آموزش سئو فنیسئو داخلیعیب یابی خطا

رفع خطای 404 not found

خطای 404 که جز معروف ترین خطاهای سمت کاربری است را قصد داریم در این مقاله به نحوه رفع و حل آن بپردازیم. این خطا در سایت GTmetrix با عنوان Avoid HTTP 404 (Not Found) error درج شده، برای رفع ارور 404 ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.

خطای 404 Not Found Error چیست

ارور 404 Not Found Error به معنای پیدا نشدن است، خطای 404 یک کد وضعیت از پروتکل HTTP از نوع خطاهای مهم رده 4XX است به این معنا که صفحه‌ی وب‌سایتی که شما در پی دسترسی به آن هستید، بر روی سِرورش قابل دسترسی نیست. ارور 404 که معنای یافت نشد را دارد، غالباَ به وسیله‌ی وب‌سایت‌ها، سفارشی‌سازی می‌شوند. یعنی برخی وب سایت ها نحوه نمایش ارور ۴۰۴ را تغییر داده و بر اساس سیایت های داخلی آن سایت باز طراحی می‌شود.

برخی از راه‌های متداولی که از طریق آن می‌توانید با خطای 404 را حل کنید ما در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

نمایش ارور 404 Not Found شکل های مختلفی دارد:

 

404 Error
404 Not Found
Error 404
The requested URL [URL] was not found on this server
HTTP 404
404 Error
Error 404 Not Found
404 File or Directory Not Found
HTTP 404 Not Found
404 Page Not Found

 

خطاهای مربوط به ارور 404 ، ممکن است در هر مرورگر یا سیستم عاملی پدیدار شود. بیشتر خطاهای 404 Not Found ، مربوط به مرورگر اینترنت، درست همان گونه که صفحات وب، (در مرورگر) نمایش داده می‌شوند، نشان داده می‌شوند.

در مرورگر اینترنت اکسپلورر (IE)  خطای “The webpage cannot be found” معمولا بیانگر خطای HTTP 404 است اما اگر از مقالات دسته خطاهای مهم در سئو ما، خطای 400 را مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که IE برای خطای 400 و خطای 404 یک پیغام را نشان می‌دهد، و برای آنکه بتوانید تشخیص دهید کدام خطا است، کافی است عنوان مرورگر را مشاهده کنید تا نوع خطا را دریابید.

دلایل بروز خطای HTTP 404

خطای 404 از نظر فنی، خطایی از سمت کاربر است تا خطا از سمت سرویس‌دهنده (سرور). که به صورت ضمنی بر این موضوع دلالت دارد که این خطا ناشی از اشتباه شما (کاربران) است؛ اشتباه در نوشتن صحیح آدرس اینترنتی و یا این که صفحه‌ی (مورد نظر) منتقل شده است و یا آن صفحه از وب سایت حذف شده است و شما از این موضوع اطلاع ندارید.

احتمال دیگر این است که وب سایتی صفحه یا منبعی را جابه‌جا کند ولی این کار را بدون آدرس‌دهی از نشانی اینترنتی قدیمی به نشانی جدید انجام داده باشد (ریدایرکت صورت نگیرد). وقتی این اتفاق روی می‌دهد به جای این که به صفحه‌ی جدید هدایت شوید با خطای 404 مواجه می‌شوید.

نکته: گاهی اوقات سرورهای وب (سرویس‌دهنده‌های وب) مربوط به خدمات اطلاعات اینترنتی مایکروسافت، با اضافه کردن پسوندِ عددی بعد از 404، اطلاعات تخصصی بیشتری را در مورد علت بروز خطاهای 404 یافت نشد ارائه می‌کنند،  مثلاَ خطای HTTP 404.3- یافت نشد که به این معنا است که در نوع ضمیمه‌های چندمنظوره‌ی اینترنت، محدودیت وجود داشته است. ما از فهرست کامل این ارقام که به 404 اضافه می‌شوند به شرح زیر است.

404.0 - Not found.
404.1 - Site Not Found.
404.2 - ISAPI or CGI restriction.
404.3 - MIME type restriction.
404.4 - No handler configured.
404.5 - Denied by request filtering configuration.
404.6 - Verb denied.
404.7 - File extension denied.
404.8 - Hidden namespace.
404.9 - File attribute hidden.
404.10 - Request header too long.
404.11 - Request contains double escape sequence.
404.12 - Request contains high-bit characters.
404.13 - Content length too large.
404.14 - Request URL too long.
404.15 - Query string too long.
404.16 - DAV request sent to the static file handler.
404.17 - Dynamic content mapped to the static file handler via a wildcard MIME mapping.
404.18 - Querystring sequence denied.
404.19 - Denied by filtering rule.
404.20 - Too Many URL Segments

به ترتیب معانی آن:

 1. پیدا نشد.
 2. سایت پیدا نشد.
 3. محدودیت در رابط کاربری برنامه‌نویسی برنامه‌ی سرویس‌دهنده‌های اینترنت (ISAPI) یا واسط گذرگاه عمومی (CGI).
 4. محدودیت در نوع MIME.
 5. بدون پیکربندی شده.
 6. رد به علت درخواست فیلترسازی پیکربندی.
 7. فعل رد شده است.
 8. فرمت یا پسوند فایل رد شده است.
 9. فضای نام پنهان.
 10. ویژگی فایل پنهان.
 11. سر صفحه‌ی درخواست‌شده‌ی بسیار طولانی
 12. 11- درخواست دربردارنده‌ی دنباله‌ی گریز دوبرابری است.
 13. 12- درخواست دربردارنده‌ی کاراکترهای بیت بالا است.
 14. 13- حجم محتوا، بیش از حد طولانی است.
 15. 14- درخواست نشانی اینترنتی، بسیار طولانی است.
 16. 15- رشته یا ردیف جستجو، بسیار طولانی است.
 17. 16- درخواست نوشتن و نسخه‌برداری توزیع شده به برنامه‌ی کنترل فایل استاتیک ارسال شده است.
 18. 17- محتوای پویا از طریق علائم هماهنگ‌کننده‌ی MIME ترسیم‌کننده، بر روی برنامه‌ی کنترل فایل استاتیک ترسیم شده است.
 19. 18- توالی ردیف درخواست، رد شده است.
 20. 19- به واسطه‌ی مقررات فیلترکننده رد شده است.
 21. 20- بخش‌های بسیار زیاد نشانی اینترنتی

خطای 404 not found را چگونه باید در سمت کاربر رفع کرد

 1. تلاش دوباره برای دسترسی به صفحه‌ی وب از طریق فشردن دکمه‌ی F5 ، کلیک بر روی دکمه‌ی تازه‌سازی یا بارگذاری مجدد (refresh) یا امتحان دوباره‌ی نشانی اینترنتی از نوار آدرس از راه حل های بدیهی در جهت برطرف کردن ارور 404 است.
  خطای 404 not found ممکن است به علل مختلفی پیدا شود ولو این که واقعاَ هیچ مسئله‌ای وجود نداشته باشد، بنابراین گاهی اوقات یک تجدید تازه‌سازی ساده (رفرش کردن) در بیشتر موارد موجب بارگذاری صفحه‌ای می‌شود که شما در پی آن هستید.
 2. خطاهای انسانی موجود در نشانی اینترنتی (URL) را بررسی کنید. خطای 404 که به معنای یافت نشد است، در بسیاری از مواقع به دلیل نگارش نادرستِ نشانی اینترنتی یا کلیک بر روی لینکی که به نشانی اینترنتیِ اشتباهی هدایت می‌کند، به وجود می‌آید.
 3. شما می‌توانید در زمان برخورد با خطای 404 به دایرکتوری بالاتر آن آدرس مراجعه کنید، به عنوان مثال:
  مثلاَ اگر نشانی اینترنتی mizfa.com/blog/programming-tutorials/asp-net-mvc/core سبب مواجه شما با خطای 404 می‌شود، خب بخ یک دایرکتوری بالاتر رفته یعنی به آدرس mizfa.com/blog/programming-tutorials/asp-net-mvc بروید. چنان چه چیزی که به دنبالش بودید را پیدا نکردید و یا با خطا مواجه شدید، یک بار دیگر این عمل را تکرار کرده و به mizfa.com/blog/programming-tutorials منتقل شوید. این کار سبب هدایت شما در همان راستایی می‌شود که در پی آن هستید هر چند این روش در برخی آدرس‌ها پاسخگو نیست، حال اگر دوباره با خطا روبه‌رو شدید خب به آدرس mizfa.com/blog بروید، بالاخره به یک ادرس صحیح میرسید.
  نکته: اگر شما تمام راه‌هایی که در بالا ذکر شده است را انجام دادید و به صفحه‌ی اصلی سایت برگشتید، برای دستیابی به اطلاعاتی که به دنبال آن هستید، به انجام یک فرایند جستجو (در باکس سرچ سایت) دست بزنید. اگر سایت فاقد قابلیت جستجو بود، با استفاده از لینک‌های دسته‌بندی که در سایت است، جستجو  را ادامه دهید و یا در گوگل آن چیزی را که دنبالش هستید را به همراه نام دامنه مدنظر سرچ کنید. بر روی این لینک کلیک کنید تا بهتر متوجه شوید.
 4. صفحه‌ سایتی که به دنبالش هستید را در یک موتور جستجوگر مثل گوگل، جستجو کنید. این احتمال وجود دارد که نشانی اینترنتی‌ که در دست دارید، اشتباه باشد، در این صورت یک جستجوی سریع در موتورهای جستجوگری مانند بینگ یا گوگل، شما را به آن چه که به دنبالش هستید برساند.
  اگر صفحه‌ای که به دنبالش بودید را بالاخره پیدا کردید، بخش نشانه‌گذاری (bookmark) یا علاقه‌مندی‌های (Favorite) خود را جهت جلوگیری از بروز خطای HTTP 404  در آینده، به روزرسانی کنید.
 5. اگر برای شما مشخص شد که خطای 404 ، تنها برای شما (سیستم شما) رخ می‌دهد، حافظه‌یِ پنهانِ مرورگر (browser’s cache) خود را پاک کنید. به عنوان مثال اگر با تلفن همراه خود می‌توانید به یک نشانی اینترنتی دسترسی پیدا کنید ولی تبلتتان نمی‌تواند به آن صفحه وارد شود، پاکسازی حافظه‌ی پنهان مرورگری که روی تبلتتان نصب است می‌تواند گره‌گشا باشد.
  همچنین باید توجه داشته باشید که اگر پاکسازی حافظه‌ی پنهان، کارساز نبود، پاکسازی کوکی‌های مرورگر (browser’s cookies) و یا دستکم یکی از کوکی‌های آن را که در درخواست وب‌سایت شما مداخله می‌کند، انجام دهید.
 6. و سرانجام این که اگر همه‌ی مواردی که در بالا اشاره شد با شکست مواجه شد، به طور مستقیم با وب‌سایت تماس بگیرد. اگر آن‌ها صفحه‌ای را حذف کنند، ازین پس خطای 404 کاملا درست است و آن‌ها قادر خواهند بود که به شما بگویند چه بکنید. اما اگر آن‌ها صفحه‌ای را منتقل کرده باشند و به جای هدایت بازدیدکنندگان (سایت) به صفحه‌ی جدید؛ این انتقال، سبب ایجاد خطای 404 شده باشد، خوشحال خواهند شد که گزارش این اشکال را از شما دریافت کرده و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

خطای 404 not found سمت مدیر سایت

 1. خطای ۴۰۴ اگر مربوط به عکس ها است باید بررسی کنید که این عکس ها را در کجا فراخوانی کردید، اصولا وقتی به ادرس یعنی URL عکس دقت کنید متوجه میشوید که این عکس مربوط به افزونه است و یا مربوط به قالب و یا هیچ کدام، بلکه خود شما آن را آپلود کردید. مخصوصا مدیران سایت های وردپرسی که باید به این موضوع توجه کنند. مثلا اگر برای افزونه فعلان باشد میتوانید وارد تنظیمات افزونه شده و عکس جدید را به آن افزونه وردپرس دهید تا عکس جدید از این به بعد لود کند.
 2. گاهی وقت ها سایت وردپرس خود را از یک دامنه به دامنه دیگر انتقال میدهیم مثلا ادرس mizfa.com بوده و سپس به mizfa.ir انتقال میدهیم و متوجه میشویم که تمام ادرس های mizfa.ir با ارور ۴۰۴ وردپرس روبه رو شده اند در این حالت اگر مطمئن هستیم که انتقال به درستی صورت گرفته تنها کاری که باید انجام دهید این است که وارد قسمت تنظیمات -> پیوندهای یکتا -> تنظیمات عمومی شوید و سپس یک بار گزینه ساده را انتخاب کنید و ذخیره کنید و دوباره بعد از این امر همان گزینه خودتان را انتخاب کنید. به عبارت دیگر اگر تنظیمات من “نام نوشته” است گزینه “ساده” را انتخاب میکنم و ذخیره میکنم و سپس دوباره گزینه  “نام نوشته” با انتخاب کرده و دوباره ذخیره میکنم.
 3. اگر در سایت وردپرس خود هیچ کاری نکردید و یک باره خطاهای ۴۰۴ روبه‌رو شدید باید بررسی کنید که اخیرا چه افزونه ای را نصب کردید. گاهی به دلیل تداخل های موجود بین افزونه ها ممکن است چنین ارورهایی را در سایت های وردپرس مشاهده کنیم.
 4. در سایت وردپرس خود صفحه یا نوشته ای را پاک کرده باشید طبیعتا با خطای ۴۰۴ مواجه خواهید شد. بهترین افزونه برای ریدایرکت کردن هم افزونه  است و میتوانید به کمک این افزونه ادرسی را که حذف کردید را انتقال دهید به آدرس جدید و یا مشابه آن. توضیحات بیشتر درباره ریدایرکت را در مقاله ریدایرکت ۳۰۱ میزفا مطالعه کنید.

اشتباهات دیگری که مشابه‌ی خطای 404 است

پیام‌های خطای زیر با 404 not found یافت نشد مرتبط هستند زیرا همه‌ی آن‌ها به خطاهای مربوط به سرویس گیرنده (کاربر) مربوط می‌شوند.

خطای 400 Bad Request ، خطای 401 Unauthorized، خطای 403 Forbidden، ارور 408 Request Timeout .

کدهای وضعیت HTTP متعددی که مربوط به سرویس‌دهنده (سرور) باشد نیز وجود دارد از جمله پیغام 500 که به بروز خطای داخلی در سرور اشاره دارد که لیست این گونه خطاها در قسمت خطاهای 5xx سرور قابل دسترس است.

در آینده این مقاله تکمیل خواهد شد و نحوه رفع ارور 404 در سمت سرور و همینطور افزونه 404 برای وردپرس و جوملا که برای مدیریت چنین مشکلاتی در سایت هستند به شکل کاملا اشاره خواهیم کرد چرا که این موضوع می‌تواند بر روی بهبود تجربه کاربری و همینطور سئو سایت تاثیر گذار باشید.

اینفوگرافیک همه ارورها در یک نگاه

اینفوگرافیک همه ارورها در یک نگاه
اینفوگرافیک همه ارورها در یک نگاه

 

شما بگید، آیا راه کار بهتری برای رفع خطای 404 دارید؟ از تجربیات خود بگویید.

درضمن اگر سوالی داشتید و یا راه حل های اشاره شده درباره ارور ۴۰۴ در مقاله بالا برای شما راه‌گشا نبود حتما در نظرات میزفا مشکلات خود را درج کنید.

برچسب ها

پوریا آریافر

اولین کسب و کار آنلاین خودم را در فیسبوک راه‌اندازی کردم و در سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال را داشتم. سپس وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت را دریافت کردم، در دوران خدمت سربازی مسئول بهینه سازی یک وبسایت خبری معتبر شدم و آشنایی با سئو را آموختم و در سال ۲۰۱۴ توانستم به رتبه ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم. برخلاف میل درونی، وارد دانشگاه شدم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، در همان سال بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو را داشتم، که فروختم تا بتوانم تمرکز را فقط بر روی سئو بگذارم، فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌می‌گیرد، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کرده‌ام. در همه ابزارهای گوگل به جز adwords تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری را یادگیری و یاددادن می‌دانم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده، می‌تواند چنین بستر مناسبی را فراهم کند. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم ...

نوشته های مشابه

‫66 نظرها

 1. سلام وقت بخیر
  مشکل من یکم عجیبه چون توی وبگردی هیچ مشکلی ندارم فقط میخوام فایلی رو دانلود کنم ارور404 میاد واسه یه سایت بخصوصم نیس همه جا همینطوریه نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. سلام امیر جان. پس با این تعریف شما مشخص میشه مشکل از سیستم شما هست. باید ببینید از چه چیزی برای دانلود کردن استفاده میکنید اگر IDM هست من پیشنهاد میکنم یک بار کلا این رو پاک کنید و سیستم ریستارت کنید و دوباره نصب کنید و همینطور پیشنهاد میکنم با یک مرورگر دیگه تست کنید و ببینید ایا باز همین مشکل هست یا نه.
   امیدوارم پاسخ من براتون مفید بوده باشه.

 2. آقای آریافر حسابی گل کاشتی همونطور که گفتید اجرا کردم مشکل حل شد دست گلت درد نکنه .

 3. سلام من 3تا خطای 404 تو جتمتریسک در قسمت خطای بد دارم مال فایل های عکسی هست که پاک کردم چگونه من برم داخل قسمت کد نویسی سایتم و این 3تا کد خطا را پاک کنم خواهشا اگه میدونید واضح بگید و نپیچونید.

  1. سلام محمد. عزیزم میخوای بری داخل کدنویسی ها بدون دانش کدنویسی؟ سوالت به قدری گنگ و غیرواضح است که به خودی خود پیچیدگی رو درست میکنه.
   لطفا ادرسی که مشکل داره رو بفرست تا خودم بررسی کنم

   1
   1. https://tread ir/wp-content/uploads/2019/06/cropped-Untitled-2-192x192.png
    https://tread ir/wp-content/uploads/2019/06/cropped-Untitled-2-32x32.png
    https://tread ir/wp-content/uploads/elementor/css/global.css

    ایت آدرس خطاهاست بیزحمت ی نگاه بندازید.

    1. نکته اول اینکه شما نباید بیای سایتت رو ایندکس کنی وقتی هنوز داری طراحی میکنی. الان یک سری داده های نمونه وجود داره و این جالب نیست. با این حال من صفحه اصلی شما رو بررسی کردم فقط یک خطای ۴۰۴ داشتی که مربوط به المنتور بود. توی تنظیمات المنتور قسمت ابزارها یک قسمتی داره برای بازسازی فایل های css اونو بزن و همینطور کش سایت رو پاک کن.
     اگر عکسی خطای ۴۰۴ میده باید صفحه رو بررسی کنی و نه خود ادرس عکس رو. باید ببینی این عکس که خطای ۴۰۴ میده در کجا کدوم صفحه داره لود میشه. من بررسی کردم توی صفحه اصلی شما عکسی خطا نمیداد.

     1. سلام آقای آریانفر برای خطای المنتور راهکارتون عالی بود و جواب داد ممنون از اینکه وقت با ارزشتونا گذاشتید برام. ولی خطای بعدی بله درسته تو صفحه ی اصلی نیست توی صفحه ای هست که لینکشا قبلا براتون گذاشتم حالا هم میزارم
      اینها را خود جتمتریسک داده و همانطور که گفتید من داخلاین دو صفحه رفتم و ایسپکت و سپس کنسول را زدم این خطارا نشون میداد

      jquery-migrate.min.js:2 JQMIGRATE: Migrate is installed, version 1.4.1
      cropped-Untitled-2-192x192.png:1 Failed to load resource: the server responded with a status of 410 (Gone)
      checkout.js:1 Failed to load resource: net::ERR_TIMED_OUT
      wc-gateway-ppec-smart-payment-buttons.js:70 Uncaught ReferenceError: paypal is not defined
        at render (wc-gateway-ppec-smart-payment-buttons.js:70)
        at HTMLBodyElement. (wc-gateway-ppec-smart-payment-buttons.js:167)
        at HTMLBodyElement.dispatch (jquery.js:3)
        at HTMLBodyElement.r.handle (jquery.js:3)
        at Object.trigger (jquery.js:3)
        at Object.a.event.trigger (jquery-migrate.min.js:2)
        at HTMLBodyElement. (jquery.js:3)
        at Function.each (jquery.js:2)
        at a.fn.init.each (jquery.js:2)
        at a.fn.init.trigger (jquery.js:3)
      render @ wc-gateway-ppec-smart-payment-buttons.js:70
      (anonymous) @ wc-gateway-ppec-smart-payment-buttons.js:167
      dispatch @ jquery.js:3
      r.handle @ jquery.js:3
      trigger @ jquery.js:3
      a.event.trigger @ jquery-migrate.min.js:2
      (anonymous) @ jquery.js:3
      each @ jquery.js:2
      each @ jquery.js:2
      trigger @ jquery.js:3
      success @ cart-fragments.min.js:1
      i @ jquery.js:2
      fireWith @ jquery.js:2
      x @ jquery.js:4
      c @ jquery.js:4
      XMLHttpRequest.send (async)
      send @ jquery.js:4
      ajax @ jquery.js:4
      n @ cart-fragments.min.js:1
      (anonymous) @ cart-fragments.min.js:1
      i @ jquery.js:2
      fireWith @ jquery.js:2
      ready @ jquery.js:2
      J @ jquery.js:2

      من کلا دوتاعکس از قسمت رسانه وردپرس حذف کردم این خطا ها شروع شد لطفا راهنمایی کنید چطوری حذفشون کنم .

     2. سلام محمد جان. خواهش میکنم. من آریافر هستم 😉
      اره توی inspect نشون میده به احتمال زیاد مربوط به favicon باشه یا تو وردپرس بهش میگن نمادک، توی قسمت سفارش سازی قالب هست. همون ایکون سایتی که در عنوان مرورگرها نمایش میده. اون داره خطا میده. لوگوی سایتت رو در قالب ایکون دوباره توی سفارشی سازی وردپرس لود بکن.
      موفق باشی.

      2
 4. سلام
  برای من از طرف nginx خطای 404 میده
  همه صفحات سایتم 404 شده به جز صفحه اصلی
  مشکل از کجاست؟

  1. سلام مجید. بدون بررسی دقیق نمیشه فهمید، به همین دلیل ما سعی کردیم دلایل رایج مربوط به این خطا رو در مقاله درج کنیم. پیشنهاد میکنم در ابتدا به هاست تیکت بزنید و این مشکل رو بگید و اگر حل نشد به پشتیبان قالب صحبت کنید.
   همینطور اگر اخیرا چیزی رو در سایتت نصب کردی و یا تغییراتی رو اخیرا اعمال کردی به حالت قبل برگردون و بررسی کن ببین مشکل حل میشه یا نه.

   1
 5. آقا سلام
  ممنون از آموزش های جامع و خوبتون
  مشکلی که من دارم این هست که دایرکتوری فونت رو به عنوان یک پیج حساب میکنه و خب طبیعتا ۴۰۴ میگیره!
  چه باید کرد؟

  1. سلام امیرحسین. ادرس کامل رو میدی؟ یا نسبی رو؟ منظورم اینکه ایا ادرس uploads/font اینطوری میدی؟ و یا ادرس رو کامل با دامنه میدی؟

   1. توی جی تی متریکس این خطا رو دارم:

    There are 2 requests that are 404 Not Found
    
      https://iranjan.com/wp-content/themes/betheme/font/IRANSansWeb.woff
      https://iranjan.com/wp-content/themes/betheme/font/IRANSansWeb.ttf
     1. الان ندارم چون رفتم فونت ایران سنس رو غیرفعال کردم 😐
      مرض ندارم الکی بگم فلان خطا رو دارم ک :))

     2. پس لطفا با پشتیبان قالب این مورد رو در میون بذارید و بگید ادرس فونت رو اشتباه گذاشتن و یا اگر خودتون آشنایی با CSS دارید به کمک افزونه String Locator محل فراخوانی این فونت رو پیدا کنید و ادرس صحیح رو درج کنید. برای پیدا کردن ادرس صحیح فونت ها هم باید دسترسی به هاست رو داشت تا بشه پیداشون کرد و ادرس صحیح (جدید) رو جایگزین ادرس قدیم (اشتباه) کرد.

      1
 6. 404
  Not Found
  The resource requested could not be found on this server!
  ؟
  پس از نصب ssl چطور حلش کنم

 7. سلام …..من وقتی میخواهم وارد سایت *** بشوم این ارور را میدهد……404_the page was not found لطفا راهنمایی کنید …….

  1. سلام. خب بسیار مشخص هست. یعنی سایت وجود نداره و داره خطای ۴۰۴ میده.

 8. سلام وقتتون بخیر
  من نو سایتی که طراحی کردم هم تو بخش روت سایت فایل 404.html رو قرار دادم و هم اینکه مدیریت خطا تو webconfig انجام دادم که در صورت وجود خطای 404 فایل 404.aspx رو نمایش بده. و واقعا هم به این شکل تو سایت عمل میکنه.
  ولی تو سایت های تست سئو ، همچنان میگه صفحه اختصاصی برای 404 ندارید.
  این مورد رو چطور بررسی کنم؟

  1
  1. سلام دوست عزیز.
   ببینید این سایت های تست سئو خیلی هاشون باگ دارن و مهم نیست (البته اگر مطمئن هستید درست طراحی کردید).

   1
 9. با سلام من در هنگام باز کردن برخی از سایتها که قبلا به راحتی باز میشده با این پیام روبرو می شوم لطفا راهنمایی بفرمایید.HTTP Error 404. The requested resource is not found

  1. سلام مهدی جان. به این خاطر است که اون سایت ها دیگه چنین صفحاتی که شما مد نظر دارید رو حذف کردن و یا جابه جا کردن. پیشنهاد میشه به مدیر اون سایت پیغام بدید تا از روند این موضوع بهتر اطلاع پیدا کنید.

   1
 10. راستی یه ایمیل دریافت کردم – با عناون “مهدی شما بودید در میزفا نظر گذاشتید؟” ولی هیچ لینک تایید آدرس ایمیل داخل اون ایمیل نبود- گفتم اطلاع بدم بررسی کنید این مورد رو یا این که متن بالای این باک رو اصلاح کنید.

  1. زمانی که شما ایمیل رو باز میکنید به شکل اتوماتیک تایید میشه و ما متوجه میشیم. ممنون از گزارشی که ارسال کردید.

 11. سلام – بعد از هک شدن سایتم مشکلاتی ایجاد شد ( که بعد هاستو پاک کردم و دوباره وردپرس رو نصب کردم ) از جمله مشکلات این مورد :
  در گوگل وبمستر هر روز در قسمت
  (Coverage > Submitted URL not found (404
  چندتا لینک اضافه میشه – که این لینک های مورد دار به صورت زیر هستند اکثرا – چیکار کنم؟

  *******
  ==============

  در قسمت crawl-errors قسمت Smartphone هم حدود 1,132,595 خطای Not found دارم – چطور اینا رو حل کنم؟

  1. سلام روزتون بخیر، راه حل هایی که به ذهن من میرسه این موارد هست. یا یک پروژه ایجاد کنید که این موارد رفع کنن که هزینه زیادی داره. و یا یک صفحه ۴۰۴ زیبا طراحی کنید تا کاربران رو بتونید به خوبی هدایت کنید به سایر صفحات.

 12. با سلام و وقت بخیر، ممنون از راهنمایی ها و جوابگویی دقیق تون
  ببخشید من مشکلی برای سایتم پیش اومده اگر امکانش هست راهنماییم کنید، سایت من هر روز به خطاهای 404 ش در گوگل وبمستر اضافه میشه و الان حدود 125 تا خطاداره، نمیدونم مشکل چیه ، صفحه ای که ارور میده در صورت تغییر تاریخ در لینک میاد بالا مثلاٌ لینک زیر
  *****
  اگر تاریخش بشه 2019/01/04 تو سایت هست اما با لینک بالا در سایت نیست
  ****
  خواهش میکنم در صورت امکان کمکم کنید. ممنون

  1. سلام دوست عزیز. روزتون بخیر
   مشکل شما در پیوند یکتا است. لطفا وارد تنظیمات -> پیوند یکتا بشید و پیشنهاد میکنم گزینه “نام نوشته” انتخاب کنید. تا با تغییر تاریخ، آدرس سایت‌هاتون عوض نشه. پایدار باشید.

   1. ممنون از شما، من این کار رو انجام دادم، الان ارورهایی که در گوگل وبمستر در قسمت crawl errorوجود داره رو باید چیکارشون کنم؟

    1. خواهش میکنم. باید به شکل صحیح عمل ریدایرکت کردن (Redirect) رو انجام بدید. می‌تونید از همین مقاله استفاده کنید بعلاوه اینکه در گوگل جستجو کنید و با خواندن مقاله و ازمون و خطا مشکلات رو حل کنید و یا می‌تونید از این دوره جامع ما که یکی از سرفصل‌هاش به موضوع حل خطاهای سمت سایت هست و به شکل عملی توضیح داده شده استفاده کنید.
     هر دو راه مناسب است، راه اول نیاز به زمان و خطای بیشتری داره تا یاد بگیرید راه دوم دقیق و سریع است جدا از اینکه یاد میگیرید. موفق باشید.

   2. ممنون از شما، من این کار رو انجام دادم، الان ارورهایی که در گوگل وبمستر در قسمت crawl errorوجود داره رو باید چیکارشون کنم؟ و یک مشکل دیگه اینکه الان صفحاتی که من ایندکس کردم با تاریخ هست الان وقتی روی لینک این صفحات کلیک میکنم ارور میده، چیکار باید بکنم؟

    1. چه کاری رو انجام دادید؟ شما دوباره همون سوال و همون مشکل قبلی رو که پرسیدید. جواب این سوال اگر در حد ۱۰ خط هم بود میگفتم ولی متاسفانه طولانی است و به شدت بستگی داره. به همین منظور راه‌کارهای بالا رو پیشنهاد دادم. لطفا در گوگل سرچ کنید و آموزش های مربوط به سرچ کنسول مشاهده کنید.

     1. خیلی ممنونم از شما، به اشتباه دو بار پرسیدم، با انجام تغییر تنظیمات پیوند یکتا همه ی صفحات ایندکس شده که الان بیش از هزارتا هست و با تاریخ هست ارور ۴۰۴ میدن در این صورت باید چکار کرد؟

     2. نباید این مورد پیش بیاد. من خودم دوباره تست کردم و وقتی تغییر میدم خوده وردپرس اتوماتیک ریدایرکت میکنه. ظاهرا تداخل و یا مشکلاتی در سیستم شما وجود داره و یا صورت مسئله اشاره شده توسط شما ایرادی داره.

 13. سلام وقت بخیر
  اول از همه بابت سایت زیباتون و مطالب عالی که میذارید نهایت تشکر و قدردانی دارم
  من قبلا یه سایتی داشتم که بخاطر مشکلاتی که داشت تصمیم گرفتم طراحی مجدد کنم و این کار رو هم انجام دادم؛ سایت قبلی با وردپرس طراحی شده بود و سایت جدید با cms اختصاصی و زبان برنامه نویسی asp.net طراحی شده.
  بعد از انتقال و طراحی سایت جدید برای حفط لینک های قبلی سایت من به برنامه نویسم گفتم که ریدایرکت 301 انجام بدیم اما ایشون قبول نکردن و گفتن بهتره روی لینک های جدید تمرکز کنید و سریع میتونید پیشرفت کنید من هم مجبور شدم قبول کنم اما متاسفانه الان با خطاهای 404 وحشتناک زیادی در وبمستر گوگل مواجه شدم سوالی که داشتم اینه که چطور میتونم این خطاها رو رفع کنم تا مشکلی بابت سئو سایت بخاطر این خطاهای 404 نداشته باشم؟
  با تشکر

  1. سلام وحید عزیز. خواهش میکنم
   برنامه نویس طبیعتا سئوکار نیست و نباید از ایشون درباره سئو مشاوره میگرفتید و همینطور برعکس از یک سئوکار نباید در زمینه طراحی مشاوره گرفت. عملا ایشون دارن به شما میگن بیا بریم خودکشی کنیم اینطوری راحت تر و زودتر موفق میشیم.
   باید بین صفحات اولویت بندی کنید و صفحاتی که مهم تر هستند رو در ابتدا ریدایرکت کنید. به همین منظور به برنامه نویس بگید شرایط ریدایرکت کردن رو براتون در CMS فراهم کنه تا بتونید این کار شروع کنید. از طرفی یک صفحه اختصاصی برای این ارور فراهم کنید و کاربران رو به صفحات مهم موجود راهنمایی کنید. این موارد نیاز به دانش برنامه نویسی داره.
   موفق و پایدار باشید.

   1
 14. من هر وقت میخوام برم تو سایت تانگل ارور 404 رو میده برای رفعش چیکار کنم؟
  ایدی من در تلگرام ممنون میشم جواب بدین
  @omid_ebrahemY

  1. سلام، علت اینکه سایت Tunngle خطای ۴۰۴ میده این است که قوانین جدیدی در اروپا برای حفاظت از داده ها وضع شده (GDPR) و نزدیک چهار ماهه که سایت تانگل بسته شده.

 15. با سلام و خسته نباشید.
  این ارورو در gtm به عنوان avoid bad request مشاهده میشه. برای رفعش باید چه کار بکنم؟

  1. سلام. دقت داشته باشید که gtm ابزار گوگل است و سایت gtmetrix مخفف نداره. و درباره مشکل اشاره شده هر آنچه که لازم بوده در مقاله بهش اشاره کردیم لطفا مطالعه بفرمایید. و همینطور در گوگل سرچ کنید رفع خطای avoid bad request مقاله میزفا میاد و مطالعه کنید.

 16. سلام , روز بخیر
  یه سوال
  ما یه سری تگ پاک کردیم قبلا که الان ارور ۴۰۴ میده ( اون موقع بی اطلاع بودیم , گوگل وب مستر خطای تکراری بودن تگ ها رو میداد )
  الان برای ریدایرکت کردن صفحه ای که دیگه وجود نداره به صفحه مشابه یا صفحه نخست باید چی کار کنیم ؟

  1. سلام، من جمله اخر شما رو به خوبی متوجه نشدم، اگر صفحات مشابه وجود داره خب به این صفحات ریدایرکت کنید و اگر نیست میتونید یک صفحه ۴۰۴ زیبا طراحی کنید که خوده این موضوع باعث رضایت کاربر بشه

   1. ممنون بابت پاسخگویی
    راستش نمیدونم صفحه ای که پاک شده رو به چه روشی ریدایرکت به صفحه مشابه کنم

    1. توی گوگل سرچ کنید plugin redirect wordpress به شما کمک میکنه تا به راحتی عمل ریدایرکت انجام بدید.

 17. پس با این اوصاف اون صفحه، نوشته یا تگ رو پاک نکنم و همونجوری بمونه خیلی بهتر از اینه که برای خودم مشکل بتراشم!
  باز ممنون بابت راهنمایی های خوبتون.

  1. راه حل شما هم جالب نیست. هر راه حلی باید در شرایط خاص خودش اجرا بشه و نمیشه یک نسخه کلی برای راه حل پیچید.

 18. سلام ممنون از مقاله خوبتون
  من یه صفحه تو وردپرس داشتم که دیگه بهش نیازی نداشتم و به خاطر همین حذفش کردم و چون گوگل ایندکسش کرده بود تو گوگل وبمستر از بخش remove urls اون صفحه رو حذف کردم.
  الان تو بخش ارورهای 404 داره اون صفحه رو نمایش میده با اینکه من صفحه رو تو گوگل پاکش کردم. (لینک اون صفحه رو تو گوگل سرچ کردم و کامل پاک شده)
  اگه فقط mark as fixed کنمش درست میشه و مشکل رفع میشه یا باید کار دیگه ای هم انجام بدم؟؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام، ما درباره نحوه صحیح ابزار remove urls توی دوره صحبت کردیم و نباید برای این کار ازش استفاده کنید.
   به هر حال مشکلی نیست و میتونید مارک بزنید و اگر مشاهده کردید دوباره میاد میتونید ریدایرکت کنید به صفحه مشابه.

   1. یعنی این کاری که من میکنم اشتباهه؟!
    برگه رو حذف میکنم بعد تو وبمستر از گوگل ریموش میکنم و بعد مارکش میکنم!
    این برگه ای که من میگم یه برگه سایت در دست تعمیر است بود و هیچ نیازی بهش نداشتم و پاکش کردم.

    1. این کار شما بر روی برگه‌ای که ارزش نداره موردی نداره ولی برای بقیه صفحات مهم، کاری اشتباه هست.

     1. ممنون از اینکه انقدر سریع جواب سوالات رو میدید. تو سایتای دیگه باید چند روزی منتظر موند اگه کسی پیدا بشه جواب بده!!!
      من خیلی از مقالات سایت شما رو خوندم و همش کامل بوده و خیلی چیزها ازتون یاد گرفتم بازم ممنونم.

      معمولا برای برگه های بی ارزش استفاده می کنم.
      یه سوال دیگه ممنون میشم اینم جواب بدید.
      مثلا من اگه یه دسته بندی داشته باشم که اول کار اصلا مطمئن نبودم میخوام رو این دسته بندی (یا یک برچسب خاص) کار کنم و ساختمش. حالا بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه پشیمون شدم و میخوام اون دسته بندی رو حذف کنم. اگه حذف کنم مطمئنا با کلی ارور 404 مواجه میشم. شما میفرمایید تو این حالت استفاده از روشی که گفتم اشتباهه چون صفحه با ارزشه. میشه راهنمایی کنید تو این حالت دقیقا چیکار باید کرد؟ با توجه به اینکه صفحه مشابهی وجود نداره که ریدایرکت کنم به اون صفحه.

     2. خواهش، مگه میشه صفحه مشابه نداشته باشه؟ بالاخره صفحه ای هست که ۵۰ درصد مشابهت داشته باشه و اگرم نداشت به صفحه اصلی هدایت کنید. هر چند باز این مورد اگر زیاد تکرار بشه هم جالب نیست.

 19. سلام. وب مستر داره برای صفحات برچسب ها بهم ارور 404 نشون میده. صفحاتی که وجود داره و هست. هیچ مشکلی هم ندارن. اما ارور 404 براشون نشون میده. فقط هم برای برچسب ها. چیکار کنم؟

  1. سلام، این مورد باید بررسی بشه و نمیشه همینطوری دربارش حرف زد، ممکنه مشکل کدنویسی داشته باشه و یا مشکل از گوگل باشه و یا حتی از مدیر سایت. هر احتمالی ممکن است باشه. با یک متخصص سئو که با روند کلی سایت شما آشنایی داره مشاوره بگیرید.

 20. سلام جناب اریا فر خسته نباشید. من حدود دوهفته پیش ssl سایت رو فعال کردم و از اون موقع در افزونه redirection تب 404 هرروز بیش از 100 تا لینک به من نشون میده ولی فعلا در سرچ کنسول خطای 404 نگرفتم . ممنون میشم راهنمایی کنید که این خطا های 404 رو برطرف کنم که دیگه نشون نده . الان به 600 تا رسیده . چند روز اول همه رو پاک می کردم اما دوباره این خطاها تکرار می شه .
  نوع خطا :

  https://domain.com/wp-content/plugins/wp-jalali/assets/css/wysiwyg-rtl.css?wp-mce-4711-20180425-tadv-4.7.11
  https://domain.com/wp-content/themes/Avada/ParSiGroup/IRANSans.woff2
  https://domain.com/wp-content/themes/Avada/ParSiGroup/IRANSans.ttf
  1. عرض ادب، مهم سرچ کنسول است، نه افزونه
   ما نحوه رفع خطای 404 اشاره کردیم در این مقاله، ولی موردی که شما گفتید و دقیقا توی دوره فیلم اموزش سرچ کنسول بهش پرداختیم. خواستید میتونید ازش استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سایت خود را در گوگل مدیریت کنید + ۱۵ ساعت فیلم آموزشیجزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید
بستن
با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر