آموزش سئو فنیآموزش افزایش سرعت سایت با ابزار GTMetrix

رفع خطای Make fewer HTTP requests در YSlow جی تی متریکس

نحوه کاهش تعداد درخواست HTTP یکی از مهم‌ترین چالش ها در زمینه سرعت سایت است. ما در این مقاله آموزش چگونگی پایین آوردن HTTP requests را فراخواهیم گرفت و به این واسطه ارور Make fewer HTTP requests در YSlow جی تی متریکس هم نیز رفع می‌شود. برای حل این خطا با میزفا همراه باشید.

مقدمه ارور Make fewer HTTP requests در YSlow

سلام، در ادامه آموزش افزایش سرعت سایت با ابزار gtmetrix از مقالات سئو در خدمت شما هستیم. در این مقاله قصد داریم درباره ارور Make fewer HTTP requests صبحت کنیم و بررسی کنیم منظور از خطا HTTP request چیست و اینکه رفع آن چگونه باعث بهینه سازی سرعت سایت ما می‌شود.

خلاصه‌ای از خطا Make fewer HTTP requests

نام: Make fewer HTTP requests
نوع: عکس
اولویت: پایین
میزان سختی: راحت
میانگین امتیاز: 99%

درخواست اچ تی تی پی HTTP requests چیست

کاهش درخواست HTTP
کاهش درخواست HTTP

اگر دقت کرده باشید در سایت GTmetrix.com مشکل درخواست‌ها در Yslow را با خطای Make fewer HTTP requests نشان می‌دهد که کلمه fewer به معنای کمتر است کلمه request هم به معنای درخواست است.
خطای Make fewer HTTP requests اشاره می‌کند که درخواست HTTP کمتر بسازید، توجه داشته باشید هر سه عبارت زیر به یک معنا است و یک هدف دارند:

 • Make fewer HTTP requests  – درخواست HTTP کمتر بسازید
 • Reduce HTTP requests – کاهش درخواست HTTP
 • Minimize HTTP requests – به حداقل رساندن درخواست HTTP

وقتی کاربری می‌خواهد توسط مرورگر خود مثلا وارد سایت میزفا شود باید آدرس سایت mizfa.com را وارد نمایید، وقتی آدرس را وارد می‌کند مرورگر یک درخواستی ارسال می‌کند برای پیدا کردن ای پی سایت میزفا به کمک ISP های منطقه و جهانی، بعد از دریافت پاسخ و باز بودن پورت‌های لازمه، مرورگر در اینجا تعدادی درخواست HTTP ارسال می‌کند تا بعد از پاسخ سرور بتواند سایت را برای کاربر نشان دهد، به اولین بایت از پاسخی که سرور به مرورگر ارسال می‌کند Time to First Byte یا به اختصار TTFB گویند. (پیشنهاد می‌شود در جهت بهینه‌سازی‌سرعت وب سایت خود حتما مقاله TTFB چیست را بخوانید تا به نکات جالب و کلیدی دست یابید)

هر چه تعداد درخواست های HTTP بیشتر باشد زمان زیادی برای ردوبدل کردن اطلاعات بین سرور و مرورگر به طول می‌انجامد.

درخواست های http شامل

 • عکس‌ها
 • فایل‌های استایل سی اس اس (CSS)
 • فایل‌های جاوااسکریپت (JS)

و … می‌تواند باشد.

speed-up-your-site-request-process
کاهش تعداد درخواست های http

شاید باید گفت که مهم‌ترین روش برای بهبود کلی تعداد درخواست‌ها و کاهش آن‌ها ادغام اصولی فایل‌ها می‌باشد که مستقیم بر روی تعداد درخواست های HTTP اثرگذار است.

 ادغام فایل ها در جهت بهبود سرعت سایت
ادغام فایل ها روش اصولی جهت پایین اوردن درخواست http

ارور Make fewer HTTP requests در کمتر سایتی سبز رنگ است چرا که برای رفع این خطا باید خطاهای بسیاری را رفع کنید و برای همین ما خطاهایی که به شکل مستقیم یا غیرمستقیم بر روی بهبود درخواست‌های HTTP تاثیر گذار هستند را به ترتیب اولویت قرار داده‌ایم.

