آموزش طراحی سایتآموزش HTML

آشنایی با لینک و بهترین روش‌های لینک سازی

لینک چیست؟ لینک سازی برای وب سایت چه اهمیتی دارد؟ با چه روش‌هایی می‌توانیم در HTML لینک سازی کنیم؟ لینک سازی در سئو وب سایت ما نتیجه مثبتی دارد؟ بهترین روش لینک سازی چیست؟‌ آیا مدل‌های مختلفی از لینک‌ها وجود دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات و همچنین آشنایی اولیه با روش‌های لینک سازی این مقاله را دنبال کنید. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل با لینک آشنا شویم و روش های لینک‌سازی را مورد بررسی قرار دهیم.

پادکست این مقاله:

 

لینک چیست

بگذارید مقاله را با یک داستان کوچک شروع کنم. در زندگی روزمره ما برای تهیه یک نوشیدنی شیر موز ?? (دقیقا به این صورت ?) ابتدا از خانه خارج می‌شویم و باید از دوتا مغازه یکی هایپرمارکت و یکی میوه‌فروشی خرید کنیم.

پس داستان ما به دو قسمت تبدیل می‌شود، قسمت اول زمانی که برای خرید شیر وارد هایپر‌مارکت می‌شویم و قسمت دوم زمانی که برای خرید موز به میوه فروشی می‌رویم.

قسمت اول : هایپرمارکت (سناریو قفسه لبنیات)

برای خرید شیر ? وارد هایپرمارکت می‌شویم و از یک کارمند هایپرمارکت در مورد جایگاه قرارگیری شیر می‌پرسیم و او به قفسه‌ای که برچسب لبنیات دارد، اشاره می‌کند.

در قفسه لبنیات، شیر را بر می‌داریم، دوباره از کارمند هایپرمارکت در مورد پرداخت هزینه شیر سوال می‌پرسیم و او به صندوق اشاره می‌کند، به صندوق مراجعه می‌کنیم و پرداخت را انجام می‌دهیم.

لینک چیست

قسمت دوم : میوه فروشی (سناریو آدرس میوه فروشی)

حال شیر را از هایپرمارکت خریداری کرده‌ایم و حالا زمان خرید موز ? است. هنگام خروج از هایپرمارکت از فردی که جلوی در ایستاده است آدرس میوه فروشی را می‌پرسیم و او به مغازه رو به رو هایپرمارکت اشاره می‌کند و موزِ شیر موز ما هم خریداری میشه و میریم خونه تا یک نوشیدنی پرووووووووو داشته باشیم. در ادامه با تعریف معنی لینک یا پیوند چیست به صورت کامل آشنا میشیم.

اصل ماجرای لینک سازی

سناریو داستانی‌ای که نوشتم تماماً برای آشنایی شما با لینک‌سازی بود. معنای لینک یعنی چی ؟ به طور کلی به ایجاد بستری برای ارجاع کاربران از صفحه‌ای به صفحه‌ای دیگر لینک سازی گویند یا به تعریف W3Schools به بخشی از سند که وقتی روی آن‌ بخش نگاه می‌داریم علامت موس به علامت دستی کوچک تبدیل می‌شود و با کلیک بر روی آن به سندی دیگر منتقل می‌شویم لینک می‌گویند. که در سناریو داستانی‌ ما پرسش و پاسخ و ارجاع ما به پاسخ‌ها نشان دهنده‌ی این تعریف بود.

در قسمت اول سناریو که قفسه لبنیات مطرح شد، با پرسش ما از کارمند او به یک برچسب داخل فروشگاه اشاره کرد، در دنیای وب به ارجاع دادن کاربران از یک صفحه به یک صفحه داخلی دیگر لینک سازی داخلی می‌گوییم.

در قسمت دوم سناریو هم که از فردی در رابطه با میوه فروشی پرسیدیم و او به مغازه رو به رو اشاره کرد، یک لینک سازی خارجی اتفاق افتاد که شما را از هایپرمارکت به مغازه‌ای خارج از این هایپرمارکت انتقال می‌داد.

پس به طور کلی به ارجاع دادن کاربران از یک صفحه به صفحه‌ای خارج از وب سایتمان لینک سازی خارجی می‌گوییم.

روش‌های لینک سازی در HTML

در HTML روش‌های مختلفی برای لینک سازی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تا با آن‌ها آشنا شویم.

پرکاربرد ترین روش : استفاده از تگ a

تگ a با استفاده از عنصر href یکی از بهترین و پرکاربردترین روش‌ها برای لینک سازی در HTML می‌باشد. (البته از حق هم نگذریم که تنها راه مورد قبول HTML5 برای لینک سازی همین استفاده از تگ a با عنصر href است.)

<a href=”https://mizfa.com”> Title link </a>

لینک سازی با تگ a در اچ تی ام ال

در کد بالا با قرار دادن آدرس صفحه مورد نظر در عنصر href شما می‌توانید برای یک متن یا تصویر لینک سازی کنید.

البته عناصر دیگری نیز در تگ a وجود دارند که باعث می‌شوند لینک ما معنا و مفهوم بهتری داشته باشد و در سئو تاثیر‌گذاری مثبتی داشته باشد.

در رابطه با این عناصر و به طور کلی این تگ می‌توانید مقاله آموزشی مربوط به تگ a‌ در HTML را مطالعه نمایید.

اگر بخشی از مثال های موجود در آموزش رایگان HTML را متوجه نشدید، حتما در بخش نظرات بهمون بگید تا بیشتر راهنماییتون کنیم.

استفاده از جاوا اسکریپت در لینک سازی

درصورتی که از تگ‌هایی مثل button یا استایل‌هایی که خاصیت button‌ را به کدهای شما اضافه می‌کند، استفاده می‌کنید.

ممکن است تگ a برای لینک گذاری عمل نکند و در لینک سازی به مشکل بخورید. در چنین مواقعی جاوا اسکریپت به کمک شما می‌آید.

<button id="mizfa" > Title Link</button>

<script type="text/javascript">
  document.getElementById("mizfa").onclick = function () {
    location.href = "https://mizfa.com";
  };
</script>

لینک سازی با جاوا اسکریپت در اچ تی ام ال

در کد بالا در جایی که آدرس وب سایتمون رو نوشتیم ( https://mizfa.com ) و با دابل کوتیشن مشخص کردم شما می‌توانید با جایگزینی لینک خود، عمل لینک گذاری را انجام دهید.

<button onclick="window.location.href='https://mizfa.com'">Click me</button>

لینک سازی با جاوا اسکریپت در اچ تی ام ال

نحوه کد نویسی متد onclick در جاوا اسکریپت مدل های مختلفی دارد که می‌توانید در مباحث آموزشی جاوا اسکریپت میزفا در این رابطه بیشتر بخوانید.

نتیجه‌گیری

با شیر موز ، ببخشید با لینک سازی شروع کردیم و با روش‌های لینک سازی در HTML آشنا شدیم.

اگر در مورد لینک‌ها و لینک سازی اطلاعات بیشتری لازم داشتید می‌توانید از بخش برچسب‌ها با انتخاب یکی از برچسب‌های موجود، به مقالات بیشتری دسترسی پیدا کنید. حال شاید بگویید بک لینک چیست؟ بک لینک هم یک نوع لینک است ولی اصولا به لینک هایی گفته می‌شود که خارج از سایت من است. اگر بگوییم سایت x من ۱۰۰ بک لینک دارد یعنی ۱۰۰ لینک در داخل سایت‌های دیگر برای سایت من ساخته شده است.

اگر شما هم روش دیگری جز روش‌های بیان شده بلدید، برامون کامنت بزارید تا با بقیه به اشتراک بزاریم.

و اگر مقاله براتون مفید بود و لینک سازی‌ها رو کامل یاد گرفتید، با نوشیدن یک لیوان شیر موز از خودتون پذیرایی کنید.

سوال:

فرق بین تگ a و تگ link چیه؟

به ایمیل کسانی که پاسخ درست و کامل در در نظرات بگن ۲ هزارتومان در پنل کاربری آکادمی میزفا حسابشون شارژ میشه.

تا مقاله‌ی بعد، شاد باشید…

برچسب ها

علی اسمعیلی

درباره خودم گفتن یا نوشتن کار آسونی نیست. باید تو کم‌ترین حجم مهم‌ترین اطلاعات رو بنویسی. وقتی که اولین بار دستم به کیبورد خورد، ۶ سالم بود. حس جالبی بود؛ زندگیم شده بود ۴ تا کلید WASD روی کیبورد کامپیوتر برای کنترل ماشین. از ۱۰ سالگی که مادرم با فوتوشاپ کار می‌کرد کنارش نشستم و یاد گرفتم. ۱۳ سالم بود که اولین وب‌سایتم رو با پی اچ پی نیوک ایجاد کردم. تا الان وب سایت‌های زیادی رو شروع کردم و شاید به خاطر اینکه هدف تجربه کردن رو داشتم شکست خوردند. موفق‌ترین پروژه شکست خوردم رو می‌تونم اوکسو معرفی کنم که شاید اسمش رو شنیده باشید. الانم دارم کار‌هایی رو شروع می‌کنم چون با خودم عهد کرده بودم که تا بیست سالگی جاهای مختلفی کار کنم و تجربه کنم و بعد از تجربیاتم استفاده کنم. بعد از رسیدن به بیست سالگی خوشحالم که یکی از تجربیات خوبم همکاری با میزفاست و دارم ادامش میدم...

نوشته های مشابه

‫2 نظر داریم، تو هم نظر بذار، پاسخ کامل میدیم :)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


حداکثر حجم فایل برای آپلود: 1 MB.
فایل‌های مجاز برای آپلود: عکس, ویس, ویدیو, ورد یا پی دی اف, فایل متنی, زیپ.
شما می‌تونید برای بهتر پرسیدن سوالتون، عکس یا ویس یا حتی فیلم در بخش نظرات میزفا آپلود کنید. برای ضبط ویس می‌تونید از خود واتس آپ استفاده کنید و بعد اینجا آپلود کنید و برای ارسال عکس هم کافی هست اسکرین شات بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا
Share via
سایت خود را در گوگل مدیریت کنید + ۱۵ ساعت فیلم آموزشیجزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید
بستن
با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر