رفع خطای Specify a cache validator و رفع خطای (Configure entity tags (ETags

رفع خطای Specify a cache validator و ارور (Configure entity tags (ETags
رفع خطای Specify a cache validator

Specify a cache validator و (Configure entity tags (ETags ارورهایی هستند که قصد داریم در این صفحه به آن‌ها بپردازیم. گاهی رفع این خطاها ساده است و گاهی سخت و نیاز به دانش تخصصی است. گاهی چنین ارورهایی نداریم بلکه تشخیص ما اشتباه بوده است و یا به دلیل تداخل های موجود تشخص آن نرم افزار و یا ابزار آنلاین اشتباه بوده است. گاهی رفع چنین اروری در کنترل ما نیست و باید دسترسی های ادمین به هاست خود داشته باشیم. همه این موارد باعث می‌شود حل این مشکل را با کمی چالش روبه‌رو کند.

در ادامه آموزش gtmetrix از مقالات سئو سایت میزفا در خدمت شما هستیم. من پوریا آریافر متخصص سئو نویسنده این مقاله هستم. در جلسه گذشته که درباره رفع خطای Specify a Vary: Accept-Encoding header مقاله‌ای را انتشار دادیم، در این مقاله همان طور که گفتیم قصد داریم درباره مشکل رایج Specify a cache validator و مشکل رایج (Configure entity tags (ETags و اینکه آیا اصلا امکان حل آن در جی تی متریکس وجود دارد یا نه صحبت کنیم، راه حل این مشکل هم مثل برخی از مشکلات gtmetrix ممکن است ساده یا سخت باشد. ما میزفا همراه باشید.

[box type=”info” align=”alignright” class=”” width=””]

نکته ۱: ارور Specify a cache validator مربوط به رفع خطاهای PageSpeed گوگل است و ارور خطای (Configure entity tags (ETags مربوط به بخش YSlow یاهو می‌باشد ولی ما در اینجا درباره Specify a cache صحبت میکنیم و وقتی این مورد حل کنید به احتمال ۹۹ درصد ارور Etags هم حل می‌شود.

نکته ۲: اگر صرفا اطلاعات درباره رفع خطا را می‌خواهید و علاقه به دانش تخصصی ندارید می‌توانید بخش رفع خطا را فقط بخوانید. هر چند اگر کسی صورت مسئله را بداند و وقت بگذارد ۵۰ درصد از مسیر برای حل مشکل را طی کرده است.

[/box] [padding right=”1%” left=”1%”][/padding]

خلاصه‌ای از خطا Specify a cache validator

نام: Specify a cache validator
نوع: سرور
اولویت: زیاد
میزان سختی: راحت
میانگین امتیاز: 92%

specify a cache validator
specify a cache validator

 

 

درباره خطای Specify a cache validator در جی تی متریکس

زمانی که با ارور Specify a cache validator روبه رو می‌شوید نمایان‌گر این موضوع است که تنظیمات کش سرور شما به خوبی تنظیم نشده، حال منظور از اینکه کش وب سرور به خوبی تنظیم نشده است را در ادامه خواهیم گفت.

هر سروری که به خوبی تنظیم شده باشد یک سری محتوای هدر HTTP برای کش کردن فایل‌ها سمت کاربران در جهت بهینه سازی سرعت سایت ارسال می‌کند (اطلاعات بیشتری درباره هدرهای HTTP خواستید مقاله فهرست کدهای HTTP بخوانید، اگر درباره کش هم نیاز به اطلاعات خواستید مقاله کش چیست را بخوانید) این هدرهای کش اصولا دو عمل اصلی را انجام می‌دهند، یکی Cache Validate یعنی معتبرسازی فایل‌های کش و دیگری Cache Length به معنای طول کش یا مقدار زمان کش است. و هر کدام از این موارد نباشند مشکلاتی برای سایت ایجاد می‌کنند. در ادامه این عبارات را تشریح می‌کنیم، پس اگر خیلی متوجه نشدید نیاز به نگرانی نیست.

خطای specify a cache validator در PageSpeed گوگل
خطای specify a cache validator در PageSpeed گوگل

با این حال امیدواریم راهنمای زیر به شما کمک کند:

۱ – کش به زبان ساده باعث می‌شود درخواست‌های اضافه سمت سرور ارسال نشود چرا که هر عکس با فعال بودن عکس برای هر کاربر فقط یک بار درخواست می‌شود.
۲ – کش سمت سرور تنظیم می‌شود و سمت سرور است دستور ارسال می‌شود تا سمت مرورگر کاربر این کش جا بگیرد.
۳ – تنظیمات کش در قالب هدر HTTP ارسال می‌شود. هدر HTTP به صورت کلی یک محتوایی است که قابل دیدن توسط کاربر نیست ولی مرورگر آن را می فهمد.
۴ – از دو هدر HTTP کلی، کش تشکیل می‌شود. اولی Cache Validate و دومی Cache Length و هر کدام از این هدر HTTP نباشند باعث یک نوع خطا می‌شود.

این خلاصه ای بود که باید تا اینجا می‌دانستند. در ادامه بیشتر درباره این ارور و تنظیمات کش صحبت می‌شود.

Cache Length

گفتیم Cache Length معنای “طول کش” یا “مقدار زمان کش” را می‌دهد حال دو نوع هدر HTTP داریم که Cache Length را در مرورگر کاربر تعیین می‌کند Cache-Control و Expires

این دو هدر تعیین می‌کنند که چه مدت یک فایل باید در مرورگر کاربر نگه داشته شود و اگر این دو هدر تنظیم نشده باشند خطای Leverage browser caching رخ می‌دهد و اگر چنین خطایی را دارید روی اسم آن خطا کلیک کنید. به عبارت دیگر هدر Cache Length هیچ گاه باعث ایجاد ارور Specify a cache validator و ارور (Configure entity tags (ETags نمی‌شود.
حال اگر چنین مشکلی ندارید به شکل خلاصه بدانید که در هدر Cache-Control مدت زمان انقضا مشخص می‌شود به این منظور که یک عدد بر حسب ثانیه برای کش کردن فایل در نظر می‌گیرد ولی در هدر Expires تاریخ زمان انقضا درج می‌شود و یک تاریخ مشخص می‌شود که مثلا تا فعلان تاریخ فایل کش شود. استفاده از هر دو هدر  Expires  و  Cache-Control لازم نیست، ولی حداقل استفاده از یکی در جهت افزایش سرعت سایت لازم و  ضروری است ولی اگر هر دو را اضافه کنید جز محکم‌کاری در جهت کش شدن فایل‌ها کار خاص دیگری نکرده‌اید ولی به شکل کلی هدر Cache-Control نسبت به هدر Expires اولویت بالاتری دارد.  Cache-Control  جدیدتر و معمولا این متد توصیه می‌شود ولی با این حال هنوز برخی سایت‌های آنالیز سرعت مثل Gtmetrix  هدر Expires را چک می‌کنند.

[two_third]
نمونه‌ای از cache contro header
برای مشاهده نمونه‌ای از cache control header کلیک کنید
[/two_third] [one_third_last]
نمونه‌ای از expires header
برای مشاهده نمونه‌ای از expires header کلیک کنید
[/one_third_last]

 

Cache Validate

دو هدر HTTP داریم که Cache Validate را تعیین می‌کند Last-Modified و Etag

این دو هدر تعیین می‌کنند که فایل کش شده برای چه تاریخی و ورژنی است و اگر به خوبی تنظیم نشده باشد خطای Specify a cache validator رخ می‌دهد. به این نکته توجه داشته باشید که شما فقط فایل‌هایی را می‌توانید رفع خطا کنید که در سرور شما باشد پس اگر فایلی در سایت شما از طریق یک سرور دیگری لود می‌شود به علت دسترسی نداشتن به آن سرور و فایل، نمی‌توان کاری انجام داد.

ما قرار هست در این پست درباره هدرهایی که Cache Validate را تعیین می‌کنند صحبت کنیم و همان‌طور که گفتیم این هدرها نشان می‌دهد که فایل کش شده چه ورژنی دارد و اخرین ورژن کش شده برای چه تاریخی است، هر دو هدر Last-Modified و Etag چنین عملی را انجام می‌دهند، به این دو هدر درخواستی اسم دیگری هم دارند و به آن‌ها Conditional requests یا درخواست‌های شرطی هم گفته می‌شود، در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد

درخواست شرطی Last-Modified

درخواست last modified header

مقدار Last-Modified یک تاریخ خاصی را نشان می‌دهد، Last-Modified تاریخ آخرین ورژن فایل یا تاریخ اخرین ویرایش یک عکس یا صفحه است، همانند کد زیر:

Last-Modified: Mon, 03 Jan 2011 17:45:57 GMT

زمانی که فایلی یا صفحه‌ای را تغییر و ویرایش دهید، باید این تغییرات نیز سمت کاربر هم اعمال شود تا به درستی سایت کار کند، بنابراین وقتی کاربر دوباره وارد سایت شما می‌شود یک درخواست شرطی توسط هدری مجزا با عنوان If-Modified-Since ارسال می‌کند، مقدار این هدر مجرا از Last-Modified گرفته شده است، هدر If-Modified-Since زمانی که سمت سرور ارسال می‌شود بررسی می‌کند تا ببیند آیا تاریخ سمت سرور به روز شده است یا خیر، و منتظر پاسخ وب سرور می‌شود، اگر پاسخ با کد 200 ارسال شود به معنای جواب مثبت است و تاریخ تغییر کرده است و ولی اگر وب سرور کد 304 یا همان 304 Not Modified را ارسال کند به این معنا است که فایل مورد نظر به روز نشده است و از فایل موجود در کش مرورگر کاربر استفاده شود.