خطاهای مربوط به درخواست HTTP

 • رفع خطای Minimize request size

  ارور Minimize request size دقیقا همانند ارور Make fewer HTTP requests هست صرفا نام آنها فرق دارد و آنکه اولی مربوط به گوگل می‌باشد و خطای fewer HTTP مربوط به یاهو است. درحالی که هر دو خطا به یک هدف اشاره می‌کنند ولی در اکثر موارد Minimize request size سبز رنگ است و fewer HTTP قرمز رنگ. به هرحال با رعایت و رفع فاکتورهای Minimize request size می‌توان تا حد زیادی باعث بهبود خطای fewer HTTP شد.  برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Inline small CSS and JavaScript

  این خطا می‌گوید اگر فایل‌های CSS و یا فایل‌های JS که دارای حجم کوتاه هستند را در یک خط قرار دهید، در اینجا inline به معنای قرار دادن فایل‌های CSS کوچک در یک خط است به عبارت دیگر منظور این خطا این است که فایل‌های CSS و JS کوتاه را ادغام کنید. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Combine images using CSS sprites

  اگر تعداد عکس‌های کوچک در سایت خود زیاد باشد به مراتب تعداد درخواست‌ها هم بیشتر و درگیری سرور هم بالا می‌رود، در روش CSS sprites با ترکیب تمام تصاویر در یک عکس و درج مختصات به آن به کمک CSS از قسمت‌های مختلف عکس در مکان دلخواه استفاده می‌کنیم، در این روش تنها یک درخواست برای یک تصویر به سرور ارسال می‌شود ولی چندین بار از عکس در قسمت‌های مختلف قالب استفاده می‌شود. با انجام این روش سرعت وب سایت بسیار بیشتر می‌شود. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Defer parsing of JavaScript

  هنگام بارگذاری صفحه‌ی از سایت، مرورگر کاربر بایستی محتوای همه فایل‌های جاوا اسکریپت را خوانده و اجرا کند، که این کار مسلماً زمان بر خواهد بود. برای همین پیشنهاد می‌شود تا فایل‌های جاوا اسکریپت را در پایین صفحه فراخوانی کنید تا زمان بارگذاری اولیه صفحه وبسایت‌تان را کاهش دهید، و اگر چنین نباشد تعداد درخواست‌های اولیه HTTP بالا رفته و سایت نیز به شکل سریع برای کاربر لود نمی‌شود. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Serve resources from a consistent URL

  این خطا وقتی رخ می‌دهد اگر شما دو عکس یکسان را با دو آدرس متفاوت در صفحه‌ای از سایت خود بارگذاری نمایید، این عمل باعث می‌شود که تعداد درخواست‌های سمت سرور بالا رود و وقتی درخواستهای HTTP افزایش یابد، سرور بیشتر درگیر پاسخ می‌شود. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Enable Keep Alive

  اگر Keep Alive فعال نباشد این مفهوم را می‌رساند که مرورگر بیش از یک فایل را در آن واحد نمی‌تواند درخواست کند آن موقع مرورگر برای دریافت همه فایل‌ها هر بار درخواست جداگانه ارسال می‌کند و اگر سرور هر بار جداگانه پاسخ بدهد حاصل آن، زمان زیادی برای دریافت تمام فایل‌ها تلف خواهد شد. درواقع رفع این خطا باعث بهبود درخواست های HTTP می‌شود و اجازه می‌دهد در یک واحد از زمانی در قالب یک درخواست، چند درخواست دیگر هم بفرستد. برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • رفع خطای Leverage browser caching

  فعال سازی کش هم بسیار می‌تواند در کاهش تعداد درخواست‌ها موثر باشد ولی نه برای کاربرانی که اولین بار از سایت شما بازدید می‌کنند، قطعا شما عکس‌ها و فایل‌هایی مشترک در بین صفحات خود دارید و اگر کاربر قصد داشته باشد در وب سایت شما وبگردی بکند باید طوری تنظیم کنید که این فایل‌های مشترک در بین صفحات هر بار نخواهد درخواست سمت سرور ارسال کنید و از آن بخواهد، با کش کردن چنین فایل‌هایی بازدیدهای دوباره درخواست‌های کمتری دارند و مرورگر قبل از درخواست HTTP به کش لوکال یا محلی خود نگاه می‌کند و اگر در آنجا کش شده باشد دیگر درخواستی ارسال نمی‌کند.  برای توضیحات بیشتر بر روی نام خطا کلیک کنید.

 • سایز موارد در کاهش درخواست های HTTP

  استفاده از CDN
  استفاده از حالت تنبل فایل‌ها
  غیرفعال کردن یا حذف کردن پلاگین‌ها، اسکریپت‌ها و کدهایی که لازم نیست و در سایت غیرضروری هستند.
  تغییر پلاگین‌ها، اسکریپت‌ها و کدهایی که به شکل فله‌ای درخواست‌های HTTP نیز ارسال می‌کنند

افزونه مفید وردپرس جهت کاهش HTTP requests

برخی از پلاگین‌های مفید مخصوص وردپرس برای رفع بعضی از این خطاها:

به پایان مقاله حل مشکل Make fewer HTTP requests از دوره آموزش جی تی متریکس رسیدیم و امیدواریم در این آموزش seo که باعث افزایش سرعت سایت و افزایش رتبه در سرچ گوگل می‌شود، کمک شایانی کرده باشیم، اگر سوالی داشتید حتما در نظرات مطرح کنید.

در جلسه بعد به معرفی خطای Make JavaScript and CSS external می‌پردازیم. با ما میزفا همراه باشید.

برچسب ها

پوریا آریافر

اولین کسب و کار آنلاین خودم را در فیسبوک راه‌اندازی کردم و در سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال را داشتم. سپس وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت را دریافت کردم، در دوران خدمت سربازی مسئول بهینه سازی یک وبسایت خبری معتبر شدم و آشنایی با سئو را آموختم و در سال ۲۰۱۴ توانستم به رتبه ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم. برخلاف میل درونی، وارد دانشگاه شدم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، در همان سال بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو را داشتم، که فروختم تا بتوانم تمرکز را فقط بر روی سئو بگذارم، فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌می‌گیرد، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کرده‌ام. در همه ابزارهای گوگل به جز adwords تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری را یادگیری و یاددادن می‌دانم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده، می‌تواند چنین بستر مناسبی را فراهم کند. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم ...

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. سلام
  چگونه می توانم مثل وب سایت شما در وردپرس از چه افزونه استفاده کنم که عکس بعد از آمدن کاربر به صفحه لود بشه براش

 2. سلام برای جوملا پلاگینی هست که به کاهش این ارور و تعداد آن کمک کند؟

  1. سلام دوست عزیز. اگر توجه کرده باشید در این مقاله به معرفی ۸ خطای دیگه پرداخته شده که اگر این ۸ خطا رفع بشن شما میتونید تعداد درخواست های http کمتر کنید. توی این ۸ خطا اگر با افزونه ای از جوملا کار کرده باشیم معرفی شده. پیشنهاد میشه ۸ مقاله رو یک بررسی کنید.
   شاد و پیروز باشید.

 3. مطالب بسیار مفید و کاربردی دارید از اینکه این مطالب را تهیه میکنید و در اختیار عموم قرار میدهید صمیمانه از شما متشکریم

 4. خیلی عالی و کم نظیر، با سپاس از زحمتی که به خاطر این مجموعه پست های خیلی خوب gtmetrix کشیده اید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سایت خود را در گوگل مدیریت کنید + ۱۵ ساعت فیلم آموزشیجزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید
بستن
با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
یک چیز متفاوت تجربه کنید
کاراکتر اشاره گر