جلسه ۹ – گزارش Mobile Usability در سرچ کنسول

همه آنچه درباره گزارش Mobile Usability در سرچ کنسول باید بدانید!

گزارش mobile usability در سرچ کنسول
گزارش mobile usability در سرچ کنسول

در ادامه راهنمای کامل سرچ کنسول قصد دارم گزارش Mobile Usability بپردازیم. چطور متوجه میشیم که بازدیدهای سایت ما از طریق موبایل بیشتر از دسکتاپ است؟ به کمک گزارش Performance میتونیم متوجه بشیم که کاربرانی که سرچ کردن از چه دیوایسی اومدن، اونجا کامل توضیح دادیم. بنابراین حواسمون باید به کاربرهای موبایلی باشه و سایتمون برای باز شدن در گوشی همراه سازگاری داشته باشه. در گزارش Mobile Usability report سرچ کنسول کمکمون میکنه و اگه مشکلی در استفاده موبایلی سایتمون وجود داشت بهمون اطلاع میده. الانم که گوشی در مقابل دسکتاپ حکم فرمانی میکنه چون میزان استفاده از موبایل توسط مردم جهان بیشتره.

 

در این مطلب تمام قسمتهای گزارش Mobile Usability report رو بررسی میکنیم.

گزارش Mobile Usability رو میشه به فارسی هم ترجمه کرد و میشه “قابلیت استفاده در موبایل”، این گزارش به ما میگه که کدوم صفحات از پراپرتی یا سایتمون برای بازدید از طریق گوشی مشکل داره و به اصطلاح mobile friendly  یا ریسپانسیو نیستن.

همچنین مواردی که دارای اشکال در قابلیت استفاده با موبایل هست رو هم بهمون میگه مثلاً دو دکمه زیادی به هم نزدیک هستند یا سایز متن صفحه شما بسیار کوچیکه.

در قسمت Mobile Usability  سرچ کنسول اگر سایتتون خطای موبایل فرندلی داشته باشه، به تصویری مشابه تصویر زیر برمیخورید:

Mobile Usability در سرچ کنسول
Mobile Usability در سرچ کنسول

اولین بار که این ستونهای رنگی رو دیدم خیلی ناراحت شدم، اطلاعات زیادی راجع به برطرف کردنشون نداشتم. هر روز میومدم میدیدم و غصه میخوردم. تا یک روز متوجه شدم مشکل از دو تا دکمه اسلایدر بالای صفحات سایتمه. زیادی به هم نزدیک بودند. دو تا دکمه رو یکی کردم و خوشحال از اینکه این ستونهای قرمز حالا دیگه باید سبز شده باشه. باز هم میومدم میدیدم که قرمزه. اعصاب منم قرمز میشد. 🙂 بالاخره متوجه شدم باید دوباره درخواست اعتبارسنجی به سرچ کنسول بدم که در همین مقاله براتون کامل شرح میدم.

دوستان این نکته هم توجه کنید که مثلا در سایت من چهار پیج مشکل داشتند و هر روز همون چهار تا رو باز نشون میداد، یعنی اگر هر روز این ستونهای قرمز رو دیدید فکر نکنید هر بار یه URL جدید یا متفاوت مشکل داره، همون قبلیها اگر برطرف نشده باشند هر روز نشون داده میشه.

معرفی ابزار کاربردی گوگل برای تست یوزر فرندلی

بهتون پیشنهاد میدم که با ابزار mobile-friendly test گوگل هم ساییتون رو تست کنین.

وارد ابزار بشین و آدرس سایت رو وارد کنین.

ابزار تست موبایل فرندلی گوگل
ابزار تست موبایل فرندلی گوگل

اگر مشکلی داشت بهتون میگه و اگر مشکلی نداشت تصویر خوشحال کننده زیر رو میبینین.

نتیجه تست موبایل فرندلی گوگل
نتیجه تست موبایل فرندلی گوگل

  درباره داده های گزارش Mobile Usability

 

جدول گزارش میتونه تا 1000 ردیف داشته باشه. بعضی از صفحات رو ممکنه گزارش نکنه به دلایل زیر:

 • شما بیش از هزار صفحه مشکل دار دارید (یا خدا، اینجا کارتون اورژانسی هست).
 • مشکل خاصی شناسایی نشده (مثل سایت میزفا که همیشه سبزه ^_^ ).
 • اون موضوع یا مشکل بسیار جدیده.

خب جدول گزارش Mobile Usability سرچ کنسول چه اطلاعاتی به ما میده

 

 • Status (وضعیت) : برای صفحه سایت شما دو حالت در نظر گرفته میشه:
  • Error (خطا) : صفحه شما موبایل فرندلی ( مناسب برای استفاده موبایلی ) نیست.
  • Valid (معتبر): صفحه سایت شما موبایل فرندلی هست.
 • Pages (صفحات): تعداد صفحاتی قابلیت استفاده با موبایل را ندارن.
 • Type(نوع): نوع مشکل رو به شما میگه.

البته در ادامه بیشتر درباره این موارد صحبت میکنیم.

گزارش mobile usability سرچ کنسول
گزارش mobile usability سرچ کنسول

جزئیات وضعیت صفحه سایت شما در Mobile Usability

گوگل بر اساس امتیاز موبایل فرندلی بودن،، صفحه شما رو به عنوان Valid یا Error میشناسه. این امتیاز چه جوری حساب میشه؟ براساس تعداد نقض قوانین و شدت تأثیرش در استفاده کاربر در موبایل.

 • Error یعنی صفحه سایت شما از حداقل سطح موبایل فرندلی پایین‌تره . اگر یک صفحه در این وضعیت باشه، جزئیات یا مشکلی که داره در جدول گزارش لیست میشه.
 • Valid یعنی اینکه پیج شما از حداقل سطح موبایل فرندلی بودن بیشتره اما ممکنه باز هم مشکلاتی داشته باشه که در این گزارش لیست نمیشه. اگه میخواهید از وضعیت موبایل فرندلی صفحاتتون مطمئن بشین بهتره به این گزارش اکتفا نکنین و از ابزار the Mobile-Friendly Test tool هم استفاده کنین.

یه نکته بهتون بگم: گاهی یک پیج در گزارش Mobile Usability وضعیت Valid داره اما یه مشکلات کمی از نظر موبایل فرندلی بودن هم داره بعد از مدتی یه سری مشکلات کوچک دیگه هم بهش اضافه میشه و امتیازش به حداقل میرسه و وضعیتش تبدیل به Error میشه.

یعنی باید توجه کنید که Error شدن وضعیت پیج حتماً مربوط به همان زمان نیست.

توضیحات بیشتری درباره تعداد صفحات مشکل دار:

صفحات در وضعیت Valid یعنی معتبر ممکنه یک سری خطاهایی هم داشته باشن ولی این خطاها تاثیر زیادی بر روی ظاهر و نحوه استفاده یوزر در دسکتاپ نداره.

مثلاً:

فرض کنید که صفحه 1، مشکل A  و مشکل B رو داره. اما Valid هست چون تعداد مشکلاتش زیاد نیست از حد تعیین شده بالاتر نیست.

همچنین فرض کنید که صفحه 2 ، مشکلات B و C و D رو همزمان داره و وضعیت Error براش ثبت شده.

در این سناریو:

 • تعداد صفحاتی که شامل مشکل A هستن صفر صفحه.
 • تعداد صفحاتی که شامل مشکل Bو CوD هستن یک صفحه.
 • و شماره صفحه‌ای که مشکل B رو داره صفحه شماره 2 هست.

مسائل مربوط به اولویت بندی و رفع مشکل در Mobile Usability سرچ کنسول :

 1. در صفحه خلاصه گزارش، مسائل بر اساس اعتبار و تعداد صفحاتی که روی اونها اثر گذاشتن، مرتب میشن. گوگل توصیه میکنه که شما هم بر اساس همین مرتب سازی اونها رو اولویت بدین.
 2. باید ببینین که آیا خطاهای کلی از یک خطای واحد منشأ میگیرن؟ چطوری؟ در ادامه براتون توضیح میدم.
 3. یک ردیف در جدول رو انتخاب کنین تا جزئیات بیشتری راجع به اون خطا بهتون بده.
  1. صفحه جزئیات نمونه‌ای از URL که خطا روش تأثیرگذاشته نشون میده. این لیست ممکنه کامل نباشه چون محدودیت تعداد حداکثر هزار تا رو داره.
  2. میتونین برای دریافت اطلاعات بیشتر دکمه select more رو انتخاب کنین.
  3. در تصویر زیر بر روی یکی از URL ها کلیک کنین.
گزارش موبایل فرندلی سرچ کنسول
گزارش موبایل فرندلی سرچ کنسول

سپس تصویر زیر را میبینین بر روی TEST LIVE PAGE کلیک کنین. وقتی که گوگل صفحه شما رو تست میکنه ممکنه مشکل برطرف بشه اما خطا همچنان در لیست باقی میمونه تا رباتهای گوگل دوباره صفحه شما رو بررسی کنن یا به اصطلاح ReCrawl (همون خزیدن دوباره )، برای بررسی دوباره توسط رباتها میتونین از ابزار Inspect URL tool درخواست ایندکس بدین.

تست زنده سایت سرچ کنسول
تست زنده سایت سرچ کنسول
نتیجه تست زنده سایت در سرچ کنسول
نتیجه تست زنده سایت در سرچ کنسول

بعد از اینکه تست زنده از URL گرفتین به صفحه جزئیات خطا بازگردین و بر روی VALIDATE  FIX کلیک کنین. این اعتبارسنجی سریع انجام نمیشه و پروسه زمانبری داره در انتهای این مطلب بیشتر در اینباره میپردازیم.

اشکال زدایی در گزارش mobile usability
اشکال زدایی در گزارش mobile usability

اشکال زدایی سنسورهای خطا برای ریسپانسیو بودن سایت

 

اینکه تشخیص بدید مشکل یک صفحه سایتتون به صفحات دیگه سرایت میکنه یا نه خیلی مهمه:

اگه دیدید که یک URL از وضعیت Error به Valid یا برعکس تغییر وضعیت داد، بررسی کنین ببینین که چه تغییراتی در اون URL اعمال کرده بودین، همچنین ممکنه از الگویی برای همه صفحات استفاده کنین که اون الگو مشکلی داشته و همه صفحاتتون مشکل پیدا کرده.

خطاها در گزارش ریسپانسیو بودن صفحات سایت در سرچ کنسول

 

خطاهایی که معمولاً در گزارش Mobile Usability  ظاهر میشه رو براتون لیست کردیم:

Uses incompatible Plugins

این خطا زمانی اتفاق میفته که شما از پلاگین‌های ناسازگار با موبایل استفاده کرده باشین. پیشنهاد میشه در طراحی صفحه سایتتون تجدیدنظر کنین و از پلاگینهای مدرن تر و تکنیکهای جدیدتر مثل HTML5 بهره بگیرین.

Viewport not set

برای یکی از دانشجوهای دوره‌ها سرچ کنسول میزفا این مشکل داشت و با تگ زیر حل کردیم.

<meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1″>

ویوپورت (view port ) کادری در نمایشگر هست که سایتها در اون نمایش پیدا میکنن و این متاتگ در قسمت Head سایت قبل از فراخوانی کدهای CSS باعث میشه که اندازه و تناسب اون کادر در نمایشگرهای متفاوت، تنظیم بشه.

Viewport not set to “device-width”

این خطا هم میگه شما عرض صفحات سایت را ثابت تعریف کردین و در دیوایس های متفاوت امکان تنظیم برای صفحه نمایش نیست. با متاتگ توضیح داده شده در قسمت قبلی میتونین این خطا رو هم رفع کنین.

Content wider than screen

این خطا موقعی رخ میده که محتویات صفحه شما در عرض زیاد باشه و اسکرول افقی ظاهر بشه، طراحی صفحه نباید به اینصورت باشه و تلاش کنید با بهترین حالت عرض صفحه نمایش مانند 980 px، المانهای CSS رو تنظیم کنین.

Text too small to read

خب این خطا رو فکر کنم هر کسی بخونه متوجه بشه، متن شما خیلی کوچیکه برای خوندن و کاربرهای موبایلی مجبور میشن براش زوم کنن.

Clickable elements too close together

این گزارش خطا هم میگه که المانهای داخل صفحه سایت شما مثل دکمه ها یا لینکها خیلی به هم نزدیک هستن بطوریکه لمس اونها مشکل میشه. باید یک نظر دوباره به سایتتون بندازین و اندازه ها و فاصله ها رو تنظیم کنین.

در این قسمت توضیحات بیشتری راجع به اعتبارسنجی بهتون میدم که در همین مقاله بهتون قول داده بودم در انتها براتون شرح بدم.

Validation یا اعتبارسنجی صفحات بعد از حل مشکل

بعد از اینکه شما مشکلات مربوط به سایتتون رو حل کردین،  میتونین از گوگل بخواین که تغییرات شما رو بررسی و اعتبار سنجی کنه. اگه همه مسائل رو حل کردین این خطا با کلمه fixed مارک میشه و به انتهای جدول میره. سرچ کنسول اون مشکل رو ردیابی و اعتبارستجی میکنه و اگه اون مسئله از نظر رباتهای گوگل حل شده باشه خطا از جدول خطاها حذف میشه.

درباره چرخه زندگی هرکدوم از این خطاها در جدول گزارش خطای Mobile Usability بیشتر بدونیم:

از اولین باری که اون مشکل شناسایی میشه تا نود روز بعد از اینکه شما اون مشکل رو برطرف کردین، چرخه زندگی اون خطا هست. و نود روز بعد اگر اون خطا برگشتی نداشته باشه از هیستوری گزارش پاک میشه.

 • اگر شما همه مسائل رو برطرف کردین و 15 روز بعد دوباره یک نمونه از همان مشکل ایجاد شد، اولین تاریخ ایجاد اون مشکل بعنوان تاریخ اصلی ایجاد خطا باقی میمونه.
 • اما اگر بعد از 91 روز دوباره یک نمونه از همان مشکل ایجاد شد، پرونده مشکل قبلی بسته میشه و مورد جدید با تاریخ جدید دوباره در جدول خطاها ثبت میشه.

اعتبارسنجی اولیه

 1. وقتیکه شما دکمه Validate Fix رو کلیک میکنین این پروسه ممکنه چند روزی طول بکشه و از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی میشه.

سرچ کنسول بلافاصله بعد از کلیک Validate Fix  توسط شما شروع به چک کردن تعدادی از صفحات میکنه.

 • اگر صفحه ای با این مشکل پیدا کرد، اعتبار سنجی به پایان میرسه و وضعیت خطا بدون تغییر میمونه.
 • اگر صفحاتی که چک میکنه این خطا رو نداشته باشن، اعتبارسنجی با وضعیت Started به کار خودش ادامه میده. اگر خطاهایی با مدلهای دیگه پیدا شد به لیست جداگانه‌ای از خطاها اضافه میشه و اعتبارسنجی همچنان ادامه پیدا میکنه.
 1. سرچ کنسول از روی لیست URL هایی که تحت تأثیر این مشکل هستن اعتبارسنجی رو ادامه میده و همه سایت شما رو چک نمیکنه. سرچ کنسول یک رکورد از همه URL های چک شده در تاریخچه اعتبارسنجی نگه میداره، همان URL هایی که در صفحه جزئیات خطا لیست شدن.
 2. وقتیکه یک URL چک میشه:
  • اگر مشکلی پیدا نشه، وضعیت اعتبارسنجی به Passing تغییر میکنه و اگر اولین مورد چک شده بعد از شروع اعتبارسنجی باشه، وضعیت به Looking good تغییر میکنه.
  • اگر اون URL دیگه در دسترس نباشه وضعیت به Other تغییر میکنه.
  • اگر مشکل هنوز وجود داشته باشه وضعیت Failed میشه و اعتبارسنجی خاتمه پیدا میکنه.

حتی اگه شما دکمه  Start Validation  رو کلیک نکنین، گوگل میتونه رفع اشکال خطاها رو تشخیص بده، اگر گوگل تشخیص بده که تمام موارد مربوط به خطای آن یو آر ال برطرف شده، وضعیت اون گزارش به N/A تغییر میکنه.

نکته: چه وقتی یک مورد خطای MObile Usability در سرچ کنسول  با عبارت “fixed” مارک میشه؟

 • وقتی یک URL توسط رباتهای گوگل بازدید بشه و دیگه مشکلی در صفحه پیدا نشه. در این مورد ابتدا با “Passed” مارک میشه.
 • وقتی که پیج پاک شده باشه یا به هر دلیلی در دسترس گوگل نباشه. در این مورد ابتدا با “Other” مارک میشه.
fixed در خطای موبایل سرچ کنسول
fixed در خطای موبایل سرچ کنسول

اعتبارسنجی دوباره در گزارش موبایل فرندلی سرچ کنسول:

اگر اعتبارسنجی شما رد شده باشه، شما میتونین روی دکمه اعتبارسنجی دوباره کلیک کنین. اعتبارسنجی برای همه موارد رد شده و همه موارد کشف شده از همان خطای مشترک دوباره شروع میشه.

شما باید برای تکمیل چرخه اعتبارسنجی صبر کنین، حتی اگه بعضی از موارد شما در چرخه، Fixed مارک شده باشه.

مواردی که بصورت Passed یا Other مارک شده بودن دوباره اعتبارسنجی نمیشن بلکه از لیست حذف میشن.

تاریخچه اعتبارسنجی:

شما میتونین با کلیک روی دکمه See Details در صفحه جزئیات خطاهای Mobile Usability پروسه اعتبارسنجی رو ببینین.

اعتبارسنجی دوباره در سرچ کنسول
اعتبارسنجی دوباره در سرچ کنسول

URL ها در چهار گروه زیر دیده میشن: این گروهها را در صورتی میبینین که بر روی دکمه VALIDATE FIX کلیک کرده باشین.

تاریخچه اعتبارسنجی در سرچ کنسول
تاریخچه اعتبارسنجی در سرچ کنسول
 1. PENDING : URL ها در صف برای اعتبارسنجی قرار دارن و در آخرین بررسی گوگل مشکل داشتن.
 2. PASSED: گوگل URL ها را بررسی کرد و مشکلی وجود نداشت.
 3. Failed: گوگل URL ها رو بررسی کرده و مشکل هنوز وجود داشته.
 4. Other: گوگل نمیتونه به URL ها دسترسی داشته باشه به دلیل اینکه پاک شده باشن یا در Robot.txt  تنظیمی انجام داده باشین یا هر دلیل دیگه.

در یکی از دوره‌های تدریس خصوصی سئو میزفا، وقتی سرچ کنسول یکی از سایتهای کارآموزان رو بررسی میکردیم یه نکته جالب دیدیم:

یک URL همزمان در دو وضعیت قرار داشت. اگه یک URL از سایت شما هم مشکل X و هم مشکل Y رو داشته باشه ممکنه در مشکل X در وضعیت Pending و در مشکل Y وضعیت Passed رو داشته باشه، نگران نباشید کاملاً عادیه و چیز عجیب و غریبی نیست.

در این مطلب تمامی موارد مربوط به موبایل فرندلی رو بررسی کردیم. شما هم به سرچ کنسول در قسمت Mobile Usability سایتتون سر بزنید و اگر مشکلی داشت برطرف کنید تا سایتتون با موبایلها رابطه دوستانه‌ای داشته باشه. اگر هم موردی یا نظری داشتین با ما در میون بذارین عاشق نظرات و پاسخدهی به سوالاتتون هستیم. برای دسترسی به مقالات قبلی سرچ کنسول هم میتونین بر روی این لینک کلیک کنین.

راهنمای کامل سرچ کنسول فراموش نشه. کلی مقاله این قسمت هست.

نویسنده مقاله: خانم راحیل دست پیمان / کارشناس تولید محتوا
ویرایش و سئو مقاله: پوریا آریافر / متخصص سئو

۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز)
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز گوگل)
راحیل دست پیمان
در ایدئولوژی زندگی من هیچ چیزی قدرت کلمه رو نداره، شما با کلمه چه در قالب کلام چه محتوا به هر چیزی بخواهید، میرسید. کلمه را هرگز پایانی نیست. از این رو بعد از سالها تدریس در زمینه فناوری اطلاعات و طراحی سایت و بعد از اون سئو برای سایتها، بالاخره تصمیم گرفتم به عشق و علاقه همیشگیم، کلمه بپردازم و فقط خلق محتوا کنم. / این بیت از مولوی جانان رو تقدیم شما میکنم که در همه شرایط حال منو خوب میکنه: بيرون زتو نيست آنچه در عالم هست – از خود بطلب هر آنچه خواهي كه تويي
پایین سرفصل های HTML هست، روی منم کلیک کنی میتونی ببینی.
به میزفا خوش آومدی. پایین سرفصل های ابزار سرچ کنسول هست
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز)
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز گوگل)

57 نظر

57 پاسخ

 1. سلام و درود
  من سایتم رو با انواع گوشی ها باز کردم ولی هیچ مشکی از نظر ریسپانسیو بودن نداشت.
  ولی توی گوگل خطا میده میگه مناسب نیستش.(خطاهایی مثل کوچک بودن متن و فاصله ها)
  توی بخش more info که نگاه کردم، دیدم از 53 فایل، 50 فایلش رو نتونسته لود کنه و به همین دلیل هم ریسپانسیو تشخیص نمیده.
  من چیکار باید کنم؟
  آیا این روی سئو سایتم تاثیر داره؟
  ممنون

  1. درود بر شما
   خیلی از این مشکلات میتونه به خاطر داشتن یک سرور بد در داخل ایران باشه. برخی سرورها ممکنه یک سری محدودیت ها اعمال کنن و یا اینترنتی که سرور داره شامل محدودیت هایی باشه و باعث ایجاد چنین مشکلاتی بشه.
   باید لاگ هاست رو بررسی کنید و ببینید ایا گوگل میتونه به راحتی وارد سایت شما بشه یا نه.

 2. سلام خسته نباشید قسمت “حالت عرض صفحه نمایش مانند 980 px، المانهای CSS ” رو از کجا باید درست کنیم؟

 3. سلام. خوبین؟ من یه سوال مهمی دارم. اونم اینه که ما به یه مشکل برخوردیم توی سایت. یه صفحه از سایت رو که از نظر موبایل فرندلی بررسی میکنیم اکی میده ولی وقتی میخوایم verified fix رو بزنیم روی همون صفحه ارور میده و میگه باید ارورتون رو برطرف کنین. مشکل از چی هست؟

  1. سلام
   پس حتما بررسی شما مشکل داره و دقیق بررسی نمیکنید.

 4. با سلام بنده چند باری هست که تست از پیج های که گوگل روی موبایل فریندلی مشکل داشت می گیرم رو بررسی میکنم از نظر لایو تست هیچ مشکلی نیست اما بعد از تست به حالت فیلد در میاد . این همان باگ گوگل هست یا مشکلی وجود داره چون بنده در لایو تست مشکل ندارم و همه پارامتر ها سبز هست و اروری ندارم . ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه این مشکل در قرار گرفتن آن پیج در صفحه گوگل مشکل ایجاد می کنه یا نه ؟

  1. سلام مجید
   به حالت فیلد یعنی چی؟
   ابزار موبایل فریندلی گوگل روی سرورهای ایران و هاست های ایران مشکل ساز شده گاهی سبز و گاهی قرمز هست

   1. سلام دوست عزیز، ممنون از مطالب خوبتون من سایت جدیدی زدم تو هاست ایرانی هست و همین مشکل رو دارم و برخی از عناصر صفحه که مربوط به بوت استرپ هست رو نمیتونه لود کنه که اینطوری باعث موبایل فرندلی نبودن میشه و گوگل براش خطا ثبت میکنه تست هم که میکنم گاها سبز میشه گاها قرمز

    حالا چیکار کنم از هاست ایران منتقل کنم به خارج از کشور ؟ آخه مثلا دیجی کالا تو ایران هست و یا سافت 98 چرا اونا چنین مشکلاتی ندارن ؟

    ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. سلام وقت بخیر
     مگه شما دسترسی به سرچ کنسول این سایت ها رو دارید که میگید مشکل ندارن؟
     ما خودمون این مشکلات رو تو برخی سایت ها داریم، ولی اون صفحاتی که این مشکلات رو دارن از نتایج حذف نشدن و رتبه های خودشون دارن هر چند گاهی از نظر گوگل موبایل فرندلی نیست و گاهی هم هست.
     من طبیعتا بین ربات گوگل و کاربر میایم کاربر رو اهمیت قرار میدم و کاری به انتقال هاست به خارج کشور رو ندارم.
     یک نکته مهم دیگه اینکه خیلی وقت ها این موارد به خاطر منابع سنگین سایت ها هست یعنی css خیلی سنگین سایت داره و یا کلا هاست ضعیف هست و همون طور که میدونید گوگل یک بودجه خزش در منابع داره و ربات مخصوص اینو هم داره که در سرچ کنسول امارش هم هست، و ممکنه اصلا به خاطر سنگین بودن سایت منابع به خوبی لود نکنه.

     1. خیلی ممنون پوریا،
      به سرچ کنسولشون دسترسی ندارم ولی احتمال دادم که اوضاعشون از من بهتر باشه حالا که شما گفتی سایتتون هم مثل من با این مشکل مواجه هست متوجه شدم.

      من سایتم خیلی سبکه حتی از کمترین تصاویر و استایل ها و اسکریپت های فشرده و در هم ترکیب شده استفاده کردم تا میزان درخواست ها و حجم و سایزشون هم کمتر بشه، طراحش هم خودم هستم و وردپرس نیست و موارد اضافه لود نمیکنه حتی تصاویر رو loading lazy کردم. از آموزش های شما هم استفاده کردم الان سرعت لودش هم خیلی خوبه، و امتیاز gtmetrix خوبی داره ولی این عدم لود نشدن عناصر بوت استرپ در برخی موارد باعث میشه گوگل خطای موبایل فرندلی بده. میترسم کلیه تلاش هام بخاطر این مورد به هدر بره و گوگل اهمیتی به سایتم نده

      هاست ایرانی به نظرتون برای سئو خوب هست ؟

      چون من با هدف دسترسی سریعتر کاربرام هاست ایرانی گرفتم البته سرورهاش هم کیفیت خوبی داره منتها ttl سایتم 250 میلی هست که شایدم از اون باشه و کیفیت خوبی نداشته باشه البته نمیدونم سایر موارد هم در ttl در تاثیر داره یا نه

      خلاصه راه حل مناسبی برای این مشکل نیست ؟ یعنی همه هاستینگ های ایرانی احتمالا این مشکل رو دارند یا میشه شرکتی رو پیدا کرد که چنین مشکلی نداشته باشه؟

      بازم ممنون ازتون

     2. سلام
      هاست ایرانی برای کاربران ایرانی خوب هست، پس برای سئو هم خوبه، بد بود که همین سایت های بزرگی که خودت مثال زدی تو ایران نبودن.
      سی دی ان ابرآروان رو هم به عنوان CDN تست کن و نتیجه رو بررسی کن.

   2. سلام برای من هم این مشکل پیش اومده گاهی سبز و گاهی قرمزه چطور حل میشه این مشکل

   3. سلام دقیقا سایت من هم این مشکل داره که از هاست ایران دارم استفاده می کنم بعضی موقه ها همزمان که تست می گیرم هیچ خطای نشان داده نمی شه بعضی موقه ها هم سه خطا نشان داده میشه از طریق گوشی های مختلفی هم که خودم تست می کنم هیچ گونه خطای ندارم
    الان به نظر شما این مشکل هاست های ایرانی از نظر سئو برامون مشکل نداره ؟ چون واقعا هر کاری می کنم این خطا ها در سرج کنسول هست و پاکم نمی شه
    ممنون می شم اول یک قهوه بخورید بعد با حوصله جواب بدید
    باتشکر

    1. سلام مجید. ممنون از پیشنهادت
     پاسخ ها رو با حوصله و دقت مطالعه کن، قبلا درباره این موضوع صحبت کردم.

 5. سلام خسته نباشید ببخشید من برای سایتم وقتی موبایل فرندی تست میگیرم بعد از آنالیز میزنه که هیچ مشکلی نداره و پیج موبایل فرندیه اما بعدش وقتی میرم و start new validation میزنم سه تا مشکل بهم نشون میده که اون سه تا یکیش Viewport not set و Clickable elements too close together و Text too small to read هست من هم سایز نوشته هارو بزرگ کردم هم امان های کلیک شدنی رو با فاصله گذاشتم، همونطور هم که عرض کردم وقتی صفحه ای رو آنالیز میکنم خوده گوگل میگه پیجت موبایل فرندیه، به نظر شما مشکل چی میتونه باشه؟؟؟
  خیلی دارم اذیت میشم واقعا ممنون میشم اگر کمک کنید.

  1. سلام رضا.
   خودت رو به خاطر این موضوع نباید اذیت کنی.
   از این باگ ها و مشکلات سمت گوگل زیاده. فکر نکن وقتی گوگل بهت میگه این خطا هست حتما خطاست.
   همینطور سرور و هاست ما هم میتونه روی این موضوع در شرایط و زمان‌های مختلف اثرهای مختلف بذاره

 6. سلام خسته و نباشید
  من توی بخش موبایل فرندلی به ارور Clickable elements too close together و Content wider than screen بر خوردم و هر کاری کردم نتونستم تشخیص بدم از کجاس ممنون میشم راهنماییم کنید
  و یه تشکر از شما و سایت عالی تون با این محتوی عالی که کاملا رایگان ام هستن واقعا خسته نباشید

  1. سلام.
   طبیعتا امیر عزیز بدون بررسی دقیق نمیشه نظر داد و هر چی لازم بوده داخل مقاله رایگان گفتیم. باید این موارد تشخیصی رو به یک متخصص بدید براتون نگاه کنه تا پیدا کنه و در نهایت حل کنه. با یک برنامه نویس حرفه ای در تماس باشید.

 7. باسلام و وقت بخیر. تا از صفحات سایت من مشکل مبایل فرندلی دارن.
  البته در آنالیز این صفحات فقط با پروتکل https://www.moeinkala.com/ مشکل نشان میدهد و در حالت ‌های /www.moeinkala.com و http://www.moeinkala.com/ , https://moeinkala.com/ بدون مشکل استو ضمنا همه‌ی پروتکل‌ها به https://www.moeinkala.com/ ریدایرکت شده است. ممنون میشم راهنماییم کنین چطور باید این مشکل رو رفع کنم؟

  1. سلام نغمه
   پروتکل اصلی مهم هست و مهم نیست بقیه چ خطایی دارن.
   نصف حل مشکل توی تشخیص درست هست و نصف دیگه یاد گرفتن اموزش های css برای حل خطاهای موبایل فرندلی.

   1. من یکسری تغییراتی اعمال کردم. اما الان وقتی در ابزاری که معرفی کردید سایت های مشکل دار را بررسی میکنم ، یکبار بدون مشکل و یکبار مشکل دار ارزیابی میکنه. چند دفعه بررسی کردم هربار نتیحه متفاوتی داشت. باید روی کدوم اعتماد کنم؟ مشکل دار یا بی مشکل

    1. وقتی سرور شما خوب و سریع پاسخ میده بدون مشکل نمایش داده میشه. شاید سرور یا هاست بهتری تهیه کنید مشکلی نداشته باشید.
     هر چند میتونه مشکل از سمت گوگل هم باشه.

 8. سلام وقتتون بخیر
  سایت من در قسمت Coverage حددا 1400 مطلب ایندکس شده و valid داره.
  در قسمت Mobile Usability تعداد 126 مطلب یوزرفرندلی هست و خطایی هم ندارم.
  سوالم اینه که این دو تا گزینه به هم ربط دارند؟ و اگر پاسخ مثبته، چرا آمار قست یوزرفرندلی کمه؟
  با سپاس

  1. سلام
   کلا خیلی از امارهای مربوط به سرچ کنسول ناقص هست. مخصوصا در قسمت Performance که مهم ترین هست.
   از طرفی گوگل برای فهمیدن اینکه چه صفحاتی از سایت شما موبایل فرندلی هست یا نه، نیاز نداره همه صفحات رو دونه دونه چک کنه. یک بخشی که شبیه به هم هست رو بررسی میکنه و بعد نتیجه رو تعمیم به صفحات با طرح مشابه میده.
   همینطور توی گزارش موبایل فرندلی بخش ارورها مهم هست و نه اینکه چرا ۱۲۶ تا خطا ندارم با ۱۴۰۰ تا یکی نیست.
   موفق باشی.

   1. آقای آریا فر، گوگل باگ نداره دوست خوبم لطفا اطلاعات اشتباه به کاربر ندید.

    1. سلام
     اینکه شما این موارد تجربه نداشتید به معنی اطلاعات اشتباه نیست. تجربیات رو نمیتونید بگید اشتباه هست.
     درضمن به نظرم حرف شما خنده دار هست که گوگل باگ نداشته باشه (درحالی که هر روز اپدیت میده) با این حال اینم نظر شخصی شما هست و هر کسی میتونه نظر شخصی خودشو بگه.
     من که توی این ۱۰ سال کار کردم کلی باگ دیدم.
     شما هم میتونید مطلب بنویسید و تجربیات خودتون بیان کنید و درباره مشکلات یا سوالات راه کار بدید تا نظر دادن به نظرات دیگران، اینطوری برای کاربر بهتره.
     موفق باشی.

 9. سلام خسته نباشید ممنون بابت مقاله خوبتون
  من یه مشکلی تو سایتم دارم،سایت من ریسپانسیو هست و کلا مشکلی نداره اما چند وقت پیش دیدم چند صفحه تو قسمت mobile usability رو گزارش کرده که ریسپانسیو نیست و test live گرفتم دیدم صفحه رو درست نمیتونه ببینه و کاملا به هم ریختس تو لینک زیر میتونید ببینید
  چون صفحه درست لود نمیشه این خطا رو میده،در واقع همه صفحاتم این طوریه
  با تمام ابزار های دیگه تست کردم مشکلی نداره و درست نمایش میده و فقط تو این ابزار های گوگل مثل test live و گوگل هایلایتر به هم ریخته نشون میده
  ممنون میشم راهنمایی کنید چون تو هیچ جا نتیجه نگرفتم

  1. سلام محمدجواد.
   بدون بررسی دقیق و داشتن دسترسی ها نمیشه نظر داد. به یک متخصص سئو دسترسی بدید تا بررسی کنه. این موارد هزاران دلیل میتونن داشته باشن.

 10. درود بر شما آقای آریافر
  از آموزش های بی وقفه و رایگان شما سپاس گذارم
  بنده در گوگل کنسول خطایی با این عنوان مشاهده می کنم: CLS issue: more than 0.25 mobile که در پیوست به صورت کامل آن را ارسال کرده ام.
  ممنون میشم بگید که مشکل از کجاست؟
  تشکر

  1. سلام محمد.
   اینا مربوط به core vitals هست و باید مقاله اونو درج کنیم چون نمیشه توی کامنت ها دربارش حرف زد. به زودی درج میشه

 11. سلام خسته نباشید
  در کنسول وبمستر گوگل سایت من بعضی از آدرس ها در گوگل ایندکس میشن ولی Mobile Usability ارور میده و ارور شامل Content wider than screen و Clickable elements too close together است.بعضی از ادرس ها جالبه همه رو ایراد نمیگیره یکی در میون که ایندکس میشه تو گوگل که سرچ میکنه پیام (صفحه شما با دستگاه همراه سازگار نیست.
  حتی تست Mobile-Friendly Test گوگل هم تمامی صفحات رو سبز نشون میده و مشکلی نداره واقعا . اندازه گزینه ها برای کلیک هم اوکیه و نزدیک نیست. به نظر شما چیکار کنم مشکل از کجاست؟ ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام بهزاد.
   هر چند پیشنهاد میشه به یک متخصص بدی تا بررسی کنه ولی اگر بخوایم براساس صحبت تو نظر بدیم مشکل خاصی نداره و نیاز نیست نگران باشی.

 12. سلام خسته نباشید
  در کنسول وبمستر گوگل سایت من بعضی از آدرس ها در گوگل ایندکس میشن ولی Mobile Usability ارور میده و ارور شامل Text too small to read و Clickable elements too close together است.
  قالب رو بهینه تر کردم و حس میکنم مشکلی نباشه ولی بازم مطالب جدید میزارم . بعضی از ادرس ها جالبه همه رو ایراد نمیگیره یکی در میون که ایندکس میشه تو گوگل که سرچ میکنه پیام (صفحه شما با دستگاه همراه سازگار نیست.) زیر لینک بعضی صفحات برام نمایش داده میشه .
  قسمت تست لایو همون صفحاتی که مشکل داره رو میزنم همه چی رو اوکی نشون میده و سبز هست
  حتی تست Mobile-Friendly Test گوگل هم تمامی صفحات رو سبز نشون میده و مشکلی نداره واقعا . دیگه موندم چیکار کنم . اندازه فونت که خوبه . اندازه گزینه ها برای کلیک هم اوکیه و نزدیک نیست. به نظر شما چیکار کنم مشکل از کجاست؟ ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام سهیل.
   ب نظر من سایت شما نه تنها سایر نوشته هاتون کوچیک هست، حتی فونت مناسبی هم ندارید. در این تاریخی که من بررسی کردم سایت شما فونت نداره.
   به نظر من یک بررسی جدی روی این موضوع داشته باشید، هم اندازه رو در گوشی بیشتر کنید و هم فونت مناسب در سایت لود کنید.

   1. سلام الان درستش کردم یه نگاه دیگه اگه میشه بندازید ببینید درسته؟

  2. سلام. سایت من و سایت بسیاری از دوستان دیگر هم همین مشکل را دارد. قسمت mobile usability ارور میگیرد از صفحه ای. ولی https://search.google.com/test/mobile-friendly همان صفحه ای که ارور ازش گرفته شده را گزارش میکند که هیچ مشکلی ندارد و سبز رنگ میشود. این مشکل حتی در قسمت url inspection هم وجود دارد. وقتی یک صفحه ای را فچ میکنیم بار اول اعلام میکند مبایل فرندلی نیست. پس از این اعلام اگر دوباره فچ کنیم یا test live view را بزنیم اینبار اعلام میشود که مبایل فرندلی است و مشکلی ندارد. بالاخره مبایل فرندلی هست یا نیست؟ نمیشود یکبار باشد و یکبار نباشد. پیغمبری پیدا میشود که بداند علت این امر چیست؟

   1. سلام سیاوش.
    قسمت url inspection داده هاش چند روز قدیمی تر از قسمت test live هست.

 13. سلام، سرچ کنسول سایت من میاد برای صفحات ادامه مطلب ارور میده،موقعی که میخوام داخل سرچ کنسول سورسش رو ببینم انگار اصلا استایل ها لود نمیشه،ولی موقع زدن لایو تست درسته،ممنون میشم کمکم کنید برای حل این مشکل

  1. سلام ابوالفضل.
   اینو باید از برنامه نویستون بخواید بررسی کنه. گاهی رفع برخی موارد هم نیاز به یک برنامه نویس هست و هم متخصص سئو.
   با این حال چون سوال شما گنگ هست و قابل بررسی نیست راه حل دیگه به ذهنم نمیرسه. ولی گاهی میتونه خطایی که گوگل نشون میده یک اشتباه باشه و موقت. برای همین در لایو درست نشون میده. ممکنه اصلا یک مشکلی در گذشته بوده و الان نیست.
   خلاصه همه این موارد میتونه باشه. باید دقیق بررسی بشه تا بشه برای مشکل راه حل دقیق داد.
   موفق باشی.

   1. تو حالت عادی استایل ها رو لود نمیکنه سرچ کنسول برای موبایل

 14. سلام روزتون بخیر من در قسمت mobile usability پیغام ای در قسمت valid اومده میشه لطف کنینن راهنمایی کنید looking good

  1. سلام. مقاله رو برای همین نوشتیم که شما رو راهنمایی کنیم. اگر مقاله رو مطالعه کنید متوجه میشید.
   به شکل خلاصه همون طور که اسم پیغام معلوم هست looking good به این معنی هست که اوضاع خوبه و مشکلی نیست.

   1. سلام
    این پیام هارو دریافت می کنم ولی وقتی که validate fix که میزنم باز ارور میده . چیکار باید کنم ؟

    1. سلام سجاد. باید اول مشکل حل کنی و بعد ولید رو بزنی.

 15. سلام خسته نباشید . url سایت من مدت کوتاهی با www بود بعدش تغییر دادم به بدون www حالا یه مشکل اساسی که باهاش دارم در قسمت موبایل یوزبیلتی سرچ کنسول مدام لینکهایی رو خطا میده که همراه www هستند و عملا دیگر داخل سایتم نیستن. من ریدایرکت هم که میکنم یواست اجازه نمیده نمیدونم با این پیجهای لا وجود که خطا دادن چکار کنم. لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام محمدعلی عزیز، اگر یوست اجازه نمیده ممکنه نسخه رایگانش باشه و یا نسخه پولی هست ولی قبلا یک سری ریدایرکت ها شده. اگر حالت اول هست خب از افزونه دیگه مثل redirection استفاده کن و یا اگر حالت دوم هست باید ریدایرکت پیدا کنی و ببینی چی به چی ریدایرکت شده.
   + البته من که سایت شما رو بررسی کردم اصلا ریدایرکت انجام نشده و باعث شده یک سری فایل ها در www لود نشه و ظاهر سایت بهم خورده و برای همین هست خطای mobile usability میخوری. مثلا صفحه اصلی شما هم با www و هم بدون www باز میشه و این خوب نیست. باید در مقاله ریدایرکت ما درباره نحوه ریدایرکت سایت از www به بدون www اشاره کردیم. مطالعه کنید.
   امیدوارم پاسخم برات مفید باشه. موفق باشی

   1. با سلام و تشکر از شما. خیلی ممنون بخاطر پاسخ دهی سریعتون . من از طرفدارای مطالب سایتتون هستم واقعا عالین. من نسخه‌ی پرمیوم یواست رو استفاده میکنم اما نمیدونم چرا ریدایرکت رو به خوبی انجام نمیده. ولی باید به قول شما پیدا کنم ببینم چی به چی ریدایرکت شده. بازهم مزاحمتون میشم . خیلی ممنون از راهنماییتون

    1. سلام محمدعلی. باعث افتخار هست شما بازدید کننده سایت ما هستید.
     توجه داشته باش که افزونه یوست هوش مصنوعی نداره و باید دستی درست تنظیم بشه.

  1. خواهش میکنم. ممنونم از اینکه هستید و فیدبک ارسال میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر حجم فایل برای آپلود: 1 مگابایت. فایل‌های مجاز برای آپلود: عکس, ویس, ویدیو, ورد یا پی دی اف, فایل متنی, زیپ. شما می‌تونید برای بهتر پرسیدن سوالتون، عکس یا ویس یا حتی فیلم در بخش نظرات میزفا آپلود کنید. برای ضبط ویس می‌تونید از خود واتس آپ استفاده کنید و بعد اینجا آپلود کنید و برای ارسال عکس هم کافی هست اسکرین شات بگیرید. Drop file here

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
معرفی جامع‌ترین ابزار سئو در ایران
بالای ۱۰ هزار عضو
PHZpZGVvIHdpZHRoPSI2MDAiIGhlaWdodD0iMzUwIiBwb3N0ZXI9Imh0dHBzOi8vbWl6ZmEuY29tL2Jsb2cvd3AtY29udGVudC91cGxvYWRzLzIwMjMvMDUvcG9zdGVyLW1pemZhLXRvb2xzLXZpZGVvLW1pbi5wbmciIGNvbnRyb2xzIHByZWxvYWQ9Im5vbmUiPiANCiAgIDxzb3VyY2Ugc3JjPSJodHRwczovL21pemZhLmNvbS9ibG9nL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDIzLzA1L21pemZhX3Rvb2xzXzcyMHAubXA0IiB0eXBlPSJ2aWRlby9tcDQiPg0KPC92aWRlbz4=