If-Modified-Since: Mon, 03 Jan 2011 17:45:57 GMT

اگر توضیحات قسمت Cache Length را مطالعه کرده باشید اشاره کردیم که  هدر Cache-Control نسبت به هدر Expires اولویت بالاتری دارد و اگر فرض بگیریم وب سرور در پاسخ به درخواست If-Modified-Since کد 200 را ارسال کند سر انجام تاریخ Last-Modified تغییر خواهد کرد و سر انجام باعث می‌شود مقادیر دو هدر Cache-Control و Expires تغییر کند و فایل جدید با اخرین ویرایش موجود در کش کاربر ذخیره شود.

درخواست شرطی Etag

درخواست etag header
درخواست etag header

هدر ETag با اسم کامل Entity Tag به معنای “برچسب هویتی” همانند هدر Last-Modified تغییرات صفحه یا فایل را به مرورگر کاربر اطلاع می‌دهد، با این تفاوت که به جای تاریخ و زمان آخرین ویرایش صفحه یا فایل از محتوای متنی منحصر به فردی برای هر صفحه یا فایل (مثل یک MD5 Hash) برای شناسایی آن صفحه توسط سرور استفاده می‌شود

ETag: "15f0fff99ed5aae4edffdd6496d7131f"

و از طرفی مرورگر کاربر به جای درخواست هدر قبلی If-Modified-Since که در حالت Last-Modified ارسال می‌کرد این بار هدر مجزایی با عنوان If-None-Match که مقدار آن از هدر ETag گرفته شده است به سمت وب سرور ارسال می‌کند و دوباره همانند قبل وب سرور با ارسال کد 200 یا 304 تعیین می‌کند که آیا فایل یا صفحه نیاز به آپدیت شدن در سمت کش کاربر را دارد یا خیر.

If-None-Match: "15f0fff99ed5aae4edffdd6496d7131f"

نکته: در بخش YSlow سایت GTMetrix خطای (Configure entity tags (ETags موجود است که اشاره به نبودن هدر ETags می‌کند که با رفع خطای Specify a cache validator آن هم رفع می‌شود.

نحوه رفع خطای Specify a cache validator

برای رفع این ارور باید هدرهای Last-Modified یا Etag یا هر دو با هم از سمت وب سرور ارسال شود، هدر درخواست Last-Modified به شکل کلی از سمت وب سرورها فعال است و نیازی به تنظیمات دستی آن توسط شما نیست، هدر Etag در وب سرورهای Apache ورژن 2.4 به بالاتر به شکل اتوماتیک فعال است و سمت کاربران این هدر ارسال می‌شود و در وب سرور NGINX از 2016 به بعد به شکل پیش فرض هدر Etag در آن فعال است.

پس شمایی که این خطا را دارید چه کاری باید انجام دهید؟

اول توجه داشته باشید با هاست مناسب از شرکت‌های معتبر، بعید است با مشکل Specify a cache validator روبه‌رو شوید به هر حال با برخورد این خطا به پشتیبانی هاست خود تیکت زده و درخواست دو هدر یا حداقل یک هدر را ارسال کنید، و راه بعدی برای این مشکل رفع خطای Leverage browser caching است، گاهی تنظیمات وب سرور به شکلی است که با رفع ارور Leverage browser caching مشکل موجود در Specify a cache validator هم رفع می‌شود، و اگر دقت کرده باشید اکثر سایت‌های ایرانی برای رفع خطای Specify a cache validator کد مربوط به Leverage browser caching را قرار می‌دهند.

البته محوریت تمام صحبت‌های ما فقط بر روی فایل‌هایی هست که در هاست خود داریم، اگر شما فایلی را از سایت دیگری در وب خود فراخوانی می‌کنید و مشکلات این چنینی داشته باشید، دیگر قابل حل نخواهید بود، مگر آن فایل‌ها را حذف کنید.

خلاصه و پایان

برای بهبود سرعت سایت باید فایل‌ها مثل عکس‌هایی که کاربران نشان می‌دهیم را در سمت مرورگر کاربر کش کنیم، برای کش کردن باید سرور این دستور را ارسال کند. کش به دو هدر HTTP نیاز دارد.
اولی Cache Validate است به معنای معتبرسازی فایل‌های کش و اگر نباشد باعث ایجاد ارور Specify a cache validator می‌شود و دومی Cache Length به معنای طول کش یا مقدار زمان کش است که اگر نباشد باعث ایجاد ارور Leverage browser caching می‌شود.
حال خود Cache Validate دو نوع است یکی Last-Modified و Etag و اگر Last-Modified را انتخاب کنیم و Etag نباشد دوباره یک خطای دیگر رخ می‌دهد و آن ارور (Configure entity tags (ETags است هر چند این مورد دیگر مهم نیست. مهم این است که شما یکی از روش‌های Cache Validate را پیاده سازی کنید.

این بهترین خلاصه‌ای بود که می‌توانستم برای شما عزیزان بگویم. من پوریا آریافر نویسنده این مقاله هستم و اگر سوالی داشتید حتما در نظرات میزفا مطرح کنید و پاسخگوی آن‌ها خواهم بود. راستی اگر تمایل داشتید در دوره رایگان آموزش سئو میزفا هم شرکت کنید.

مقاله مربوط به حل مشکل Specify a cache validator به پایان رسید. امیدواریم در این آموزش سئو که باعث بالا بردن سرعت سایت و افزایش رتبه سایت در گوگل می‌شود، کمک شایانی کرده باشیم. این جلسه از دوره آموزش جامع جی تی متریکس که مربوط به رفع ارور Specify a cache validator بود، هم به پایان رسید در جلسه بعد به معرفی رفع خطای Specify image dimensions در PageSpeed گوگل می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فیلم آموزشی افزایش سرعت سایت با gtmetrix
فیلم آموزشی افزایش سرعت سایت با gtmetrix
پوریا آریافر
اولین کسب و کار آنلاین خودم رو در فیسبوک راه‌اندازی کردم، سال ۲۰۱۱ یکی از پرتعامل‌ترین صفحات فارسی با ۸۰ هزار فالور فعال رو داشتم. بعد اینکه فیسبوک خالی از کاربر ایرانی شد وارد دنیای شبکه شدم و در انتهای سال ۲۰۱۲ مدرک MCSE مایکروسافت رو دریافت کردم، در حالی که نمره بالا گرفتم ولی کسی به دلیل به خطر افتادن موقعیت شغلی خودش به عنوان کارآموز منو قبول نمی‌کرد، بعدش با شروع دوران خدمت سربازی، مسئول بهینه سازی یک سایت خبری معتبر شدم و سئو یاد گرفتم. در ابتدای سال ۲۰۱۴ تونستم از رتبه ۱۵۰۰۰ به ۴۰۰ الکسا نزدیک کنم، اون زمان الکسا خیلی مهم بود. وارد دانشگاه شدم، به دلیل عدم علاقه به دانشگاه سعی کردم زودتر تمومش کنم و سه ساله در مقطع کارشناسی IT فارغ التحصیل شدم، توی دانشگاه هر کسی منو میدید یاد سئو میوفتاد، در همون سال آخر دانشگاه بزرگ‌ترین کانال تلگرامی IT با ۴۰ هزار عضو رو داشتم، که به مجتمع فنی فروختم تا بتونم تمرکز رو فقط بر روی عشق خودم یعنی سئو بذارم، وقتی کانال تلگرام فروختم حس پرواز بهم دست داد، هرچند درآمد چندین میلیون ماهانه رو از دست دادم ولی دوباره باید مثل گذشته با پوستی نو یک فصلی نو رو میساختم. در این چندین سال فعالیت‌های سئو به شکل تخصصی بنده در قالب پروژه‌های مختلف و آموزش‌های حضوری و غیرحضوری در دفتر میزفا و دانشگاه علامه طباطبایی تهران صورت ‌گرفته، تجربه بهینه سازی موفقی در بهبود UX و CRO پروژه‌های سئو کسب کردم. در اکثر ابزارهای کاربردی گوگل تسلط کاملی دارم. عاشق کسب تجربه های جدید هستم. راز پیشرفت در هر کاری رو یادگیری و یاددادن می‌دونم و میزفا که در اواخر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد تونست چنین بستر مناسبی رو برام فراهم کنه. همینطور در حال حاضر مدیریت یک تیم ۱۰ نفری از جوانان فعال و پرانگیزه رو در میزفا به عهده دارم. نقد و بازخوردهای سازنده شما، جوهر تلاش‌های مستمر ماست تا یک قدم خودمون بهبود بدیم. منتظریم …
لیست آموزش GTmetrix نسخه جدید

16 نظر

با موفقیت ثبت شد، میزفا از شما برای عضویت در خبرنامه هفتگی تشکر میکند.

عضویت در خبرنامه هفتگی برای دریافت:

  • فیلم و مقاله رایگان سئو
  • آموزش‌های UX ، GA و GTM
  • مقاله های تخصصی ASP.NET Core
  • اطلاع رسانی از محصولات
فیلم آموزشی asp.net core 2
ترک میزفا خوب نیست!
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر
دوره سئو، رایگان شد.
فرصتی رایگان برای یادگیری
کاراکتر اشاره گر