جلسه ۹ – گزارش Mobile Usability در سرچ کنسول

همه آنچه درباره گزارش Mobile Usability در سرچ کنسول باید بدانید!

گزارش mobile usability در سرچ کنسول
گزارش mobile usability در سرچ کنسول

در ادامه راهنمای کامل سرچ کنسول قصد دارم گزارش Mobile Usability بپردازیم. چطور متوجه میشیم که بازدیدهای سایت ما از طریق موبایل بیشتر از دسکتاپ است؟ به کمک گزارش Performance میتونیم متوجه بشیم که کاربرانی که سرچ کردن از چه دیوایسی اومدن، اونجا کامل توضیح دادیم. بنابراین حواسمون باید به کاربرهای موبایلی باشه و سایتمون برای باز شدن در گوشی همراه سازگاری داشته باشه. در گزارش Mobile Usability report سرچ کنسول کمکمون میکنه و اگه مشکلی در استفاده موبایلی سایتمون وجود داشت بهمون اطلاع میده. الانم که گوشی در مقابل دسکتاپ حکم فرمانی میکنه چون میزان استفاده از موبایل توسط مردم جهان بیشتره.

 

در این مطلب تمام قسمتهای گزارش Mobile Usability report رو بررسی میکنیم.

گزارش Mobile Usability رو میشه به فارسی هم ترجمه کرد و میشه “قابلیت استفاده در موبایل”، این گزارش به ما میگه که کدوم صفحات از پراپرتی یا سایتمون برای بازدید از طریق گوشی مشکل داره و به اصطلاح mobile friendly  یا ریسپانسیو نیستن.

همچنین مواردی که دارای اشکال در قابلیت استفاده با موبایل هست رو هم بهمون میگه مثلاً دو دکمه زیادی به هم نزدیک هستند یا سایز متن صفحه شما بسیار کوچیکه.

در قسمت Mobile Usability  سرچ کنسول اگر سایتتون خطای موبایل فرندلی داشته باشه، به تصویری مشابه تصویر زیر برمیخورید:

Mobile Usability در سرچ کنسول
Mobile Usability در سرچ کنسول

اولین بار که این ستونهای رنگی رو دیدم خیلی ناراحت شدم، اطلاعات زیادی راجع به برطرف کردنشون نداشتم. هر روز میومدم میدیدم و غصه میخوردم. تا یک روز متوجه شدم مشکل از دو تا دکمه اسلایدر بالای صفحات سایتمه. زیادی به هم نزدیک بودند. دو تا دکمه رو یکی کردم و خوشحال از اینکه این ستونهای قرمز حالا دیگه باید سبز شده باشه. باز هم میومدم میدیدم که قرمزه. اعصاب منم قرمز میشد. 🙂 بالاخره متوجه شدم باید دوباره درخواست اعتبارسنجی به سرچ کنسول بدم که در همین مقاله براتون کامل شرح میدم.

دوستان این نکته هم توجه کنید که مثلا در سایت من چهار پیج مشکل داشتند و هر روز همون چهار تا رو باز نشون میداد، یعنی اگر هر روز این ستونهای قرمز رو دیدید فکر نکنید هر بار یه URL جدید یا متفاوت مشکل داره، همون قبلیها اگر برطرف نشده باشند هر روز نشون داده میشه.

معرفی ابزار کاربردی گوگل برای تست یوزر فرندلی

بهتون پیشنهاد میدم که با ابزار mobile-friendly test گوگل هم ساییتون رو تست کنین.

وارد ابزار بشین و آدرس سایت رو وارد کنین.

ابزار تست موبایل فرندلی گوگل
ابزار تست موبایل فرندلی گوگل

اگر مشکلی داشت بهتون میگه و اگر مشکلی نداشت تصویر خوشحال کننده زیر رو میبینین.

نتیجه تست موبایل فرندلی گوگل
نتیجه تست موبایل فرندلی گوگل

  درباره داده های گزارش Mobile Usability

 

جدول گزارش میتونه تا 1000 ردیف داشته باشه. بعضی از صفحات رو ممکنه گزارش نکنه به دلایل زیر:

 • شما بیش از هزار صفحه مشکل دار دارید (یا خدا، اینجا کارتون اورژانسی هست).
 • مشکل خاصی شناسایی نشده (مثل سایت میزفا که همیشه سبزه ^_^ ).
 • اون موضوع یا مشکل بسیار جدیده.

خب جدول گزارش Mobile Usability سرچ کنسول چه اطلاعاتی به ما میده

 

 • Status (وضعیت) : برای صفحه سایت شما دو حالت در نظر گرفته میشه:
  • Error (خطا) : صفحه شما موبایل فرندلی ( مناسب برای استفاده موبایلی ) نیست.
  • Valid (معتبر): صفحه سایت شما موبایل فرندلی هست.
 • Pages (صفحات): تعداد صفحاتی قابلیت استفاده با موبایل را ندارن.
 • Type(نوع): نوع مشکل رو به شما میگه.

البته در ادامه بیشتر درباره این موارد صحبت میکنیم.

گزارش mobile usability سرچ کنسول
گزارش mobile usability سرچ کنسول

جزئیات وضعیت صفحه سایت شما در Mobile Usability

گوگل بر اساس امتیاز موبایل فرندلی بودن،، صفحه شما رو به عنوان Valid یا Error میشناسه. این امتیاز چه جوری حساب میشه؟ براساس تعداد نقض قوانین و شدت تأثیرش در استفاده کاربر در موبایل.

 • Error یعنی صفحه سایت شما از حداقل سطح موبایل فرندلی پایین‌تره . اگر یک صفحه در این وضعیت باشه، جزئیات یا مشکلی که داره در جدول گزارش لیست میشه.
 • Valid یعنی اینکه پیج شما از حداقل سطح موبایل فرندلی بودن بیشتره اما ممکنه باز هم مشکلاتی داشته باشه که در این گزارش لیست نمیشه. اگه میخواهید از وضعیت موبایل فرندلی صفحاتتون مطمئن بشین بهتره به این گزارش اکتفا نکنین و از ابزار the Mobile-Friendly Test tool هم استفاده کنین.

یه نکته بهتون بگم: گاهی یک پیج در گزارش Mobile Usability وضعیت Valid داره اما یه مشکلات کمی از نظر موبایل فرندلی بودن هم داره بعد از مدتی یه سری مشکلات کوچک دیگه هم بهش اضافه میشه و امتیازش به حداقل میرسه و وضعیتش تبدیل به Error میشه.

یعنی باید توجه کنید که Error شدن وضعیت پیج حتماً مربوط به همان زمان نیست.

توضیحات بیشتری درباره تعداد صفحات مشکل دار:

صفحات در وضعیت Valid یعنی معتبر ممکنه یک سری خطاهایی هم داشته باشن ولی این خطاها تاثیر زیادی بر روی ظاهر و نحوه استفاده یوزر در دسکتاپ نداره.

مثلاً:

فرض کنید که صفحه 1، مشکل A  و مشکل B رو داره. اما Valid هست چون تعداد مشکلاتش زیاد نیست از حد تعیین شده بالاتر نیست.

همچنین فرض کنید که صفحه 2 ، مشکلات B و C و D رو همزمان داره و وضعیت Error براش ثبت شده.

در این سناریو:

 • تعداد صفحاتی که شامل مشکل A هستن صفر صفحه.
 • تعداد صفحاتی که شامل مشکل Bو CوD هستن یک صفحه.
 • و شماره صفحه‌ای که مشکل B رو داره صفحه شماره 2 هست.

مسائل مربوط به اولویت بندی و رفع مشکل در Mobile Usability سرچ کنسول :

 1. در صفحه خلاصه گزارش، مسائل بر اساس اعتبار و تعداد صفحاتی که روی اونها اثر گذاشتن، مرتب میشن. گوگل توصیه میکنه که شما هم بر اساس همین مرتب سازی اونها رو اولویت بدین.
 2. باید ببینین که آیا خطاهای کلی از یک خطای واحد منشأ میگیرن؟ چطوری؟ در ادامه براتون توضیح میدم.
 3. یک ردیف در جدول رو انتخاب کنین تا جزئیات بیشتری راجع به اون خطا بهتون بده.
  1. صفحه جزئیات نمونه‌ای از URL که خطا روش تأثیرگذاشته نشون میده. این لیست ممکنه کامل نباشه چون محدودیت تعداد حداکثر هزار تا رو داره.
  2. میتونین برای دریافت اطلاعات بیشتر دکمه select more رو انتخاب کنین.
  3. در تصویر زیر بر روی یکی از URL ها کلیک کنین.
گزارش موبایل فرندلی سرچ کنسول
گزارش موبایل فرندلی سرچ کنسول

سپس تصویر زیر را میبینین بر روی TEST LIVE PAGE کلیک کنین. وقتی که گوگل صفحه شما رو تست میکنه ممکنه مشکل برطرف بشه اما خطا همچنان در لیست باقی میمونه تا رباتهای گوگل دوباره صفحه شما رو بررسی کنن یا به اصطلاح ReCrawl (همون خزیدن دوباره )، برای بررسی دوباره توسط رباتها میتونین از ابزار Inspect URL tool درخواست ایندکس بدین.

تست زنده سایت سرچ کنسول
تست زنده سایت سرچ کنسول
نتیجه تست زنده سایت در سرچ کنسول
نتیجه تست زنده سایت در سرچ کنسول

بعد از اینکه تست زنده از URL گرفتین به صفحه جزئیات خطا بازگردین و بر روی VALIDATE  FIX کلیک کنین. این اعتبارسنجی سریع انجام نمیشه و پروسه زمانبری داره در انتهای این مطلب بیشتر در اینباره میپردازیم.

اشکال زدایی در گزارش mobile usability
اشکال زدایی در گزارش mobile usability

اشکال زدایی سنسورهای خطا برای ریسپانسیو بودن سایت

 

اینکه تشخیص بدید مشکل یک صفحه سایتتون به صفحات دیگه سرایت میکنه یا نه خیلی مهمه:

اگه دیدید که یک URL از وضعیت Error به Valid یا برعکس تغییر وضعیت داد، بررسی کنین ببینین که چه تغییراتی در اون URL اعمال کرده بودین، همچنین ممکنه از الگویی برای همه صفحات استفاده کنین که اون الگو مشکلی داشته و همه صفحاتتون مشکل پیدا کرده.

خطاها در گزارش ریسپانسیو بودن صفحات سایت در سرچ کنسول

 

خطاهایی که معمولاً در گزارش Mobile Usability  ظاهر میشه رو براتون لیست کردیم:

Uses incompatible Plugins

این خطا زمانی اتفاق میفته که شما از پلاگین‌های ناسازگار با موبایل استفاده کرده باشین. پیشنهاد میشه در طراحی صفحه سایتتون تجدیدنظر کنین و از پلاگینهای مدرن تر و تکنیکهای جدیدتر مثل HTML5 بهره بگیرین.

Viewport not set

برای یکی از دانشجوهای دوره‌ها سرچ کنسول میزفا این مشکل داشت و با تگ زیر حل کردیم.

<meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1″>

ویوپورت (view port ) کادری در نمایشگر هست که سایتها در اون نمایش پیدا میکنن و این متاتگ در قسمت Head سایت قبل از فراخوانی کدهای CSS باعث میشه که اندازه و تناسب اون کادر در نمایشگرهای متفاوت، تنظیم بشه.

Viewport not set to “device-width”

این خطا هم میگه شما عرض صفحات سایت را ثابت تعریف کردین و در دیوایس های متفاوت امکان تنظیم برای صفحه نمایش نیست. با متاتگ توضیح داده شده در قسمت قبلی میتونین این خطا رو هم رفع کنین.

Content wider than screen

این خطا موقعی رخ میده که محتویات صفحه شما در عرض زیاد باشه و اسکرول افقی ظاهر بشه، طراحی صفحه نباید به اینصورت باشه و تلاش کنید با بهترین حالت عرض صفحه نمایش مانند 980 px، المانهای CSS رو تنظیم کنین.

Text too small to read

خب این خطا رو فکر کنم هر کسی بخونه متوجه بشه، متن شما خیلی کوچیکه برای خوندن و کاربرهای موبایلی مجبور میشن براش زوم کنن.

Clickable elements too close together

این گزارش خطا هم میگه که المانهای داخل صفحه سایت شما مثل دکمه ها یا لینکها خیلی به هم نزدیک هستن بطوریکه لمس اونها مشکل میشه. باید یک نظر دوباره به سایتتون بندازین و اندازه ها و فاصله ها رو تنظیم کنین.

در این قسمت توضیحات بیشتری راجع به اعتبارسنجی بهتون میدم که در همین مقاله بهتون قول داده بودم در انتها براتون شرح بدم.

Validation یا اعتبارسنجی صفحات بعد از حل مشکل

بعد از اینکه شما مشکلات مربوط به سایتتون رو حل کردین،  میتونین از گوگل بخواین که تغییرات شما رو بررسی و اعتبار سنجی کنه. اگه همه مسائل رو حل کردین این خطا با کلمه fixed مارک میشه و به انتهای جدول میره. سرچ کنسول اون مشکل رو ردیابی و اعتبارستجی میکنه و اگه اون مسئله از نظر رباتهای گوگل حل شده باشه خطا از جدول خطاها حذف میشه.

درباره چرخه زندگی هرکدوم از این خطاها در جدول گزارش خطای Mobile Usability بیشتر بدونیم:

از اولین باری که اون مشکل شناسایی میشه تا نود روز بعد از اینکه شما اون مشکل رو برطرف کردین، چرخه زندگی اون خطا هست. و نود روز بعد اگر اون خطا برگشتی نداشته باشه از هیستوری گزارش پاک میشه.

 • اگر شما همه مسائل رو برطرف کردین و 15 روز بعد دوباره یک نمونه از همان مشکل ایجاد شد، اولین تاریخ ایجاد اون مشکل بعنوان تاریخ اصلی ایجاد خطا باقی میمونه.
 • اما اگر بعد از 91 روز دوباره یک نمونه از همان مشکل ایجاد شد، پرونده مشکل قبلی بسته میشه و مورد جدید با تاریخ جدید دوباره در جدول خطاها ثبت میشه.

اعتبارسنجی اولیه

 1. وقتیکه شما دکمه Validate Fix رو کلیک میکنین این پروسه ممکنه چند روزی طول بکشه و از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی میشه.

سرچ کنسول بلافاصله بعد از کلیک Validate Fix  توسط شما شروع به چک کردن تعدادی از صفحات میکنه.

 • اگر صفحه ای با این مشکل پیدا کرد، اعتبار سنجی به پایان میرسه و وضعیت خطا بدون تغییر میمونه.
 • اگر صفحاتی که چک میکنه این خطا رو نداشته باشن، اعتبارسنجی با وضعیت Started به کار خودش ادامه میده. اگر خطاهایی با مدلهای دیگه پیدا شد به لیست جداگانه‌ای از خطاها اضافه میشه و اعتبارسنجی همچنان ادامه پیدا میکنه.
 1. سرچ کنسول از روی لیست URL هایی که تحت تأثیر این مشکل هستن اعتبارسنجی رو ادامه میده و همه سایت شما رو چک نمیکنه. سرچ کنسول یک رکورد از همه URL های چک شده در تاریخچه اعتبارسنجی نگه میداره، همان URL هایی که در صفحه جزئیات خطا لیست شدن.
 2. وقتیکه یک URL چک میشه:
  • اگر مشکلی پیدا نشه، وضعیت اعتبارسنجی به Passing تغییر میکنه و اگر اولین مورد چک شده بعد از شروع اعتبارسنجی باشه، وضعیت به Looking good تغییر میکنه.
  • اگر اون URL دیگه در دسترس نباشه وضعیت به Other تغییر میکنه.
  • اگر مشکل هنوز وجود داشته باشه وضعیت Failed میشه و اعتبارسنجی خاتمه پیدا میکنه.

حتی اگه شما دکمه  Start Validation  رو کلیک نکنین، گوگل میتونه رفع اشکال خطاها رو تشخیص بده، اگر گوگل تشخیص بده که تمام موارد مربوط به خطای آن یو آر ال برطرف شده، وضعیت اون گزارش به N/A تغییر میکنه.

نکته: چه وقتی یک مورد خطای MObile Usability در سرچ کنسول  با عبارت “fixed” مارک میشه؟

 • وقتی یک URL توسط رباتهای گوگل بازدید بشه و دیگه مشکلی در صفحه پیدا نشه. در این مورد ابتدا با “Passed” مارک میشه.
 • وقتی که پیج پاک شده باشه یا به هر دلیلی در دسترس گوگل نباشه. در این مورد ابتدا با “Other” مارک میشه.
fixed در خطای موبایل سرچ کنسول
fixed در خطای موبایل سرچ کنسول

اعتبارسنجی دوباره در گزارش موبایل فرندلی سرچ کنسول:

اگر اعتبارسنجی شما رد شده باشه، شما میتونین روی دکمه اعتبارسنجی دوباره کلیک کنین. اعتبارسنجی برای همه موارد رد شده و همه موارد کشف شده از همان خطای مشترک دوباره شروع میشه.

شما باید برای تکمیل چرخه اعتبارسنجی صبر کنین، حتی اگه بعضی از موارد شما در چرخه، Fixed مارک شده باشه.

مواردی که بصورت Passed یا Other مارک شده بودن دوباره اعتبارسنجی نمیشن بلکه از لیست حذف میشن.

تاریخچه اعتبارسنجی:

شما میتونین با کلیک روی دکمه See Details در صفحه جزئیات خطاهای Mobile Usability پروسه اعتبارسنجی رو ببینین.

اعتبارسنجی دوباره در سرچ کنسول
اعتبارسنجی دوباره در سرچ کنسول

URL ها در چهار گروه زیر دیده میشن: این گروهها را در صورتی میبینین که بر روی دکمه VALIDATE FIX کلیک کرده باشین.

تاریخچه اعتبارسنجی در سرچ کنسول
تاریخچه اعتبارسنجی در سرچ کنسول
 1. PENDING : URL ها در صف برای اعتبارسنجی قرار دارن و در آخرین بررسی گوگل مشکل داشتن.
 2. PASSED: گوگل URL ها را بررسی کرد و مشکلی وجود نداشت.
 3. Failed: گوگل URL ها رو بررسی کرده و مشکل هنوز وجود داشته.
 4. Other: گوگل نمیتونه به URL ها دسترسی داشته باشه به دلیل اینکه پاک شده باشن یا در Robot.txt  تنظیمی انجام داده باشین یا هر دلیل دیگه.

در یکی از دوره‌های تدریس خصوصی سئو میزفا، وقتی سرچ کنسول یکی از سایتهای کارآموزان رو بررسی میکردیم یه نکته جالب دیدیم:

یک URL همزمان در دو وضعیت قرار داشت. اگه یک URL از سایت شما هم مشکل X و هم مشکل Y رو داشته باشه ممکنه در مشکل X در وضعیت Pending و در مشکل Y وضعیت Passed رو داشته باشه، نگران نباشید کاملاً عادیه و چیز عجیب و غریبی نیست.

در این مطلب تمامی موارد مربوط به موبایل فرندلی رو بررسی کردیم. شما هم به سرچ کنسول در قسمت Mobile Usability سایتتون سر بزنید و اگر مشکلی داشت برطرف کنید تا سایتتون با موبایلها رابطه دوستانه‌ای داشته باشه. اگر هم موردی یا نظری داشتین با ما در میون بذارین عاشق نظرات و پاسخدهی به سوالاتتون هستیم. برای دسترسی به مقالات قبلی سرچ کنسول هم میتونین بر روی این لینک کلیک کنین.

راهنمای کامل سرچ کنسول فراموش نشه. کلی مقاله این قسمت هست.

نویسنده مقاله: خانم راحیل دست پیمان / کارشناس تولید محتوا
ویرایش و سئو مقاله: پوریا آریافر / متخصص سئو

۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز)
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز گوگل)
راحیل دست پیمان
در ایدئولوژی زندگی من هیچ چیزی قدرت کلمه رو نداره، شما با کلمه چه در قالب کلام چه محتوا به هر چیزی بخواهید، میرسید. کلمه را هرگز پایانی نیست. از این رو بعد از سالها تدریس در زمینه فناوری اطلاعات و طراحی سایت و بعد از اون سئو برای سایتها، بالاخره تصمیم گرفتم به عشق و علاقه همیشگیم، کلمه بپردازم و فقط خلق محتوا کنم. / این بیت از مولوی جانان رو تقدیم شما میکنم که در همه شرایط حال منو خوب میکنه: بيرون زتو نيست آنچه در عالم هست – از خود بطلب هر آنچه خواهي كه تويي
پایین سرفصل های HTML هست، روی منم کلیک کنی میتونی ببینی.
به میزفا خوش آومدی. پایین سرفصل های ابزار سرچ کنسول هست
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز)
۱۵ ساعت فیلم آموزشی سرچ کنسول (وبمستر تولز گوگل)

47 نظر

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر