آموزش سئو فنیسئو داخلی

ریدایرکت 301 چیست و تاثیر آن در سئو + مثال

ریدایرکت ۳۰۱ یا Redirect 301 چیست را سعی خواهیم کرد به زبان ساده و در قالب مثال به شما توضیح دهیم و همینطور نحوه ریدایرکت کردن 301 و اینکه چطور می‌توانیم در وردپرس WordPress، سی پنل Cpanel و یا فایل .htaccess انتقال آدرس یا همان ریدایرکت را با کد و همینطور بدون کد انجام دهیم را به شما به سادگی یاد خواهیم داد و سعی خواهیم کرد در قالب آموزش تاثیر و اهمیت دستور ریدایرکت ۳۰۱ در سئو را هم به شما بگویم. همراه میزفا باشید.

ما در این مقاله از چند اصطلاح فنی در سئو استفاده کرده‌ایم که برخی از آن‌ها را در ابتدا تعریف می‌کنیم تا خواندن این مقاله برای شما داده تر باشد.

 • ایندکس index: ایندکس یعنی در نتایج گوگل یک آدرسی وجود دارد. درواقع هر آدرسی در نتایج وجود دارد یعنی فچ شده است.
 • سرچ کنسول Search Console: سرچ کنسول یک ابزار قوی و رایگان برای مدیریت وبسایت شما در نتایج گوگل است که آموزش سرچ کنسول را می‌توانید مشاهده کنید.
 • فچ کردن Fetch: یک عمل برای فراخوانی ربات‌های گوگل است که در سرچ کنسول صورت می‌گیرد.
 • کنونیکال Canonical: برای انتقال اعتبار یک آدرس به آدرس دیگر نزد گوگل بدون ارجاع دادن کاربر استفاده می‌شود، اگر به دنبال مقاله خوب درباره کنونیکال هستید حتما مقاله جامع تگ کنونیکال را مطالعه بفرمایید.

برای درک بهتر ریدایرکت 301 بخوانید

 

برای آشنایی بهتر شما با مفهوم ریدایرکت 301 یا ریدایرکت دائمی، مقاله امروز را با چند مثال ساده شروع می‌کنیم. در مثال‌های زیر به این فکر کنید که در این موقعیت‌ها چه راهکاری پاسخگو خواهد بود:

 • سرچ کنسول را باز کرده‌اید و گزارش‌های مختلف آن را بررسی می‌کنید. متوجه می‌شوید که بعضی آدرس‌ها با www ایندکس شده‌اند و برخی دیگر بدون www.
 • در گزارشات سرچ کنسول با پیغامی این چنینی رو به رو می‌شوید:
  duplicated without user selected canonical.

  وقتی جزئیات گزارش را می‌بینید متوجه می‌شوید که ربات‌های گوگل 2 آدرس کاملا یکسان از سایت شما را فچ کرده‌اند و یکی را به عنوان کنونیکال دیگری در نظر گرفته‌اند. مثلا 2 آدرس این چنینی :

  www.example.com/aboutus
  www.example.com/aboutUS

  این در حالی است که شما برای صفحه ” درباره ما” سایت خود تنها یک صفحه با آدرسی مشخص  به شکل  www.example.com/aboutus در نظر گرفته‌اید.

 • در حال تست بعضی از آدرس‌های سایتتان هستید که متوجه می‌شوید سیستم آدرس‌دهی شما به صورت Unlimited URL است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که شما بعد از شناسه منحصر به فرد آدرس یک صفحه به عنوان مثال ID یک محصول، هر چیزی که تایپ کنید به یک آدرس جدید با همان محتوای قبلی می‌روید. مثلا آدرس‌های زیر را در نظر بگیرید که هر 3 به یک صفحه اشاره دارند و این حالت به صورت نامحدود برای آدرس‌ها اتفاق می‌افتد:
  www.example.com/cotton/14897/new-products-season1
  www.example.com/cotton/14897/new-products-season2589
  www.example.com/cotton/14897/its

  اگر تا کنون به این مشکل برنخورده باشید، درک این حالت برایتان کمی سخت خواهد بود. اما واقعیت این است که سایت‌هایی وجود دارند که این مورد در آن‌ها اتفاق می‌افتد.

 • بنا به مسائلی تصمیم می‌گیرید اسم دامنه سایت خود را به طور کلی تغییر دهید. به عنوان مثال سایت شما قبلا با آدرس mizfa.ir در دسترس بوده است و از امروز تصمیم می‌گیرید سایت شما بر روی دامنه mizfa.com قرار بگیرد.
 • به شما گفته شده تاثیر SSL در سئو خوب است و شما SSL را فعال می‌کنید، که در اینصورت آدرس تمام صفحات شما با https  آغاز می‌شود و شما از هر صفحه 2 نوع آدرس دارید. یکی با https و دیگری بدون https یعنی با http.

برای حل مشکلات این چنینی چه راه حلی مد نظر شماست؟ استفاده از تگ کنونیکال؟ حذف URL ها؟ و یا یک راه بهتر؟

ریدایرکت 301 چیست؟

ریدایرکت 301 انتقال دائمی یک آدرس به آدرسی دیگر است.  با انجام ریدایرکت 301  روی یک آدرس، کاربران و حتی موتورهای جست و جو از آدرسی که در نتایج جست و جو دیده‌اند یا آدرسی که مستقیما وارد قسمت جست و جوی مرورگر خود کرده‌اند؛ به آدرسی جدید منتقل می‌شوند. به عبارت دیگر با ریدایرکت کردن دائمی آدرس یک صفحه، کاربر را به مسیری جدید از سایت خود هدایت می‌کنید.

ریدایرکت 301 مثل یک چتر عمل می‌کند که تمام آدرس‌های شبیه به هم را به کمک یک انتقال آدرس دائمی در یک جا جمع کرده و به یک نقطه هدایت می‌کند. در این صورت صفحاتی که آدرس‌دهی متفاوتی دارند تنها با یک آدرس به موتورهای جست و جو شناسانده می‌‍شوند. این نوع استفاده از ریدایرکت 301 باعث می‌شود صفحات به درستی از گوگل اعتبار  بگیرند.

تأثیر ریدایرکت 301 بر سئو

قبل از اینکه به نحوه اثر گذاری ریدایرکت 301 بر سئو کل سایت یا تک صفحه ها بپردازیم، این نکته را به یاد داشته باشید که کوچک‌ترین تغییر در ساختار آدرس‌دهی صفحات می‌تواند بر روی رتبه شما در نتایج جست و جوی گوگل تأثیرگذار باشد. به همین علت است که برای نگهداری از جایگاه فعلی آدرس‌هایی که احتیاج به انتقال دائمی دارند نیازمند استفاده از ریدایرکت 301 هستید.

با ریدایرکت کردن یک دامنه یا یک آدرس، شما تمام رنک‌های مربوط به آدرس قبلی را به آدرس جدید منتقل می‌کنید. این رنک ها شامل

 • Page Rank
 • MOZ Rank
 • Page Authority
 • Traffic Value

می‌باشند.

از طرفی با ریدایرکت کردن یک آدرس به گوگل می‌فهمانید که آدرس قبلی را از ایندکس خود حذف کرده و آدرس جدید را جایگزین آدرس قدیمی کند.

چه زمانی از ریدایرکت 301 استفاده می‌کنیم؟

اگر پاسخی برای سوال‌های ابتدای مقاله پیدا نکردید نگران نباشید. تمام موقعیت‌های فرضی که در بالا به آن‌ها اشاره شد با انجام ریدایرکت 301 یا انتقال دائمی آدرس صفحات حل خواهند شد. به طور کلی می‌توان گفت از ریدایرکت 301 در 3 حالت کلی زیر استفاده می‌شود:

 • ریدایرکت کامل یک دامنه به دامنه دیگر
 • سازماندهی آدری‌هاس dynamic یا Unlimited URL ها به یک آدرس کوتاهتر که مورد پسند موتورهای جست و جو هم باشد.
 • جلوگیری از تولید محتوای تکراری
 • رفع خطای 404

آموزش ریدایرکت 301 به روش های مختلف

ریدایرکت 301 در Cpanel  (سی پنل)

وارد سی پنل شوید و مطابق شکل در بخش Domains به قسمت Rediects (ریدایرکت) بروید.

ریدایرکت 301 در سی پنل
ریدایرکت 301 در سی پنل

در این قسمت در بخش اول نوع انتقال (Type) را مشخص کنید چرا که انتقال می‌تواند انواع مختلف ریدایرکت داشته باشد و ما در اینجا نوع ۳۰۱ را انتخب می‌کنیم. سپس دامنه مد نظر را در قسمت https?://(www.)? انتخاب کرده و بعد در بخش سوم آدرس قدیمی که قرار است به آدرسی جدید منتقل شود و در بخش چهارم آدرس جدید را وارد کنید.

انتخاب آدرسها در ریدایرکت 301
انتخاب آدرسها در ریدایرکت 301

به عنوان مثال اگر قرار است صفحه با آدرس mizfa.com/pageA به صفحه ای با آدرس mizfa.com/pageB ریدایرکت 301 شود باید در قسمت اول گزینه Permanent 301، در قسمت سوم PageA و در قسمت چهارم mizfa.com/pageB را وارد کنید.

ریدایرکت 301 در وردپرس + معرفی بهترین افزونه

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه‌های زیادی وجود دارند که کار ریدایرکت را برای شما انجام می‌دهند. یکی از افزونه‌هایی که سایت رسمی وردپرس حدودا 9 ماه قبل آن را به روز رسانی کرده است افزونه Simple 301 Redirect است در این لینک می‌توانید مشاهده کنید.

اگر نسخه کامل افزونه Yoast  را در اختیار دارید می‌توانید از بخش Redirect Manager (به فارسی “تغییر مسیر” نام گذاری شده است) صفحات خود را ریدایرکت ۳۰۱ تعریف کنید.  با توجه به شکل زیر یکی از انواع ریدایرکت ها را انتخاب کنید. ( برای ریدایرکت 301 گزینه اول را انتخاب کنید.)

حال مطابق آنچه در آموزش ریدایرکت 301 در سی پنل اشاره کردیم قسمت‌های مختلف این افزونه را می‌توانید به راحتی پر کنید.

ریدایرکت 301 در یواست وردپرس
ریدایرکت 301 در یواست وردپرس

یکی دیگر از افزونه‌های وردپرس که به انتقال اتوماتیک یک صفحه به صفحه دیگر به شما کمک می‌کند، افزونه Quick Page/Post Redirect است. کار کردن با این افزونه نیز بسیار ساده است و تنها کافی است نوع ریدایرکت و آدرس‌های قدیم و جدید را داخل آن وارد کنید.

ولی اگر شما نسخه حرفه ای افزونه یوآست را ندارید و به دنبال بهترین افزونه ریدایرکت وردپرس برای انتقال آدرس ها هستید پیشنهاد میکنم افزونه redirection را حتما بررسی کنید. برای مشاهده این افزونه بر روی عکس زیر کلیک نمایید.

بهترین افزونه ریدایرکت وردپرس برای انتقال آدرس ها
بهترین افزونه ریدایرکت وردپرس برای انتقال آدرس ها

 

کد ریدایرکت های کاربردی 301 به کمک فایل .htaccess

شاید گاهی دوست داشته باشید بدون افزونه عمل ریدایرکت ۳۰۱ را صورت دهید، اگر می‌خواهید به صورت مستقیم با تغییر فایل‌های سمت سرور، ریدایرکت را انجام دهید در نظر داشته باشید که ما کدهای مختلفی را می‌توانیم به کمک فایل .htaccess  درج کنیم، مثلا یک دامنه به یک دامنه دیگر و یا یک آدرس را به یک آدرس دیگر منتقل کرد و یا حتی یک سری آدرس‌ها را به یک آدرس خاص انتقال داد. حال تا با توجه به نیاز خودتان یکی از آن‌ها را استفاده کنید.

کد ۱

فقط مثالی که از وبسایت میزفا زدیم را فراموش نکنید تا بهتر درک کنید، ما قصد داریم pageA را به pageB در دامنه mizfa.com انتقال دهیم.

کد ریدایرکت 301  یک آدرس به آدرس دیگر در همان دامنه

Redirect 301 /pageA /pageB

 

کد ۲

کد ریدایرکت 301 یک آدرس به آدرس دیگر در دامنه‌ای غیر از دامنه خودتان

Redirect 301 /pageA https://newmizfa.com/pageB

 

کد ۳

کد ریدایرکت 301 دامنه قدیمی به دامنه ای جدید در .htaccess

در اینجا mizfa.ir یک دامنه قدیم است و mizfa.com یک دامنه جدید است. تست کنید همین الان mizfa.ir را در مرورگر خودتان تایپ کنید.

# Note by mizfa: Redirect from old-website to new-website
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^mizfa.ir [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.mizfa.ir [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://mizfa.com/$1 [L,R=301,NC]

کد ۴

کد ریدایرکت 301 کل صفحات و همینطور دامنه قدیمی به کل صفحات در دامنه جدید به کمک فایل .htaccess

در اینجا اگر هر ادرسی از دامنه mizfa.ir تایپ کنیم همان آدرس در دامنه mizfa.com به خوبی باز می‌شود. مثلا ادرس mizfa.ir/seo تایپ کنید و کد زیر را قرار دهید آدرس mizfa.com/seo باز می‌شود.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ https://mizfa.com/$1 [R=301,L]
</IfModule>

کد ۵

کد ریدایرکت 301 آدرس بدون www به آدرس با www  در .htaccess

مثلا اگر قصد دارید آدرس mizfa.com را به www.mizfa.com انتقال دهید این کد مناسب است. به http و https بودن دامنه خود دقت داشته باشید و همینطور به جای دامنه میزفا، دامنه خود را وارد کنید.

# Note by mizfa: Redirect from non-www to www
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^mizfa.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.mizfa.com/$1 [L,R=301,NC]

کد ۶

کد ریدایرکت 301 آدرس با www به آدرس با www در .htaccess

مثلا اگر قصد دارید آدرس www.mizfa.com را به mizfa.com انتقال دهید این کد مناسب است. به http و https بودن دامنه خود دقت داشته باشید و همینطور به جای دامنه میزفا، دامنه خود را وارد کنید.

# Note by mizfa: Redirect from www to non-www
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.mizfa.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://mizfa.com/$1 [L,R=301,NC]

کد ۷

کد ریدایرکت 301 آدرس http به آدرس https با .htaccess

اگر قصد دارید مثلا آدرس http://mizfa.com را به https://mizfa.com انتقال دهید کد زیر گزینه مناسبی است، توجه به www و یا بدون www بودن دامنه خود داشته باشید و فقط خط آخر را بر این اساس مد نظر داشته باشید.

# Note by mizfa: Redirect from http to https
RewriteEngine On 
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?mizfa\.com
RewriteRule ^(.*)$ https://mizfa.com/$1 [R,L]

کد ۸

اینم یک کد دیگه که مستقل از دامنه است.

# Note by mizfa: Redirect from http to https
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>

 

 

کد ۹

کد ریدایرکت 301 برای انتقال آدرس های AMP به بدون AMP در .htaccess

اگر شما از افزونه های AMP وردپرس استفاده کرده باشید و بعد از مدتی این افزونه را غیرفعال بکنید، آدرس هایی که افزونه amp ایجاد کرده خطاهای 404 می‌دهد و شما در سرچ کنسول این خطاها را کم کم شاهد خواهید بود. اگر به هر دلیلی دیگر قصد فعال سازی صفحات amp وردپرس را ندارید کد زیر را در فایل .htaccess درج کنید.

# Note by mizfa: Redirect from AMP to non-AMP
RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_URI} (.+)/amp(.*)$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/wp-content/(.*)$ 
RewriteRule ^ %1/ [R=301,L]

 

اگر از افزونه redirection وردپرس که بالا اشاره کردیم استفاده می‌کنید می‌توانید تنظیمات آن را به شکل زیر پیاده سازی کنید تا ادرس های amp به بدون amp انتقال پیدا کند.

Source URL: /(.*)\/amp

Target URL: https://www.yourdomain.com/$1

 

البته سایت htaccessredirect هم موجود است و میتونید حتی کد ریدایرکت دلخواه بسازید.

اشتباهات رایج استفاده از ریدایرکت 301

اولین مشکل:

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که سئو کارها در هنگام انجام ریدایرکت یک آدرس دارند، ساختن زنجیره ریدایرکت است.

زنجیره ریدایرکت چیست؟

به مثال زیر توجه کنید:

صفحه “الف”  قدیمی شده است. ریدایرکت 301 صفحه “الف”  به صفحه ” ب”

صفحه ” ب”  قدیمی شده است. ریدایرکت صفحه “ب” به صفحه “ج”

صفحه “ج” قدیمی شده است. ریدایرکت صفحه “ج” به صفحه “د”

صفحه “د” صفحه مورد نظر است.

ریدایرکت زنجیره ای نامناسب
ریدایرکت زنجیره ای نامناسب

زنجیره ریدایرکت یکی از وحشتناک‌ترین اتفاقاتی است که در هنگام انتقال آدرس اتفاق می‌افتد. زمانیکه زنجیر ریدایرکت اتفاق می‌افتد رنک‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم نمی‌توانند به صفحات با آدرس‌های جدید منتقل شوند. آموزش رفع خطاهای gtmetrix را دنبال می‌کنید؟ در وبسایت GTmetrix فقط ۳ خطا وجود دارد که مربوط به همین ریدایرکت ها است و هشدار می‌دهد که پرهیز کنید از این نوع ریدایرکت‌ها، خطاها عبارت اند از:

 • رفع خطای Avoid landing page redirects
 • رفع خطای Minimize Redirects
 • رفع خطای Avoid URL redirects

جهت مشاهده رفع خطاهای بالا مقاله رفع خطای Avoid landing page redirects را مطالعه کنید.

برای حل این مشکل بهتر است ریدایرکت 301 را به شکل زیر اصلاح کنید:

صفحه “الف” به صفحه “د” ریدایرکت شود.

صفحه “ب” به صفحه “د” ریدایرکت شود.

صفحه “ج” به صفحه “د” ریدایرکت  شود.

ریدایرکت مناسب
ریدایرکت مناسب

 

دومین مشکل:

مشکل شایع در ریدایرکت کردن و یا همان انتقال دائمی آدرس‌های یک سایت، ریدایرکت دائمی صفحاتی که حذف شده‌اند به صفحه اصلی سایت است. به عبارت دیگر برخی ها هر آنچه که صفحات 404 دارند را به صفحه اصلی سایت انتقال می‌دهند. اگر می‌خواهید گوگل برای سایت شما ارزش قائل شود بهتر است کمی زمان صرف کرده و آدرس‌های حذف شده را به نزدیک‌ترین و مشابه‌ترین صفحه در سایت ریدایرکت کنید. حتی اگر گوگل را نیز در نظر نگیرید، لحظه ای به تجربه کاربری سایت خود و احساسی که کاربر با منتقل شدن به صفحه ای کاملا بی ارتباط با درخواستش خواهد داشت؛  فکر کنید.

مثال از انجام ریدایرکت 301 و انتقال دائمی آدرس صفحات یک سایت

حال زمان آن رسیده است که به طور کامل‌تری در خصوص مثال‌هایی که در ابتدای مقاله آوردیم بپردازیم.

 • اگر از داخل گزارش‌هایی که ابزارهای گوگل مثل سرچ کنسول یا هر ابزار دیگری در اختیار شما قرار می‌دهد متوجه شدید که آدرس‌ صفحات شما به شکل یکسانی نیست ( بعضی آدرس‌ها با www بعضی با https و …  باز می‌شود) به این معنی است که شما هنوز یک ساختار ثابت و مشخص آدرس‌دهی را برای صفحات خود تعریف نکرده اید.
  مثلا اگر آدرس همه صفحات به صورت https://example.com تعریف شود. در این حالت باید  به کمک ریدایرکت 301 آدرس‌های www به آدرس‌های بدون www  منتقل شوند و در ادامه آدرس‌های http  به آدرس‌های https ریدایرکت 301 شوند.
 • ربات‌های گوگل بر روی کوچک یا بزرگ بودن حروف زبان انگلیسی که بر روی آدرس‌ها قرار می‌گیرند حساس هستند. تمام آدرس‌هایی که بر اثر وجود یک اسلش اضافه، حروف کوچک و بزرگ یا ویرگول های اضافه از یک آدرس ایجاد شده اند را به آدرس اصلی ریدایرکت 301 کنید. راستی فکر می‌کنید آدرس فارسی بهتر است یا انگلیسی؟
 • در صورتیکه به تازگی از SSL استفاده می کنید یا دامین خود را تغییر داده‌اید باید این تغییرات آدرس را به کمک کد ریدایرکت 301 در سرور به اطلاع ربات‌های گوگل برسانید. آموزش ریدایرکت آدرس سایت از http به https را مطالعه کنید.
 • جلوی تولید آدرس‌های dynamic  در سایتتان را بگیرید. تمامی Unlimited URL هایی که برای یک محصول ایجاد شده اند را به آدرس اصلی محصول ریدایرکت 301 کنید تا محصول هم رنک درستی بگیرد و هم مشمول قانون محتوای تکراری نشود.

پایان

خب به انتهای مقاله رسیدیم و انتظار داریم شما در پایان بدانید که دقیقا ریدایرکت ۳۰۱ چیست و همینطور چه تاثیری در سئو و افزایش رتبه وبسایت شما در گوگل دارد. همینطور باید نحوه انتقال یک وبسایت با ریدایرکت ۳۰۱ را در وردپرس و همینطور سایت های غیروردپرسی بدانید و بتوانید با کد و همینطور بدون کد و به کمک افزونه ها عمل انتقال را انجام دهید. همینطور سعی شد خطاهای مهم در عمل ریدایرکت را کامل توضیح دهیم تا تاثیرات منفی در سئو وبسایت شما این عمل نداشته باشد.

البته به یاد داشته باشید که شما اگر از ابزار سرچ کنسول گوگل استفاده نکنید بزرگ ترین فرصت در جهت بهبود وبسایت خودتان در نتایج گوگل را از دست می‌دهید. چرا که بسیاری از خطاها که باید عمل ریدایرکت در آن صورت بگیرد به کمک ابزار سرچ کنسول گوگل شناخته می‌شود. پس حتما آموزش های سرچ کنسول میزفا را بخوانید. (در منو وبسایت موجود است)

از آنجاییکه انتقال یک آدرس به کمک ریدایرکت 301 ممکن است در ابتدای راه کمی پیچیده به نظر بیاید، حتما سوالات خود در این خصوص را با ما در میان بگذارید تا به اشتباه اعتبار صفحات سایتتان را در گوگل از دست ندهید.

برچسب ها

رعنا آخوندی

من یک کارشناس تولید محتوا هستم. به سئو، بازاریابی آنلاین و آفلاین، بازاریابی محتوایی و تحلیل اطلاعات از روی یک دسته داده مثل آنالیتیکس به شدت علاقه دارم. اعتقاد من این است که آینده تبلیغات و بازاریابی در دست بازاریابی محتوایی است، پس برای پر رنگ‌تر شدن نقش بازاریابی محتوایی در جامعه دیجیتال وب فارسی تلاش می‌کنم.

‫43 نظرها

 1. سلام من دامنه ی فعلیم مسدود شده و میخوام ریدایرکت کنم به یه دامنه ی جدید
  میشه کمکم کنید و مراحل رو بهم بگید؟
  الآن چند تا چیز گیجم کرده
  اینکه باید به دامنه ی جدید DNS بدم یا خیر
  مورد بعدی اینکه چجوری ریدایرکت کنم که https اعمال بشه و …

  1. سلام. به گفته خودتون دامنه مسدود هست. وقتی دامنه مسدود باشه شما کنترلی ندارید که بخواهید اون رو ریدایرکت کنید.

 2. با سلام من الان تونستم با کد و نوشتن در فایل htaccess آدرس اصلی سایت رو بدون www تنظیم کنم اما بازهم صفحاتی هست که در آدرسشون www وجود دارد . من میخوام همه‌ی صفحاتی که www در آدرسشون هست به بدون www تغییر کنند چطور انجام بدم؟ ممنون از بابت مطالب جذابتون

  1. سلام محمدعلی عزیز.
   پیشنهاد میشه اگر وردپرسی هستید از افزونه های مثل search and replace استفاده کنید و بیاین دامنه با www سرچ کنید و هر چی بود به بدون www تغییر بدید. هر چند پیشنهاد میشه قبل این کار بک اپ بگیرید و یا تا الان چنین کاری نکردید بدید یک متخصص سئو یا وردپرس این کار رو انجام بده. موفق و شاد باشی.

   1. داخل دیتابیس بصورت دستی سرچ زدم اما فکر کنم افزونه کار رو راحت میکنه

    1. پیشنهاد میشه حتما از افزونه استفاده کنید چون دیتابیس کار فنی هست و پیشنهاد نمیشه.

 3. سلام
  من یگ مشکلی دارم و این از اول ساختار نوشته هام تو وردپرس درست تعریف نشده و الان تعداد 700 تا نوشته دارم که به صورت روز و ماه و سال هست یعنی تاریخ تو نوشته ها هست که این فرمت مناسبی برای پیوند یکتا نیست حال میخوام این تاریخ ها رو حدف کنم و ساختار نوشته رو درست کنم ولی مشکلی هست که اینه تمامی url ها عوض میشن و اینکه نمیدونم چطور ریدایرکت 301 برای این همه صفحه بزنم ؟ و سوال بعدی من اینه این من تو خیلی از نوشته ها لینک یک گوگل هستم با این تغییر تو این صفحات تا چه مدتی افت میکنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام اقای فدایی.
   من اگر باشم این کار رو نمیکنم مگر اینکه به متخصص سئو بدید از ۰ تا ۱۰۰ انجام بده چون ریزکاری زیاد داره و برای هر سایتی هم فرق داره.
   با این حال بودن تاریخ و ماه اثر منفی در سئو نداره. حتی گاهی برای برخی سایت ها مورد خوبی است

   1. سلام خسته نباشید .
    من سایتم رو با گوگل وبمستر برسی کردم که حدود۹۰ تا eror soft404 گرفته به نظرتون بهترین کار اینه که redirect بکنم چون خیلی هاشون قابلیت بهبود ندارند

    1. سلام آناهیتا.
     بستگی داره. نمیشه بدون بررسی دقیق نسخه داد. پیشنهاد میکنم صفحه ارور ۴۰۴ بخونید مخصوصا نظرات تا یک راه خوب پیدا کنید.

 4. سلام ممنونم از محتوای خوبتون
  میشه راهنمایی بفرمایید چطوری میشه کدی زد مثلا از دامنه tabfile.ir/files هر کسی صفحه ای رو باز کرد کلا منتقل بشه به سایت go2file.ir با همون صفحه ای که باز کرده یعنی اگر کسی صفحه tabfile.ir/files/1 رو باز کرد بره سایت جدید به صفحه go2file.ir/1 یعنی انتقال دامنه به همان ادرسی که هست به سایت جدید توی هر دوتا هم ssl فعال هستش
  اگر ممکنه راهنماییم کنید

  1. سلام محمد عزیز.
   شما می‌تونید از کد شماره ۴ استفاده کنید. به جای mizfa.com بیا ادرس جدید سایت خودت رو بذار. و باید بدونی که این کد رو دقیقا تو فایل .htaccess موجود در پوشه files قرار بده.
   به http یا https بودن ادرس جدید هم دقت کن.
   موفق باشی

   1. RewriteEngine on
    RewriteRule ^(.*)$ https://go2file.ir/$1 [R=301,L]

    الان این کد رو بزارم توی پوشه files همه لینکاشو میزنه به سایتی که توی کد بالا گذاشتم ؟
    انصافا تنها سایتیه که تونستم جوابمو ازش بگیرم

    1. سلام محمد عزیز. خوشحال میشیم شما به جوابتون برسید.
     لطفا تست کنید و کد رو بذارید. فوقش لینک ها انتقال داده نمیشن و شما میتونید به راحتی کد رو بردارید و بعدش بیا بگو چطوری انتقال پیدا کرده تا ببینم کد رو باید چطوری عوض کنیم و چه کارها کنیم.
     موفق باشی

 5. سلام
  یه سوال سئویی داشتم
  ممنون میشم کمکم کنید

  ما یک سایت ودپرسی شرکتی / وبلاگی داریم که نسبتا داره خوب کار می کنه و رتبه خوبی توی گوگل داره اما توی یه بخش هایی مثل موبایل فرندلی و سرعت سایت داره اذیت می کنه و همین ها داره باعث شده رتبه ش کم کم کاهش پیدا کنه.

  حالا قصد دارم یک سایت جدید با دامین جدید و همون مطالب سایت قبلی ایجاد کنم و با دات نت روش کار کنم تا همه موارد رو ریز یه ریز بتونم کنترل کنم برای سئو.

  سوالم اینجاست اول اینکه چطور می تونم اعتبار سئوی سایت قبلی رو به سایت جدید انتقال بدم؟
  فکر کردم که پایان هر مقاله در سایت قبلی لینک همون مقاله در سایت جدید رو قرار بدم اما نمی دونم این کار درست هست یا نه

  و این که می خوام توی این مدت که داریم انتقال رو انجام میدیم از نتایج گوگل که الان هستیم پائین نیایم.

  ممنون میشم راهنمائیم کنید که چیکار کنم.

  با تشکر

  1. سلام میلاد جان.
   باید ریدایرکت ۳۰۱ کنی. این باعث میشه سایت قدیمی شما رو هر کسی روش کلیک میکنه وارد سایت جدید بشه. اصولا اعتبار هم انتقال داده میشه. درواقع بهترین روش انتقال اعتبار ریدایرکت ۳۰۱ هست. همین مقاله ای که توش نظر گذاشتی.

   1
   1. ممنون از پاسختون
    ببنیید سایت جدید در حال راه اندازی هست و همچنین جدید ممکنه لینک مقالات متفاوت باشه اگر کل سایت رو یه دفعه ای ریدایرکت کنیم مشکلی پیش نمیاد؟
    در مورد تگ کنونیکال نظرتون چی هست که در صفحه هر مقاله در سایت قدیمی یک تگ کنونیکال بگذاریم به لینک همون مقاله در سایت جدید ….!!!
    در واقع این که بین این جابه جایی رتبه مون افت نکنه خیلی برامون مهم هست …
    ممنون

    1. شک نکنید که حداقل افت موقت خواهید داشت.
     همون طور که گفتم ریدایرکت ۳۰۱ بهترین گزینه است. صفحه قدیم با موضوع x باید به صفحه جدید با موضوع x ریدایرکت بشه. هر صفحه در سایت قدیم باید به صفحه مشابه خودش در سایت جدید ریدایرکت بشه.

     1
 6. سلام و خسته نباشید .
  دو سوال خدمتتون دارم که خارج از بحث متن بالاست . خیلی مطالب مربوط به سئو و تگ را مطالعه کردم اما یه مورد رو متوجه نشدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  سوالم در رابطه با تگ open-graph در سند Html هست من کاملا متوجه نشدم کارکرد این تگ چیه آیا این تگ رو زمانی که اضافه میکنیم در فیس بوک خود به خود یک پست اضافه میشه یا اینکه حتما باید در فیسبوک به ای دی خود متصل بود؟ لازم به ذکر هست که سایت من cms اختصاصی داره و وردپرس و جوملا و غیره نیست.
  سوال بعدی ام اینه که فرق بین ارجاع سند های جاوا در head و body در چیست؟
  تشکر بابت راهنمایی

  1. سلام وقت شما بخیر باشه. این تگ ها در همه نوع سایت کاربرد داره و ساختارشون در همه جا یکی است، چه سایت اختصاصی باشه چه در یک سایت وردپرسی یا جوملا.
   درباره سوال اول گفتید “یا اینکه” و در اینجا یا اینکه نداریم و این موارد ربطی به هم ندارن. سایت باید به فیسبوک اصلی ما لینک بشه و در اون صفحه فیسبوک هم ادرس لینک سایت ما باشه. حالا تگ open graph زمانی کاربرد داره که مثلا ما در شبکه اجتماعی فیسبوک یک محتوا اضافه میکنیم ولی بدون عکس و اون موقع میاد از این تگ ها میخونه. این مثلا یکی از کاربردهاش بود.
   سوال دوم شما خیلی کلی هست و نمیشه پاسخی داد. اینکه یک کد در هدر یا بادی باشه کلا بستگی داره.
   موفق باشید.

 7. یه سایت دارم تو روت سوار هستش
  www.site.ir
  حالا میخام بیام کل سایت رو انتقال بدم به ساب فولدر و تو روت یه صفحه استاتیک بالا بیارم.
  www.site.ir/blog

  نمیخام به seo سایت آسیب برسه از https هم استفاده میکنم و کدش تو htaccess هست.

  دقیقا اون کدی که کار بالا رو برای من انجام میده به اضافه ssl رو در اختیار من قرار بدین ممنون میشم.

  1. سلام ایمان. اینطوری صفحه اصلی شما هیچ وقت بالا نمیاد یعنی site.ir رو دیگه نداری و این جالب نیست. مگر بگیم کل صفحات انتقال داده بشن به جز صفحه اصلی که این مورد رو من بلد نیستم و باید با یک متخصص هاست صحبت کنید.

 8. وقتتون بخیر. محتوای خیلی مفیدی بود. همه چیز با لحن روان و عالی عنوان شده. ممنون.
  من این مشکلی که شما به نام Unlimited URL نوشتید رو با وب سایتم داشتم. و راستش خیلی سرچ کردم اما هیچ وقت جواب خوبی پیدا نکردم واسش. توی مقاله شما این اسم رو دیدم، اما با این اسم هم وقتی گوگل میکنم، نتیجه مرتبطی پیدا نمیکنم. ممکنه خواهش کنم راهنمایی کنین چطور میتونم راجع به این مشکل بیشتر بخونم؟
  تشکر از زمانی که میگذارید.

  1. سلام شهریار جان وقت بخیر
   ما به اندازه ای که لازم بوده به شکل بسیار شفافی درباره Unlimited URL نوشتیم. این مقاله درباره ریدایرکت ۳۰۱ هست. ما متاسفانه نمیدونیم شما دقیقا چه نیازی دارید ولی میتونید به شکل انگلیسی نیاز خودتون درباره Unlimited URL سرچ کنید.

 9. سلام
  ممنون از مطالب خیلی خوبتون و
  سپاس از سخاوت شما در سهیم شدن تجربیات با ارزشتون با دوستان

  یک سایت که قبلا با (سایت ساز) تهیه شده بود و زمان هاستش منقضی شده بود رو تحویل گرفتم
  به ازای تمام صفحاتی که قبلا داشتن با وردپرس برگه ایجاد کردم
  و صفحات قدیمی رو به صفحات جدید با افزونه Yoast seo ریدایرکت 301 کردم
  سوال 1
  گاهی وقتی صفحه رو میزنم تا ریدایرکت شدن رو چک کنم ابتدا صفحه ی خطای ERR_CONNECTION_RESET – the site can not be reached باز میشه و بعد بلافاصله صفحه درست نمایش داده میشه (فقط گاهی)
  این مشکل ممکنه بدلیل اشتباه من در ریدایرکت باشه ؟
  سوال 2
  در coverage error 404 در گوگل وبمستر بعد از ریدایرکت کردن وقتی inspect url رو میزنم خطای URL is not on Google: Indexing errors میده.
  این مشکل بعد از مدتی که خودکار صفحات ایندکس بشن حل میشه ؟ یا باید کار دیگه ای هم انجام بدم؟
  سوال 3
  این ریدایرکت ها سرعت فراخوانی من رو کم میکنه ؟ و اگر بجای ریدایرکت در yoast seo در Cpanel ریدایرکت کنم سرعت فراخوانی صفحه بهتر میشه ؟
  ببخشید که طولانی شد ، اولین بار هست کامنت مینویسم ، اما رفتار شما باعث شد احساس کنم با حوصله و صبوری مطالب رو میخونید و دلسوزانه پاسخ میدید.

  1. سلام هادی جان. خوشحالم براتون مفید بوده.
   سوال ۱ – ممکنه مشکل از دیوایس باشه. پیشنهاد میکنم ریدایرکتی که کردی رو چک کن (redirect checker) . یک سری سایت ها مثل این سایت هستند که میتونید بررسی کنید.
   سوال ۲ – خب خودش داره میگه یک اروری وجود داره. توی coverage اون ارور رو نشون میده و باید رفع کنی. بخش coverage بخون.
   سوال ۳ – نه ربطی نداره. کلا ریدایرکت کردن شبیه قرصی هست که دکتر تجویز کرده و باید به ناچار بخوریم. درواقع خوردن قرص خوب نیست ولی نخوردن اون هم مشکلاتی داره. درواقع ریدایرکت کردن در کل سرعت کم میکنه ولی چاره ای نیست برای همین باید از اول به فکر یک استراتژی خوب باشیم تا در آینده کمترین خطا رو داشته باشیم و مجبور به ریدایرکت های زیاد نباشیم. مثلا تو میزفا ما در کل ۲۰ تا ریدایرکت داریم و سعی کردم از اول طوری چیدمان داشته باشیم که کمتر انتقال صفحه رو انجام بدیم.
   بررسی کن اگر سوالی داشتی بپرس. درضمن تمایل داشتی در دوره رایگان سئو ما هم شرکت کن. موفق و پایدار باشی.

 10. عجب محتوای خفنی سرم گیج رفت 🤕 اما نتونست بهم کمک کنه چون تمام آموزش های ریدایرکت گوگل رو زیرو رو کردم اما دریغ از یه اموزش که گفته باشه این کد ها دقیقا باید کجای فایل hc قرار داده بشه تو کدوم خط باید باشه 😤🤕

  1. سلام هانی.
   از اینکه نتونستیم در مقاله به شما کمک کنیم ناراحتیم و سعی میکنیم بهبود بدیم. ولی درباره سوالی که پرسیدید باید بگم مهم نیست در کجای فایل htaccess قرار بگیره برای همین چون مهم نبوده نتونستی به پاسخ برسی. فقط در بعضی مواقع که خیلی کم رخ میده فرق داره و گاهی دیدم در بالای فایل قرار میدی کار میکنه و پایین فایل کار نمیکنه و یا برعکس. این مورد هم قابل تست هست و کاری نداره.
   دوست داشتی در دوره رایگان سئو ما هم شرکت کن.
   موفق باشی

 11. سلام و درود بر شما واقعا ممنونم بابت کانتنت بسیار پرباری که نوشتید.
  من با یک مشکل جدی اخیرا روبرو شدم ، یک سایت ‌آژانس هوایی که به صورت ویات لیبل بود رو بخش رزرو رو به یک ساب دامین تنظیم کردم که بشه روی دامین اصلی تولید کانتنت و بهینه سازی جهت سئو انجام داد و رتبه گرفت.
  اما حالا حدود 3 هزار تا پیج اندکس شده قبلی وجود داره که داخل SERP نمایش هم داده نمیشدند. اما چون عمر دامین بالاست نمیخام به یک باره این حجم از 404 ایجاد بشه.
  و سایت مپ و لیست صفحات اندکس شده رو هم دارم.
  جالا برام این سوال مطرح شده ، بهینه ترین راهکار برای انتقال صفحات به ساب دامین چگونه صورت بگیره؟! جهت مثال ایجاد ریدایرکت 301 از :
  example.com/post-a
  به
  ticket.examle.com/post/a
  بسیار فوری این مسئله و اگر راه حلی مد نظرتون هست بسیا بسیار ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام عزیز. خواهش میکنم
   صورت مسئله ای که شما تعریف کردید ناقص هست و از طرفی در این صورت مسئله یک سری تناقض ها وجود داره که باعث شده نتونیم به خوبی متوجه بشیم. مثلا چطور ممکنه ۳ هزار صفحه ایندکس بشه ولی در نتایج نباشه. ایندکس به معنی بودن از نتایج گوگل است. با این حال این مورد به اما و اگرهای بسیاری بستگی داره و من پیشنهاد میکنم با کسی که از روند کار شما دقیق اطلاع داره و همینطور دسترسی به برخی داده ها در جهت انالیز داره مشورت بگیرید. با داشتن داده میشه بهترین راه حل پیدا کرد.
   ممنونم از حضورت و موفق باشی.

 12. سلام . ایا ریداکت 404 هایی که مطلب مشابهی براشون در سایت وجود نداره به صفحه اصلی ، مشکل ساز میشه ؟ پیشنهادت چیه ؟

  1. سلام مهران عزیز.
   بستگی به تعداد خطاهای ۴۰۴ داره و همینطور قدرت اون صفحات ۴۰۴. به شکل کلی اگر درباره این موارد اطلاعاتی در دست ندارید و تعداد صفحات ۴۰۴ کمه و مطالب مشابه ندارید میتونید ریدایرکت به صفحه اصلی

   1
   1. سلام . ممنون که زود جواب دادی .
    راستش سایت مدتها رها بوده و تازه دارم بهش سروسامون میدم . تعداد 6000 هزار 404 دارم که دارم دونه دونه ریداکت میکنم به مطالب مشابه ولی احتمالا حدود 2000 تاش مطلب مشابه ندارن یا اینکه مربوط به عکسی بوده که حذف شده و الان شده 404 .خصوصا این عکس ها برام دغدغه شدن.
    پیشنهادت چیه ؟

    1. سلام خواهش میشه عزیز.
     یک صفحه ۴۰۴ زیبا طراحی کن و نیاز نیست حتما ریدایرکت کنی. مگر برخی هاشون مهم باشن و یا لینک از جاهای دیگه زیاد شده باشن

     1. سلام پوریا جان . بازم ممنون که وقت گذاشتی .
      یعنی اگه صفحه 404 شخصی سازی بشه از نظر گوگل مشکل ساز نیست ؟
      محتوی این صفحه چی باشه ؟ مثلا میشه جدیدترین مطالب سایت یا مطالب پربازدید را اونجا بزارم ؟
      اینکه لازم نیست ریداکت کنم منظور چیه میشه واضح تر بگی ؟

     2. سلام مهران عزیز. خواهش میشه دوستم.
      من نگفتم مشکل ساز نیست ولی میتونی از خطاهای ۴۰۴ به نفع خودت استفاده کنی و یک صفحه بسیار جذاب طراحی کنی، تهدید رو تبدیل به فرصت کنی. برو ۴۰۴ آپارات و دیجی کالا رو نگاه کن. و البته ۴۰۴ ما هم جالبه و حتما نگاه کن 🙂
      اینکه نیاز نیست رو هم در بالا گفتم. تهدید خطاهای ۴۰۴ میشن یک فرصت خوب.
      البته اگر صفحات ۴۰۴ زیاد باشن و همینطور از نظر سئو مهم نباشن.

      1
     3. ممنون . جواب سئوالمو گرفتم .
      سایت را زدم تو فووریت که بتونم مطالب جدید را دنبال کنم

 13. تولیدکننده محتوای خوبی دارید، خیلی تمیز تولید محتوا کردید

  3
  1. سلام. بله برای تولید هر محتوا زمان زیادی گذاشته میشه. ممنون از حضورتون.

 14. من تفاوت ریدایرکت و پارک و نمی‌دونستم با این مطلب واقعا فهمیدم ریدایرکت چی هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سایت خود را در گوگل مدیریت کنید + ۱۵ ساعت فیلم آموزشیجزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید
بستن
با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر