آموزش سئو فنیآموزش گوگل سرچ کنسولعیب یابی خطا

جلسه ۶ – گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول

بخش coverage در سرچ کنسول جدید گوگل چه معنایی دارد

از سری مقاله های آموزشی سرچ کنسول نسخه جدید در خدمت شما هستیم. قصد داریم درباره بخش coverage در سرچ کنسول و خطای Index coverage issues که از سمت گوگل به وبمستران ایمیل می‌شوند صحبت کنیم. و همینطور نحوه رفع این ارور و هر آنچه که لازم باشد را در سایت میزفا خواهیم گفت. در ادامه همراه ما باشید.

پیغام New Index coverage issue detected یعنی چه

چند وقتی است پیغام خطای زیادی با عنوان New Index coverage issue detected for site site.com برای وبمسترانی که سایت خود را در سرچ کنسول ثبت کرده‌اند، ارسال می‌شود. این پیغام خطای Index coverage از تاریخ ژانویه 2018 که نسخه beta جدید سرچ کنسول توسط گوگل در این مقاله معرفی شد، ایمیل می‌شود. هدف از این قسمت کمک به وبمستران در جهت دریافت اطلاعات دقیق‌تر درباره ایندکس شدن محتوای خود در نتایج گوگل است.

پیغام خطای coverage در سرچ کنسول
نمونه متن پیغام خطای coverage که گوگل ایمیل می‌کند

خیلی از دوستان زمانی که از سمت گوگل ایمیلی دریافت می‌کنید با عنوان “Index coverage issues” منقلب می‌شوند و گمان می‌کنند این پیغام ارور خطری مهیب همراه دارد. هر چند تمام پیغام هایی که از سمت گوگل برای شما ارسال می‌شود را باید با دقت بخوانید ولی نگرانی چیزی را حل نخواهد کرد. و شما به راحتی بعد از خواندن این مقاله، باآگاهی می‌توانید به حل این مشکل بپردازید.

پیغامی که در متن ایمیل دریافت می‌شود به شرح زیر است:

Search Console has identified that your site is affected by 1 new Index coverage related issue. This means that Index coverage may be negatively affected in Google Search results. We encourage you to fix this issue.

گوگل اشاره می‌کند که کنسول جستجو، شناسایی کرده است که سایت شما تحت تاثیر یک مسئله مرتبط به ایندکس جدید قرار گرفته است. به این معنی است که برای Index شدن در نتایج جستجوی گوگل ممکن است تأثیر منفی داشته باشد. ما شما را تشویق میکنیم تا این مسئله را حل کنید.

خب این پیغام کمی ترسناک به نظر می‌رسد چرا که هیچ مدیر وبسایتی تمایل ندارد به دلیل تنظیمات اشتباه در سئو داخلی سایت خود باعث از دست رفتن رتبه در نتایج جستجو شود. برای همین راه‌کارهایی که به ذهن بنده رسید را در پایین برای شما لیست کرده‌ام تا بتوانید پیغامی که حاوی خطا است را به راحتی رفع و مدیریت کنید.

در قسمت coverage ما چهار نوع بخش کلی داریم که آدرس های سایت ما در این بخش ها قرار می‌گیرند:

 • پیغام های ارور Error
  صفحاتی که ارور مهمی دارند و ممکن است باعث شوند صفحات ما در نتایج حذف شوند را نشان می‌دهد.
 • پیغام های هشدار Warning
  صفحاتی که در نتایج هستند ولی یک سری ایرادات جزئی بر آن‌ها وارد هست و بهتر است رفع شوند.
 • پیغام های معتبر Valid
  در این بخش صفحات معتبر ما که در نتایج وجود دارند را نشان می‌دهد.
 • پیغام های مستثنی Excluded
  در این بخش آدرس‌هایی که ریدایرکت شده باشند و یا متاتگ نوایندکس داشته باشند نشان می‌دهد. البته این قسمت همیشه برای دوستان مبهم بوده که در ادامه مقاله آموزشی سرچ کنسول نسخه جدید در میزفا بیشتر میپردازیم.

وضعیت آدرس ها در coverage سرچ کنسول گوگل

پیغام های ارور Error و هشدار Warning اصولا به مدیران سایت‌ها ایمیل می‌شوند.

پیغام های ارور Error در Coverage

زمانی که صفحات شما ارور دریافت می‌کنند به این معنی هست که به خاطر خطا یا در نتایج نیستند و یا قرار هست به زودی حذف شوند. پس باید این نوع خطاها را جدی بگیرید.

انواع Error ها را در ادامه خواهیم گفت و همینطور مقاله های مربوط به هر کدام از ارورها را لینک میکنیم بعد از اینکه مقاله مربوطه را مطالعه کردید بخش نحوه اطلاع رسانی به گوگل برای رفع خطا را بخوانید.

انواع Error ها در Coverage

روی هر کدام بزنید صفحاتی که این ارورها را در عکس دارند می‌توانید مشاهده کنید، در ادامه به تشریح تمام ارورهایی که میتواند در بخش Coverage باشد میپردازیم.

انواع Error ها در Coverage

Server error (5xx)

وقتی سرچ کنسول به شما میگه 5xx یعنی سایت شما یک سری خطا سمت سرور داره که با عدد 5 شروع میشه، حالا میتونه حالت های مختلف 5xx باشه. انواع ارورهای 5xx رو در لینک زیر میتونید بررسی کنید:

کاری که باید انجام بدید این هست که برید اون صفحه ای که سرچ کنسول بهتون میگه رو بررسی کنید و ببینید چه نوع خطایی رو بهتون میده بعدش وقتی نوع ارور رو پیدا کردید روی یکی از اون ارورهای بالا کلیک کنید و رفع کنید. بعد از رفع کردن نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Redirect error

اگر میدانید ریدایرکت چیست ادامه مقاله را بخوانید در غیر این صورت ابتدا مقاله انواع ریدایرکت و همینطور ریدایرکت ۳۰۱ مطالعه کنید.

 • وقتی به این ارور برخورد می‌کنید موارد زیر بررسی کنید:
 • ممکن است ریدایرکت شما طولانی بوده و زمان زیادی را طول کشیده.
 • ممکن است ریدایرکت شما در یک لوپ و لحقه بی انتها قرار گرفته باشد.
 • ممکن است این مورد موقت بوده و به خاطر مشکلات موقت هاست و یا ارتباطات رخ داده باشد و باید دوباره تست کنید.

ما در آموزش های gtmetrix یک نوع خطا داریم که میگوید از ریدایرکت کردن های متوالی و پی در پی پرهیز کنید و این مورد بر سرعت سایت هم اثر مثبت می‌گذارد. مقاله مربوط به این خطا را میتوانید در ارور Avoid landing page redirects مطالعه کنید.

بعد از رفع کردن نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL blocked by robots.txt

وقتی روی خطای Submitted URL blocked by robots.txt کلیک می‌کنید میگه این آدرس‌ها به وسیله فایل robots.txt بسته شده اند یعنی به ربات گوگل اجازه خزش برای اون آدرس ها ندادن. برای بررسی دقیق تر حتما مقاله مقاله robots.txt مطالعه کنید و همینطور اگر در سرچ کنسول سایت خودتون اضافه کردید و لاگین هستید روی لینک test robots گوگل کلیک کنید.

اگر آشنایی با نصب سرچ کنسول ندارید حتما مقاله ثبت سایت در سرچ کنسول ما رو مطالعه کنید.

البته گاهی ممکن است این خطا به اشتباه باشد و صرفا باید نادیده گرفت. با این حال بعد از رفع کردن، نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL marked ‘noindex’

مربوط به متاتگ robots می‌باشد به کمک این متاتگ می‌توان یک سری صفحات را از ایندکس شدن در نتایج مخفی کرد. در وردپرس به کمک افزونه یوآست Yoast میتوان چنین کاری را کرد. حال گوگل می‌گوید مثلا برخی صفحات شما این متاتگ را دارد و باید بررسی کنید که آیا آن صفحه برای شما مهم است یا خیر. اگر مهم باشد باید این متاتگ noindex را بردارید.

و یا ممکن است آدرس سایتی را noindex کرده‌اید (یعنی قصد ندارید گوگل آن را در نتایج نشان دهد) ولی آن آدرس در sitemap سایت شما قرار دارد در این صورت گوگل ارور New Index coverage issue detected را به شما ارسال خواهد کرد. پس سعی کنید آدرس های noindex را در سایت مپ سایت خود حذف نمایید.

اگر شما افزونه ووکامرس (woocommerce) که مربوط به فروشگاه وردپرس است را نصب کنید برخی صفحات آن همانند صفحه cart و صفحه checkout آن باید noindex باشند و این موضوع طبیعی است ولی گاهی احتمال دارد که گوگل در سرچ کنسول خود این صفحات را به عنوان خطا نشان دهد. هر چند این موارد خطا نیستند و صرفا یک هشدار به شما است چرا اینکه گوگل فکر میکند این صفحات اهمیت دارند و به شما پیغام می‌دهد که این صفحات در نتایج ایندکس نمی‌شوند ولی noindex بودن این صفحات درست است و پیشنهاد می‌شود این مورد را نادیده بگیرید.

بهتر است متا تگ مهم robots را در جهت اعمال تنظیمات صحیح این فایل، با دقیق بخوانید. ما در میزفا سعی کردیم بسیار جامع در این مورد صحبت کینم.

بعد از رفع کردن نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL seems to be a Soft 404

این ارور soft 404 به معنای این هست که صفحه ای وجود دارد ولی ظاهرا محتوای آن ضعیف است و یا ممکن است مشکلات دیگری داشته باشد. ما در مقاله رفع خطای soft 404 به شکل بسیار کاملی به این موضوع پرداختیم. بخوانید و بعد از رفع آن قسمت نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL returns unauthorized request (401)

خیلی کم پیش می‌آید که شما با خطای 401 رو به رو شوید. این ارور میگوید که صفحه‌ای که شما درتلاش برای دستیابی به آن هستید، قابل بارگذاری نیست مگر این که در ابتدا با یک شناسه کاربری و رمز عبور معتبر، وارد سایت (login) شوید. درواقع ممکن است شما یک سری صفحات لاگین نمایش دهید که قابل ایندکس شدن هم هستند و این مورد جالب نیست. پیشنهاد می‌شود مقاله خطای 401 مطالعه کنید.

بعد از رفع کردن نحوه اطلاع رسانی رفع این ارور به سرچ کنسول مطالعه کنید.

Submitted URL not found (404)

خطای 404 معروف ترین خطا از سری خطاهای 4XX است و این معنا را می‌دهد که برخی صفحات شما قبلا وجود داشته اند و حال دیگر وجود ندارند. یا ممکن است سایر سایت ها به اشتباه شما را لینک کرده باشند که باعث خطای ۴۰۴ شوید. در ابتدا مقاله جامع خطای 404 میزفا را مطالعه کنید و سپس بعد از رفع آن نحوه اطلاع رسانی به گوگل را مطالعه کنید.

Submitted URL has crawl issue

زمانی که شما با خطای بالا رو به رو میشید این معنا رو میده که ربات گوگل یا خزنده گوگل در زمان خزش صفحه شما یعنی در زمان دیدن و مشاهده صفحه شما یک سری خطاهایی رو برخورد کرده که نمیدونه نوع این خطاها چی هست و پیشنهاد میشه در این حالت شما اون صفحه رو به کمک ابزار url inspection بررسی کنید تا ببینید مشکل دقیقا چی هست.

نحوه اطلاع رسانی رفع خطاها coverage در search console گوگل

قبل از خواندن این قسمت باید ابتدا انواع Error ها را بخوانید و سپس حل کنید و بعد این مراحل زیر را اجرا کنید.

مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید تا اطلاع رسانی برای رفع این مشکل برای سایت شما حل شود.

 1. وارد قسمت Index سرچ کنسول گزینه coverage در را کلیک کنید. و بعد از سمت پایین Error ها را می‌توانید مشاهده کنید. زمانی که شما در حال خواندن این قسمت هستید حتما انواع ارورهای بالا را مطالعه کردید و در سمت سایت خود رفع کردید و الان صرفا قصد دارید به گوگل اطلاع دهید حل شده است. پس بر روی اروری که آن را حل کرده اید کلیک کنید.
  قسمت جرئیات خطاها در coverage
  در بالا انواع خطاهای یک سایتی که تازه پروزه سئو آن به میزفا سپرده شده است را مشاهده می‌کنید.
 2. حالا اون Error که رفع کردید کلیک کنید، در صفحه بعدی لیستی از آدرس‌هایی رو مشاهده میکنید که ارور در اونها فعلا در نزدیک گوگل وجود داره. روی گزینه validate fix کلیک کنید و بعد عبارت “see details” مشاهده می‌کنید که میگه گوگل در حال پردازش هست تا ببینه ایا واقعا رفع کردی یا نه.
 3. البته میتونید کارهای بیشتری هم بکنید مثلا در قسمت Examples که پایین عکس هست نگاه کنید. میتونید روی آدرس کلیک کنید و بعد گزینه TEST ROBOTS.TXT BLOCKING کلیک کنید و در صفحه جدید اگر با پیغام ALLOWED سبز زنگ برخورد کردید به معنای این است که ربات دسترسی به این صفحه رو داره و یا میتونید گزینه inspect URL بزنید تا آدرس رو بازرسی کنه. با هر خطایی رو به رو شدید به بالای این مقاله برگردید و اون خطا رو بررسی کنید.
 4. ممکن است پیغام New Index coverage issue detected به دلیل تنظیمات نادرست در sitemap باشه، اگر از CMSهای معروف نظیر وردپرس استفاده میکنید پیشنهاد میشه از افزونه‌های Yoast یا Google XML Sitemaps جهت ایجاد نقشه سایت استفاده کنید، و یا اگر این افزونه ها را نصب دارید اخرین ورژن آن‌ها را فعال کنید و یا اگر اخرین ورژن نصب شده را دارید، بهتر است افزونه را یک بار غیرفعال و فعال کنید.
 5. حالا دوباره مراحل تاییدیه رو من بگم. بعد از اینکه شما روی گزینه  validate fix کلیک کردید تا گوگل بررسی لازم جهت معتبر بودن رفع خطاها از سمت شما را صورت بده. و بعد زدن این گزینه ایمیلی دوباره از سمت گوگل برای شما ارسال می‌شود با عنوان: We’re validating your fixes for Index coverage issues و حاوی متنی که اشاره به بررسی سایت شما دارد. و بعد از آن گزینه validate fix به see details تغییر میکنه و اگر زمان اعتبارسنجی رفع خطاهای شما با موفقیت نزد گوگل به اتمام رسیده باشه، پیغام Validation passed میبینید.
  ما در ارور زیر خطاهای مربوط به Server error 5xx رفع کردیم و بعد از مدتی پیغام مثبتی از گوگل مبنی بر رفع آن دریافت کردیم. البته پیغام شما ممکن است مبنی بر ایندکس نشدن صفحات باشد که راه‌حل آن را در بالا اشاره کردیم.
  پیغام Validation passed

 

نکته اضافه درباره انواع validation

انواع اعتبار سنجی ها به شرح زیر است:

 • N/A
 • not started
 • Started
 • Looking good
 • Passed
 • failed

در وضعیت validation شما باید مواردی که هنوز “not started” و یا “failed” را خورده اند اولویت بندی کنید تا نسبت به سایر وضعیت ها. البته چون تشریح تک تک این وضعیت ها مقاله را بسیار طولانی می‌کند ما این موارد را در دوره ۱۵ ساعته اشاره میکنیم.

پایان

البته ما به شکل بسیار کاملی درباره این خطاها و همه خطاهایی که ممکن است در سرچ کنسول شما با آن‌ها روبه‌رو شوید به شکل عملی ۰ تا ۱۰۰ در دوره سرچ کنسول که ۱۵ ساعت مفید است اشاره کردیم.

درضمن جهت رفع ارور  5XX و ارور 4XX در وبمستر تولز (سرچ کنسول) حتما اقدامات لازم را صورت دهید. امیدوارم این مقالات سئو برای شما مفید واقع شده باشند، تجربه، سوال و یا انتقادی داشتید در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

پوریا آریافر

اولین کسب و کار آنلاین خودم را در فیسبوک راه‌اندازی کردم و در سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال را داشتم. سپس وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت را دریافت کردم، در دوران خدمت سربازی مسئول بهینه سازی یک وبسایت خبری معتبر شدم و آشنایی با سئو را آموختم و در سال ۲۰۱۴ توانستم به رتبه ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم. برخلاف میل درونی، وارد دانشگاه شدم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، در همان سال بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو را داشتم، که فروختم تا بتوانم تمرکز را فقط بر روی سئو بگذارم، فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌می‌گیرد، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کرده‌ام. در همه ابزارهای گوگل به جز adwords تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری را یادگیری و یاددادن می‌دانم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده، می‌تواند چنین بستر مناسبی را فراهم کند. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم ...

نوشته های مشابه

‫92 نظرها

 1. سلام ، در سرچ کنسول گوگل تعداد 198 خطای رونوشت پست دارم ، با این که با دستوری کلیه ی رونوشت هارو داخل دیتابیس پاک کردم و با افزونه هم این کار رو کردم ولی هنوز هم هستند باید چکار کرد؟

  1. سلام حسین. به نظرم سوال رو اشتباه پرسیدی چرا که سرچ کنسول اصلا رونوشت های وردپرس رو نمیتونه ببینه که حالا بخواد خطا بگیره. پیشنهاد میکنم سایتت و همینطور سرچ کنسول رو بده به متخصص سئو که دسترسی داره تا بهتر بررسی کنه.

 2. سلام قربان من یه مشکل هاد دارم کسی میتونه کمکم کنه؟ من وقتی میخوام سایت رو با یه ربات craweling بررسی کنم مینویسه متا تگ شما پردازش امنیتی به نظر شما مشکل از چیه؟

  1. سلام وقت بخیر. نظر شما رو تایید کردم تا اگر کسی میدونست بتونه پاسختون رو بده. بنده که خیلی متوجه نشدم و به نظرم تشریح مشکل به خوبی صورت نگرفته. موفق باشید.

 3. سلام وقت شما بخیر

  من موقع تست ایندکس صفحات محصول سایت با این ارور مواجه شدم

  ارور URL is on Google, but has issues

  تو اینترنت چیزی پیدا نکردم علامت مثلث زرد داره علتش چیه ؟؟؟؟

  شما اطلاع دارید

 4. دوستان این خطا برای من میاد چیکار کنم ؟
  URL is available to Google, but has issues
  If it gets indexed and selected as canonical, it could appear in Google Search results. However, some issues prevent it from being eligible for all enhancements. Learn more

  1. سلام پیمان.
   ادرسی که داری تو سرچ کنسول بررسی میکنی یک سری مشکلات داره هر چند در نتایج وجود داره ولی باید بررسی بشه. بدون بررسی دقیق نمیشه نظر قطعی داد. پیشنهاد میکنم کسی که دسترسی به سایتت داره و در زمینه سئو تخصص داره بهش بده تا یک نگاهی بکنه.

 5. درود بر شما
  من در کنسول گوگل در بخش ارور Submitted URL marked ‘noindex’
  نقشه سایتم اومده. جالب اینه که من نقشه سایت رو در robots.txt تعریف کردم و تنظیمات نقشه گوگل هم مانند همین آموزش انجام دادم.
  بنظر شما چرا این اتفاق افتاده؟
  این در حالیه که مطالب ایندکس گوگل هم شدن. هم در گوگل قابل مشاهدست هم در کنسول.

  *****************
  . با سپاس

  1. سلام ماهان عزیز.
   مشکلی نداره. گوگل که بدون عیب نیست. ممکنه خطا از سمت اون باشه. شما در سرچ کنسول ببین خطایی هست یا نه و همینطور قسمت coverage ببین صفحات مهم چه وضعیتی دارن.

   1
 6. سلام و احترام
  مقاله مت تگ را هم خوندم
  من تو گوگل خطای cart و checkout دارم
  به نظرتون آیا خوبه که با یوآست برگه های
  checkout و cart و my-account
  را noindex کنم ؟

  1. سلام علی‌رضا. من درباره صفحه cart و صفحه checkout در مقاله و کامنت ها نظرم رو گفته بودم. این صفحات به شکل پیش فرض نوایندکس هستند و باید به همین صورت هم باشن.

 7. سلام
  آیا صفحاتی مانند ورود ، ثبت نام را نباید در سایت مپ قرار دهیم ؟صفحه تماس با ما چطور ؟
  و برای این صفحات باید تگ noindex را در هدرشان قرار دهیم ؟

  ممنون

 8. با سلام و خداقوت و تشکر ویژه از دست اندرکاران میزفا … سوالی داشتم خدمتتون که بزرگواری میکنید اگه ج بدید .
  در داخل گوگل وبمستر و قسمت Coverage در مورد سایت اینگونه نوشته شده :
  error : 0 valid: 1.38 k > excluded: 5.63 k

  خواستم بدونم این قسمت excluded: 5.63 k به چه معناست ؟ ایا سایت و ایندکس و مشاهده و خاندن تمامی مطالب برا گوگل دچار مشکله ؟ موردی هست ب نظر شما ؟

  1. سلام جواد جان. این سوال رو قبلا در نظرات پاسخ داده بودم. پیشنهاد میشه سوال علی در این زمینه رو مطالعه کنید. بدون بررسی نمیشه گفت صفحات این قسمت بد هستند یا خوب هستند و یا مشکل دارن و یا هر چیز دیگری.
   مثل این میمونه که ما توی تلفن به دکتر بگیم من سردرد دارم، خب ایا منطقی هست دکتر همون جا پاسخ بده؟ نه و میگه باید بیای بررسی کنم و بعدش ممکنه حتی بری آزمایش بدی و ده تا چیز دیگه. منظورم از این مثال بی ربط اینکه بدون بررسی های دقیق نمیشه فهمید. ممکنه مشکل ایندکس باشه یا خطاهای سری ۴xx باشه یا سری ۵xx باشه و یا یک سری فایل ها محدودیت داشته باشن و یا …
   پیشنهاد میشه به یک متخصص سئو که دسترسی به سایتت داره بده تا بررسی کنه.

 9. سلام و ممنون بابت مطالب خوبتون
  مشکلی که من دارم تو قسمت Submitted-URL-has-crawl-issue
  خطاهایی که داده مربوط به یک تصویر از چند تصویر در اون صفحه هست … مثلا من ده تا تصویر به عنوان نمونه کار در اون صفحه گذاشتم ولی ظاهرا داره از یک تصویرش اشکال میگیره مثل این :
  ***
  توقسمت url inspection برای همین صفحه میزنه URL is not on Google
  چجوری حلش کنم ؟:(

  1. سلام مسعود جان. طبیعی هست چون ادرسی که برام فرستادی جز صفحات بی ارزش هست و محتوای مناسبی نداره. اصلا محتوا نداره.
   در کل پیشنهاد میشه به یک متخصص سئو دسترسی بده تا برات به شکل اصولی تنظیم کنه. با این حال شما میتونید وارد افزونه یوآست بشید و در قسمت ظاهر و عناصر چند رسانه ای رو روی بله تنظیم کنید.
   موفق باشی

 10. با سلام
  See which pages Google can or can’t index in your site, and why این پیغام خطا به چه معنیه.؟ من الان حدود 3 هفته میشه که سایت خودم رو توی وب مستر تولز ثبت کردم ولی هیچ آماری بهم نشون نمیده.نه برگه ها نه پست ها نه لینک داخلی. ممنون میشم راهنمایی بکنید

  1. سلام. متاسفانه ایمیلتون رو درست وارد نکردید و ما نمیتونیم پاسخ شما رو بدیم. موفق باشید.

 11. خیلی مقاله خوبی بود
  اما من با این ارور گاهی مواجه میشم
  URL is on Google, but has issues
  ایندکس شده اما ممکن این محتوا دارای مشکلاتی باشه

  اما نمیدونم منظورش چیه

 12. با سلام
  بنده سایتی دارم که میخوام تو کنسول جدید گوگل معرفی کنم ولی با ارور زیر مواجه میشم علت چی میتونه باشه؟

  During live testing, indexing issues were detected with the URL

  1. سلام. انواع Error ها در Coverage رو در همین مقاله لطفا مطالعه کنید و ببینید مشکل چی هست.
   موفق باشید

   1
 13. سلام و وقت بخیر
  من برای 2 صفحه ام مشکل ارور “noindex” گرفتم، و این در حالیه که این 2 صفحه مخصوص ووکامرسی منه.
  یعنی صفحات چک آوت و کارت ام که این صفحات که خودشون اصلا نباید ایندکس شن.
  برای رفع اون ارور چیکار کنم خوبه؟

  1. سلام بهرام جان.
   من این موضوع رو هم در متن مقاله اشاره کردم و هم در نظرات درباره این مورد صحبت کردم. ممنون میشم مطالعه بفرمایید.

 14. سلام وقت بخیر
  ممنون از مطلبتون
  من توی وب مستر وقتی روی خطاها کلیک میکنم این عنوان را میبینم {Submitted URL not found (404)
  First detected: 3/23/19
  Status: Error}
  روبوت الود میکنه و مشکلی نداره
  inspect میکنم که میگه روی گوگل نیست{URL is not on Google}
  request index میزنم ریجکت میکنه
  در واقع صفحه اصلا نیست
  تنظیمات یاست را ایندکس کردم و یکبار افزونه را غیر فعال کردم و مجددا فعال کردم
  اما هنوز 700 خطا دارم که گوگل از تاریخی که ابتدا مطلبم گفتم شروع به بررسی کرده و هنوز پاسخی نگرفتم
  باید چکنم و آیا این خطاها مشکلی برای سئوی سایتم ایجاد میکنه؟

  1. سلام محمد جان. این موارد باید دید تا بشه فهمید چه خبر هست. پیشنهاد میشه با یک متخصص سئو که دسترسی به سایت شما و همین ابزارهای آنالیز داره در ارتباط باشید.

   1
 15. با درود فروان
  سایت من در گوگل وبمستر همین ارور رو گرفته:
  New Coverage issue detected for site
  Search Console has identified that your site is affected by 1 new issue of type Coverage.

  Top Errors (5 maximum)

  Errors can prevent your page or feature from appearing in Search results. The following errors were found on your site:

  Submitted URL has crawl issue

  We recommend that you learn more about these issues and fix them when possible to enable your site to have the best possible experience and coverage in Google Search.
  در سورس سایتم این متن نوشته بود:

  مشکل ارورم هم معلوم نیست از کدوم صفحه است:
  **
  چطور این ارور رو از بین ببرم؟

  1. سلام سامان عزیز. آدرس فرضی که گذاشتید برای رفع خطا کار رو سخت تر میکنه و همینطور عدم دسترسی به سرچ کنسول.
   در مقاله بالا که نوشتیم به یک سری پارامترها اشاره کردیم که ممکنه خطا از اون سمت باشه. در پیغام شما نوشته شده crawl issue و نتونسته دقیقا خطا رو بگه، پس ممکنه خطای رده 5xx باشه و یا 4xx باشه، ممکنه اون صفحه noindex باشه و یا با فایل ربات بسته شده باشه. همه این موارد لینکش رو در مقاله بالا اشاره کردم. درواقع نوع خطای شما مشخص نیست پس باید همه چیز رو چک کنید. اگر صفحه رو پیدا نمیکنید ۲ علت میتونه داشته باشه، یکی اینکه شما نتونستی پیدا کنی درحالی که هست و باید سرچ کنسول به خوبی بلد باشید. و دومی این است که صفحه در زمان خاصی مشکل دار بوده و الان دیگه مشکل نداره و رفع شده و دیگه در سرچ کنسول هم نیست.
   پایدار باشی.

   1
 16. سلام و خسته نباشید
  توی نسخه جدید سرچ کنسول بسیاری از صفحات برچسب مطالب را در سایتم ، خطای soft 404 زده! این درحالی که این صفحات هیج مشکلی نداره! برای مثال :
  *****
  این یکی از اون صفحات است که هیچ مشکلی نداره. میشه راهنماییم کنید. البته در مورد این صفحات اخطار یا هدشار نداده.

 17. من سلام
  من ارور Coverage فقط برای صفحات cart و chekout است آیا لازم هست حتما این ارور ها رفع شود؟
  و برای رفع آن از طریق remove url اقدام کردم و Remove page from search results and cache رو انتخاب کردم ایا مشکلی بوجود میاد
  چون داخل نظرلت گفته بودین که لازم نیست بهشون توجه کنیم

  1. سلام بله لازم نیست صفحات Cart و Checkout فروشگاه ایندکس بشن به همین منظور این ارور رو شما مشاهده میکنید.

  1. سلام، باید سایپ مپ طوری نوشته بشه که وقتی نوفالو میکنید صفحه و یا پستی رو از سایت مپ حذف بشه. اگر وردپرس هستید یوآست چنین کاری رو میکنه.

 18. درود بر شما
  من دنبال آدرس متاتگ روبوت هستم برای اغییر دادن به index در سایتم

  اما هرچی میگردم در هاست سی پنلم نمیتونم پیداش کنمو
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  1. سلام. متاسفانه شما ایمیل خودتون رو به شکل صحیح وارد نکردید و امکان پاسخگویی به شما رو نداریم.

 19. سلام
  من اررور های سایت رو بر طرف کردم اما با این حال 24 ساعت بعد تو گوگل ایندگس میشه
  ویه مسئله دیگه هم اینکه صفحات valid 4.7k هست و Excluded 36.5k هست

  1. سلام. بررسی کنید و ببینید صفحات و ادرس های Excluded چه چیزهایی هستند. بالا رفتن و پایین رفتن به معنای خوب و بد نیست. باید بررسی کنید.

   1. صفحات مربوط به پست هایی که ادد شدن

    Crawled – currently not indexed —– 18.924
    Excluded by ‘noindex’ tag —– 7.501
    Discovered – currently not indexed —- 4.5k

    1. علی جان بررسی یعنی اینکه روی Excluded کلیک کنید و ببینید چه صفحاتی هستند و دونه دونه بررسی کلی داشته باشید. با این عددهایی که شما دادید چیز خاصی رو نمیشه برداشت کرد.

 20. سلام وقتتون بخیر من در این بخش سرچ کنسول برای دو قسمت purchase-confirmation و checkout سایتم ارور دریافت کردم !! چیکار باید کنم؟میشه راهنمایی کنید؟ ممنونم از سایت خوبتون

  1. سلام روزتون بخیر. این سوال رو بقیه دوستان در نظرات پرسیده بودند. اشاره کردم که این نوع ارورها که بیشتر شبیه خطا هست مهم نیست.

 21. سلام
  ممنون عالی بود واقعا کمکم کرد بتونم مشکلات سایتم رو از طریق کنسول جدید گوگل حل کنم.

  1. سلام. خوشحالیم که مقاله ما تونسته ارور سرچ کنسول شما رو حل کنه. موفق و پایدار باشید.

 22. سلام
  من ارور Coverage فقط برای صفحات cart و chekout است آیا لازم هست حتما این ارور ها رفع شود؟
  و برای رفع آن از طریق افزونه یاست که فرمودید چطور باید اقدام کرد؟

  1. سلام دوست عزیز.
   نه نیازی نیست، دقت داشته باشید این موارد ارور حساب نمیشن هر چند گوگل ارور نشون میده. (البته بیشتر هشدار هست تا ارور)

 23. سلام خسته نباشید ارور مربوط به نقشه سایتم میشه که بازدن ctrl+u&ctrl+fمشاهده کردمnoindexوجود دارد و
  User-agent: *
  Disallow: /wp-admin/
  Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

  چطور میتونم noindexرو رفع کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام. بستگی به نوع سایت داره، اگر وردپرس هستید با افزونه یوآست میشه نوایندکس رو برداشت ولی دقت داشته باشید که نوایندکس بودن یک صفحه همیشه به معنی ارور نیست و بستگی به اون صفحه داره.

 24. اگر ی url برای همیشه پاک شده باشه از سایت . چطور باید به گوگل بفهمونیم؟ من ی سری ارور تو قسمت 404 دارم میخوام کلا حذف بشه لطفا راهنماییم کنید

 25. سلام و خسته نباشید مقاله خوبی بود
  واسه من خطای sitemap.html داده در صورتی که در سرچ کنسول اینو ثبت کردم بودم sitemap.xml اصلا نمیدونستم با این آدرس sitemap.html هم بالا میاد.
  sitemap.html چک کردم noindex بود ولی این sitemap.xml کلا اینو نداشت چیکار باید کنم؟

  1. سلام، باید ساختار سایت رو دید و براساس اون نظر داد. پیشنهاد میشه به یک متخصص سئو که دسترسی به سایت شما داره این مشکل مطرح کنید.

  2. سلام از افزونه xml-sitemap گوگل استفاده می کنید. در تنظیمات این افزونه گزینه Include sitemap in HTML format رو غیرفعال کنید و ذخیره کنید تو گوگل کنسول برید اگر هنوز گزینه validate fix هست رو بزنید تا گزینه see details بیاد. مشکل حل میشه. اگر دوباره sitemap.html رو بزنید می بینید تغییر کرده و noindex نمیده

 26. سلام ممنون از راهنماییاتون
  مشکل من یکم عجیب غریبه!
  دقیقا این پیامم برا من اومد :
  Search Console has identified that your site is affected by 1 new Index coverage related issue. This means that Index coverage may be negatively affected in Google Search results. We encourage you to review and consider fixing this issue.

  New issue found:
  Server error (5xx)

  اما وقتی وارد ارور شدم تا تست ربات و این جور مراحلی که نوشتید رو انجام بدم هیچ اروری داخل Status ارور سرور 5xx نبود!
  یعنی فقط پیغام ارور برام اومده وگرنه هیچ اروری داخلش نیست!
  به نظرتون باید چیکار کنم؟!
  یا این فقط یه پیغام عادیه از طرف گوگل؟!

  1. سلام اره از این موارد پیش میاد. البته باید مطمئن شد که ایا نحوه ارزیابی شما درست بوده یا نه.

 27. سلام و خسته نباشید
  من در سایتم لینکهای زیادی دارم که توسط گوگل ایندکس نشدن و روش که کلیک می کنم صفحه خالی نشون میده. این صفحات رو از کجا پیدا و حذف کنم؟
  من از وردپرس برای طراحی سایتم استفاده می کنم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام، لینک‌ها مربوط به سایت شما هست؟ اینطوری نمیشه نظر داد و باید دسترسی داشت و دید و بعد نظر داد.

   1. سلام. بله مربوط به سایت خودم هست. در این کامنت یکی از لینک ها را قرار دادم برای بررسی شما.
    و ممنون میشم توضیح بدید چطور لینک عکسهای پاک شده رو از ایندکس گوگل حذف کنم؟

    1. سلام، همون طور که گفتم امکان بررسی نیست مگر دسترسی داشته باشیم، صرفا با دیدن یک صفحه خاصی امکان پذیر نیست، هر چیزی ممکنه باشه مثل افزونه مخرب یا افزونه ای که تداخل داره و یا کدهای قالب و …
     بهتره از کسی که با روند سایت شما اشنایی داره و دسترسی داره کمک بخواین.

 28. سلام
  ممنون بابت مطلب کامل و کاربردیتون
  من 14 تا ارور در مورد ایندکس دارم زمانی که تمامی کارهایی که گفتید رو انجام دادم اصلا هیچ مشکلی پیدا نکردم و مطالبی که ارور داده شده تو کنسول گوگل همشون به درستی ایندکس شدن
  حال می خوام بدون باید کار خاصی دوباره انجام بدم یا ارورهای ایندکس همونطور بمونن با توجه به اینکه ایندکس شدن؟؟؟

  1. سلام، طبق آموزش اگر پیش برید میتونید به گوگل اعلام کنید که مشکل حل شده و در مقاله به این موضوع اشاره کردم. هر چند اگر هم اعلام نکنید خیلی مهم نیست.

 29. سلام. من هم با این مشکل مواجه شدم و در وبمستر گوگل در قسمت site error یک آدرس از آدرس های قدیمی سایت وجود داره که هر از چندگاهی این پیغام برای این صفحه میاد که اصلاً در صفحات سایت وجود نداره(.ajhineh.ir/index.php/2013-10-16-23-49-45/2013-10-16-23-52-45):
  Googlebot couldn’t access the contents of this URL because the server had an internal error when trying to process the request. These errors tend to be with the server itself, not with the request.
  با بررسی مطالب مفیدتون کنترل کردم و ایراد از robot نیست و allowed هست و در قسمت دوم به صورت noindex هست و چون این این آدرس دیگر در سایت وجود ندارد نمیدونم چطور به گوگل بگم که این آدرس حذف شده و وجود ندارد. (قبلاً سایت جوملا بود و الان html است)
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. با سپاس

  1. عرض ادب، شاید قبلا در یک آدرس دیگر و یا در یکی از صفحات سایت شما لینک شده و یا هنوز در کش و یا ایندکس گوگل وجود داره، اگر شما مطمئن هستید که در هیچ کدوم از صفحات این آدرس لینک نیست پیشنهاد میکنم از این ارور چشم پوشی کنید.

 30. سلام بابت مطلب خوب تون ممنون ولی مشکل ما اینطوری حل نشد! همه مراحل رو به ترتیب انجام دادم ل فایل robots.txt مشکلی نداره، کلید های CTRL + U رو هم تو صفحاتش مربوط بهش زدم ولی noindex نداشت.
  ولی وبمستر همچنان میگه Submitted URL marked ‘noindex’

  1. سلام، هر چند باید از صحت کار صورت گرفته شما جویا شد ولی اگر مطمئن هستید، لازم به حساسیت روی این خطا نیست.

   1. ممنون ولی مشکل اینجاست که دسته ها و برچسب های سایت مون ایندکس نمیشن. وقتی ادرس سایت مپ رو وارد گوگل وبمستر کردم، این ارور رو داد و گفت این صفحات تون از تگ noindex استفاده میکنه! (همه صفخات مربوط به دسته و برچسب رو لیست کرد!)
    کلید های CTRL + U رو هم تو صفحاتش مربوط بهش زدم ولی noindex نداشت. فایل robots.txt il مشکلی نداره!

    1. همون‌طور که اشاره کردم اصل نظر قبلی بر این است که شما درست تشخیص داده باشید و این تشخیص ممکنه درست هم نباشه.

 31. با سلام و وقت بخیر و تشکر بابت آموزش خوبتون
  من با 14 ارور روبرو بودم که 13 تای اون ها از نوع نوایندکس بود و طبق گفته های شما پیش رفتم و منتظر تاییدیه گوگل هستم.
  اما یکی از خطاها مربوط به این صفحس goo.gl/RHmmAF و نمیدونم چه باید بکنم . لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. درود، خواهش
   باید دید چه خطایی نشون میده، ادرس ذکر شده لود نمیشه.

 32. سلام این مسیج برای من به آدرس wp-admin اشاره میکنه که در تست، robots.txt، Disallow میزنه طبیعتا wp admin که نباید ایندکس بشه درسته؟ به نظر شما باید برای رفع این خطا باید چیکار کنم از افزونه Yoast استفاده میکنم

  یه سوال دیگه هم داشتم من در سایت gtmetrix در قسمت Serve resources from a consistent URL دو آدرس پیدا کردم که یک فایل مشابه در دو آدرس قرار گرفته آدرس ها به صورت wp-content/themes/esme ghaleb/js/jquery.js و wp-includes/js/jquery/jquery.js من مورد دوم رو وقتی پاک میکنم پیشخوان وردپرس به مشکل میخوره و زبانه هاش باز نمیشه مورد اول هم چون برای قالب هست تا بحال پاک نکردم به نظر شما آیا احتیاجی هست یک کدومشون پاک بشن؟ یا نادیده بگیرمش
  تشکر

  1. سلام، بله لازم نیست کاری انجام بدید و این خطا حساب نمیشه.
   سوال دوم در پست مربوطه بپرسید.

   1
 33. واقعا ازت ممنونم ، مقالات رو دارم میخونم بلاخره یه سایتی پیدا شد یه چیز جدید برای گفتن داشته باشه. واقعا ممنونم خیلی عالیه کل مطالب سایتت به کارت ادامه بده .

 34. ممنون از پاسخگویی سریع شما من مطلب پنالتی رو مطالعه کردم، کیووردهام تست کردم همه مطالب ایندکس میشه، شک من به مطلب کپی اومد، تعدادی سایت هستن که در بخش کتب خطی فعالن و از مطالب سایت ما کپی میکنن، یه سوالی برم پیش اومد، برای مثال من مطلبی رو آبان 96 منتشر کردم و این تعداد سایت از مطلب من کپی زدن، و من عادت دارم که مطلب رو به تاریخهای جدید به روز رسانی میکنم مثلا فروردین 97 مطلب رو مجدد به روزرسانی کردم، که روی ویترین قرار بگیره، آیا ممکن هست گوگل به علت این ماجرا سایت من رو به علت اینکه تاریخ من بعد از به روز رسانی نسبت به مطالب کپی جدیدتره جریمه کنه؟ یا تاریخ پست اولیه هر مطلب در آرشیو گوگل ذخیره میشه و این به روزرسانی ها تاثیری نداره؟

  پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام، صرفا به خاطر تغییر تاریخ گوگل واکنش منفی نشون نمیده مگر عوامل دیگر هم دخیل باشند، ولی اصلا پیشنهاد نمیکنم تاریخ انتشار مقاله رو تغییر بدید، پیشنهاد میکنم از دیتا استراکچر در جهت نشون دادن تاریخ آپدیت مقاله اقدام کنید، یعنی دو تاریخ در مقاله وجود داشته باشه یکی تاریخ انتشار مقاله و یکی تاریخ اخرین اپدیت مقاله.

 35. با سلام
  من چهاردهم میلادی همین ماه این ایمیل برام اومده و تا دیروز متوجه نشدم، از 14 هم تا به امروز ورودی گوگل به شدت افت کرده تا به یک چهارم عدد روز چهاردهم رسیده و ازونجا که سایتم دانلودی هست به شدت دانلود از سایت هم افت کرده، با اینکه من تنها 11 خطای نان ایندکس داشتم که اونم مربوط به صفحات لاگین و امثالهم بوده و یک خطای شبیه سایت شما هم داشتم که به نظر نمیاد انقد تاثیر گزار باشه، آیا تجاربی در این مورد دارید، آیا رفع شدنیه این افت؟ من همچین افتی رو در نه ماه گذشته شاهد نبودم

  1. سلام
   افت رتبه صدها دلیل میتونه داشته باشه و تنها وقتی میشه این مشکلات رو رفع کرد که با صرف زمان از پیشینه سایت اطلاع کسب کرد و آمارهای لازمه رو مورد ارزیابی قرار داد تا بشه بهترین راه کار مناسب برای حل اون مشکل پیدا و اجرایی کرد و بعد اجرا هم باید مانیتورینگ صورت بگیره تا از صحت راه حل در جهت رفع مشکلات اطمینان حال نمود.
   پیشنهاد میکنم مقاله پنالی در گوگل مشاهده کنید. موفق رو پایدار باشید.

  2. منم دقیقا مشکل شمارو دارم.آمار سایتم از 36 هزارتا اومده 14 هزارتا. 6 ساله کار میکنم ولی این دفعه خیلی عجیبه شده.

   1
 36. خوب بود اتفاقی از گوگل اومدم اینجا ولی خوب بود برای دوستم فرستادم اونم دنبالشه اونم بیاد ببینه

  ممنون که سرعت سایتتون بالاست برای این تو خیلی از سایتا رفتم ولی سرعت سایتشون بد بود خداروشکر که راحت چیزی که میخواستم پیدا کردم

  ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سایت خود را در گوگل مدیریت کنید + ۱۵ ساعت فیلم آموزشیجزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید
بستن
با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر