رفع خطای Defer parsing of JavaScript و Prefer asynchronous resources

رفع خطای Defer parsing of JavaScript و Prefer asynchronous resources
رفع خطای Defer parsing of JavaScript

نحوه رفع خطای Defer parsing of JavaScript جی تی متریکس را در این مقاله آموزش خواهیم داد. شما برای حل مشکل parsing of JavaScript در GTMetrix گاهی نیاز به اضافه کردن کد دارید و گاهی نیاز است افزونه وردپرس یا جوملا نصب کنید. در ادامه با میزفا همراه باشید تا بیشتر صحبت کنیم.

البته در این مقاله تمرکز برای رفع خطای Defer parsing of JavaScript خواهد بود و در راستای رفع آن ارور Prefer asynchronous resources هم رفع خواهد شد.

مقدمه از ارور Defer parsing of JavaScript و Prefer asynchronous resources

سلام، از سری دوره‌های آموزش کار با سایت GTMetrix در خدمت شما هستیم، من پوریا آریافر متخصص سئو و نویسنده این مقاله قصد داریم در این دوره متنی و رایگان به شما آموزش دهم که چطور به کمک ابزارهای آنلاین مثل GTMetrix جی تی متریکس سایت خود را از نظر سرعت بهینه سازی کنیم.
در جلسه قبل درباره ارور Combine images using CSS sprites صحبت کردیم. در این جلسه قصد داریم درباره مشکل Defer parsing of JavaScript و همچنین خطای Prefer asynchronous resources صحبت کنیم و ببینیم چطور میتونیم این مشکل را در سایت پیدا و رفع کنیم و چرا اصلا این موضوع برای بهینه سازی سایت ما مشکل‌ساز است.

شاید رفع مشکل Defer parsing of JavaScript برای خیلی از دوستان سخت باشد و گاهی غیرممکن هست. برای همین بنده نویسنده سایت میزفا توصیه می‌کنم خیلی پیگیر این بخش از ارور سایت GTMetrix.com نشوید به دلیل اینکه گاهی رفع این خطا باعث حذف تمامی فایل‌های جاوااسکریپت یا همان JS می‌شود که در خیلی از سایت‌ها نشدی است. یعنی برای رفع این مشکل در اخر مجبورخواهید بود همه کدهای جاوا اسکریپت JavaScript را از سایتتان پاک کنید تا خطا به شکل کامل رفع و امتیاز 100 شود، یا اگر تعداد فایل های جاوااسکریپت زیاد باشد مجبور خواهید بود اول آنها را یکی کنید تا کنترل و مدیریت آن راحت‌تر شود که این روش هر چند در  بحث تئوری مشکلی ندارد ولی در عمل ممکن است با ادغام باعث ایجاد تداخل و مشکلات متعدد شود که حاصل آن عدم اجرای دستور در مکان تعریف شده میباشد، پس از الان خیلی به این خطا حساس نباشید.

با این حال سرعت سایت از فاکتورهای مهم در رتبه بندی نتایج گوگل است و حتی در اواخر سال ۲۰۱۹ در گزارش سرچ کنسول خود یک ریپورت جدیدی به نام Speed اضافه کرده است که این اهمیت بیشتر این فاکتور را نشان می‌دهد هر چند درباره ریپورت های سرچ کنسول ما در دوره آموزش سرچ کنسول گوگل به صورت فارسی نزدیک به ۱۵ ساعت صحبت کردیم و فاکتورهای بسیاری از سئو را در آنجا به صورت عملی و کامل تشریح کردیم.

خلاصه‌ی از خطا Defer parsing of JavaScript

نام: Defer parsing of JavaScript
نوع: مربوط به جاوااسکریپت
اولویت: بالا
میزان سختی: متوسط
میانگین امتیاز: 69%

 

 

جزئیات بیشتر درباره خطا Defer parsing of JavaScript

جزئیات بیشتر درباره خطا Defer parsing of JavaScript به شما بدهم. این جزئیات به شما کمک می‌کند تا ارورهای جی تی متریکس را بهتر درک کنید. هنگام بارگذاری صفحه‌ی از سایت، مرورگر کاربر بایستی محتوای همه فایل‌های جاوا اسکریپت را بخواند و سپس اجرا کند، که این کار مسلماً زمان بر خواهد بود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تا فایل‌های جاوا اسکریپت را در پایین صفحه فراخوانی کنید تا زمان بارگذاری اولیه صفحه وبسایت‌تان را کاهش دهید.
اما مشکلی که مدیران سایت‌ها مخصوصا سایت‌های وردپرسی و جوملا با آن مواجه هستند، فایل‌های جاوا اسکریپت پلاگین‌ها (افزونه‌ها) است که در حالت عادی امکان جابجایی آن‌ها و انتقالشان به پایین صفحه ممکن نیست چون با هر آپدیت پلاگین، تغییرات انجام شده به حالت اولیه بازمی‌گردد.

گوگل آزمایشی را در سال ۲۰۱۱ بر روی تلفن‌های همراه هوشمند اجرا گردید و به این نتیجه رسیدن که هر یک کیلوبایت از فایل جاوا اسکریپت حدود 1 میلی‌ثانیه زمان برای خواندن به طول می‌انجامد و این مقدار به زمان کل لود صفحه اضافه‌ می‌گردد، و حال اگر ۲۰۰KB حجم جاوا اسکریپت باشد زمان لود اولیه آن در یک صفحه ۲۰۰ میلی‌ثانیه به زمان لود کل صفحه برای بازدیدکننده اضافه می‌گردد، از آنجایی که جاوا اسکریپت در هر صفحه باید لود شود، این تاخیر در تمام صفحات ایجاد خواهد شد.

 

نحوه رفع ارور Defer parsing of JavaScript

 1. راه حل اول

  همان‌طور که می‌دانید لود کدهای یک صفحه از سایت به ترتیب از بالا یعنی قسمت Head صفحه به پایین یعنی تا </body> اجرا می‌شود و اگر تعداد بسیاری فایل در قسمت Head فراخوانی شود باعث کند‌تر شدن و بالا رفتن زمان لود صفحه‌هات سایت می‌گردد، بنابراین برای بالا بردن سرعت سایت و کم کردن زمان لود آن باید فایل‌های جاوا اسکریپت JavaScript را به تعویق انداخت.
  مثلا می‌توان فایل‌های جاوا اسکریپت را به انتهای کدها اضافه کرد، به همین منظور کافیست کدهای JS (منظور همان کدهای جاوا اسکریپت است) که با تگ <script> در صفحات HTML فراخوانی می‌شود را در فوتر، قبل از </body> قرار داد تا ابتدا متن‌ها و CSS ها لود شود و سپس فایل‌های جاوا اسکریپت در انتها لود شود. البته این روش بیشتر برای سایت‌های از نوع استاتیک است و سایت‌های از نوع داینامیک نیاز به ویرایش بیشتری دارند.

 2. اره حل دوم

  روش دوم استفاده از افزونه Plugin است، چندین افزونه برای این کار موجود است و ما لیست بهترین پلاگین هایی که این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا فایل‌های JS را در انتهای صفحات لود شوند را لیست کردیم، خوبی افزونه ها این است که نیاز به هیچ دانشی و پیکربندی فعال می‌شوند برای همین میزفا این راه حل را برای شما پیشنهاد میکند، همچنین می‌توانید فایل‌هایی که قصد ندارید در انتها لود شوند را به این افزونه‌ها تعریف کنید.

  چند افزونه مخصوص وردپرس:

  WP Deferred JavaScripts

  Speed Booster Pack

  autoptimize

  Async JavaScript

  چند افزونه مخصوص جوملا:

  JCH Optimize

  Javascript Async and Defer

  scriptsdown

 3. راه حل سوم

  استفاده از اتریبیوت های defer و یا async در تگ جاوا اسکریپت هم می‌تواند باعث رفع خطای Defer parsing of JavaScript و هم رفع خطای Prefer asynchronous resources در PageSpeed گوگل شود.

  تشریح کارکرد و نحوه parsing کردن JavaScript در حالت Defer و async
  تشریح کارکرد و نحوه parsing کردن JavaScript در حالت Defer و async

  وجه مشترک این دو اتریبیوت ها این است که مروگر منتظر لود شدن کامل فایل جاوا اسکریپت نمی‌ماند و همزمان با لود کردن این فایل، ادامه فایل
  HTML را هم لود می‌کند، که این کار باعث می‌شود صفحه خیلی زودتر در مرورگر کاربر نمایش داده شود.
  اما تفاوت بین اتریبیوت های defer و async این است که، اسکریپت‌هایی که به صورت async تعریف شده باشند، به محض اینکه به طور کامل لود شوند، اجرا خواهند شد. اما اسکریپت‌های از نوع defer حتی اگر به طور کامل هم لود شوند، منتظر مانده تا کل صفحه HTML لود شود و بعد از آن اجرا می‌شوند .
  اگر زمان اجرای یک فایل جاوا اسکریپت اهمیتی نداشته باشد، بهتر است از async استفاده شود. ولی اگر لازم باشد بعد از لود شدن کامل عناصر HTML فایل جاواکسریپت اجرا شود باید از defer استفاده کنید. نمونه:

  <script src="demo-defer.js" defer></script>
  <script src="demo-async.js" async></script>
  
  javascript-defer-async
  پشتیبانی مروگرها از defer و async

   

 4. راه حل چهارم

  قرار دادن یک سری کدها در فایل functions.php است، ولی به دلیل اینکه در خیلی از قالب‌ها و سایت‌ها به خوبی جواب نمی‌دهد از قرار دادن آن اجتناب کردیم و توصیه میکنیم به ترتیب روش‌های دوم، سوم و بعد اول را اجرا کنید

پایان

این خطا باعث کاهش تعداد درخواست های HTTP هم نیز می‌شود و شما اگر قصد دارید تعداد درخواست های سایت خود را در جهت بهینه سازی، کاهش دهید حتما مقاله رفع خطای Make fewer HTTP requests را هم بخوانید.

البته درباره این ارور و همینطور درباره همه ارورهای سایت gtmetrix.com در دوره آموزش افزایش سرعت سایت وردپرس و غیر وردپرس صحبت کردیم و نزدیک ۸ ساعت آموزش دادیم و مناسب کسانی است که علاقه به یادگیری بیشتر دارند.

اجرای روش‌های بالا جدا از اینکه باعث رفع ارور Defer parsing of JavaScript خواهد شد باعث کاهش خطای Prefer asynchronous resources هم می‌شود. همان‌طور که در اول مقاله اشاره کردیم برای کسب امتیاز ۱۰۰ در این فاکتور گوگل خیلی حساسیت به خرج ندهید، هر چند اگر به شکل اصولی فراخوانی ها انجام شود به سئو داخلی کمک فراخوانی می‌کند.

این جلسه از آموزش افزایش سرعت سایت با ابزار GTmetrix هم به پایان رسید و من پوریا آریافر در اینجا هستیم تا پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشم و اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات حتما بپرسید. اگر این مقاله برای شما مفید بوده خوشحال میشم با سایر دوستان به اشتراک بگذارید و اگر بازنشر میکنید و یا محتوای کپی میکنید ممنون میشم با ذکر منبع باشه.در جلسه بعد به معرفی خطای Enable gzip compression در pagespeed  گوگل میپردازیم. با میزفا ما همراه باشید.

فیلم آموزشی افزایش سرعت سایت با gtmetrix
فیلم آموزشی افزایش سرعت سایت با gtmetrix
پوریا آریافر
اولین کسب و کار آنلاین خودم رو در فیسبوک راه‌اندازی کردم، سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال رو داشتم. بعد اینکه فیسبوک خالی از کاربر ایرانی شد وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت رو دریافت کردم، در حالی که نمره بالا گرفتم ولی کسی به دلیل به خطر افتادن موقعیت شغلی خودش به عنوان کارآموز منو قبول نمی‌کرد، بعدش با شروع دوران خدمت سربازی، مسئول بهینه سازی یک سایت خبری معتبر شدم و سئو یاد گرفتم. در ابتدای سال ۲۰۱۴ تونستم از رتبه ۱۵۰۰۰ به ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم، اون زمان الکسا خیلی مهم بود. وارد دانشگاه شدم، به دلیل عدم علاقه به دانشگاه سعی کردم زودتر تمومش کنم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، توی دانشگاه هر کسی منو میدید یاد سئو میوفتاد، در همون سال آخر دانشگاه بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو رو داشتم، که به مجتمع فنی فروختم تا بتونم تمرکز رو فقط بر روی عشق خودم یعنی سئو بذارم، وقتی کانال تلگرام فروختم حس پرواز بهم دست داد، هرچند درآمد چندین میلیون ماهانه رو از دست دادم ولی دوباره باید مثل گذشته با پوستی نو یک فصلی نو رو میساختم. در این چندین سال فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌گرفته، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کردم. در اکثر ابزارهای کاربردی گوگل تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری رو یادگیری و یاددادن می‌دونم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد تونست چنین بستر مناسبی رو برام فراهم کنه. همینطور در حال حاضر مدیریت یک تیم ۱۰ نفری از جوانان فعال و پرانگیزه رو در میزفا به عهده دارم. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم …
لیست آموزش GTmetrix نسخه جدید

65 نظر

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

 • فیلم و مقاله رایگان سئو
 • آموزش‌های UX ، GA و GTM
 • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
 • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر