SEO چیست و چگونه کار می‌کند

همه چی درباره SEO را می‌توانید در این مقاله پیدا کنید

سئو چیست
سئو چیست

SEO چه معنا دارد؟ این عبارت مخفف Search Engine Optimization می‌باشد و ما در این مقاله سعی خواهیم کرد به شکل کامل SEO را به زبان ساده تعریف کنیم و بگویم چیست و چه معنی میدهد و سپس انواع آن را خواهیم گفت. و همینطور آموزش های مربوط به آن را به شما معرفی خواهیم کرد. با میزفا همراه باشید.

SEO چیست و مخفف

SEO در فارسی به آن “سئو” می‌گویند، در فیلم آموزشی زیر به شکل خلاصه درباره اینکه SEO چیست و چگونه کار می‌کند توضیحات خوب و مفیدی را داده‌ایم، پیشنهاد می‌شود این فیلم کوتاه ۴ دقیقه‌ای را نگاه کنید.

 

منبع ویدیو

توضیحات بیشتر درباره SEO چیست به شکل متن:

سئو SEO در زبان انگلیسی مخفف “Search Engine Optimization” است و به زبان فارسی روان می‌شود بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو بیان کرد، هر چند در زبان فارسی به اشتباه سئو می‌گویند و شکل صحیح تلفظ آن” اِس عی اُ “ می‌باشد ولی به هر شکل به دلیل جا افتادن SEO با تلفظ سئو ما هم برای راحتی کار در دوره آموزش بهینه سازی سایت از تلفظ سئو استفاده می‌کنیم.

seo چیست
سئو چیست – بررسی سئو در یک نگاه

سئو چگونه کار میکند

SEO چیست را به شکل خلاصه توضیح دادیم ولی به شکل دقیق‌تر سئو چه کار می‌کند؟ یعنی در عمل چگونه کار می‌کند؟

سئوی سایت یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یک فرآیند برای بهبود یک سایت یا یک صفحه از وب سایت در نتایج موتورهای جستجو نظیز گوگل به شکل طبیعی است و سایت‌هایی که در رتبه‌های بالاتر موتورهای جست و جو قرار می‌گیرند و بیشترین تکرار در صفحات بالای نتایج جستجو را دارند بازدید بیشتری از طریق موتورهای جستجو همانند گوگل را کسب می‌کنند.

شاید بگویید منظور از طبیعی بودن چیست؟ ۲ روش برای بالا رفتن رتبه سایت وجود دارد، یکی به کمک SEO سئو کردن و دیگری به کمک تبلیغات گوگل Adwords که روش اول مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا رتبه خوب کسب شود و نیاز به صبر است ولی پایداری بهتری دارد ولی روش دوم مدت زمان کم رتبه کسب می‌کند و بودجه زیاد نسبت به زمان پایداری کمی که دارد.

به ادامه اینکه سئو SEO چه چیزی است می‌پردازیم، به عنوان یک استراتژی بازاریابی اینترنتی، سئو به چگونگی کارکردن موتورهای جستجو و اینکه چه چیزی جستجو می‌شود، رسیدگی می‌کند و همین‌طور کلمات کلیدی تایپ شده و اینکه کدام یک از موتورهای جستجو توسط مخاطبان مورد توجه قرار می‌گیرد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ارتباط بین کلمات کلیدی ، نحوه انتشار مطالب باکیفیت و ترویج یک سایت برای افزایش تعداد لینک دهنده و یا لینک‌های ورودی، از دیگر تاکتیک‌های جستجوگرها است. در کل سئو سایت به معنی بهینه سازی سایت برای موتور جستجو است که حاصل آن باعث افزایش رتبه سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌گردد و این یعنی تعداد بازدیدکننده‌های سایت ما بالاتر می‌رود ولی به معنی فروش بیشتر نیست!!

حال که با مفهوم کلی سئو SEO سایت آشنا شدید شاید بپرسید چگونه سئو کنیم و سئو را چگونه شروع کنیم؟ از کجا سئوی سایت را آغاز کنیم؟ آیا خود می‌توانیم و یا باید به یک متخصص سئو بسپاریم؟ هزینه سئو به چه میزان است؟ و … پاسخ این سوالات را می‌توانید در مقالات آموزشی سئو سایت میزفا مطالعه نمایید ولی قبل از مطالعه پیشنهاد می‌کنیم به عنوان مقدمه این راه، ادامه این پست (همین مقاله SEO چیست) را تا انتها بخوانید.

فرآیندهای لازمه در سئو سایت

فرآیندهایی که باید در بهینه سازی موتورهای جستجو انجام شود از زمان طراحی گرافیکی و چیدمان وب سایت شروع می‌شود و با نحوه کدنویسی و معماری وب سایت ادامه پیدا می‌کند و با تولید محتوای مفید و مناسب تکمیل می‌گردد.
قطعاً تولید محتوای مناسب بخش مهمی از SEO و بهینه سازی موتورهای جستجو است و پس از این مرحله فعالیت بر روی عوامل خارجی می‌تواند موفقیت یک وب سایت را تضمین نماید. از جمله این عوامل می‌توان به افزایش سرعت سایت (یعنی سرعت لود یا باز شدن صفحه‌ای از یک وب سایت) ، قدمت وب سایت، فعالیت در شبکه های اجتماعی و غیره اشاره کرد؛ بنابراین بهینه سازی وب سایت برای موتورها جستجو به همه جوانب وب سایت مرتبط است. البته باید بدانید که برخی سایت‌ها در برخی کلمات نمی‌توانند با انتشار مقاله رتبه مناسب در گوگل کسب کنند، نحوه بهینه سازی و تاثیر فاکتورها در کلمه کلیدی متفاوت است و این پیچیدگی سئو را نشان می‌دهد.

سئو از نظر مفهومی به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود، سئو داخلی و سئو خارجی

سئو داخلی سایت یا On Page SEO چیست

سئو داخلی (بهینه سازی داخلی یا On Page SEO) به مجموعه فرآیندهایی می‌گویند که در داخل سایت انجام می‌شود اصولا به سئو داخلی، سئو درونی صفحه هم نیز گفته می‌شود.

شما در سئو داخلی کنترل مستقیم بر روی کدها و محتوای موجود اعم از متن، تصویر، ویدیو و … را دارید. آنچه را که شما درون صفحات بهینه سازی می‌کنید مربوط به سئو داخلی است، سئو داخلی مقدمه بهینه سازی سایت است و هر چه این قدم محکم برداشته شود سئو سایت شما پایدارتر خواهد بود. شما برای ارتقای اصولی تجارت خود در فضای اینترنت باید اول سئو داخلی را به خوبی اجرا کنید سپس در راستای این فعالیت‌ها، سئو خارجی را شروع کنید.

سئو خارجی سایت یا Off Page SEO چیست

سئو خارجی (بهینه سازی خارجی یا Off Page SEO) به مجموعه فرآیندهایی می‌گویند که در خارج از سایت صورت می‌گیرد و اصولا به سئو خارجی، سئو خارج صفحه هم نیز گفته می‌شود.

شما در سئو خارجی کنترل مستقیمی بر روندکار ندارید. می‌توان گفت سئو خارجی قدرت بیشتری نسبت به سئو داخلی برای ارتقا یک وب‌سایت در رنکینگ دارد ولی تمرکز فقط بر روی سئو خارجی ممکن است به جای کاربر هدفمند صرفا بازدیدکننده بیاورد. بنابراین در جهت بهینه سازی صحیح و سئو اصولی، ابتدا تمرکز بر روی سئو داخلی داشته باشید و در راستای این فرآیند، سئو خارجی را به اجرا دربیاورید. از جمله فعالیت‌های مهم در سئو خارجی لینک سازی و ایجاد بک لینک و فعالیت در شبکه های اجتماعی است (مقاله بک لینک چیست می‌تواند برای درک بهتر به شما کمک کند).

جمع بندی مطالب گفته شده تا اینجا

ما در مقاله “SEO چیست” سئو را از نظر مفهومی تعریف کردیم و گفتیم SEO چگونه کار می‌کند و به دنبال چه چیزی است. همینطور اشاره کردیم که به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود، حال در اجرای هر دو دسته بندی یعنی “سئو داخلی” و “سئو خارجی” روش‌های مختلفی وجود دارد که گاهی به نفع سئو است و گاهی به زیان سئو سایت تمام می‌شود.

می‌توان گفت در اجرا، سئو به سه دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود:
سئو کلاه سفید
سئو کلاه خاکستری
سئو کلاه سیاه

در ادامه مقاله SEO چیست به شکل مختصر به توضیح این نوع دسته‌بندی (اجرایی) میپردازیم ولی دقت داشته باشید این نوع دسته‌بندی به زمان بسیار وابسته بوده و گاهی با گذر زمان یک عمل مثلا از سئو کلاه سفید به سئو کلاه سیاه انتقال پیدا میکند، و همینطور باید دقت داشته باشید که گاهی سئو بیش از حد یک فاکتور هم دقیقا چنین رفتاری دارد و ممکن است روش اجرا را از سفید و یا خاکستری به سیاه تبدیل کند. پس باید همیشه در SEO به روز، با دقت و با برنامه قدم بردارید.
در ادامه این مقاله جذاب با میزفا همراه باشید.

سئو کلاه سفید یا white hat seo چیست

سئو کلاه سفید (white hat seo) به مجموعه اعمال، روش‌ها و استراتژی‌هایی که پیروی قوانین موتورهای جستجو است، گفته می‌شود که به شکل طبیعی برای افزایش رتبه سایت تلاش می‌کنند و از روش‌های فریب‌کارانه برای دور زدن موتورهای جستجو در جهت ارتقا سایت استفاده نمی‌کنند، درواقع به آن سئو اخلاقی نیز هم گفته می‌شود.

در روش‌های سئو کلاه سفید ممکن است ارتقا سایت به طول بکشد ولی پایداری مطلوبی دارد. روش‌هایی مانند تولید محتوای باکیفیت، کدنویسی اصولی، انتخاب عناوین و توضیحات مناسب، لینک سازی داخلی اصولی، ایجاد بک لینک باکیفیت و طبیعی، بررسی کلمات کلیدی و … جز سئو سفید می‌باشد.

سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید
سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

سئو کلاه سیاه یا black hat seo چیست

سئو کلاه سیاه (black hat seo) در نقطه مقابل سئو کلاه سفید می‌باشد در تلاش هستند با روش‌ها و استراتژی‌های خلاف قوانین موتور جستجو، رتبه سایت را سریع‌تر از حالت طبیعی ارتقا بدهند، روش‌های آنها اصولا غیرطبیعی و ناپایدار است و در تلاش هستند تا با پیدا کردن ضعف‌های الگوریتم های موتورهای جستجو به اهداف خود برسند.
ولی از طرفی الگوریتم‌های موتورهای جستجو هر روز در حال هوشمندتر شدن هستند و روش‌های دور زدن را رفع می‌کنند و با سایت‌های خاطی برخورد لازم را صورت می‌گیرد.

روش‌هایی مانند محتوای پنهان، استفاده بیش از حد یک کلمه کلیدی، تمرکز بر روی یک کلمه کلیدی در لینک سازی، خرید بک لینک، تولید محتوای تکراری، لینک سازی اسپم و … جز روش‌های کلاه سیاه می‌باشد و دلایلی برای پنالتی شدن سایت توسط گوگل است.

سئو کلاه خاکستری یا gray hat seo چیست

سئو کلاه خاکستری (gray hat seo) مابین سئو سفید و سئو سیاه است.
شاید بتوان گفت بیشتر افراد سئوکار ، مهندسین سئو و متخصص سئو سایت در این حیطه فعالیت می‌کنند، چرا که صرفا فعالیت به شکل سئو سفید برای ارتقا و بالا بردن رتبه سایت در مدت زمان لازم کفایت ندهد و باعث شکست و یا ضرر شرکت نوپایی شود که به شدت وابسته به زمان است.

یک متخصص سئو سعی دارد به روش‌های سئو کلاه سفید سرعت ببخشد، ولی نه در حدی که باعث حساسیت موتورهای جستجو شود. همانند یک کاتالیزور عمل می‌کنند.

تیم سایت میزفا هم بر همین تکنیک فعالیت دارد، روشی که سعی می‌کند جدا از حفظ تجربه کاربری خوب، اعمالی را صورت دهد که در بدترین حالت خود اثری خنثی داشته باشد و در حالت عادی اثراتی مثبت از خود نشان دهد. هر چند تمرکز اصلی میزفا در جهت بالا بردن رتبه سایت بر روی سئو داخلی است تا سئو خارجی. چرا که در سئو داخلی نیازی به روش‌های سیاه و یا حتی خاکستری نیست و هزینه های سئو به شدت کمتر است.

اینفوگرافیک با موضوع “سئو چیست”

اینفوگرافیک سئو چیست
اینفوگرافیک سئو چیست

 

در پایان این مقاله باید بدانید SEO مخفف چیست و چگونه کار می‌کند اگر سوالی داشتید حتما در نظرات مطرح کنید.

لینک‌های مفید برای شما:

[one_third] [button width=”full” color=”blue” size=”big” link=”https://mizfa.com/seo/” icon=”fa fa-paper-plane” target=”false” nofollow=”false”]درخواست سئو کردن سایت[/button] [/one_third] [one_third][button width=”full” color=”pink” size=”big” link=”https://mizfa.com/blog/seo-training-topics/” icon=”fa fa-paper-plane” target=”false” nofollow=”false”]آموزش سئو[/button][/one_third] [one_third_last][button width=”full” color=”green” size=”big” link=”https://mizfa.com/blog/category/seo/seo-articles/” icon=”fa fa-paper-plane” target=”false” nofollow=”false”]مقالات سئو[/button][/one_third_last]
پوریا آریافر
اولین کسب و کار آنلاین خودم رو در فیسبوک راه‌اندازی کردم، سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال رو داشتم. بعد اینکه فیسبوک خالی از کاربر ایرانی شد وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت رو دریافت کردم، در حالی که نمره بالا گرفتم ولی کسی به دلیل به خطر افتادن موقعیت شغلی خودش به عنوان کارآموز منو قبول نمی‌کرد، بعدش با شروع دوران خدمت سربازی، مسئول بهینه سازی یک سایت خبری معتبر شدم و سئو یاد گرفتم. در ابتدای سال ۲۰۱۴ تونستم از رتبه ۱۵۰۰۰ به ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم، اون زمان الکسا خیلی مهم بود. وارد دانشگاه شدم، به دلیل عدم علاقه به دانشگاه سعی کردم زودتر تمومش کنم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، توی دانشگاه هر کسی منو میدید یاد سئو میوفتاد، در همون سال آخر دانشگاه بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو رو داشتم، که به مجتمع فنی فروختم تا بتونم تمرکز رو فقط بر روی عشق خودم یعنی سئو بذارم، وقتی کانال تلگرام فروختم حس پرواز بهم دست داد، هرچند درآمد چندین میلیون ماهانه رو از دست دادم ولی دوباره باید مثل گذشته با پوستی نو یک فصلی نو رو میساختم. در این چندین سال فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌گرفته، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کردم. در اکثر ابزارهای کاربردی گوگل تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری رو یادگیری و یاددادن می‌دونم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد تونست چنین بستر مناسبی رو برام فراهم کنه. همینطور در حال حاضر مدیریت یک تیم ۱۰ نفری از جوانان فعال و پرانگیزه رو در میزفا به عهده دارم. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم …

17 نظر

17 پاسخ

 1. سلام
  برای پیشرفت پیج بیزینسی سئوکردن مفیدهست؟یاتاثیری نداره؟متشکرم

 2. با سلام آموزش بسیار کاربردی وخوبی هست.درحال مطالعه مقاله های سایتتون هستم برای افزایش سئوی سایتم.تشکرمیکنم از مطالب کاربردیتون

  1. سلام اقای حمزه.
   خوشحالم. امیدوارم بیشترین بهره رو از مقالات ببرید. و بهترین ارزوها رو براتون دارم.
   سوالی هم داشتید در نظرات درج کنید.
   موفق باشید.

 3. سلام وقتتون بخیر
  من یک سوال داشتم
  برای کلماتی که به دو نحو نگارش میشوند ( برای مثال بیشتر و بیش تر ) و ما میخواهیم که به هر نوعی که جستجو میشوند ( جه بیشتر چه بیش تر ) سایت ما آنرا ساپورت کند.و نمایش دهد.
  چگار انجام بدیم؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام مهیار. یکی از روش ها این هست که سعی کنید به صورت طبیعی و منطقی از این کلمات در عنوان و متن اون صفحه استفاده کنید. هر چند راه زیاده و در کامنت نمیشه صحبت کرد ولی روشی که گفتم شرایط فراهم میکنه برای دیده شدن ها. بعدش میتونی سراغ لینک سازی هم بری.
   هر چند گوگل هر روز داره هوشمندتر میشه.
   موفق باشی.

 4. سلام وقت بخیر من میخوام برچسب ها رو سئو کنم اما یه مشکلی هست.
  من اومدم چند خطی برای یک برچسب استفاده کردم مثلا برچسب ( آرایش کردن صورت ) این متن در صفحه تگ دیده میشه و وقتی به صفحه دوم و سوم ( tag/آرایش-کردن-صورت/page/2/ ) همین تگ میرم متن دوباره در همین صفحات دیده میشه. احتمالا این متن از نظر گوگل تکراری باشه. چیکار کنم متن بمونه یا نه؟

 5. بسیار جامع و با کیفیت بود مطالب
  بیان صریح مطالب باعث میشه کاربر به راحتی با موضوع آشنایی پیدا کند

  1. سلام میلاد جان. خوشحالم مقاله سئوی ما برای شما مفید بوده. پایدار باشید.

 6. مطالبتون خیلی مفید بود و من امیدوارم در مورد فاکتورهای و موضعات دیگر در بخش سئو نیز توضیحات و روش های کاری را بیان نمایید

  1. آرشیو سئو رو برید مطالعه کنید، مقاله‌ها سال‌ها طول میکشه تا اجراش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر حجم فایل برای آپلود: 1 مگابایت. فایل‌های مجاز برای آپلود: عکس, ویس, ویدیو, ورد یا پی دی اف, فایل متنی, زیپ. شما می‌تونید برای بهتر پرسیدن سوالتون، عکس یا ویس یا حتی فیلم در بخش نظرات میزفا آپلود کنید. برای ضبط ویس می‌تونید از خود واتس آپ استفاده کنید و بعد اینجا آپلود کنید و برای ارسال عکس هم کافی هست اسکرین شات بگیرید. Drop file here

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر