جلسه ۱۱ – گزارش Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل

برد کرامپ چیست نحوه رفع خطای Breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول

گزارش breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل

از سری آموزش کار با گوگل کنسول در خدمت شما هستیم. قصد داریم درباره گزارش جدید Breadcrumbs در سرچ کنسول صحبت کنیم و همینطور اگر خطایی نمایش داده میشه، چطور بتونیم این خطا و ارور رو رفع کنیم.

امیدواریم وقتی دارید این مقاله بخونید بدونید ابزار سرچ کنسول چیست و چه اثر بزرگی میتونه این ابزار بر روی فروش و سئو سایت ما بذاره. همراه میزفا باشید.

تصور کنین در یک جنگل مرموز داریم قدم میزنیم و بجز یک سبد نان برای نشانه گذاری چیزی همراهمون نیست. تکه های نان رو هر چند قدم میریزیم که نشونه های ما برای برگشت باشه این همون Breadcrumbs یا خرده نانه که برگرفته از یک داستان قدیمیه. این داستان زمینه ای برای طراحی مدل برد کرامب در وبسایتها شد. که دقیقا به ما نشون میده در کجای سایت قرار داریم. حالا سرچ کنسول عزیزمون گزارش برد کرامب هم به لیست گزارشات اضافه کرده.

Breadcrumbs در نتایج گوگل چیست؟

یک Breadcrumbs ردپای یک پیج در صفحه هست. کاربر به راحتی در سلسله مراتب سایت هدایت میشه و این موضوع تجربه کاربری رو بهبود میبخشه.

عکس پایین یکی از صفحات سایت میزفا در نتایج گوگل است که من دور Breadcrumbs خط کشیدم.

گزارش breadcrumbs در سرچ کنسول
یک نمونه از breadcrumbs در نتایج گوگل

موتور جستجوی گوگل در نتایج سرچ کاربرها از نشانه گذاری برد کرامب (Breadcrumbs) برای طبقه بندی اطلاعات اون صفحه استفاده میکنه. کاربرها با انواع مختلف جستجوها میتونن به یه صفحه برسن. وقتی جستجوهای مختلفی به همون صفحه ختم میشه، برد کرامب مطالب رو در متن جستجوی گوگل دسته بندی میکنه. صفحه آموزش جامع سئو میزفا بسته به متن جستجو ممکنه مسیرهای زیر رو در برد کرامب نشون بده:

به این صورت میشه:

نام دامنه مشاهده می‌شود › خانه › آرشیو سئو › دوره جامع سئو

دامنه مشاهده می‌شود یعنی: https://mizfa.com هست و عبارت اخر یعنی دوره جامع سئو در تصویر بالا نیست به این خاطر که جا نشده.

این موارد رو با استراکچر دیتا پیاده سازی میکنم که قبلا درباره استراکچر دیتا صحبت کردیم و یک نوع از استراکچر دیتا JSON-LD هست، یه مثال برای JSON-LD که برد کرامب فوق رو پشتیبانی میکنه:

JSON-LD  چیست ؟

در واقع JSON-LD روشی برای نوشتن استراکچر دیتاها هست. در سایت Schema.org  یکی از انواع کدها و در ابزار markup-helper  نیز کدها بصورت JSON-LD هست.

گزارش برد کرامب در سرچ کنسول
گزارش برد کرامب در سرچ کنسول

یه جستجو بر اساس سال و جوایز مبتنی بر ژانر (بهترین رمان جایزه نوبل 2014) ممکنه برد کرامب زیر رو بیاره:

Books › Science Fiction › Award Winners

یه مثال برای RDFa که از برد کرامب فوق پشتیبانی میکنه:

rdfa برای برد کرامب
rdfa برای برد کرامب

RDFa چیست؟ 

RDFa مخفف عبارت Resource Description Framework in Attributes هست. RDFa  براساس 5 HTML نوشته میشهو برای کمک به کاربران در نشانه‌گذاری داده‌های ساخت‌یافته هست.

در ادامه یه برد کرامب دیگه برای این مثال میبینیم:

Books › Science Fiction › Award Winners
Literature › Speculative Fiction

یه مثال برای RDFa که از برد کرامب فوق پشتیبانی میکنه:

نمونه کدهای مربوط به breadcrumbs
نمونه کدهای مربوط به breadcrumbs

مثال HTML برای bread crumb گوگل

و حالا یه مثال طراحی بصری برای برد کرامب از html:

html برای برد کرامب
html برای برد کرامب

 

شما باید دستورالعمل های زیر رو دنبال کنین تا واجد شرایط ظاهر شدن بردکرامب در جستجوی Google باشین.

توجه کنین اگه Google تشخیص بده برخی از نشانه گذاری ها در صفحات شما ممکنه از تکنیکی استفاده کنه که خارج از دستورالعمل های داده های ساخت یافته گوگل باشه، سایت شما ممکنه یک Manual Action دریافت کنه و خطر پنالتی شدن در گوگل رو حس کنید.

تعریف انواع داده ساخت یافته برای BreadCrumbs

برای مشخص کردن برد کرامبز سایتتون شما باید یک Breadcrumblist تعریف کنین که حداقل شامل دو ListItem باشه. همچنین ویژگیهای مورد نیاز رو شامل بشه که واجد شرایط نشون دادن BreadCrumbs  در گوگل باشه. در دوره‌های آموزش حضوری سئوی میزفا، بطور کامل این ویژگیها رو بررسی میکنیم ولی در ادامه هم براتون چند مورد رو لیست میکنم.

Breadcrumblist، آیتمی هست که تمام عناصر موجود در لیست رو در خودش جای داده. تعریف کامل Breadcrumblist در schema.org/BreadcrumbList موجوده.

یکی از ویژگیهای مورد نیاز itemListElement هست.

itemListElement در Breadcrumbs چیست

یه آرایه از Breadcrumbs که به ترتیب خاصی لیست شده. هر Breadcrumb با یه listitem مشخص شده.

به‌عنوان مثال:

کد نمونه breadcrumbs
کد نمونه breadcrumbs

ListItem در breadcrumbs گوگل:

ListItem شامل جزئیات مربوط به یه مورد جداگانه در لیسته. تعریف کامل ListItem در schema.org/ListItem .

ویژگیهای موردنیاز
item url یا Thing

url برای صفحه ای که breadcrumbs نشون میده. به دو صورت میشه این آیتم رو مشخص کرد.

url: آدرس صفحه مورد نظر رو وارد کنین مثل:

“item”: “https://example.com/books”

Thing: از یه id که نشون دهنده یک Url هست بر اساس فرمت نشونه گذاری ها استفاده کنین.

 • JSON-LD: از @id برای مشخص کردن URL استفاده کنین.
 • Microdata: شما میتونین از href یا itemid برای مشخص ردن url استفاده کنین.
 • RDFa: شما میتونین از about, Href یا resource  برای مشخص کردن URL استفاده کنین.

برای آخرین آیتم لازم نیست مقداری وارد کنین. اگه برای آخرین آیتم مقداری وارد نکردین گوگل url صفحه نتیجه رو براش وارد میکنه.

 

name Text

عنوان بردکرامب که برای کاربر نشون داده میشه. اگه شما از Thing با یک Name به جای URL استفاده میکنین، برای مشخص کردن item دیگه name لازم نیست.

position Integer

موقعیت Breadcrumbs در دنباله Breadcrumb. موقعیت 1 نشون دهنده آغاز مسیر هست.

چطوری بردکرامب به سایت اضافه کنیم؟

هم بصورت دستی هم از طریق داده های ساخت یافته میتونین به سایت بردکرامب اضافه کنین. اگه از وردپرس و جوملا استفاده میکنین که کار سختی ندارین. پلاگینهای زیادی برای اینکار وجود داره.

همچنین برای اضافه کردن بردکرامب به وبسایت وردپرسی خودتون از کد زیر هم میتونین استفاده کنین:

کد برای breadcrumbs
کد برای breadcrumbs

این کد رو میتونین در فایلهای Single.php یا  Page.php یا در انتهای Header.php قرار بدین. سپس در قسمت پیشرفته افزونه Yoast Seo میتونین تنظیماتی برای بردکرامب سایتتون انجام بدین.

تنظیمات مسیر راهنما در افزونه یواست سئو
تنظیمات مسیر راهنما در افزونه یواست سئو

گزارش Bread Crumbs در سرچ کنسول گوگل

مثل بقیه داده های ساخت یافته گوگل که در فصل ۴ – گزارش‌های Enhancements وجود دارن، گزارش Breadcrumbs هم در قسمت Enhancements سرچ کنسول گوگل قرار داره.

گزارش Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل
گزارش Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل

 

ایمیل زیر مربوط به سرچ کنسول سایت آکادمی میزفا است که در اون گوگل گزارشی داده و میگه خطایی در قسمت Breadcrumbs شما دارید که باید تعمیر یا Fix کنید. مثل بقیه داده های ساخت یافته (structured data) دیگر گوگل.

ایمیل گوگل در خطای Breadcrumbs
ایمیل گوگل در خطای Breadcrumbs

خطاهای  Breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل به چه شکل هستند؟

بالاتر ویژگیهای موردنیاز رو براتون شرح دادم:

 • item
 • name
 • position

اگه هر کدوم از این ویژگیها وجود نداشته باشه، گوگل نمیتونه Breadcrumbs سایت شما رو نشون بده.

و اسم خطا این میشه:

Either “name” or “item.name” should be specified

مثلا درباره خطای بالا میشه باید name و item رو درج کنی و ما اومدیم یک بردکرامز نوشتیم ولی name و item رو درج نکردیم. حالا اگر وردپرس یا جوملا باشید ممکنه قالب شما این کار رو نکنه و یا افزونه ها تداخل داشته باشن و اعمال نشه.

هر چند وقتی این نوع خطاها در سرچ کنسول رخ بده گوگل ایمیل میزنه ولی برای رفع این مشکل بالا شما باید برنامه نویسی رو بدونید و بلد باشید و یا به یک برنامه نویس بسپارید تا بتونه این خطا رو برای شما رفع کنه.

البته برخی گزارش ها مهم تر هستند در مقاله قبل درباره گزارش AMP در سرچ کنسول گوگل صحبت کردیم که شاید اهمیت بیشتری خطاهای گزارش amp داره یا این گزارش Breadcrumbs.

 

پایان

توصیه میشه از Breadcrumbs در سایتهایی که نیاز به طبقه بندی دارن استفاده بشه چون هم باعث بهبود تجربه کاربری میشه و هم گوگل خوشش میاد.

محتوای اولیه این مقاله توسط خانم مهندس راحیل دست پیمان، کارشناس تولید محتوا میزفا نوشته شده و  ویرایش مقاله و همینطور سئو مقاله توسط پوریا آریافر متخصص و مشاور سئو اعمال شده.

هر گونه سوال مشکل و یا پیشنهادی دارین با ما در میون بذارین میدونین که عاشق جواب دادن به سوالاتتونیم.

 

۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز)
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز گوگل)
راحیل دست پیمان
در ایدئولوژی زندگی من هیچ چیزی قدرت کلمه رو نداره، شما با کلمه چه در قالب کلام چه محتوا به هر چیزی بخواهید، میرسید. کلمه را هرگز پایانی نیست. از این رو بعد از سالها تدریس در زمینه فناوری اطلاعات و طراحی سایت و بعد از اون سئو برای سایتها، بالاخره تصمیم گرفتم به عشق و علاقه همیشگیم، کلمه بپردازم و فقط خلق محتوا کنم. / این بیت از مولوی جانان رو تقدیم شما میکنم که در همه شرایط حال منو خوب میکنه: بيرون زتو نيست آنچه در عالم هست – از خود بطلب هر آنچه خواهي كه تويي
پایین سرفصل های HTML هست، روی منم کلیک کنی میتونی ببینی.
به میزفا خوش آومدی. پایین سرفصل های ابزار سرچ کنسول هست
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز)
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز گوگل)

16 نظر

16 پاسخ

 1. با سلام و احترام
  من در بخش logos سرچ کنسول (Invalid URL in field “url”) این ارور رو مشاهده کردم ،ممنون میشوم جهت رفع این ارور راهنمایی فرمایید.

 2. سلام. میخواستم بدونم بردکرامب یک صفحه حتماً باید از خانه یا صفحه اصلی شروع بشه؟ مشکلی نیست که از صفحه مثلا لوکیشن مثل شهر یا استان و یا دسته بندی شروع بشه؟ و اگر این شکلی مشکلی نداره، توی اسکیمای بردکرامب باید position یا ترتیب بندی رو از اون چیزی که توی سایت داریم شروع کنیم؟
  مثلاً: تهران/ دماوند/ ساختمان و سازه/ مشاور املاک
  position 1 رو بذاریم از تهران و به ترتیب بیاییم تا 4 و به مشاور املاک برسیم؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون و سایت عالی که من جدیدترین مطالب رو از اینجا میخونم

  1. سلام
   حتما که نه لازم نیست ولی اصولا از خانه شروع میشه.
   بله درسته.

 3. خیلی بد نوشته شده من اصلا نفهمیدم چی میگید. راه حل قطعی برای ایجاد اون رو نگفتید و راه حل قطعی برای حل مشکلاتش هم ارائه نشد. کاملا مشخصه برای سئو نوشته شده این مقاله نه کاربر

  1. سلام وقت بخیر
   کاملا مشخصه اطلاعات زیادی درباره سئو ندارید در نتیجه درج چنین نظری طبیعی هست. البته ندونستن یک مزیت هست و کمک میکنه تا بیشتر یاد بگیریم. منم مثل شما وقتی درباره چیزی اطلاعات کم و یا ناقصی دارم گاهی وقت ها خطا میکنم و قضاوت میکنم.
   با این حال مقاله خونده شد و راه حل در تعریف صورت مسئله هست و اگر کسی با دقت مطالعه کنه متوجه میشه باید چی کار کنه مگر دنبال یک کد جادوئی بگرده یا چون افزونه ها تنبلش کردن دنبال یک افزونه بگرده و براش با دو تا کلیک حل کنه که متاسفانه نه کد جادوئی داریم و نه افزونه.
   اگر نظرات قبلی رو مطالعه میکردید متوجه میشدید باید برنامه نویس بگیرید اگر خودتون نمیتونید حل کنید، وگرنه دوستانی که متخصص سئو هستن و یا دانش خوب سئو دارن و یا برنامه نویس هستن به راحتی با خوندن مقاله می‌تونن مشکل حل کنن.
   درضمن اگر فقط برای گوگل مینوشتیم ۱۰ هزار کامنت در ۳۰۰ مقاله نداشتیم.
   موفق باشید.

   1. ما اگر برنامه نویس که نه کدنویس بودیم اینجا دنبال پاسخ سوالتمون نبودیم . می دونم که این کامنت رو تایید نمی کنید ولی اینو بدونید مطالب شما در 10 سایت دیگه هم پیدا می شه که اونها هم هیچ کدوم پاسخ رو به روشنی بیان نکردن

    1. سلام وقت بخیر باشه.
     مگه برای برنامه نویس از سمت خدا وحی میشه که کدهای itemListElement رو چطوری بنویسه؟ برنامه نویس یا کدنویس هم طبیعتا سرچ میکنه تا ساختار Breadcrumbs ها رو بدونه.
     این خطایی که شما دارید مشاهده میکنید به خاطر تداخل های برنامه نویسی هست دوست خوبم، پس باید چه کسی حل کنه؟
     توی پروژه های سئو که ما این مشکلات رو داشتیم اتفاقا همین مقاله رو به برنامه نویس پروژه فرستادم تا ساختار درست رو ببینه و براساس همین ساختار بیاد کدها رو ویرایش کنه.
     نظر شما هم مثل همه نظرات دیگر سایت تایید شد تا بیشتر متوجه بشید که اون طوری که فکر میکنید میدونید نیست!!
     برنامه نویسی یک راه حل خیلی روشن و مطمئن هست ولی خب ظاهرا این راه رو خیلی ها مشاهده نمیکنن.
     بله بقیه سایت ها هم اومدن هر کدوم یک بخشی از مقاله ما رو کپی کردن و جامع نپرداختن.
     موفق باشید.

 4. سلام
  خطای “Invalid URL in field “id توی قسمت Breadcrumbs سرچ کنسول برای چیه؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  1. سلام عباس.
   خطاهای مربوط به Breadcrumbs اکثر باید با کدنویسی رفع بشن. همون طور که سایر دوستان اشاره کردم لطفا با یک برنامه نویس در تماس باشید.

  1. سلام حامد.
   با برنامه نویس سایتتون در ارتباط باشید. حل این موارد به سادگی نوشتن یک مقاله نیست. برای هر سایتی فرق داره هر چند من این مورد رو در مقاله اشاره کردم.
   موفق باشی.

 5. سلام وقت بخیر
  توی سرچ کنسول یک دو هفته میشه که تو قسمت breadcrumbs قسمت valid with warning روز به روز تعدادش زیاد میشه و یه خطای واحد رو نشون میده اینو من چجوری رفعش کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین خیلی سرچ کردم هیچ جا چیزی ننوشتن

  data-vocabulary.org schema deprecated
  unnamed item

  1. سلام رضا.
   راه حل کلی اشاره شده در مقاله. راه حل اختصاصی و متناسب با سایت شما رو دیگه باید به دنبال برنامه نویس باشی.
   رفع این خطا به صورت دقیق برای هر سایتی متفاوت هست هر چند راه حل کلی برای همه یکی هست و در مقاله درج شده.

   1. من هم همین مشکل رو دارم. خطا از قسمت position است. چطوری میشه کدهای درست رو اعمال کرد؟

    1. برای هر سایتی و هر قالبی فرق داره. باید کدنویسی بلد باشید و وقتی کدنویسی بلد باشی میتونه براساس یک الگوی درست که در مقاله بالا نوشتیم درست کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر حجم فایل برای آپلود: 1 مگابایت. فایل‌های مجاز برای آپلود: عکس, ویس, ویدیو, ورد یا پی دی اف, فایل متنی, زیپ. شما می‌تونید برای بهتر پرسیدن سوالتون، عکس یا ویس یا حتی فیلم در بخش نظرات میزفا آپلود کنید. برای ضبط ویس می‌تونید از خود واتس آپ استفاده کنید و بعد اینجا آپلود کنید و برای ارسال عکس هم کافی هست اسکرین شات بگیرید. Drop file here

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
معرفی جامع‌ترین ابزار سئو در ایران
بالای ۱۰ هزار عضو
PHZpZGVvIHdpZHRoPSI2MDAiIGhlaWdodD0iMzUwIiBwb3N0ZXI9Imh0dHBzOi8vbWl6ZmEuY29tL2Jsb2cvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjMvMDUvcG9zdGVyLW1pemZhLXRvb2xzLXZpZGVvLW1pbi5wbmciIGNvbnRyb2xzIHByZWxvYWQ9Im5vbmUiPiANCiAgIDxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwczovL21pemZhLmNvbS9ibG9nL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDIzLzA1L21pemZhX3Rvb2xzXzcyMHAubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KPC92aWRlbz4=