روال سابق برگشته و اندازه و طول Meta Description نزدیک به ۱۶۰ کاراکتر است. البته هر چند گوگل به تعداد کاراکتر اهمیت می‌دهد ولی طول پیکسلی عنوان و دسکریپشن هم نیز مورد اهمیت قرار دارد. و سعی کنید دسکریپشن سایت شما بیشتر از 930 پیکسل نباشد.

به‌طورکلی آنچه را که کاربران قرار است در هر صفحه بیابند را در این متا به شکل اصولی خلاصه کنید. نام برندتان و مختصری از آن را در یک یا دو کلمه کلیدی قرار دهید. به مخفف سازی و سایر عباراتی که منظور را می‌رسانند توجه کنید و از آن‌ها استفاده کنید. این اولین تعاملی است که بسیاری از کاربران با برند شما خواهند داشت. کاری کنید که خوشایند باشد.

به متا توضیحات مانند متن تبلیغات طبیعی نگاه کنید. به کاربران بگویید با کلیک بر روی لینک به چه چیزی در سایتتان می‌رسند.

به‌منظور رسیدن به ترافیک ثابت سایت، باید از تگ‌های عنوان و دسکریپشن آغاز کنید. اگر محصولی دارید از تخفیفات و پیشنهادهای وسوسه‌انگیز استفاده کنید و کاربران را به کلیک کردن بیشتر ترغیب کنید. زمانی که به‌اندازه کافی کلیک دریافت کردید یعنی این دو متاتگ (متاتگ عنوان و متاتگ توضیحات) به خوبی کارشان را انجام داده‌اند پس‌ از این مرحله همه‌چیز بستگی به تجربه کاربری (UX) و کیفیت محتوا دارد.

بیشتر بخوانید: https://mizfa.com/blog/content-creation-quality/۵ دستورالعمل نوشتن محتوای با کیفیت

تگ های هدینگ (Tags Heading)

صفحه فرود (لندینگ پیج) یا صفحه هدف باید چندین تگ heading شامل h1 تا h6 داشته باشد. مهم‌ترین تگ h1 است. هیچ‌گاه نباید بیشتر از یک تگ h1 در هر صفحه داشته باشید (هیچ‌گاه نه ولی پیشنهاد نمی‌شود چند بار از تگ h1 استفاده کنید مگر یک سری از مباحث سئو فنی را به خوبی بدانید). اما می‌توانید از تعداد دلخواهی از تگ‌های h2 و h3 استفاده کنید. از این تگ ها به‌عنوان subheading استفاده می‌شود.

این نکته را در نظر بگیرید که وقتی می‌گوییم به تعداد دلخواهی می‌توانید از تگ h۲ در صفحات استفاده کنید به این معنی نیست که می‌توانید ۱۰۰ بار در یک صفحه استفاده کنید و یا متن خود را کلا h2 کنید. سعی کنید هیچ‌گاه به شکل غیراصولی از فاکتورهای سئو استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث بالا رفتن احتمال پنالتی سایت توسط گوگل شود.

از بیش از یک تگ h1 در صفحات استفاده نکنید. این استفاده نادرست باعث آسیب‌های جدی به سئو سایت ها می‌شود مخصوصاً اگر سایت نو پا باشد و ممکن است گوگل در رتبه دهی به صفحات دچار اشتباه می‌شود یا فکر کند در حال دور زدن آن هستید.

از هدینگ ها (heading) به‌منظور نمایش دادن بخش‌های مختلف صفحه استفاده کنید. تأثیر این موضوع را می‌توان هم از نگاه سئو داخلی سایت (بهینه سازی داخلی سایت) برای ربات‌ها در نظر گرفت و هم اینکه این موضوع کاربرپسند است و کاربران راحت‌تر می‌توانند در مقاله به دنبال پاسخ خود بگردند، مخصوصاً اگر مقاله‌ها همانند این مقاله طولانی باشند.

تاثیر تگ های هدینگ در سئو داخلی سایت
اهمیت تگ های هدینگ در سئوی داخلی سایت

فاکتور سئو داخلی سایت در تگ های هدینگ و عنوان

به‌عنوان یکی از فاکتورهای سئو داخلی ، استفاده از کلمات به‌کاربرده شده در تگ های heading در عنوان صفحه، دید واضحی نسبت به موضوع صفحه برای کاربران فراهم می‌کند. الگوریتم موتورهای جستجو بخش‌های محتوای زیر هر تگ عنوان را با خوده عنوان مقایسه کرده و بین آن‌ها ارتباط ایجاد می‌کند. Heading باید به منظور شکل دهی به صفحه استفاده شوند. مطمئن شوید که Heading با محتوا همخوانی دارند.

کلمه کلیدی اصلی، باید در بخشی از صفحه و در تگ h1 گنجانده شود. از قرار ندادن h1 یا مخفی کردن آن در صفحه خودداری کنید، زیرا این تگ به کاربران و گوگل اجازه می‌دهد موضوع صفحه را درک کنند. بسیاری از سایت ها مخصوصا سایت های وردپرسی، به طور خودکار عنوان صفحه را در تگ h1 قرار می‌دهند. برای مطمئن شدن از وجود h1، به کدهای HTML صفحه نگاه کنید. به منظور پیدا کردن تگ h1 بر روی یک قسمت از صفحه سایت کلیک راست کرده و گزینه view-source را انتخاب کنید و سپس با زدن دکمه F3 عبارت h1 را تایپ کنید.

در زمان تعیین heading یک سری فاکتورهایی وجود دارد که بهتر است از آن‌ها پرهیز کنید تا جایگاهتان در موتورهای جستجو حفظ کنید، از جمله می‌توان به استفاده غیرضروری از کلمات کلیدی در تگ های مذکور اشاره کرد.

پلاگین Yoast Seo در وردپرس، در بهینه سازی صفحات به شما کمک می‌کند. این پلاگین عوامل داخلی صفحه را در جهت بهبود سئو داخلی صفحات، تحلیل می‌کند. یکی از مزایای این پلاگین هشدار دادن در صورت وجود هرگونه مشکلی از جمله عنوان صفحه، متا توضیحات، هدینگ‌ ها، تصاویر، محتوا و غیره می‌باشد.

رابطه هدینگ با زیرهدینگ ها در سئوی داخلی

توجه داشته باشید، در صفحات فرود و بعضی سایت ها، کاربران تمام محتوای صفحه را مطالعه نمی‌کنند. آن‌ها مطالب را به‌صورت کلی مرور می‌کنند و به دنبال بخش‌هایی می‌گردند که پاسخگوی سؤال آن‌ها باشد یا برای آن‌ها ارزشمند یا جذاب باشد. تگ های Heading و subheading صفحه را به چندین بخش تبدیل و ارائه مطلب را واضح‌تر می‌کنند. در همین صفحه میزفا ما با کمک ابزار گوگل آنالیتیکس متوجه شدیم که کاربران چه بخش‌هایی را مطالعه می‌کنند و کدام بخش‌ها جذاب نیست و نمی‌خوانند. نزدیک به ۳۰ ساعت آموزش ابزار گوگل آنالیتیکس در آکادمی میزفا موجود است.

Subheading به کاربر کمک می‌کند در میان صفحات حرکت کنند. اگر در نوشته‌ها و مقالات خود در حال تغییر موضوع هستید یا دیدگاه متفاوتی نسبت به آن موضوع را شروع کرده‌اید، از تگ های h2 استفاده کنید. اگر همان موضوع را به چند بخش تقسیم کرده‌اید و به subheading نیاز دارید، از تگ های پایین‌تر مثل h3 استفاده کنید.

تگ‌های Heading ها نباید نادیده گرفته شوند. آن‌ها بیشتر از یک پاراگراف استاندارد، مفهوم درون خود دارند. همیشه زمانی که در حال نوشتن مطلبی هستید خواننده‌ها را به خاطر داشته باشید. نباید نوشته‌ها این‌گونه باشند که از یک کلمه کلیدی به‌منظور بهینه سازی، بیش‌ازحد استفاده‌شده باشد چرا که این موضوع می‌تواند سرمایه‌های سایت شما یعنی کاربران را به خسته کند.

به عنوان مثال بنده نیز خود یک بازدیدکننده به شمار میروم. هر زمان که به دنبال مقاله‌ای در سایت‌ها هستم، قبل از خواندن مقاله به عنوان‌ها و زیرعنوان‌های کل صفحه نگاهی کوتاه می‌اندازم. من براساس نیازهای خود برآورند میکنم که آیا این همان مقاله ای هست که میخوام یا خیر و اگر عنوان‌ها به خوبی برای رفع نیازهای من قابل فهم نباشد قطعا به دنبال سایت دیگر میگردم.

تاثیر URL در سئو داخلی سایت

URL ها باید کوتاه، مختصر، خوانا و قابل‌فهم باشند. چطور می‌توان URL (آدرس) مناسبی ایجاد کرد؟

در تحقیق درباره اندازه URL به این نتیجه رسیدم که URL های کوتاه‌تر رتبه بهتری می‌گیرند. در این تحقیق طول URL و تعداد فولدرها موردتوجه قرار گرفت. دامنه اصلی به عنوان یک فولدر و هر اسلش بعد از دامنه اصلی نیز به عنوان یک فولدر جدا در نظر گرفته شد.

 • http://domain.com  (یک فولدر)
 • http://domain.com/folder (دو فولدر)
 • http://domain.com/folder1/folder2 (سه فولدر)

نتیجه این تحقیق نشان داد URL های با تعداد فولدرهای کمتر رتبه بهتری می‌گیرند. Rand Fishkin از Moz می‌گوید:

فولدرهای زیاد در آدرس برای کاربران و موتورهای جستجو گم‌راهی بیشتر به همراه دارد و همین‌طور ویرایش URL را پیچیده‌تر می‌کند. Rand Fishkin

 

فولدر بندی آدرس و اثر URL در سئو
فولدر بندی آدرس

دقت کنید که هر کلمه در URL باید با استفاده از خط فاصله(-) جدا شود. در نام‌گذاری‌ها از (_) استفاده نکنید. URL را کوتاه نگه دارید. هرچه URL کوتاه‌تر باشد راحت‌تر می‌توان آن را به اشتراک گذاشت. با این کار خوانندگان سریع‌تر به موضوع صفحه پی برده و کمتر درگیر اعداد و ارقام، دسته‌ها، نمادها و سایر موارد می‌شوند.

از کلمه کلیدی در URL استفاده کنید. مانند سایر عوامل سئو داخلی در سایت خود، اجازه ندهید URL غیرطبیعی باشد یا با کلمات کلیدی بیش‌ازحد نامناسب شود. سعی کنید حدود 5 کلمه باشد و اطلاعاتی که کاربر به دنبال آن‌ها است را به‌طور خلاصه نمایش دهد. اجازه ندهید که کاربران با این سؤال روبه‌رو شوند که چه چیزی در این صفحه وجود دارد. عنوان، هدینگ‌ها، متا توضیحات و URL باید کاملاً واضح باشند.

حال شاید برای شما سؤال باشد که آیا لینک فارسی بهتر است یا لینک انگلیسی؟ ما در مقاله url فارسی بهتر است یا url انگلیسی به تشریح کامل این موضوع پرداختیم و پیشنهاد میکنیم حتما مقاله جذاب ذکر شده را مقاله نمایید.

محتوای کاربرپسند و معتبر

زمانی که گوگل به خزیدن در صفحات وبسایت شما می‌پردازد، به دنبال تطبیق محتوا با نیاز کاربر می‌باشد. محتوا باید به‌طور واضح توضیح دهد که چه محصول با خدماتی را ارائه می‌دهد و موضوع صفحه را کاملاً برای کاربر مشخص و شفاف کند.

آیا محتوا بر سئو داخلی پادشاهی میکند؟
محتوا پادشاه است؟

در اینترنت محتوای زیادی وجود دارد، و اطمینان از منحصربه‌فرد بودن محتوایتان امری ضروری می‌باشد. یکی از رایج‌ترین گفته‌ها و تیکه کلام‌ها در دنیای سئو و همچنین در بازاریابی محتوا عبارت “محتوا پادشاه است” می‌باشد. در حقیقت، سئو و بازاریابی محتوا در موارد زیادی باهم ارتباط دارند، آن‌ها یکدیگر را تکمیل می‌کنند. محتوا باکیفیت شامل شده از کلمات کلیدی به شکل اصولی و متنی که برای ارزش‌ها و نیازهای کاربر اینترنت است و همین‌طور باید مورد رضایت و خشنودی موتورهای جستجو باشد. این نوع عمل پایه سئو و بخش عمده سئو داخلی صفحات را تشکیل می‌دهد.

به محتوا به عنوان مکالمه‌ی با بازدیدگنندگان نگاه کنید. آیا کاربران وقتی وارد سایت شما می‌شوند علاقه‌مند می‌گردند یا سایت را ترک می‌کنند؟ آیا نیاز آن‌ها بعد از خواندن مقاله رفع می‌شود یا محتوا صرفا برای پر کردن سایت است؟ باید حدس و پیش‌بینی کنید که چه دیدگاهی کاربران سایت با توجه به سیاست های داخلی سایت شما می‌توانند داشته باشند؛ و همینطور باید شرایطی را فراهم کنید تا از بازدیدکننده‌ها بازخوردهای لازمه را بگیرید. زیرا هر بازخورد میتواند راهی در بی‌راهی‌های نامحسوس شما باشد.

هنگامی‌که محتوایی تولید می‌کنید، باید محتوا نشان دهد که شما در این زمینه متخصص هستید. در نظر داشته باشید که بهترین محتواها می‌تواند به صورت مستقیم با بازدیدکننده صحبت کند و ارزشی که به آن‌ها توسط محتوا نمایش می‌دهد می‌تواند آن‌ها را جذب خواندن ادامه مطلب یا خرید محصولی به سرانجام برساند.

به‌منظور بهبود سئو داخلی سایت خود برای افزایش ترافیک سایت، محتوا باید مشکلی را از کاربران برطرف کند و نیاز سرچ کننده، در محتوای شما باشد و درعین‌حال محتوای شما به‌راحتی خوانده شود بدون اینکه ازنظر نوشتاری یا گرامر دچار اشتباهی باشد. پیشنهاد می‌کنم حتما از سری مقالات میزفا با عنوان آموزش تولید محتوا دیدن کنید تا چم و خم‌های محتوانویسی را بیش از پیش یاد بگیرید. متخصصین محتوای میزفا در این سری مقالات، موارد متنوعی همچون تکنیک‌ها و فنون تولید محتوا یا طول محتوای سایت و حتی موارد تخصصی‌تری مثل چطور جملات مقاله را کوتاه تر بنویسیم؟ یا اینکه قواعد نگارشی تولید محتوا چه مواردی هستند پرداخته‌ایم.

نسبت به الگوریتم های گوگل آگاه باشید

به‌منظور حذف بعضی از وبسایت‌ها در رتبه‌های بالا که دارای محتوای اسپم، تگ‌های اشباع‌شده با کلمات کلیدی و محتوای ضعیف هستند و کلا از روش‌های اسپم در سئو استفاده می‌کنند، گوگل الگوریتم پاندا را در فوریه 2011 راه‌اندازی کرد و به‌صورت منظم آن را به‌روزرسانی می‌کند. اگر همچنان محتوای بی‌کیفیت و ضعیف دارید، وبسایتتان در فضای مجازی پیدا نخواهد شد.

فاکتورهای سئو داخلی سایت می‌تواند تاثیری مستقیم و مهم در پنالتی شدن و یا رفع پنالتی شدن سایت شما داشته باشد، همیشه سعی کنید فاکتورهای موجود در این مقاله را با دقت اعمال کنید، و فکر نکنید که اگر بیش از حد فاکتوری را انجام دهید باعث بهبود سئو شما می‌شود، هر چند هم ممکن است برعکس این موضوع رخ دهد.

در حال حاضر پاندا یکی از مهم‌ترین ابزارهای رتبه دهی است و اگر به‌طور مداوم مطابق انتظارات کاربران پیش بروید رتبه بهتری به دست خواهید آورد. درحالی‌که به‌روزرسانی و گسترش محتوا را ادامه می‌دهید، مطمئن شوید تمرکزتان روی ساخت محتوای باکیفیت است که دارای کلمات کلیدی به شکل بهینه هم باشد و در حین نوشتن همیشه کاربر را در گوشه ذهن‌تان داشته باشید که خود را جای اون قرار دهید و بگوید اگر من به عنوان کاربر باشم چه دیدگاهی نسبت به این مقاله خود پیدا خواهم کرد؟

الگوریتم های گوگل و اثر آن در بهینه سازی داخلی وبسایت
نسبت به الگوریتم های گوگل آگاه باشید

با افزایش عمر هوش مصنوعی، سئو کارها و بازاریابها تلاش می‌کنند تا از تأثیرات الگوریتم رنک برین (RankBrain) سر دربیاورند. این سیستم در 2015 رونمایی شد و به سومین عامل رتبه دهنده تبدیل‌شده است. نکته اصلی که باید به آن توجه کنید و بارها و بارها گفته‌شده این است که برای انسان بنویسید نه برای ربات. این بهترین راه برای رتبه گرفتن از RankBrain است.

RankBrain عمدتاً به عنوان راهی برای تفسیر جستجوهای مردم به‌منظور یافتن صفحاتی که ممکن است کلمات صفحات مطابقتی با کلمات جستجو شده را نداشته باشند، استفاده می‌شود. بهترین تمرین در نوشتن مقاله بهینه شده، پاسخ به سؤالات کاربران در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. گوگل می‌تواند قصد و نیت کاربران را تشخیص داده و بهترین نتایج را برای آن‌ها بازگرداند.

درحالی‌که کلمات کلیدی نقش مهمی در سئوی داخلی ایفا می‌کنند، گوگل بیشتر و بیشتر به معناگرایی روی می‌آورد تا بهترین تجربه کاربری را برای بازدیدکنندگان فراهم کند. به شکل خلاصه گوگل به دنبال مفهوم کلیدی است یا کلمه کلیدی.

آپدیت (Nov 05 2019): آپدیت BERT هم در اواخر ۲۰۱۹ تغییرات زیادی در نتایج گذاشته است، البته در این تاریخ بیشتر بر روی زمان انگلیسی این اثر را داشته است و کمک می‌کند تا جستجوهای طبیعی بهتر به نتیجه برسند. خیلی از جستجوهایی که انجام می‌شود طولانی هستند و از کلمات اضافه مثل “به” و یا “برای” استفاده می‌کنند و گوگل قصد دارد حتی اگر فقط در جستجو یک حرف اضافه جابه‌جا شد نتیجه نزدیک تر و بهتر آن جمله را نمایش دهد.

کلمات کلیدی هدفمند

انتخاب کلمه کلیدی مناسب نه تنها بر روی سئوی داخلی سایت بسیار مورد اهمیت است، بلکه در سئو خارجی هم امری بسیار حیاتی است، درحالی‌که باید محتوا باکیفیت و کاربرپسند تولید کنید، تمرکز روی کلمات کلیدی نیز همچنان حیاتی هست. مثلا در تگ های متا، از کلمات کلیدی برای طرح کلی یک محصول یا خدمات یا متن شاخصی از یک پست از وبلاگ، استفاده کنید.

کلمات کلیدی هدفمند و تاثیر آن در ارتقای سئوی داخل وبسایت
کلمات کلیدی هدفمند

چرا تعیین کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی مهم است؟ استفاده صحیح از آن‌ها، مستقیماً در بازاریابی دیجیتال تأثیر می‌گذارد. هر چه بیشتر درباره کلمات و عبارت های کلیدی در حوزه کسب و کار خود اطلاع داشته باشید و دایره کلمات خود را گسترده‌تر کنید، استراتژی بهتری می‌توانید برای بازاریابی ترسیم کنید.

همیشه مطمئن شوید با تعیین کلمات کلیدی مناسب در جستجو، بیشترین ارزش را برای برندتان فراهم می‌کنید. اهمیت کلمات کلیدی را بیشتر بدانید: ما در پروژه‌های میزفا حداقل قراردادی که تنظیم می‌شود برای ۶ ماه است و در یک ماه اول صرفا استراتژی کلمات کلیدی چیده می‌شود و عملا بر روی سایت در ماه اول کاری انجام نمی‌شود و این نشان دهنده اهمیت این بخش است.

برای رسیدن به بهترین نتیجه در سئو داخلی سایت، در میان کلمات کلیدی جستجو کنید و از کلمات کلیدی استفاده کنید که فعالیت سایت شما را بهتر توصیف می‌کند. قرار گرفتن درنتیجه اول جستجو درحالی‌که هیچ ترافیکی را به وبسایت منتقل نکند، هیچ ارزشی ندارد.

از Google AdWords قسمت Keyword Planner برای جستجو یا تحلیل چیزهایی که رقبایتان هدف قرار می‌دهند استفاده کنید. Keyword Planner انواع گوناگونی از کلمات کلیدی مشابه که می‌توانید در صفحاتتان قرار دهید را پیشنهاد می‌دهد. از طریق بازاریابی محتوا، کلمات کلیدی استراتژیک را به کار بگیرید. البته اگر در Ads گوگل شما یک کمپین فعال داشته باشید آمار بهتری را Keyword Planner به شما می‌دهد.

به انواع کلمات کلیدی و هر چیزی که به نفع سایت شما است فکر کنید.

 • کلمات کلیدی اطلاعاتی: عبارتی شبیه “سئو داخلی سایت” زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که کاربری قصد یادگیری درباره آن موضوع را داشته باشد.
 • کلمات کلیدی تعاملی: کلمات کاربرانی را هدف قرار می‌دهند که قصد خرید محصول یا سرویسی را داشته باشند. اساساً این کلمات شامل صفاتی مثل “بهترین” یا “برترین” هستند.
 • کلمات کلیدی مکان محور: زمانی که کاربران به دنبال کسب‌وکاری محلی یا محل فیزیکی هستند مورداستفاده قرار می‌گیرند.

به‌منظور تعیین رابطه برای کلمه کلیدی جستجو شده با صفحات موجود سایت‌ها، به LSI کلمات کلیدی یا مترادف آن‌ها نگاه می‌کند به‌خصوص گوگل.( LSI چیست ) و الگوهایی را در داخل اصطلاحات، موضوعات و مفاهیم موجود در صفحات ایجاد می‌کند، هر چه تعداد صفحات بیشتری را ایندکس می‌کند بانک اطلاعاتی قوی‌تری در LSI ایجادشده و هوشمندتر می‌شود.

هنگامی‌که محتوای بلندی می‌نویسید، می‌توانید از LSI کلمات کلیدی نیز در مقالات استفاده کنید. مثلاً می‌توانید در مقالات بلند هم از عبارت “سئو داخلی سایت” استفاده کنید و هم از عبارت “بهینه سازی داخلی سایت” .

در LSI گوگل سایت‌ها را بر اساس تعداد عبارات و اصطلاحات کلیدی مرتبط به هم مرتب می‌کند تا به‌جای تعداد عبارات مجزا.

محتوا نباید فقط روی یک کلمه کلیدی تمرکز کند. هدف شما در سئوی داخلی باید کسب رتبه برای تمام کلمات مترادف و جستجوهای مرتبط باشد.

ازآنجاکه کلمه کلیدی موردنظر شما ممکن است در ماه ۵۰ هزار بار جستجو شود، صفحه شما می‌تواند رتبه بالاتری برای جستجوهای مشابه که ماهانه هزار بار سرچ می‌شوند داشته باشد.

محتوایی بنویسید که باعث هدایت ترافیک از بسیاری از جستجوهای مشابه به سایت شما شود. هدف از این کار تولید کلیک با استفاده از عوامل بهینه سازی داخلی صفحات به‌منظور افزایش نرخ کلیک می‌باشد.

لینک های داخلی و خارجی

لینک‌ها بیشترین اهمیت را در سئو داخل سایت متحمل می‌شوند. به دست آوردن لینک از سایت‌های مرجع باکیفیت و سایت‌های معتبر باعث افزایش قدرت دامنه شما می‌شود، درعین‌حال لینک های داخلی در تجربه کاربر و افزایش سئوی داخلی مؤثر هستند. پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله 10 ترفند درباره لینک سازی داخلی را به دقت بخوانید.

به دست آوردن لینک برای وبسایت بخشی از استراتژی سئو خارجی می‌باشد. با استفاده از بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیلی و سایر روش‌های خلاقانه دیگر، راهی برای لینک سازی خودکار برای سایتتان ایجاد کنید.

لینک های داخلی به سایر صفحات سایتتان، باعث تقویت کلمه کلیدی می‌شود و گوگل را قادر می‌سازد مشخص کند در چه بخش‌هایی کلمه کلیدی را رتبه دهی کند. لینک سازی داخلی بین صفحات و وبلاگ‌ها به افزایش مرور توسط ربات‌های گوگل در بین صفحات سایت کمک می‌کند.

لینک سازی داخلی
فرق لینک سازی داخلی خوب با لینک سازی داخلی بد

اگر پست جدید یا صفحه مهم جدیدی ایجاد کردید لینک آن را در صفحه اصلی قرار دهید، به این شکل گوگل به‌روزرسانی سایت را راحت‌تر مشاهده می‌کند تا اینکه کل سایت را مرور کند.

مزیت لینک های داخلی سایت، دادن گزینه‌ها اضافی به کاربران برای ماندن در سایتتان است که کمک بسیاری به بهبود نرخ دفع کاربری میکند. هرچه تعامل با صفحات مرتبط بیشتر شود، گوگل بیشتر متوجه می‌شود. در هر جمله یک لینک داخلی قرار ندهید، اما چند لینک را در هر صفحه قرار دهید تا سئو شما بهتر شود.

ویدیو زیر را حتما نگاه کنید نظر مت کاتس درباره لینک‌های داخلی است:

 

بهینه سازی تصاویر

زمانی که تصاویر را به صفحه اضافه می‌کنید، جدا از آنکه باعث بهبود تجربه کاربری می‌شود، می‌توانید با بهینه سازی تصاویر استراتژی سئو داخل سایت خود را بهبود دهید. کلمات کلیدی را به عنوان متن جایگزین (alt) تصاویر قرار دهید و عنوانی ایجاد کنید که منحصربه‌فرد و درعین‌حال کاربردی باشد. مثلا تصاویر این مقاله دارای عنوان منحصربه‌فرد و متن جایگزینی درباره این مطلب هستند.

بهینه سازی عکس‌ها و تگ‌های alt به گوگل نشان می‌دهد صفحه و همچنین عکس شما درباره چه موضوعی است. تگ alt باید برای توصیف چیزی که در تصویر وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: مقاله جامع نحوه بهینه سازی تصاویر برای افزایش سرعت سایت

زمانی که تصویر به هر دلیلی بارگذاری نمی‌شود کاربران چه چیزی را مشاهده می‌کنند؟ آن‌ها تگ alt یا همان متن جایگزین را می‌بینند. از کلمات کلیدی در متن جایگزین بیش‌ازحد استفاده نکنید. مطمئن شوید آن‌ها مناسب تصویر باشند.

بهینه سازی عکس اثر در بهبود سئو داخل وبسایت
بهینه سازی عکس اثر مستقیم در بهبود سئو داخل وبسایت دارد

در مقاله‌ی که در سایت Yoast انتشاریافته، نوشته‌شده: تصویر باید بازتاب‌دهنده موضوع مطلب یا نشان‌دهنده هدف درونی مقاله باشد.

تصویر نقشی حیاتی در بهینه سازی داخلی سایت بازی می‌کند. به عنوان یکی از اهداف سئو داخلی، مطمئن شوید تصاویر از اندازه مناسبی برخوردارند. هرچه تصویر بزرگ‌تر باشد، بارگذاری صفحه بیشتر طول می‌کشد. اندازه تصاویر را به‌درستی انتخاب کنید و مطمئن شوید حجم آن‌ها کمترین مقدار ممکن باشد.

حتما مقالات مربوط به بهینه سازی عکس را مطالعه کنید چرا که ما در جهانی بصری زندگی می‌کنیم و درحالی‌که محتوا از اهمیت زیادی برخوردار است، ولی باید مطمئن شوید تصاویرتان نیز به همان اندازه از توجه کافی بهره‌مند است.

واکنشگرا برای موبایل

برای داشتن سئو داخلی مطلوب، وبسایت باید مناسب موبایل باشد. سایت‌های واکنش‌گرا همان تجربه کاربری را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کنند. مزیت‌های متعددی در واکنش گرا ساختن سایت و جذب کاربران وجود دارد. سایت واکنش‌گرا یا همان ریسپانسیو رتبه بهتری به دلیل وجود به‌روزرسانی الگوریتم موتورهای جستجو، در موبایل می‌گیرد.

بالای 50% کاربران (در سال ۲۰۱۹ بالای ۷۰ درصد شده است) عمده زمانشان را در حال جستجو و مرور در دستگاه‌های موبایل هستند. با استفاده از ابزار Mobile-Friendly Test می‌توانید نحوه عملکرد ربات Googlebot را در صفحاتتان مشاهده کنید.

بهینه سازی داخلی سایت
تست میزفا در Mobile-Friendly Test

به‌منظور ایجاد بهترین و سریع‌ترین تجربه کاربری برای بازدیدکنندگان، گوگل شروع به نشان دادن صفحات موبایل سریع یا به انگلیسی Accelerated Mobile Pages در نتایج جستجو کرد. هرچه زمان بارگذاری سریع‌تر باشد، برای کاربران موبایل جذاب‌تر خواهد بود. می‌توانید، حتما مقاله جذاب مربوط به AMP چیست را بخوانید تا تاثیر آن در بهبود سرعت سایت و همینطور رتبه بندی گوگل بدانید.

به یاد داشته باشید، هنگامی‌که کاربران وارد سایت یا وبلاگتان می‌شوند، احتمال دارد از طریق موبایل واردشده باشند. می‌توانید موبایل پسند بودن سایت را از طریق ابزارهای گوگل بررسی کنید. اگر وبسایتتان موبایل پسند نیست، گوگل مختصری از اقداماتی که می‌توانید در این رابطه انجام دهید را به شما نشان خواهد داد.

سرعت سایت

هیچ سایت ایرانی به اندازه میزفا درباره سرعت سایت و اثر آن مقاله ننوشته است، پس به این نکات توجه ویژه داشته باشید. در تکنولوژی‌های امروزه سرعت از اهمیت زیادی برخوردار است.کاربران نمی‌توانند صبر کنند تا صفحه‌ی دیر بارگذاری شود، سایت دیگر را پیدا می‌کنند. حال آیا اقداماتتان در راستای تجربه کاربری است یا در جهت مخالف آن هست؟

تاثیر سرعت در سئو داخل وبسایت
تاثیر سرعت در سئو داخل وبسایت

نزدیک به نیمی از کاربران موبایل، اگر سایتی در کمتر از 8 ثانیه بارگذاری نشود آن را ترک خواهند کرد. طبق تحقیقات Backlinko.com سایتهایی که سریع‌تر بارگذاری می‌شوند رتبه بهتری از گوگل دریافت می‌کنند.

خوشحال نگه‌داشتن بازدیدکنندگان باعث افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری می‌شود. بر اساس یک اینفوگرافیک از Kissmetrics ، 58% از کاربران موبایل انتظار دارند سایتتان در موبایل سریع‌تر از دسکتاپ بارگذاری شود.

سایتتان را بهینه کنید و از عوامل اساسی که باعث کاهش زمان بارگذاری می‌شوند اجتناب کنید. به سایت نگاه کنید و ببینید که آیا چیزی وجود دارد که باعث کاهش سرعت صفحه می‌شود.

حتما آموزش‌های مربوط به بهینه سازی سایت با GTmetrix مشاهده کنید، البته باید اشاره کنم که نباید در بهینه سازی و بهبود سرعت سایت حساسیت زیادی داشته باشید، انعطاف‌پذیری و خلافیت‌های ذهنی خود را به دست ربات‌هایی همانند سایت GTmetrix یا سایت های تست سرعت نسپارید، هر چند رعایت نکات ذکر شده در این سایت‌ها خوب است ولی بستگی به شرایط و سیاست‌های کاری سایت شما دارد، ممکن است بهینه سازی فلان کاری در یک سایتی خوب باشد ولی در سایت دیگر باعث افت فروش و بازدید آن شود.
پس سعی بر آن داشته باشید که همواره از ابزارها به شکل انعطاف‌پذیر استفاده کنید و صرفا به دنبال کسب رتبه‌های A در سایت‌های تست سرعت نباشید.

بنده پروژه‌های مختلف زیادی برای افزایش سرعت سایت دریافت کرده بودم ولی متاسفانه کارفرما صرفا به دنبال رتبه A هست درحالی که در بعضی پروژه‌ها کسب رتبه A در ابزارهای آنلاین باعث کاهش سرعت آن در منطقه ایران می‌شود. در نظر داشته باشید که کمتر سایت بزرگی را می‌توانید پیدا کنید که دارای امتیاز A در سایت های تست سرعت باشد.

بر اساس گزارشی از Radware ، فشرده سازی و بهینه سازی تصاویر از عوامل حیاتی در سرعت وبسایت هستند. این مطالعه می‌گوید: تصاویر 50 تا 60% از وزن صفحه را به خود اختصاص می‌دهند. اگر تصاویرتان بیش‌ازحد بزرگ هستند، باعث کاهش کارایی سایت می‌شوند.

از طرفی اگر در سایت خود تعداد عکس‌ها کوچک و زیادی دارید بهتر هست آنها را ادغام کنید تا باعث کاهش حجم، کاهش تعداد درخواست‌ها و در نتیجه باعث افزایش سرعت سایت می‌شود برای چنین عملی می‌توانید پست CSS sprites را مطالعه کنید و نتایج آن بعد از بهینه سازی شگفت‌زده شوید. همچنین مقالات بی‌نظیر ما در حوزه لود تنبل تصاویر ، بهینه سازی نظرات ، بهینه سازی پایگاه داده و تاثیر CDN بر سئو می‌تواند به شما در سرعت سایت و در نتیجه افزایش رتبه سایت در گوگل کمک شایانی کند.

ابزارهایی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای مطمئن شدن از عملکرد بهینه سایت استفاده کنید. اگر حساب Google Analytics دارید، می‌توانید سرعت سایتتان را در قسمت Behavior در ساید بار سمت چپ مشاهده کنید. در میزفا ما برای اولین بار در ایران یک دوره ۳۰ ساعت آموزش جامع فارسی درباره ابزار گوگل آنالیتیکس را برگزار کردیم و اگر از دوستان کسی علاقه مند بود پیشنهاد می‌شود شرکت کند. هدف از آن دوره افزایش فروش و مدیریت سایت به کمک آنالیز کردن است.

سایر ابزارهای برتر که امکاناتی برای بررسی سرعت و عملکرد صفحات فراهم می‌کنند عبارت‌اند از:

به این نکته مهم توجه داشته باشید که گوگل در این مقاله اعلام کرده که سرعت سایت تاثیر مستقیم بر روی تجربه کاربری و همینطور Crawl Budget می‌شود (Crawl Budget یعنی بودجه خزش، به تعداد صفحاتی که ربات گوگل می‌تواند خزش را انجام دهد توضیحات بیشتر در مقاله Crawl Budget چیست). و همینطور صریحا موتور جستجوی گوگل در پست Using site speed in web search ranking گفته است که سرعت سایت یکی از فاکتورها برای الگوریتم‌های گوگل در رتبه‌دهی می‌باشد.

از بالا بودن سرعت سایت پیامدهای مختلفی را گوگل برای خود استناد می‌کند، مخصوصا در این چند سال اخر به کاربران موبایل اهمیت بیشتری داده است و پروژه‌هایی مانند AMP را ایجاد کرده است. بنابرین یکی از فاکتورهای مهم در سئو سایت، سرعت سایت می‌باشد. هرچه وبسایتتان سریع‌تر بارگذاری شود، تعامل بیشتری را مشاهده خواهید کرد. هنگامی‌که تمامی عوامل سئوی داخلی سایت را فراهم کردید، تمرکزتان را روی بهبود سرعت صفحه قرار دهید. در این صورت کاربران سایت شما را به سایر وبسایت‌ها ترجیح می‌دهند.

راستی ما یک دوره آموزش جامع 8 ساعت ویدیویی جهت افزایش‌سرعت‌سایت به کمک ابزار GTmetrix تهیه کردیم
آنچه از خروجی این دوره یاد خواهید گرفت:

تجربه کاربری خوب یعنی بهبود سئو داخلی

بهبود تجربه کاربری و ایجاد یک حس خوب زمانی که کاربر در حال وبگردی در وبسایت شما است یک موفقیت خوب در سئو داخلی وبسایتی می‌تواند باشد. راستی تجربه کاربری یعنی چی ؟

اگر بخواهم به عبارتی ساده‌تر تجربه کاربری را تعریف کنم رفتار، خصوصیات و احساسات در استفاده از یک محصول یا خدمات را تجربه کاربری آن محصول یا خدمات می‌گویند.

تجربه کاربری و اثر مثبت آن در سئوی داخل سایت
نکته مثبت خارج از بحث سئو

زمانی که کاربر یک حس و تجربه خوب را در سایت شما سپری کند چه اثراتی را می‌تواند داشته باشد؟
مثل سپری کردن زمان بیشتر وب سایت شما و یا دیدن صفحات بیشتر و همینطور برقراری تعامل همانند گذاشتن نظر یا تماس با شما شاید بخشی بسیار کوچک ولی تاثیرگذار و مهمی باشد در جهت بهینه سازی سئو داخلی سایت شما ولی جدا از آنکه بر روی سئو تاثیرگذار است بر روی فروش بیشتر و بندسازی شما هم فاکتور تجربه کاربری می‌تواند اثری مستقیم بگذارد.

همیشه آموزش های تجربه کاربری را جدی بگیرید و نیازی نیست شما متخصص تجربه کاربری باشید، صرفا به درک اولیه آن در کسب و کار خودتان برسید تا حداقل‌ها را رعایت کنید و سپس اگر کسب و کاری بزرگ تر داشتید به فکر جذب نیرو متخصص برای بهبود تجربه کاربری خدمات و یا محصولات خود باشید.

صفحه کاملا بهینه شده برای نرخ تبدیل کاربر به مشتری

تمام سایت را بر اساس فاکتورهای On Page SEO که اشاره کردیم از بالا تا پایین یکپارچه کنید. از ظاهر صفحه گرفته تا بخش فنی و اطلاعات متا، صفحه‌ی که به‌طور مناسبی بهینه شده باشد شامل تمامی جنبه‌های ذکرشده در بالا می‌باشد.

مطمئن شوید که طبق اصول گوگل پیش می‌روید. از تگهای متا سفارشی، تگهای عنوان و heading ها استفاده کنید و همیشه محتوای باکیفیت تولید کنید. ارتباط بین مطالب را فراموش نکنید، لینک سازی داخلی را به شکل بهینه انجام دهید. تلاش برای بالا بردن سرعت سایت فراموش نشود. برای کاربران اطلاعاتی فراهم کنید که نیاز دارند و به‌واسطه ابزارهای تجزیه‌وتحلیل نحوه تعامل آن‌ها با سایت را بررسی کنید.

هنگامی‌که همه‌چیز در جای مناسبش قرار داشت، به گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول گوگل رفته و نحوه عملکرد سایتتان را مشاهده کنید. درحالی‌که موتورهای جستجو صفحات را می‌خزند ، آیا خطایی هم مشاهده می‌شود؟ خطاهای مربوط به لینک های خراب، صفحات پویا، خطای 404، خطاهای سمت سرور و همینطور خطاهای مربوط به سمت کاربر، خطاهای موجود در robots.txt، خطاهای sitemap و غیره را پیدا و در پی رفع آن‌ها باشید. با استفاده از ابزارهای سئو می‌توانید عملکرد سایت را امتحان کنید و خطاهای خزش ربات‌های گوگل را مشاهده کنید. این بدان معناست که بعضی از صفحات، با جستجو در موتورهای جستجو قابل‌دسترسی نیستند.

رفع این خطاها و مشکلات در سایت تاثیر بسیار مناسبی بر روی تجربه کاربری و همینطور افزایش رتبه سایت شما دارد، گاهی این خطاها باعث جلوگیری از ارتقا رتبه سایت ما می‌شود و حل این مشکلات از مهم ترین کارها در On Page SEO می‌باشد و جدا از این باعث فروش بالا هم می‌شود که تمام این اهداف میان مدت ما در جهت هدف اصلی یعنی بهبود تبدیل کاربر به مشتری است.

هدفتان باید تبدیل کاربر به مشتری باشد در انتهای هرروز به‌جای اینکه از خود بپرسید چه میزان بازدیدکننده داشته‌ایم، از خود بپرسید به چه تعداد کاربر کمک کردیم، کاربران اگر احساس رضایت در سایت شما داشته باشند تبدیل به مشتری می‌شوند. اجرای این روش‌های ذکرشده در بالا سئو داخلی سایت را با پایه‌های محکمی بنا می‌سازد که برای گوگل مناسب است و منجر به جذب کاربران می‌شود.

محاسبه conversion rate
محاسبه conversion rate یا درصد تبدیل کاربر به مشتری

صفحه‌ی که به‌طور مناسبی بهینه‌شده باشد، تجربه کاربری به‌یادماندنی را ایجاد می‌کند و باعث افزایش قدرت برندتان می‌شود. علاوه بر این ترافیک سایتتان را افزایش داده و رتبه دهی به کلمه کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان را بهبود می‌دهد.

خلاصه هر آنچه که در سئو داخلی (On Page) گفته شد

سئو داخلی یا On Page SEO  جزو اصول و قواعد پایه در سئو است. در واقع On Page زیرساخت لازم برای رشد و پیشرفت سایت را مهیا می کند. طبق گفته کارشناس کیفیت محتوای گوگل Matt Cutts محتوا پایه و اساس اعتبار و رشد هر سایت است.

قواعد سئوی داخلی سایت پیچیدگی خاصی ندارد و در محتوا به اصل کیفیت ، منحصر بفرد بودن ، تازگی و مفید بودن اشاره دارد. پس به فاکتورهای اشاره شده در این صفحه بسیار توجه کنید.
ما برای راحتی شما خلاصه‌ای از مقاله جامع سئو داخلی (On Page SEO) را در پایین تهیه کردیم، ولی اگر مقاله را از اول مطالعه نکرده‌ باشید خیلی از نکات طلایی که هزینه‌هایی زیادی را برای ما دربرداشته را از دست می‌دهید. پس حتما زمان گذاشته و کل مقاله را با دقت بخوانید.

 1. متا تگ ها
  شاید برخی از تگ‌ها همانند گذشته در سئو داخلی مهم نباشند، اما استفاده صحیح از آن  می‌تواند باعث ترافیک سایتتان شود چراکه Meta Tag ها اطلاعاتی درباره صفحات هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران فراهم می‌کند. جزئیات بیشتر

   


 2. تگ عنوان
  مهم‌ترین تگ در On Page سئو است. از عنوان‌های هوشمندانه، جذاب و مربوط به متن استفاده کنید سعی کنید از کلمات کلیدی به شکل اصولی درون آن بهره ببرید و از 70  کاراکتر بیشتر نشود. جزئیات بیشتر

   


 3. متا توضیحات
  Meta Descriptions تأثیری به شکل مستقیم در سئوی داخلی یک سایت ندارد، ولی یکی از اهداف سئو، افزایش فروش محصولات در سایت است و یک متا دیسکریپشن خوب، می‌تواند مزیتی رقابتی در نتایج جستجو و افزایش نرخ کلیک بیشتر با احتمال تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری ایجاد کند. کاراکترهای متا دیسکریپشن بهتر است بین 165 تا 175 تا باشد. جزئیات بیشتر

   


 4. تگ‌های h1 تا h6
  مهم‌ترین تگ h1 است. هیچ‌گاه نباید بیشتر از یک تگ h1 در هر صفحه داشته باشید. اما می‌توانید از تعداد دلخواهی از تگ‌های h2 و h3 استفاده کنید. از هدینگ ها به‌منظور نمایش دادن بخش‌های مختلف صفحه استفاده کنید  مخصوصاً در مقالات طولانی از این تگ‌ها به‌خوبی استفاده کنید تا کاربران راحت‌تر در بین متن‌ها پیمایش کنند. جزئیات بیشتر

   


 5. url در سئو داخلی
  URL ها باید کوتاه، مختصر، خوانا و قابل‌فهم باشند. URL را کوتاه نگه‌دارید. هرچه URL کوتاه‌تر باشد راحت‌تر می‌توان آن را به اشتراک گذاشت. جزئیات بیشتر

   


 6. محتوا
  محتوا باید کاربرپسند، معتبر، مطابق با نیازهای کاربر و دارای توضیحات شفاف و روشن درباره محصولی که اشاره می‌کند داشته باشد. محتوا باکیفیت متشکل شده از کلیدواژه‌ها به شکل اصولی و متنی که برای نیاز بازدیدکننده تعبیه‌شده است و البته باید با برگ خریدهای موتورهای جستجو مغایرتی نداشته باشد. جزئیات بیشتر

   


 7. الگوریتم‌های گوگل
  مهم‌ترین خلاصه که می‌توانم دراین‌باره بگویم این است که گوگل از شما باهوش‌تر است و شکی در آن نداشته باشید پس لطفاً برای انسان بنویسید نه برای ربات‌های گوگل. جزئیات بیشتر

   


 8. کلمات کلیدی
  سعی کنید در میان کلیدواژه‌ها جستجو انجام دهید و از کلمات کلیدی انتخاب‌شده در متن‌ها، عنوان‌ها، متاتگ‌ها و … به شکلی استفاده کنید که فعالیت سایت شما را بهتر تشریح می‌کند، هیچ‌گاه در استفاده از کلمات کلیدی زیاده‌روی نکنید، به خدا گوگل خر نیست :))   جزئیات بیشتر

   


 9. لینک‌های داخلی و خارجی
  به دنبال بک لینک از سایت‌های مرجع باکیفیت و سایت‌های معتبر که باعث افزایش قدرت دامنه شما می‌شود، باشید و همین‌طور لینک سازی داخلی را فراموش نکنید چراکه در تجربه کاربر و افزایش سئو مؤثر هستند. جزئیات بیشتر

   


 10. بهینه‌سازی تصاویر
  سعی کنید عکس‌ها را بهینه سازی کنید به‌عبارت‌دیگر عکس و تصویر باید دارای تگ‌های alt و title باشند تا بتوانند به گوگل نشان می‌دهد صفحه و همچنین عکس شما درباره چه موضوعی است. سعی کنید حجم عکس‌ها کم و اندازه آن مناسب باشد تا سایت با کندی سرعت روبه‌رو نشود. جزئیات بیشتر

   


 11. واکنش گرا بودن سایت
  ریسپانسیو بودن سایت باعث جذب کاربر، بهبود تجربه کاربری و بالاتر بردن رتبه سایت می‌شود جزئیات بیشتر

   


 12. سرعت سایت
  سایتی که سریع‌تر بارگذاری می‌شود رتبه بهتری از گوگل دریافت می‌کند و خوشحال نگه‌داشتن بازدیدکنندگان باعث افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری می‌شود چرا کاربر تحمل ندارد منتظر لود سایتی باشد. جزئیات بیشتر

   


 13. تجربه کاربری خوب یعنی بهبود سئو داخلی
  تجربه کاربری خوب یعنی تقریبا داشتن سئو داخلی خوب. سعی کنید همیشه در هر لحظه از کسب و کارتان یک چشم به سمت تجربه کاربری داشته باشید، اگر با این نگاه به سمت جلو حرکت کنید جدا از آنکه بر روی سئو اثری فوق العاده مثبت خواهد داشت، باعث می‌شود در زمینه‌های دیگری همانند فروش هم تاثیر مثبت بگذارد. جزئیات بیشتر

   


 14. صفحه کاملا بهینه شده برای نرخ تبدیل کاربر به مشتری
  هدفتان باید تبدیل کاربر به مشتری باشد همیشه به‌جای اینکه از خود بپرسید چه میزان بازدیدکننده داشته‌ایم، از خود بپرسید به چه تعداد کاربر سایت کمک کردیم، کاربران اگر احساس رضایت در سایت شما داشته باشند تبدیل به مشتری می‌شوند. اعمال فاکتورهای اشاره‌شده در بالا باعث افزایش بهینه سازی داخلی سایت می‌شود. صفحه‌ی که به‌طور مناسبی بهینه شده باشد، تجربه کاربری به یادماندنی را به ارمغان می‌آورد و باعث بالا رفتن قدرت برندتان می‌گردد و حاصل آن‌ها باعث بیشتر شدن ترافیک سایت و افزایش رتبه در کلمه کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان خواهد شد. جزئیات بیشتر

اینفوگرافیک سئوی داخلی سایت

تشکر از سایت novin.com برای ترجمه اینفوگرافیک سئو داخلی سایت

اینفوگرافیک سئو داخلی
اینفوگرافیک سئو داخلی

مقالات سایت های دیگر در حوزه سئو داخلی را هم می‌توانید مطالعه نمایید:

تمایل دارید بیشتر درباره سئو بدانید؟ اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتری بدانید ۱۵ ساعت فیلم آموزشی فارسی سرچ کنسول را به شما پیشنهاد می‌کنیم در کل آن دوره بخ فاکتورهای بسیار مهمی از سئو اشاره کردیم و ابزار سرچ کنسول بهانه بوده برای یاد گرفتن بیشتر سئو.

من پوریا آریافر متخصص سئو نویسنده این مقاله بودم. سعی کردم هر آنچه که میدانم را به صورت جامع و کامل و به زبان ساده آموزش دهم. این مقاله شاید ۱۰۰ ها بار ویرایش شده و سعی در بهبود آن داشتم. به همین منظور اگر برای شما مفید بوده خوشحال میشم با دوستان خود به اشتراک بگذارید و اگر قصد استفاده از آن را دارید لطفا با ذکر منبع از ما حمایت کنید تا حمایت شما مایع دلگرمی ما در جهت انتشار تولید محتوای با کیفیت شود. اگر سوالی داشتید حتما بپرسید بنده کامل پاسخگو هستنم.

آیا تمام موارد موردنیاز برای بهینه سازی داخلی صفحات را در اختیاردارید؟ نتایج به چه صورت هستند؟ از تجربیات خود در بهینه سازی داخلی سایت برای ما بگویید.

پوریا آریافر
اولین کسب و کار آنلاین خودم رو در فیسبوک راه‌اندازی کردم، سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال رو داشتم. بعد اینکه فیسبوک خالی از کاربر ایرانی شد وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت رو دریافت کردم، در حالی که نمره بالا گرفتم ولی کسی به دلیل به خطر افتادن موقعیت شغلی خودش به عنوان کارآموز منو قبول نمی‌کرد، بعدش با شروع دوران خدمت سربازی، مسئول بهینه سازی یک سایت خبری معتبر شدم و سئو یاد گرفتم. در ابتدای سال ۲۰۱۴ تونستم از رتبه ۱۵۰۰۰ به ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم، اون زمان الکسا خیلی مهم بود. وارد دانشگاه شدم، به دلیل عدم علاقه به دانشگاه سعی کردم زودتر تمومش کنم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، توی دانشگاه هر کسی منو میدید یاد سئو میوفتاد، در همون سال آخر دانشگاه بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو رو داشتم، که به مجتمع فنی فروختم تا بتونم تمرکز رو فقط بر روی عشق خودم یعنی سئو بذارم، وقتی کانال تلگرام فروختم حس پرواز بهم دست داد، هرچند درآمد چندین میلیون ماهانه رو از دست دادم ولی دوباره باید مثل گذشته با پوستی نو یک فصلی نو رو میساختم. در این چندین سال فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌گرفته، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کردم. در اکثر ابزارهای کاربردی گوگل تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری رو یادگیری و یاددادن می‌دونم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد تونست چنین بستر مناسبی رو برام فراهم کنه. همینطور در حال حاضر مدیریت یک تیم ۱۰ نفری از جوانان فعال و پرانگیزه رو در میزفا به عهده دارم. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم …

53 نظر

53 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  در مورد بخش سرچ که توی هر سایتی هست، سوال داشتم. میخواستم بدونم وقتی کاربر توی یک سایت فروشگاهی به عنوان مثال سرچ میکنه کفش مردانه، بعد از زدن اینتر، باید آدرس url تغییر کنه یا همونطوری بمونه؟
  اگر تغییر کنه و به صورت کوئری استرینگ در آدرس نمایش داده بشه، با در نظر گرفتن این موضوع که کوئری پارام رو در robots.txt در بخش noindex و disallow گذاشته باشیم و ایندکس نشن، از نظر سئو خوبه؟ روی بودجه سایت اثر منفی نداره؟
  یا اینکه کلا در اثر سرچ، آدرس تغییر نکنه و همونطوری بمونه؟ کدوم روش بهتره از نظر سئو؟
  ممنونم

  1. سلام
   هر دو میتونه باشه
   بهتره برای این موضوع از فایل ربات txt استفاده نکنید و بهترین گزینه استفاده از تگ نوایندکس در صفحات سرچ هست.
   هیچ کدوم از نظر سئو فرقی نداره چون هیچ کدومشون قرار نیست تو نتایج بیاد.

 2. هر چی بگم کم گفتم از مفید بودن و ارزشمندی به اشتراک گذاری علمتون!
  ممنون آقای آریافر

  1. سلام رها
   خوشحالم براتون مفید بوده.
   خوشحال میشم در دوره رایگان سئو ما هم شرکت کنید.

 3. با سلام
  سایتون خیلی عالی نوشتید واقعا آموزنده است
  راجع به لینک داخلی سایتم درسته؟
  ممنون از لطفتون

 4. سلام. من بین دو نوع استفاده از تگ های هدینگ موندم. دو نمونه رو به صورت خلاصه نشون میدم ممنون میشم بهم بگید کدوم بهتره.
  نمونه اول :
  h1 : پروژه دماسنج با آردوینو با سنسور LM35
  h2 : مدار پروژه
  h3: قطعات مورد نیاز
  h2: کد پروژه

  نمونه دوم :
  h1 : پروژه دماسنج با آردوینو با سنسور LM35
  h2 : مدار پروژه اندازه گیری دما با Arduino
  h3: قطعات مورد نیاز پروژه دماسنج
  h2: کد پروژه اندازه گیری دما با آردوینو

  1. سلام محمد
   اینجوری نمیتونیم از نظر سئو درباره این مورد نظر بدیم. باید دید متن چیه و بعد کیورد رو بررسی کرد و بعد از اون مقاله رو با عنوان هایی که داره تحلیل کرد.

 5. سلام راجع به این جمله که نوشتید ” اخیراً گوگل تعداد کلمات عنوان صفحه را به 70 کلمه افزایش داده است.” 70 کلمه هست یا 70 حرف ؟

  1. سلام آقای آقاخانی عزیز.
   بله حرف درست است، طبیعتا ۷۰ کلمه بسیار است و اشتباه شده. ممنون از توجه شما. ویرایش شد.

 6. سلام و خسته نباشید و تشکر بابت مقالات بسیار خوبتون
  من یک سوال داشتم
  فرضا در وب سایت من محصولی درج میکنم و برای اون تصویری میزارم. عنوان محصولی که وارد می کنم همان alt تصویر من هست. آیا داپلیکیت محتواست یا مشکلی ایجاد نمی کند؟

  1. سلام. خواهش میکنم.
   نه مشکلی نداره ولی من alt رو یک توصیف از اون عکس میذارم. درواقع ممکنه شما از یک محصول چندین عکس داشته باشید و از زاویه های مختلف باشن، برای همین میشه alt های اختصاصی برای هر عکس درج کرد. هر چند کار شما مشکلی نداره ولی روشی که من پیشنهاد میدم کمی بهتر هست.
   شما عکس رو نگاه کنید و بگید چه از اون عکس برداشت میکنید. برداشت شما میتونه یک alt خوب باشه

 7. سلام.
  1: تو محتوا سایت به یه بخش از محتوا لینک دادم ولی رنگ لینک رو با رنگ متن یکی کردم. آیا از نظر گوگل این کار اشتباه است یا موردی نداره؟
  2: من اومدم رو یکسری از کلمات متنم رو لینک دادم به یک تگ خاصی. برای مثال روی کلمه رستوران شمال تهران لینک دادم به تگ های رستوران های شمال تهران. آیا باید حتما به همون کلمه تگ کنم یا نه این مدل تگ کردن موردی نداره؟
  3: در بعضی از کلمات مثل کلمه رستوران اومدم لینک دادم به آدرس سایت. هر چند که رستوران جزو موضوعات سایت هست. این کار درستی هست یا نه باید حتما به خود موضوع لینک بدم؟

  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  1. سلام راضیه.
   ۱ – از نظر گوگل موردی نداره ولی از نظر کاربر مورد دار هست. بالاخره کاربر نمیدونه اون لینک هست.
   ۲ – این مدل تگ کردن اتفاقا بهتره. شما اگر برای هر کلمه بخوای تگ یا برچسب درست کنی سئو داخلی رو به فنا دادی. محتوای تکراری درست میکنی. برچسب باید هدفمند باشه و همینطور نباید برچسب های تکراری درست کنیم. مثلا درست کردن برچسب مثل “سئو داخلی” و “سئوی داخلی سایت” کاملا اشتباه هست چرا اینکه هر دو یک مفهوم رو میدن.
   ۳ – این رو باید بررسی کرد نمیشه همینطوری نظر داد. بررسی اصولی هم طبیعتا وقت زیاد میگیره پس پیشنهاد میکنم بیشتر تحقیق کن تا بتونی پاسخ سوالت رو بگیری. خلاصه اینه: باید قبل همه این موارد استراتژی کلمات کلیدی چید تا متوجه بشیم که هر کلمه در چه صفحه ای مورد هدف ما هست. این هدف کمک میکنه تا بتونیم هم از نظر سئو و هم از نظر کاربر خدمات و محتوا رو اصولی درج کنیم. اگر موضوع های سایت زیاده و مدت زیادی هست این کار کردیم ولی رتبه نگرفتیم شاید دسته بهتر باشه چون تخصصی تر هست ولی نمیشه همینطوری حرف زد مگر دقیق بررسی بشه. از طرفی این کلمه مثل رستوران خیلی کلی هست و ارزش چندانی هم نداره.
   موفق باشی.

 8. سلام، وقتتون بخیر جناب آریافر
  ببخشید مرتبط ترین مقاله ای که پیدا کردم که با سؤالم مرتبط بود این مقاله ست.
  یه سؤال دربارۀ مبحث ویدیو و سئو داشتم.
  من یه سایت فروشگاهی تخصصی (تک محصولی) دارم.
  حالا تصمیمم اینه که توی بخش بلاگ سایتم، بصورت منظم و مداوم، ویدیوهای یونیک و اختصاصی منتشر بکنم.
  اما قبل از شروع، یک سؤال فوق العاده مهم برام پیش اومده که چون جوابشو نمی دونم، روند کار منو متوقف کرده.
  ببینید درسته که من ویدیوها رو برای کاربران منتشر می کنم، اما از طرفی روی بحث سئو، انتظار دارم که گوگل برای تهیه و انتشار این ویدیوها (که دارم براشون زمان و هزینه صرف می کنم) به سایت من امتیاز بده و منو بیاره روی نتایج صفحۀ اول.
  با تحقیقی که کردم متوجه شدم که :
  – اگه ویدیو رو اول روی اکانت آپارات آپلود کنم و بعد لینکش رو داخل سایت قرار بدم، گوگل برای این محتوا به سایتم نه امتیاز مثبت میده و نه امتیاز منفی. یعنی وقتی یه ویدیوی یونیک تولید می کنم و اون رو اول روی اکانت آپارات قرار میدم، سایت آپارات از 2 طریق به من این امکان رو میده که لینکش رو بزارم روی سایت خودم : یکی iframe و یکی script.
  و اما جالبه که گوگل هیچ کدوم از اینها رو نمیشناسه. در نتیجه به سایت منم امتیازی نمیده! نه مثبت نه منفی. و خب این برای کسی که هزینه میکنه، زمان میزاره و ویدیوی یونیک و مستمر تولید میکنه اصلاً خوب نیست!
  – اگه بخوام ویدیوها رو داخل هاست خودم آپلود کنم، با کلی مشکل مواجه میشم مثل مشکل در پخش، مشکل در نمایش، فضای هاست زیاد، هزینه های بالا، مشکلات آپلود و…
  – و اما یک راه سومی هم وجود داره. راه سوم همون راه اوله اما با یک ترفند که دیگه اون مشکل iframe و script رو اینجا نداریم. یعنی من ویدیو رو اول روی اکانت آپارات میزارم و بعد لینکش رو داخل سایتم قرار میدم. در اینصورت مشکلات راه دوم (اپلود روی هاست خودم) همگی طبیعتاً برطرف میشن و از همه مهم تر و جالب تر اینکه با اجرای این ترفند، با وجود اینکه محل اصلی قرار گرفتن ویدیو روی هاست اصلی من نیست (روی آپاراته)، اما گوگل به سایت من امتیاز مثبت میده و این ویدیو رو از سایت من میدونه. این روش، روشیه که سایت های معتبری مثل زومیت، زومجی و… دارن ازش استفاده می کنن.
  حالا می خوام ببینم این راه سوم چیه؟
  سایت هایی مثل زومجی، زومیت و… چکار می کنن؟ که ویدیو رو اول روی اکانت آپاراتشون میزارن، بعد روی سایتشون. اما با این وجود هم، از گوگل امتیاز مثبت می گیرن و سئوشون میره بالا!

  البته ناگفته نمونه که اگه قرار بر این باشه که اول ویدیو رو مستقیم روی سایت خودم قرار بدم، حتماً در مراحل بعدی اون رو روی اکانت آپارات و سایر سرویس های به اشتراک گذاری ویدیو هم قرار خواهم داد و در این شکی نیست.

  ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. سلام محمد جان
   راه سوم ترکیبی از راه اول و دوم هست. درواقع شما در اپارات میذارید و بعدش لینک دانلود اپارات برمیداری و میذاری توی سایت خودت. شبیه به هاست دانلود عمل میکنیم.
   موفق باشید.

 9. سلام سایت بنده از نظر سئو داخلی یا در کل چطور از نظر شما میشه بگید

  1. سلام. در یک بررسی ۲ دقیقه ای به نظرم متوسط به سمت ضعیف هست. میتونید با خوندن مقاله ها سئوی داخلی سایتتون رو بهبود بدید.

    1. مقالات هستند. مقاله ها رو مطالعه کنید و سایت خودتون بررسی کنید. نحوه پیدا کردن مشکلات راه حل بهتری هست تا اینکه یکی بگه.

 10. سلام
  مطلب خوبی بود
  ممنون از تمام زحماتی که کشیدید
  میخوادم بدونم این مراحل و این کارا برای سایتی مثل دانلود بازی یا دانلود فیلم و اینا چطوری صدق میکنه مثلا برای متا دیسکریپشن باید خلاصه ای از فیلم بنویسیم و یا باقی مراحل

  1. سلام. خلاصه فیلم رو فکر نکنم کسی سرچ کنه. مثلا در متا دیسکریپشن میتونید از کلمات کلیدی به صورت جمله با معنی که جذاب باشه و بتونه مخاطب رو ترغیب کنه استفاده کنید. درواقع باید هم تجربه کاربری و هم سئو و هم بحث کپی رایت رو در این مکان‌ها رعایت کنید.

 11. سلام سپاس بابت مقاله های رایگان شما
  یه سوال دارم من معمولا تو هر صفحه 10 تا کلمه کلیدی استفاده میکنیم اما خب چون محصولات سایت بنده جوریه که یه کلمه (بعنوان مثال “چاپ”) باید تو هر صفحه یک بار استفاده بشه. حالا ما بیایم این کلمه رو تو تمام صفحاتی که برای محصول در نظر گرفتیم استفاده کنیم اشکالی داره ؟!

  1. سلام، باید استراتژی سئو داخلی به شکلی باشه که ربات گوگل متوجه بشه تمرکز یک کلمه کلیدی بر روی کدوم صفحه از سایت است، وگرنه تکرار کلمه کلیدی در صفحات به شکل کلی موردی نداره. همین الان ما در اکثر صفحاتمون سئو تکرار شده.

 12. سلام وقت بخیر.
  مطلب طولانی بود ولی ارزش وقت گذاشتن و خواندن رو خیلی داره. تشکر میکنم از شما بابت این مقاله خوب.
  سوالی که با خوندن این مقاله برام پیش اومد در قسمت هدینگها اگر ما محتوایی داریم که از 4 الی 5 خط بیشتر نمیشه و اون رو تماما داخل هدینگ h2 قرار بدیم از نظر سئو مشکلی پیش میاد؟ در واقع محتوا فقط متن داخل هدینگ و یک تصویر هست.

  1. سلام
   به نظر من جالب نمیشه، محتوایی که فقط هدینگ داره بالاخره باید متن هم داشته باشه، هدینگ ها به جورهایی نمایندگان متن ها هستند، به این نکته توجه داشته باشید که اگر علت استفاده از h2 به شکل ۴ یا ۵ خط صرفا به این دلیل باشه که اینطوری سئو بهتری خواهیم داشت، این نگاه اشتباه هست. ولی به این شکل استفاده کردن هم به معنی سئو بد هم نیست و مشکلی در سئو سایت به وجود نمیاره درحالی که من توصیه نمیکنم.

 13. سلام و خسته نباشید
  بنده دو سوال راجب کلیدواژه کانونی دارم
  میدونم که گوگل متا کیوورد رو پس زده و هیچ استفاده ای نداره
  1-کلیدواژه کانونی باید شامل چه کلمه هایی باشه؟ مثلا تایتل پست من “استفاده از شارژر با آمپر بالاتر” هستش , آیا کلیدواژه کانونی من هم باید همین تایتلم باشه یا یک کلمه خاصی مثل “شارژر” از داخل تایتل باشه؟
  چون وقتی “استفاده از شارژر با آمپر بالاتر” رو داخل گوگل ترندز جستجو میکنم هیچ نتایجی نشون نمیده ولی برای کلمه شارژر نتایج خوبی میده که البته به شدت رقابتیه
  الان در مثالی که من زدم بهترین کلیدواژه کانونی چیه؟ بهتره که از یک کلمه استفاده شه؟ یا چند کلمه اش؟ یا کلش؟
  2- گوگل با توجه به کلیدواژه کانونی نتایج جستجو رو نمایش میده؟ یا با توجه به تایتل متن؟ و یا هر دو؟

  1. درود بر شما
   کلید واژه کانونی پلاگین یوآست رو میگید شما؟
   دوست عزیز trends صرفا از ۰ تا ۱۰۰ نمره میده و برای مقایسه کردن مناسب است، نه تعداد سرچ.
   شما هم نگاهتون نسبت به افزونه یوآست اشتباه هست و هم نسبت به ابزار trends، لطفا بیشتر تحقیق کنید چرا که اگر بخوام سوال شما رو به شکل کامل و جامع باز کنم یک دوره میشه و متاسفانه در قالب نظرات نیست. ولی بدونید که گوگل ممکنه به تایتل شما توجه کنه و حتی ممکنه گاهی توجه نکنه. ممکنه به توضیحات توجه کنه و ممکنه نکنه. گوگل ممکنه توضیحات رو تغییر بده و از متن مقاله استفاده کنه و به کاربران نشون بده. گوگل اصلا براش مهم نیست یوآست چی هست و چه کلمه کلیدی رو مدنظر داره. گوگل فاکتورهای خودش رو داره. یوآست صرفا ابزاری است برای بهتر سئو کردن داخلی سایت که صرفا نصب خالی اون هیچ تاثیری در سئو نداره و یا بد استفاده کردن از اون ممکنه نتیجه عکس بده. شما با ترفندهایی باید به گوگل بگید دارید روی چه کلمه کلیدی کار میکنید وگرنه گوگل اصلا کلیدواژه کانونی درج شده در پنل سایت شما رو نمیتونه مشاهده کنه.
   موفق باشید.

   1. سلام و درود ممنون بابت پاسخگویی شما
    بله منظور بنده افزونه یوآست هست و بنده 2 روزه دارم راجب این مطالب تحقیق می کنم کاملا هم گیج شدم!!! هیچ جایی هم بجز میزفا مطلب نزدیک به سوالات من نگذاشته حتی سایت های خارجی یا خود یوآست…یا که من متوجه منظور نمیشم…
    اگر مقدور هست یه راهنمایی کنید
    من چطور باید به گوگل بگم که مطلبم راجب چه موضوعی هست که در نتایج نمایش بده؟ اصلا این سوال من چه مبحثی هست؟
    اگر کلیدواژه مورد نظر روی تایتل و تگ های h1 و h2 و توضیحات متا و متن مطلب قرار داده بشه کافیه؟
    این کلیدواژه چجوری باید باشه یه مثال می زنید؟
    با تشکر از زحمات فراوان شما

    1. سلام، خواهش
     سوال شما مربوط به بحث سئو داخلی میشه و اگر دقیق تر بگیم مربوط به سئو محتوا است که خوده این جز سئو داخلی قرار میگیره.
     این سوال شما (کلیدواژه چجوری باید باشه) بسیار کلی است و نمیشه پاسخ داد، برای هر سایت متفاوت هست.
     در کل بله باید کلمه کلیدی در قسمت های مختلف مقاله استفاده بشه ولی نحوه استفاده کردن بسیار مهم است، پیشنهاد میکنم یک بار دیگه کل مقاله مربوط به این صفحه رو دقیق مطالعه کنید، به احتمال زیاد به پاسخ سوالات خود میرسید. چرا که سئو یک اصول ثابت و اثبات شده نداره که من بگم این کار رو بکنید و اکی بشه، سئو هنری است که در هر سایت نحوه طراحی و استراتژی اون فرق داره و حتی نوع کلمه هم بر این موضوع تاثیر میذاره.

 14. مقاله خوبی بود
  سئو داخلی را خوب و با جزئیات شرح داده اید

 15. سلام
  مطالبی ک می نویسم را دسته بندی کردم و خب url به این فرم در اومده …../category/…
  این برای سئو داخلی ضرر دارد و راهکاری دارد؟

 16. سلام
  خسته نباشید
  تو نتایج گوگل وبلاگم این گزینه میاد Your page is not mobile-friendly. میدونم ماله اینکه قالب با گوشی های موبایل تطابق نداره ولی می خواستم ببین کدی هست درستش کنه،من این کد رو زدم ولی درست نشدmeta name=”viewport” content=”width=device width, initial-scale=.3″

  1. سلام
   متاسفانه کدی وجود نداره که بنده به شما بدم تا بتونید قالب رو رسپانسیو کنید، باید سمت CSS کدنویسی بشه

 17. واقعا عالی بود … ممنونم از وقتی ک گذاشتید برای نوشتن این مقالات
  اگر دوره های اموزشی یا فیلم های اموزشی هم داشته باشید عالی تر میشه

  1. درود بر شما
   خواهش می‌کنم و خوشحالم براتون مفید بوده
   کمتر از یک هفته دیگه دوره جامع و کم‌نظیر، درباره بهبود سرعت سایت انتشار میدیم که یکی از مهم‌ترین فاکتورها در سئو داخلی و تجربه کاربری هست

 18. سلام یه سوال
  فرض کنید که توی یه پیج ، قسمتی ار متن رو از دیتابیس میخونه هر بار که صفحه لود میشه ، آیا قسمتی از متن که از دیتا بیس خونده میشه ، بازم سئو میشه ؟

  1. سلام
   خروجی صفحه مهم هست، مثلا همین صفحه سئوی داخلی که در خروجی از یک سری متن و کدهای html تشکیل شده، برای موتورهای جستجو مثل گوگل مهم نیست که آیا این صفحه استاتیک هست یا داینامیک، ولی داینامیک بودن برای ادمین مهم تر هست، چرا که به کمک CMS و دیتابیس میتونه به راحتی ویرایش های لازمه رو انجام بده، میتونه راحت تر لینک سازی داخلی انجام بده و صفحات رو بهتر آنالیز و بهینه سازی کنه.
   باید در جواب سوال شما بگم که بله غیرمستقیم میتونه تاثیر گذار باشه

  2. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
   میخواستم بدونم اگر یه بخشی از متن مقالمون رو عینا در متا دسکریپشن قرار بدیم از نظر گوگل ایرادی داره؟

   1. سلام زهره.
    نه ایرادی نداره هر چند من خودم اختصاصی مینویسم.

 19. سلام
  کلا مطالبی که در سایتتون قرار دادین برای من جالب و مفید بود ، موفق باشید

  1. سلام
   خیلی خوشحالم که مورد پسند واقع شده. همچنین شما موفق و شاد باشید.

  2. سلام علیکم
   ببخشید یه سوال ما قصد راه اندازی یه وب سایتی مثل دیوار برای خارج از کشور در بین چند کشور عربی چطور بتونم در هر کدام از این ۶ کشور هر کاربری که از کلمه های کلیدی که در سایت استفاده شده در گوگل سرچ کرد سایت براش بیات بالا باید چکار کرد و چه نکاتی را رعایت کرد

   1. سلام محمد.
    سوال از این کلی تر؟ پاسخ این سوال میشه ۲۰۰ مقاله ای که درباره سئو نوشتم.
    میتونید دوره رایگان صوتی ما رو گوش کنید و شروع خوبی براتون باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر حجم فایل برای آپلود: 1 مگابایت. فایل‌های مجاز برای آپلود: عکس, ویس, ویدیو, ورد یا پی دی اف, فایل متنی, زیپ. شما می‌تونید برای بهتر پرسیدن سوالتون، عکس یا ویس یا حتی فیلم در بخش نظرات میزفا آپلود کنید. برای ضبط ویس می‌تونید از خود واتس آپ استفاده کنید و بعد اینجا آپلود کنید و برای ارسال عکس هم کافی هست اسکرین شات بگیرید. Drop file here

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
معرفی جامع‌ترین ابزار سئو در ایران
بالای ۱۰ هزار عضو
PHZpZGVvIHdpZHRoPSI2MDAiIGhlaWdodD0iMzUwIiBwb3N0ZXI9Imh0dHBzOi8vbWl6ZmEuY29tL2Jsb2cvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjMvMDUvcG9zdGVyLW1pemZhLXRvb2xzLXZpZGVvLW1pbi5wbmciIGNvbnRyb2xzIHByZWxvYWQ9Im5vbmUiPiANCiAgIDxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwczovL21pemZhLmNvbS9ibG9nL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDIzLzA1L21pemZhX3Rvb2xzXzcyMHAubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KPC92aWRlbz4=