آموزش سئو پیشرفتهآموزش سئو مبتدیسئو داخلی

همه چی درباره متاتگ robots

متا تگ robots چیست و چگونه میتوان آن را تنظیم کرد؟ چطور یک صفحه یا سایت را به وسیله متا تگ روبوت noindex کنیم؟ یا به عبارت دیگر چطور  صفحه ای از سایتمان را از نتایج گوگل (ایندکس گوگل) حذف کنیم؟ ما در این مقاله بسیار مفید میزفا قصد داریم توضیحات مهم و کاربری به همراه ۴ مثال مهم از متاتگ روبات را به شما ارائه بدهیم. حتما مقاله زیر را با دقت بخوانید.

نکته: عبارات متاتگ “robots” ، “ربات” ، “روبات” و “روبوت” همه یک معنا دارند ولی پیشنهاد می‌شود به شکل robots در خاطر بسپارید که این نوع نوشته اصولی‌تر است.

اهمیت متاتگ robots در سئو

هرروز در دنیای سئو روش‌های مختلفی برای بهینه سازی و افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو مخصوصاً گوگل استفاده می‌شود ولی یکی از روش‌های قدیمی که تأثیر خوبی بر دید موتورهای جستجو دارند، استفاده بهینه از متاتگ‌ها در صفحات سایت است. یکی از مهم‌ترین متاتگ ها در سئو، متاتگ robots می‌باشد.

با استفاده از متاتگ robots شما می‌توانید یک سری از دستورات مهم را به موتورهای جستجو بفهمانید و گاهی برای ارجاع  این دستورات باید برای هر موتور جستجو یک متاتگ اختصاصی درج کنید. متاتگ robots جزو سئو داخلی سایت محسوب می‌شود چرا که تغییرات و اعمال آن بر روی صفحات سایت به شکل کامل در دست مدیر و یا مشاور سئو آن سایت می‌باشد.

متاتگ robots چیست؟ با متاتگ robots شما می‌توانید به ربات‌های موتورهای جستجو اطلاع بدید که این صفحه یا سایت را ایندکس نکن یا لینک‌های این صفحه یا سایت را دنبال نکن، و البته برعکس، هر چند اگر شما از دستور <META NAME="ROBOTS" CONTENT="INDEX, FOLLOW">  استفاده نکنید به شکل پیش فرض گوگل صفحه را ایندکس و لینک‌ها را دنبال می‌کند.

اصلا ایندکس یا دنبال کردن یعنی چه؟

ایندکس (index) یعنی آقای ربات شما این حق را دارید این صفحه را بررسی کنید و در نتایج جستجو کنید و حال برعکس ایندکس می‌شود نوایندکس (noindex) که خلاف این موضوع را اشاره می‌کند.

دنبال کردن (Follow) یعنی آقای ربات شما این حق را دارید لینک‌های این صفحه را بررسی کنید و در صورتی که خود لینک a نوفالو نبود آن را دنبال کنی. و برعکس آن یعنی دنبال نکردن (nofollow).

البته در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد و از طرفی دستورات بیشتری می‌توان از طریق این متاتگ مورداستفاده قرارداد که در ادامه مقاله میزفا به جزئیات آن‌ها به همراه مثال می‌پردازیم.

مثال از یک متاتگ robots

<head>
 <META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">
</head>

در این نوع متاتگ اصولاً دو نوع اتریبیوت مهم داریم.
اتریبیوت اول که name نام دارد که اکثر مواقع مقدار  robots را می‌گیرد مگر برای یک ربات خاص که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم. اتریبیوت دوم Content هم مقادیر مختلفی برای دادن دستور به ربات‌های موتورهای جستجو می‌گیرد که این مقادیر (دستورات) به شرح زیر است.

انواع دستورات متاتگ robots

دستور noindex

با دستور noindex به ربات‌های موتورهای جستجو این ابلاغ را می‌کنیم که این صفحه خزش یا ایندکس نشود. توجه داشته باشید که اگر آگاهی کامل از ایندکس نشدن صفحات خوددارید از دستور noindex استفاده کنید مثلاً اگر محتوای تکراری دارید و موارد دیگر. در غیر این صورت استفاده نشود بهتر است.

دستور index

دستور index به معنی اجازه دسترسی برای ایندکس کردن رادارند. برعکس دستور noindex عمل می‌کند.

دستور nofollow

دستور nofollow شبیه اتریبیوت rel=”nofollow” در تگ‌ها a هستند که به این نوع لینک‌ها، لینک‌های نوفالو می‌گویند. حال دستور nofollow در متاتگ یک صفحه به آن معناست که هیچ‌یک از لینک‌ها را ربات‌های موتورهای جستجو دنبال نکنند ولی لینک نوفالو صرفاً برای یک لینک به‌کار برده می‌شود. اگر قصد دارید مطالعه‌ای درباره لینک‌های نوفالو داشته باشید مقاله جالب لینک نوفالو را به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما بخوانید.

دستور follow

به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که لینک‌های موجود در صفحه را دنبال کند برعکس دستور nofollow است.

دستور none

این دستور معادل دستورات noindex و nofollow است به این معنی که سایت را ایندکس و لینک‌هایش را دنبال نکن. شما می‌توانید برای چنین کاری یا از دو دستور noindex, nofollow استفاده کنید یا از دستور none. هرچند به شکل کلی توصیه نمی‌شود ولی با آگاهی کامل از این دستورات استفاده کنید.

دستور noimageindex

اسپایدرهای موتورهای جستجو (همان ربات‌ها) با این دستور اجازه دسترسی به عکس‌های صفحات را نخواهند داشت. البته اگر عکسی در جای دیگر لینک شده باشد موتور جستجو می‌تواند آن را ایندکس کند.

 • Notranslate – prevents the page being translated in the Google SERPs

دستور notranslate

مخصوص ربات گوگل است و اجازه نمی‌دهد تا ربات گوگل در SERP ترجمه‌ای انجام دهد.

دستور noarchive

دستور noarchive برای این است که موتورهای جستجو نسخه‌ای از صفحات شمارا در کش خود قرار ندهند

دستور nocache

همان کار دستور noarchive را می‌کند ولی دستور nocache فقط برای موتور جستجوی MSN/Live اعمال می‌شود.

دستور nosnippet

اگر قصد دارید توضیحات نوشته یا همان تگ Description را در نتایج جستجو نمایش ندهید می‌توانید از دستور nosnippet برای آن صفحه استفاده کنید.

دستور noodp

کار این دستور عدم نمایش توضیحات سایت ما که در سایت‌های دایرکتوری مثل dmoz وجود دارند را در نتایج جستجو است. به این معنی که سایت dmoz از هر سایتی یک سری اطلاعات جمع‌آوری می‌کند و ممکن است موتورهای جستجو در نتایج از آن اطلاعات در زیر لینک‌های سایت ما استفاده کنند. هرچند دیگر سایت dmoz فعالیتی انجام نمی‌دهد. به سایت‌های دایرکتوری اصولا ODP گفته می‌شود.

دستور noydir

همانند دستور noodp است ولی به دایرکتوری سایت یاهو اشاره می‌کند. این دستور می‌گوید که هیچ موتورجستجویی از توضیحات سایت من که در دایرکتوری یاهو است در نتایج استفاده نکند. هر چند دایرکتوری یاهو خیلی وقت است دیگر فعالیت نمی‌کند و منسوخ شده است.

کدام دستورات توسط موتورهای جستجو پشتیبانی می‌شود؟

دستوراتی که توسط ربات‌های موتورهای جستجوی زیر پشتیبانی می‌شود را با عبارت “بله” به همراه منبع مشخص کرده‌ایم.

دستور Ask گوگل مایکروسافت یاهو
NOINDEX بله بله بله بله
NOFOLLOW بله بله بله بله
NOARCHIVE بله بله بله بله
NOODP نه بله بله بله
NOYDIR نه نه نه بله
NOSNIPPET نه بله نه نه
نام ربات TEOMA GOOGLEBOT MSNBOT SLURP
[gap]

چند مثال از متاتگ robots

برای درک بهتر ۴ سناریوی مختلف که ممکن است بیشتر از بقیه دستورات به کار رود را پیاده‌سازی کرده‌ایم و در ادامه می‌توانید با مشاهده این مثال‌ها و درک آنها، به شکل صحیح از دستورات در صفحات خود استفاده نمایید.

مثال یک – index, follow

اگر تمام صفحات دستور index و follow را داشته باشد. عکس کاملا گویا می‌باشد.

<meta name=”robots” content=”index, follow” />

index-follow
index-follow

مثال دو – noindex, follow

اگر تمام صفحات دستور noindex و follow را داشته باشد. ربات‌ مثلا صفحه B را ایندکس نمی‌کند ولی آن صفحه را می‌خزد و به دنبال لینک‌های آن می‌رود.

<meta name=”robots” content=”noindex, follow” />
noindex-follow
noindex-follow

مثال سه – index, nofollow

اگر تمام صفحات دستور index و nofollow را داشته باشد. در اینجا صفحه B ایندکس می‌شود و در نتایج موتور جستجو نمایان می‌شود ولی لینک‌های صفحه B دنبال نمی‌شوند ولی همان‌طور که مشاهده می‌کنید صفحه E ایندکس شده است چرا که ممکن است از طریق سایت دیگر یا از طریق صفحه‌ای از سایت شما ربات به آن دسترسی داشته باشد.

<meta name=”robots” content=”index, nofollow” />
index-nofollow
index-nofollow

مثال چهار – noindex, nofollow

اگر تمام صفحات دستور noindex و nofollow را داشته باشد. عکس کاملا گویا می‌باشد.

<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow” />
noindex-nofollow
noindex-nofollow
[gap]

چند نکته مهم درباره  متاتگ ربات (Meta tag robots)

 1. اگر از دستور noindex استفاده نکنید به شکل پیش‌فرض برای موتورهای جستجو index است و یا اگر از دستور nofollow استفاده نکنید به شکل پیش‌فرض follow است. این موضوع برای تمام دستورات صدق می‌کند و اگر استفاده نشوند ربات‌ها دسترسی به همه موارد رادارند.
 2. حروف بزرگ و کوچک در دستورات اهمیتی ندارد و به این معنی که هر سه دستور زیر یک معنا را برای ربات‌ها دارند. و این موضوع را گوگل اعلام کرده که برای Googlebot متاتگ‌های زیر فرقی ندارد.
  <meta name=”ROBOTS” content=”NOFOLLOW”>
  <meta name=”robots” content=”nofolloW”>
  <meta name=”rObOtS” content=”nOfOlloW”>
  
  
 3. ربات‌های خزنده و یا بعضی ربات‌های موتورهای جستجو ممکن است متاتگ درج‌شده در صفحات را نادیده بگیرند. مخصوصاً ربات‌های اسپم یا مالور (malware robots) که برای آسیب‌پذیری، سایت‌ها را بدون توجه به متاتگ‌ها اسکن می‌کنند. و به دنبال ایمیل کاربران یا موارد دیگر هستند.
 4. فرض کنید لینک A در صفحه A وجود دارد و دستور nofollow در صفحه A درج‌شده است و در این صورت لینک A توسط ربات‌های استاندارد و موتورهای جستجو دنبال نمی‌شوند حال اگر صفحه B بدون دستور nofollow بود و دارای لینک A هم باشد آن موقع ربات‌ها به لینک A دسترسی دارند و می‌توانند آن را دنبال کنند. گاهی ممکن است به شکل ناخواسته لینک‌هایی از طریق صفحات دیگر توسط ربات‌ها دنبال شوند.
 5. شما می‌توانید از این دستورات برای یک موتور جستجوی خاص استفاده نمایید. یعنی اگر قصد دارید فقط دستوراتی را برای موتور جستجوی گوگل اعمال کنید کافی است به‌جای عبارت robots در متاتگ عبارت googlebot را درج نمایید. یک متاتگ گوگل ساخته شد. نام بقیه ربات‌های موتورهای جستجو در جدول زیر آورده شده است.
  GOOGLEBOT Google
  SLURP Yahoo!
  MSNBOT MSN / Live
  TEOMA Ask

  به عنوان مثال:

  <meta name="googlebot" content="noindex">
  

   

 6. اگر شما قصد دارید از چند دستور برای یک صفحه استفاده کنید لازم نیست برای هرکدام از دستورات یک متاتگ robots درج کنید. کافی است دستورات را با یک کاما از هم جدا کنید. همانند مثال زیر:
  <META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">
  
 7. حتما شما هم در سایت خود چندین صفحه فرود نیز دارید (صفحه فرود چیست). متاتگ robots این صفحات را حتما چک کرده و در صورتی که تمایل دارید صفحات فرود در نتایج جستجو دیده شوند به خزندگان اجازه خزیدن و ایندکس شدن را بدهید.

تنظیمات متاتگ در وردپرس به کمک افزونه یوآست سئو

شما به کمک افزونه Yoast سئو در وردپرس می‌توانید برای کل سایت و یا هر صفحه تنظیمات متاتگ robots را تغییر دهید. اگر در هنگام درج پست به قسمت پایین مربوط به افزونه یوآست توجه کرده باشید در قسمت تنظیمات می‌توانید تغییرات لازم را اعمال کنید.

setting-meta-tags-robots-yoast

تنظیمات بالا صرفا فقط برای یک صفحه از سایت اعمال می‌شود برای تغییر تنظیمات کلی متاتگ robots توسط این افزونه به قسمت عنوان‌ها & متاها رفته و در سربرگ‌های گونه‌های فرسته، طبقه‌بندی، بایگانی‌ها و دیگر می‌توانید تنظیمات روبات متا را index یا noindex کنید.

setting-meta-tags-robots-yoast

جهت اطلاع:

 • در آینده آموزش کامل افزونه یوآست سئو را خواهیم داد.
 • حتما مقاله تفاوت متاتگ robots با فایل robots.txt را بخوانید تا به خوبی بتوانید از متدهای مختلف برای تنظیم کردن ربات‌ها و نحوه برخورد آنها در مقابله با صفحات سایت شما، استفاده نمایید.
 • اطلاعات درباره متاتگ robots در سایت گوگل در این لینک موجود است.
 • اگر به دنبال آموزش سئو به‌روز و جامع هستید لینک مذکور را از دست ندید.

امیدوارم مقاله متا تگ روبوتس (متا تگ robots) مورد استفاده شما در عمل بوده باشد، هر گونه نظر، پیشنهاد، تجربه و انتقادی داشتید در قسمت نظرات مطرح کنید.

برچسب ها

پوریا آریافر

اولین کسب و کار آنلاین خودم را در فیسبوک راه‌اندازی کردم و در سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال را داشتم. سپس وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت را دریافت کردم، در دوران خدمت سربازی مسئول بهینه سازی یک وبسایت خبری معتبر شدم و آشنایی با سئو را آموختم و در سال ۲۰۱۴ توانستم به رتبه ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم. برخلاف میل درونی، وارد دانشگاه شدم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، در همان سال بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو را داشتم، که فروختم تا بتوانم تمرکز را فقط بر روی سئو بگذارم، فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌می‌گیرد، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کرده‌ام. در همه ابزارهای گوگل به جز adwords تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری را یادگیری و یاددادن می‌دانم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده، می‌تواند چنین بستر مناسبی را فراهم کند. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم ...

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. بسیار ممنون از اینکه دریایی علمتان را بی هیچ چشم داشتی عرضه مکنید. به شما باید تبریک بی پایان گفت. درود بر شما

  1. سلام بر شما.
   خوشحالم براتون مفید بوده. بازم به ما سر بزنید. موفق باشید

 2. از قسمت مخفی کروم هم چک کردم ولی باز مشکل ارورر رومیده البته همه اروررها روی category ها هستش هر احتمالی رو که ممکن بود چک و برسی کردم ولی اروررها رفع نمیشه، جناب اقای اریافر شما می تونید برسی بفرمایید؟ بنده برای ایمیل شما دسترسی ایجاد کنم

  1. حمید جان همون طور که گفتم گاهی مشکل از گوگل است و ما بعضی وقت ها گوگل رو انقدر بزرگ و بدون عیب میدونیم که باعث میشه به کار خودمون شک کنیم. یکی از دسته هات رو بررسی کردم مشکل خاصی نداشت و در نتایح هم بود.
   موفق باشی

 3. با سلام و احترام

  بنده ارورر noindex’ detected in ‘robots’ meta tag رو دارم اما وقتی توی صفحه مربوطه کدها رو چک میکنم
  روبات فالو هستش، اما باز ارورر رو میده مشکل از کجا می تونه باشه

  1. سلام حمید جان. باید بررسی کرد ولی به شکل کلی خود منم به این موارد گاهی برمیخورم و به نظر خودم مشکل از گوگل است.
   البته پیشنهاد میشه وقتی در سایت لاگین هستی بررسی نکن. توی محیط های مخفی کروم و موزیلا تست کن ببین نوایندکس هست یا ایندکس

 4. با سلام و وقت بخیر
  سپاس از مطالب مفید و عالیتان
  ببخشید می خواستم در افزونه yoast در پایین هر نوشته بخش تنظیمات بدانم که “متا روبات های پیشرفته” چه موردی می باشد و گزینه هایی که برایش در نظر گرفته شده است هرکدام چه کارایی دارند؟

  1. سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر و شادی
   در همین صفحه ما درباره افزونه یوآست سئو صحبت کردیم، ابتدا پیشنهاد میشه از ابتدا مقاله رو مطالعه کنید تا بتونید قسمت yoast که انتهای مقاله است رو به خوبی متوجه بشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سایت خود را در گوگل مدیریت کنید + ۱۵ ساعت فیلم آموزشیجزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید
بستن
با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر